Stříbrný, svatební, s Putinem. Sbírka zapalovačů míří do knihy rekordů

  14:27aktualizováno  14:27
Miloslav Jan Šnek z Přibyslavi žije v jiném světě. Ve světě zapalovačů. Vášnivý sběratel jich nashromáždil už přes dvacet tisíc. Domů se mu nevejdou, tak díky spolupráci s městem zřídil muzeum. Příští týden se s rekordní sbírkou, údajně největší v Evropě, zapíše do knihy rekordů.

Miloslav Jan Šnek z Přibyslavi je jedním z největších sběratelů zapalovačů na světě. Má jich přes 20 tisíc. Jsou mezi nimi unikáty i obyčejné plasťáky z trafiky. Jeho sbírka se nyní dostane do knihy rekordů. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„Pan Šnek je členem mezinárodního spolku sběratelů. Že je jeho sbírka největší, tak ví s poměrně velkou jistotou,“ poznamenal Michael Omes, přibyslavský místostarosta.

Právě město se rozhodlo na zápisu svého občana do knihy rekordů podílet. Veřejná slavnost se odehraje v sobotu 22. června od 15 hodin v městském muzeu v Kurfürstově domě, kde více než dva tisíce těch nejzajímavějších a nejcennějších kousků našlo nové prostory.

Zapalovače začal muž, který brzy oslaví pětasedmdesátiny, sbírat jako kluk. „Asi od deseti let, když jsem ještě bydlel v pohraničí. Sbíral jsem je po smetištích a starých barácích,“ přiblížil před časem rodák ze severu Čech.

Vyučil se elektrotechnikem a v okolí Rumburku opravoval televize. Zapalovače dostával od svých zákazníků.

„V šedesátých letech takové věci lidem moc neříkaly, byli rádi, že se toho zbaví. V té době jsem získal ty nejkrásnější historické a cenné kusy,“ vyprávěl.

Do současných obřích rozměrů sbírku rozšířil až v posledních letech s pomocí internetu. Díky němu se mu podařilo zkompletovat mnohé série. Třeba od amerického sběratele koupil chybějící rakouský zapalovač Imco. Firma je vyráběla od roku 1932. „Udělali jich asi padesát druhů a v Americe jsem narazil na kus, který mi chyběl. Stálo mě to deset tisíc,“ vylíčil.

Fotogalerie

Nejvíce utratil za stříbrný stolní zapalovač typu „lift arm“ vyrobený roku 1932 v Mexiku. „Má 410 gramů stříbra, je puncovaný. Kovové je pouze kolečko a pérko,“ popisoval Šnek. Za něj dal téměř patnáct tisíc korun. I tento zapalovač je k vidění v muzeu.

Návštěvníci si tam ale prohlédnou i další unikátní kusy. Mnohé zapalovače vypadají jako umělecká díla, jiné byly vyrobeny u příležitosti důležitých událostí, třeba při svatbě britského královského páru v roce 1947. Jiné jsou spíše kýče. Nechybí ani vyobrazení světových osobností. Na poličce vedle sebe tak stojí třeba Usáma bin Ládin, Mao Ce-tung nebo Vladimir Putin.

Nejstarší zapalovače ve Šnekově sbírce pocházejí z konce devatenáctého století. Tehdy ještě lidé neznali škrtací kolečko, které dělá jiskru v dnešních zapalovačích, ani kamínek. „Kamínek vynalezl Carl Auer von Welsbach až roku 1904,“ prozradil sběratel.

Dřívější zapalovače vypadaly jako krabičky od sirek, proto se jim říkalo věčná sirka. Ta se po zapálení vložila dovnitř, kde hořel benzin. První takový zapalovač vyrobil německý chemik Johann Wolfgang Döbereiner roku 1816 a byl velký jako stolní lampa.

Nejčtenější

Dvacetikilometrové kolony na D1 mohou kvůli zúžení trvat až do středy

D1 Kolaps u Velkého Meziříčí

Dvacetikilometrové kolony, místo plynulé jízdy jen popojíždění, ztracené desítky minut. Tak od počátku týdne vypadá...

Dálnici D1 u Velkého Meziříčí už od rána oboustranně blokovaly kolony

Kvůli zprovoznění části dálnice D1 a zakreslení vodorovného značení na 45....

Provoz na dálnici D1 na Vysočině u Velkého Meziříčí v pondělí po celý den obousměrně komplikovaly kolony. Auta v nich...

Rybářství posekalo rákosí i s hnízdy a mláďaty ptáků, firmě hrozí pokuta

Jediné hnízdo, které nebylo zcela zničeno při vysečení, bylo hnízdo motáka...

Ochránce přírody a ornitology šokoval případ z chráněné lokality na Pařezném rybníce na Žďársku. Rybáři z Pohořelic na...

Za rok nikdo většího kapra nechytil. Úlovek studenta je v knize rekordů

Fantastic. Tak pojmenoval Stanislav Blažka z Jihlavy obřího, 32 kilogramů...

Do České knihy rekordů přibyl další zápis. Nově do ní byl zanesen výkon osmnáctiletého Stanislava Blažky z Jihlavy,...

Za smrt chlapce pod koly vláčku navrhla policie obžalobu, tají proti komu

V zábavním areálu Šiklův mlýn zemřel pětiletý chlapec pod koly vláčku (14. 7....

Policie po roce uzavřela vyšetřování tragické nehody, která se stala v areálu zábavního parku Šikland ve Zvoli u...

Další z rubriky

Světlá koupila koupaliště, opravit ho a otevřít lidem se však nechystá

Kousek od světelského náměstí, na břehu řeky Sázavy, se nachází rozlehlý, ale...

Město Světlá nad Sázavou na Havlíčkobrodsku kupuje od soukromého vlastníka areál někdejšího koupaliště. Pozemky o...

Rybářství posekalo rákosí i s hnízdy a mláďaty ptáků, firmě hrozí pokuta

Jediné hnízdo, které nebylo zcela zničeno při vysečení, bylo hnízdo motáka...

Ochránce přírody a ornitology šokoval případ z chráněné lokality na Pařezném rybníce na Žďársku. Rybáři z Pohořelic na...

V Novém Městě si rodiče přejí školu bez známkování a domácích úkolů

V montessori třídách nemusí děti stále sedět v lavicích. Ve Spálově se často...

Škola Jinak. Tak se nazývá iniciativa rodičů, která chce příští rok v Novém Městě na Moravě otevřít školu, kde učitelé...

Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace
Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace

Hledala způsob, jak propojit učení s pohybem a naučit děti jazyk nenásilnou formou. Tereza Dědková založila před 4 lety projekt Little Bubbles, ve kterém spojila tři velké vášně: jógu, angličtinu a práci s dětmi. Jak to funguje a pro koho jsou Bublinky vhodné?

Najdete na iDNES.cz