Jihlavská vojenská šatlava po krachu PSJ končí, nejspíš ji čeká prodej

  8:42aktualizováno  8:42
Originální vojenská šatlava z časů Rakouska-Uherska v Jihlavě skončila. V bývalé malé vojenské věznici v areálu kasáren v Křížové ulici fungovala svérázná expozice dobového vězeňství, soudu a mučení. To už je ale minulost. Pryč už je i strašidelné bludiště. Jejich konec souvisí s krachem PSJ.

Bývalá šatlava se v Jihlavě zachovala v podobě z 19. století. Dva roky v ní fungovala expozice přibližující nejrůznější druhy mučení a trýznění vězňů. Nyní se musela vystěhovat. Změny souvisí s krachem stavební společnosti PSJ. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Nyní je expozice ze šatlavy odstěhovaná a chátrající domek na nádvoří bývalých Velkých kasáren v Křížové je uzamčený. Co bude dál, je velký otazník. Budova někdejších kasáren i se šatlavou totiž patří do majetku akciové společnosti PSJ, která je nyní v úpadku.

Provozovateli vězeňské expozice navíc na konci ledna skončila smlouva a on se ji rozhodl neprodloužit.

„Zvažovali jsme co dál, ale měli jsme za sebou slabou sezonu, kdy jsme měli v létě o třetinu menší návštěvnost než v předchozích dvou letech. To samozřejmě nepotkalo jenom nás, ale kdybychom měli normální sezonu, tak bychom se asi snažili o prodloužení smlouvy. Jenže od Nového roku nebyl v PSJ kvůli tamní složité situaci nikdo, kdo by s námi byl o nové smlouvě schopen jednat, a tak jsme to ukončili,“ řekl spoluprovozovatel expozice ve vojenské věznici Josef Dvořák.

Současně skončilo v areálu bývalých kasáren také strašidelné bludiště, které zde čtyři roky fungovalo v někdejší vojenské jídelně.

Rekvizity se stěhují do Brtnice a Polné, strašidla do Kamenice

Rekvizity ze strašidelného bludiště si převzali provozovatelé zábavní Pohádkové říše Fábula, která sídlí v budově bývalého okresního soudu v Kamenici nad Lipou. Tam bude strašidelné bludiště od května opět fungovat.

Fotogalerie

„Menší rekvizity a repliky z expozice v šatlavě jsme přestěhovali na zámek v Polné a větší kusy na zámek v Brtnici,“ popsal Dvořák.

Vojenská šatlava v Jihlavě je podle památkářů republikově unikátním dokladem podoby vojenského vězeňství z doby před půldruhým stoletím. Předpokládá se, že je ve svém původním stavu z roku 1869.

Stalo se tak zřejmě proto, že armáda, která v areálu byla od roku 1781 do roku 1990, malou vojenskou „basu“ nijak zvlášť neudržovala ani neupravovala.

„Celý ten bývalý kasárenský areál v budoucnu bezpochyby prodělá změny, ale já doufám, že změny budou jen malé. Hodnota šatlavy je v její autenticitě,“ řekl Jiří Neubert z Národního památkového ústavu v Telči.

Šatlava je předmětem zástavního práva, nejspíš půjde do dražby

Pokud bude na společnost PSJ vyhlášen konkurz, bude šatlava spolu s dalšími sousedními nemovitostmi asi prodána.

„Tato nemovitost je, pokud vím, předmětem zástavního práva, takže o způsobu jejího zpeněžení bude rozhodovat věřitel. Obvykle se jedná o veřejnou dražbu či výběrové řízení, výjimečně o přímý prodej,“ řekl insolvenční správce PSJ David Jánošík. Většina majetku se zpeněžuje do jednoho roku po vyhlášení konkurzu.

Šatlava je součástí jihlavské městské památkové rezervace. Její celoročně otevřenou vězeňskou expozicí za tři roky prošlo podle Dvořáka asi 25 tisíc lidí.

„Hodně lidí kritizovalo, že taková expozice do Jihlavy nepatří, ale já říkám, že patří, vždyť Jihlava měla v minulosti celkem čtyři popraviště. Na šatlavu se chodili dívat i pamětníci, kteří tady kdysi sloužili na vojně a v té base byli třeba i zavření,“ vzpomínal Dvořák.

Nejčtenější

Noční obloha nad Českem se opět rozsvěcuje, jev lidé hlásí stále častěji

Noční svítící oblaka nad Jihlavou, jak je zachytil fotograf Petr Lemberk. Jde o...

Opět po roce mohli lidé na Jihlavsku v minulých dnech pozorovat zvláštní úkaz na letní obloze. Po setmění se část nebe...

Puma americká se dostala na Vysočinu, před starostou utekla do pole

Puma americká je druhá největší kočkovitá šelma Ameriky. Může vážit i přes 100...

Puma, která se před časem pohybovala na Jindřichohradecku, je už zřejmě na Vysočině. V sobotu ráno ji pozoroval...

Na farmu už ne! Pomohl mu slovenský parťák, teď se Nečas chystá na galeje

Martin Nečas ze Charlotte se raduje po zisku Calder Cupu.

Jako první se útočník Martin Nečas nedočkavě vrhl na kapitána Patricka Browna, jenž zrovna převzal Calder Cup pro krále...

Puma mění teritorium, dostala se už na Žďársko. Policie před ní varuje

Puma americká

Velká kočkovitá šelma, kterou v sobotu ráno pozoroval starosta Želiva na Pelhřimovsku, se zřejmě přesunula na Žďársko....

Jeden útok v pátek, druhý v sobotu. Násilí poznamenalo festival v Jihlavě

Ilustrační snímek

O víkendu byli v centru Jihlavy zbiti dva muži. Jeden v pátek večer, druhý v sobotu. Oba incidenty se staly ve stejných...

Další z rubriky

Vídeň v minulosti měnili i jihlavští rodáci, mají tam náměstí i ulice

Socha jihlavského rodáka Rudolfa Panholzera zdobí vídeňský park na dohled od...

Několik jihlavských rodáků se v minulosti výrazně prosadilo ve Vídni. Ať už jde o sochaře Panholzera, lékaře a politika...

Na brodském stadionu se zelená tráva, na kterou se půl roku nesmí vkročit

Atleti mají při trénincích k dispozici běžecký ovál. Na travnatou plochu...

Na havlíčkobrodském letním stadionu se od loňské rekonstrukce zelená nový trávník. Má však drobnou chybu. Nikdo na něj...

Brodské náměstí se ve vedrech mění v koupaliště, části místních to vadí

Při současných vedrech děti skotačí u fontán a potůčku, který přes brodské...

Město Havlíčkův Brod má své nové neoficiální koupaliště. Změnilo se v něj Smetanovo náměstí v centru města. Při...

Advantage Consulting, s.r.o.
PROCESS ENGINEER – ABSOLVENTI

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina, Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz