Vánoční kapr bude letos menší a dražší, růst ryb poznamenalo sucho

  11:54aktualizováno  11:54
Do Vánoc sice zbývají ještě skoro dva měsíce, ale na to, co budou mít rodiny na Štědrý večer na talíři, myslí většina rybářství na Vysočině už teď. Právě nyní totiž vrcholí výlovy. Sloveno by měli mít hospodáři na konci listopadu. A už teď je jasné, že kapr oproti loňsku mírně podraží.

Extrémně horké a suché počasí způsobilo, že ryby jsou oproti jiným rokům menší. V sobotu se konal výlov Štěpnického rybníka v Telči. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Loni stál na Vysočině kapr v průměru od 75 do 80 korun za kilogram. Letos to bude podle oslovených rybářství více.

„Oproti loňským 78 korunám bude cena určitě vyšší. Měla by se pohybovat do 90 korun za kilogram,“ reagoval například Petr Kulhánek, vedoucí úseku rybářství společnosti Kinský Žďár.

Do ceny se promítne i větší nasazení techniky na sádkách. Letošním velkým problémem je pro rybáře hlavně extrémní počasí. Horké a suché léto a podzim mají za následek i to, že ryby jsou oproti jiným rokům menší.

Horké léto, kdy se nedalo krmit, se podle Josefa Nikla z firmy Rybářství Vysočiny Chotěboř projevilo na velikosti násady, tříleté ryby jsou v průměru o třicet deka menší, než by měly být. Tím pádem očekává Nikl i menší tržní produkci.

Za pravdu mu dává Pavel Nechvátal, majitel rodinného podniku Rybářství Nechvátal z Horní Cerekve. „Tam, kde jsme měli vody dostatek, ryby vyrostly. Ovšem tam, kde jí bylo málo, je to katastrofa. Nedostatek vody jsme měli asi na dvou třetinách rybníků, které obhospodařujeme,“ poznamenal Nechvátal s tím, že rybářství hospodaří na více než 150 hektarech vodních ploch.

Kde voda protéká, tam se rybám daří nejvíc

Trable s nedostatkem vody mají také rybáři na Velkomeziříčsku. Kvůli ztrátě vody se v určitých rybnících snížila produkce ryb.

Fotogalerie

„Rybníky, které v minulosti nebyly preferovány z důvodu vysoké průtočnosti vody a úživnosti ryb, jsou teď ty nejlepší. Kdežto rybníky, kde jsme měli dosud největší metrákové přírůstky a na nichž jsme si zakládali, nám teď tržní rybu nedávají. Musíme na to reagovat snížením obsádky a víceméně na nich nejsme schopni vyrobit tržní rybu. Přeorientovat jsme se tam museli na plůdky a násady,“ vysvětluje Miloslav Vala, předseda Moravského rybářského svazu Velké Meziříčí.

Jelikož srážky chyběly také v říjnu a na sádkách je nedostatek vody, rybáři výlovy co nejvíce oddalovali. „Sice teď trochu zapršelo, ale situace je i tak katastrofická, naše žďárské sádky musíme dotovat vodou z Velkého Dářka,“ vysvětluje Petr Kulhánek.

Tržní rybu ještě neloví ani Rybářství Vysočiny Chotěboř. „Pouze přelovujeme násady, protože nemáme vodu na sádky. Budeme čekat, až zaprší, nebo dokud nezačne mrznout, abychom ji stihli slovit,“ řekl minulý týden majitel firmy Josef Nikl s tím, že lovit budou menší rybníky Kuník a Kazbal.

Loví se z plné vody pomocí zátahových sítí

Na Velkomeziříčsku dokonce museli přistoupit i k tomu, že některé rybníky kvůli nedostatku vody přestali lovit klasickým vypuštěním vody.

„Měli jsme jedinou možnost odlovu z plné vody, pomocí stometrových zátahových sítí, abychom alespoň část obsádky odlovili. Zkrátka vlivem extrémního počasí se nám produkce ryb snižuje, naopak náklady na výrobu ryby se zvyšují a současně s tím se zvyšuje i časová náročnost obhospodařování rybníků,“ vysvětluje Miloslav Vala s tím, že podle jeho odhadu by cena na Velkomeziříčsku mohla stoupnout o tři koruny na kilogram.

Největší rybářství Vysočiny, Kinský Žďár, jež hospodaří na 750 hektarech vodní plochy, už vylovilo rybníky Rendlíček, Medlov a začátkem listopadu se chystají na Matějovský rybník.

Letos největším vyloveným rybníkem na Vysočině byl Veselský rybník v Novém Veselí. Na jeho produkci se horké a suché léto příliš neprojevilo a rybáři byli spokojení. „Plánovaných 500 metráků ryb jsme splnili, produkce byla normální,“ uvedl Kulhánek.

„Ale jak to je celkově, budeme vědět až po posledním výlovu. To, že jeden rybník vyjde, neznamená, že to tak je všude. Například před pár dny jsme lovili Rendlíček, kde slovíme asi jenom třetinu síhů (druh lososovité ryby, pozn. red.), protože tam útočili kormoráni,“ zmínil Kulhánek mezi rybáři tolik nepopulární predátory.

Nejčtenější

Noční obloha nad Českem se opět rozsvěcuje, jev lidé hlásí stále častěji

Noční svítící oblaka nad Jihlavou, jak je zachytil fotograf Petr Lemberk. Jde o...

Opět po roce mohli lidé na Jihlavsku v minulých dnech pozorovat zvláštní úkaz na letní obloze. Po setmění se část nebe...

Na farmu už ne! Pomohl mu slovenský parťák, teď se Nečas chystá na galeje

Martin Nečas ze Charlotte se raduje po zisku Calder Cupu.

Jako první se útočník Martin Nečas nedočkavě vrhl na kapitána Patricka Browna, jenž zrovna převzal Calder Cup pro krále...

Puma americká se dostala na Vysočinu, před starostou utekla do pole

Puma americká je druhá největší kočkovitá šelma Ameriky. Může vážit i přes 100...

Puma, která se před časem pohybovala na Jindřichohradecku, je už zřejmě na Vysočině. V sobotu ráno ji pozoroval...

Prezident navštíví obce, kde ho volili, pak na člunu vypluje na rybník

Prezident Miloš Zeman tráví dovolenou v Novém Veselí na Žďársku. Ani letos...

Vysočina se připravuje na návštěvu hlavy státu. Třídenní program prezidenta Miloše Zemana a jeho choti odstartuje 25....

Jeden útok v pátek, druhý v sobotu. Násilí poznamenalo festival v Jihlavě

Ilustrační snímek

O víkendu byli v centru Jihlavy zbiti dva muži. Jeden v pátek večer, druhý v sobotu. Oba incidenty se staly ve stejných...

Další z rubriky

Vídeň v minulosti měnili i jihlavští rodáci, mají tam náměstí i ulice

Socha jihlavského rodáka Rudolfa Panholzera zdobí vídeňský park na dohled od...

Několik jihlavských rodáků se v minulosti výrazně prosadilo ve Vídni. Ať už jde o sochaře Panholzera, lékaře a politika...

Zdař Bůh, havíři! Jihlava si připomíná dávnou hornickou slávu

Jihlava si během víkendových slavností s názvem Havíření připomněla svou dávnou...

Zdař Bůh! Starobylý havířský pozdrav od pátku burácí Jihlavou, která si celý víkend připomíná svou dávnou stříbrnou...

Puma americká se dostala na Vysočinu, před starostou utekla do pole

Puma americká je druhá největší kočkovitá šelma Ameriky. Může vážit i přes 100...

Puma, která se před časem pohybovala na Jindřichohradecku, je už zřejmě na Vysočině. V sobotu ráno ji pozoroval...

Najdete na iDNES.cz