Vánoční kapr bude letos menší a dražší, růst ryb poznamenalo sucho

  11:54aktualizováno  11:54
Do Vánoc sice zbývají ještě skoro dva měsíce, ale na to, co budou mít rodiny na Štědrý večer na talíři, myslí většina rybářství na Vysočině už teď. Právě nyní totiž vrcholí výlovy. Sloveno by měli mít hospodáři na konci listopadu. A už teď je jasné, že kapr oproti loňsku mírně podraží.

Extrémně horké a suché počasí způsobilo, že ryby jsou oproti jiným rokům menší. V sobotu se konal výlov Štěpnického rybníka v Telči. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Loni stál na Vysočině kapr v průměru od 75 do 80 korun za kilogram. Letos to bude podle oslovených rybářství více.

„Oproti loňským 78 korunám bude cena určitě vyšší. Měla by se pohybovat do 90 korun za kilogram,“ reagoval například Petr Kulhánek, vedoucí úseku rybářství společnosti Kinský Žďár.

Do ceny se promítne i větší nasazení techniky na sádkách. Letošním velkým problémem je pro rybáře hlavně extrémní počasí. Horké a suché léto a podzim mají za následek i to, že ryby jsou oproti jiným rokům menší.

Horké léto, kdy se nedalo krmit, se podle Josefa Nikla z firmy Rybářství Vysočiny Chotěboř projevilo na velikosti násady, tříleté ryby jsou v průměru o třicet deka menší, než by měly být. Tím pádem očekává Nikl i menší tržní produkci.

Za pravdu mu dává Pavel Nechvátal, majitel rodinného podniku Rybářství Nechvátal z Horní Cerekve. „Tam, kde jsme měli vody dostatek, ryby vyrostly. Ovšem tam, kde jí bylo málo, je to katastrofa. Nedostatek vody jsme měli asi na dvou třetinách rybníků, které obhospodařujeme,“ poznamenal Nechvátal s tím, že rybářství hospodaří na více než 150 hektarech vodních ploch.

Kde voda protéká, tam se rybám daří nejvíc

Trable s nedostatkem vody mají také rybáři na Velkomeziříčsku. Kvůli ztrátě vody se v určitých rybnících snížila produkce ryb.

Fotogalerie

„Rybníky, které v minulosti nebyly preferovány z důvodu vysoké průtočnosti vody a úživnosti ryb, jsou teď ty nejlepší. Kdežto rybníky, kde jsme měli dosud největší metrákové přírůstky a na nichž jsme si zakládali, nám teď tržní rybu nedávají. Musíme na to reagovat snížením obsádky a víceméně na nich nejsme schopni vyrobit tržní rybu. Přeorientovat jsme se tam museli na plůdky a násady,“ vysvětluje Miloslav Vala, předseda Moravského rybářského svazu Velké Meziříčí.

Jelikož srážky chyběly také v říjnu a na sádkách je nedostatek vody, rybáři výlovy co nejvíce oddalovali. „Sice teď trochu zapršelo, ale situace je i tak katastrofická, naše žďárské sádky musíme dotovat vodou z Velkého Dářka,“ vysvětluje Petr Kulhánek.

Tržní rybu ještě neloví ani Rybářství Vysočiny Chotěboř. „Pouze přelovujeme násady, protože nemáme vodu na sádky. Budeme čekat, až zaprší, nebo dokud nezačne mrznout, abychom ji stihli slovit,“ řekl minulý týden majitel firmy Josef Nikl s tím, že lovit budou menší rybníky Kuník a Kazbal.

Loví se z plné vody pomocí zátahových sítí

Na Velkomeziříčsku dokonce museli přistoupit i k tomu, že některé rybníky kvůli nedostatku vody přestali lovit klasickým vypuštěním vody.

„Měli jsme jedinou možnost odlovu z plné vody, pomocí stometrových zátahových sítí, abychom alespoň část obsádky odlovili. Zkrátka vlivem extrémního počasí se nám produkce ryb snižuje, naopak náklady na výrobu ryby se zvyšují a současně s tím se zvyšuje i časová náročnost obhospodařování rybníků,“ vysvětluje Miloslav Vala s tím, že podle jeho odhadu by cena na Velkomeziříčsku mohla stoupnout o tři koruny na kilogram.

Největší rybářství Vysočiny, Kinský Žďár, jež hospodaří na 750 hektarech vodní plochy, už vylovilo rybníky Rendlíček, Medlov a začátkem listopadu se chystají na Matějovský rybník.

Letos největším vyloveným rybníkem na Vysočině byl Veselský rybník v Novém Veselí. Na jeho produkci se horké a suché léto příliš neprojevilo a rybáři byli spokojení. „Plánovaných 500 metráků ryb jsme splnili, produkce byla normální,“ uvedl Kulhánek.

„Ale jak to je celkově, budeme vědět až po posledním výlovu. To, že jeden rybník vyjde, neznamená, že to tak je všude. Například před pár dny jsme lovili Rendlíček, kde slovíme asi jenom třetinu síhů (druh lososovité ryby, pozn. red.), protože tam útočili kormoráni,“ zmínil Kulhánek mezi rybáři tolik nepopulární predátory.

Nejčtenější

Silničáři: Máme sypat, tak sypeme. D1 na Vysočině osolili jako nikdy dřív

Dálnici D1 u Humpolce zasáhlo ve čtvrtek v poledne husté sněžení a bílá tma.

Lidé tuto dopravní tepnu neznají bez zpomalení, zúžení nebo nehod. Přesně před týdnem Ředitelství silnic a dálnic...

Majiteli auta ukradli ďábelskou značku na přání, totožnou už nedostane

Nissan Juke a registrační značka, kterou kdosi odcizil. Podle policie to byl...

Policisté zaznamenali první případ krádeže registrační značky na přání z vozidla na Vysočině. Majitel Nissanu Juke...

Úkaz Rittich. Český gólman dál ohromuje v NHL. Čím je výjimečný?

Matthew Tkachuk a brankář David Rittich z Calgary po výhře nad Coloradem.

Psal se rok 2015 a extraligový zelenáč David Rittich musel v kabině Mladé Boleslavi poslouchat nevlídná slova od...

Ředitel školy rozdal odměny a pak mu chybělo na mzdy. Ve funkci končí

Základní škola v Přibyslavi.

Základní škola v Přibyslavi bude od druhého pololetí bez ředitele. Její dosavadní šéf Petr Adam udělal chybu při...

Na zavátou Vysočinu nevjíždějte, neprojedete, nabádá policie kamioňáky

Silnice I/38 musela být u Dlouhé Brtnice kvůli silnému větru a sněhu uzavřená....

Na Vysočinu vůbec nevjíždějte, nepřejedete ji. Takový vzkaz posílá policie řidičům kamionů. Na řadě silnic v celém...

Další z rubriky

Čekárny u lékařů se začaly plnit nemocnými, blíží se chřipková epidemie

Rýma, kapesník

Únava, schvácenost, kašel, bolesti svalů a kloubů i vysoká horečka. To jsou známé příznaky chřipkových onemocnění,...

V kauze údajně předražených sypačů padl pravomocný zprošťující rozsudek

Šéf krajských silničářů Jan Míka (vpravo) a bývalý náměstek vysočinského...

Odvolací Krajský soud v Brně potvrdil zproštění obžaloby bývalého náměstka hejtmana Libora Joukla z ČSSD a ředitele...

Po letech hledání se blíží cíl, hospic dostal v Brodě příslib pozemku

Ve všech pokojích jsou přichystané přistýlky pro případ, že by návštěva chtěla...

Tentokrát už to doopravdy vypadá nadějně. Zastupitelé v Havlíčkově Brodě, kde má stát první hospic v kraji, se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz