Pátek 1. července 2022, svátek má Jaroslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 1. července 2022 Jaroslava

Tisíce očipovaných bolenů vytvořily na Želivce největší třecí hejno v ČR

  16:09
Na vodní nádrží Švihov ležící na říčce Želivce na pomezí Vysočiny a Středočeského kraje se vytvořilo největší třecí hejno bolenů v republice. Tření těchto kaprovitých ryb sleduje Akademie věd ČR pomocí čipů. Na hlavním přítoku nádrže plní v těchto dnech úkol rozmnožit se tisíce bolenů dravých.

Bolen s individuálním kódem v rukou pracovníků Akademie věd ČR je zařazen do sledovacího programu. | foto: Daniel Bartoň

Největší třecí hejno těchto kaprovitých ryb v České republice lze nyní pozorovat na úseku Želivky, který se nachází poblíž sjezdu z dálnice D1 u Koberovic na Vysočině. Této lokalitě se říká Bělský Mlýn.

Tření ryb tam sledují hydrobiologové z Biologického centra Akademie věd ČR. Ti mají deset tisíc bolenů v nádrži označených čipy a mohou tak pozorovat takřka v přímém přenosu jejich chování.

„Nádrž hostí velmi silnou populaci bolena dravého, což je náš jediný druh kaprovitých ryb, který se v dospělosti živí převážně jinými rybami. Velká populace bolena je také jeden z důvodů, proč se tato unikátní lokalita dostala na seznam chráněných území v rámci soustavy Natura 2000,“ uvedla Daniela Procházková z Akademie věd.

Největší označený bolen na Želivce, kterého se podařilo před časem odchytit, měřil 86 centimetrů a vážil šest a půl kilogramu.

Tření těchto ryb lze sledovat přibližně od poloviny března do konce dubna. Trvá přibližně měsíc a v těchto dnech právě vrcholí.

Revoluci přinesla pasivní telemetrie

Tření bolenů dravých má svá specifika. „Pohlavně zralí boleni z celé nádrže se v této době shromažďují v jejím přítoku pod prvním jezem ke společnému tření. Nad jez, proti proudu řeky se ovšem už nedostanou,“ poznamenala Procházková.

Vědci zde tah bolenů sledují už od osmdesátých let minulého století. Skutečnou revoluci ve výzkumu přinesla podle Procházkové až v posledních letech takzvaná pasivní telemetrie. To je metoda, kdy se rybám do těla zavedou čipy a do nádrže se rozmístí antény, které skenují tyto čipy a podávají tak informace, kde se jednotlivé ryby nacházejí.

„V Želivce máme označených deset tisíc bolenů, z toho dva tisíce jsou pohlavně zralé,“ vyčíslil Jan Kubečka, ředitel Hydrobiologického ústavu Akademie věd.

Jedná se tak o největší sledovací program přirozené reprodukce ryb v republice a patří podle Daniely Procházkové mezi nejrozsáhlejší i v celosvětovém měřítku.

Oblíbená potrava znamená i hrozbu

Díky tomuto monitoringu zjistili vědci mnoho nových informací o životě a rozmnožování této dravé ryby. Například, jak dlouho trvá tření.

Vodní nádrž Švihov

Vodní nádrž Švihov, známá spíše pod názvem Želivka, slouží jako významný zdroj pitné vody pro Prahu, střední Čechy a část Vysočiny. Nachází se na pomezí Středočeského kraje a Vysočiny. Jejím hlavním přítokem je právě řeka Želivka.

„Samice je na trdlišti (místo, kde se ryby třou - pozn. red) v průměru tři dny, samec deset. A čím starší samec je, tím je v rozmnožování úspěšnější, protože vydrží v proudu na trdlišti déle. Vybere si výhodnější stanoviště a zvládne připlouvat častěji, a tak nikdy nemine vrchol tření,“ říká jeden z hlavních autorů monitorovacího programu Marek Šmejkal.

Zásadním objevem byla i skutečnost, že tření vrcholí v noci. A podařil se zjistit i důvod proč. Může za to ryba ouklej, což je po většinu roku oblíbená potrava bolenů. Při jejich tření ovšem znamená hrozbu. „Ve dne se oukleje živí vytřenými jikrami svého hlavního predátora, zatímco v noci z trdliště mizí, a tak se mohou boleni nerušeně třít,“ vysvětluje Marek Šmejkal.

Monitoring a zkoumání těchto ryb nekončí. Předmětem příštích výzkumů bude například, jak do hry o úspěšnost nových pokolení vstupují další druhy ryb a predátoři, nebo jak je ovlivňují podmínky ve vodním prostředí. Výsledky monitoringu z letošního tření budou odborníci zpracovávat v následujících měsících.

  • Nejčtenější

Policista nechal služebního psa zavřeného v autě, čtyřletý Axel uhynul

Inspekce vyšetřuje policistu z Vysočiny kvůli úhynu služebního psa ve Žďáru nad Sázavou. Minimálně desítky minut nechal...

Zemřel závodník, který utrpěl zranění při závodu horských kol v Jihlavě

Těžce zraněný účastník víkendového vytrvalostního závodu horských kol v Jihlavě dnes zemřel. Sdělili to organizátoři...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ze škol zmizí losos či hovězí, jídelny musí zdražit a vypustit řadu pokrmů

Skokové zdražování potravin pociťují nejenom lidé při nákupech, ale s napjatým rozpočtem se potýkají i ve školních...

Hledanou patnáctiletou dívku s dcerou policie vypátrala na Lounsku

Policie vypátrala hledanou patnáctiletou dívku, která se i s dcerou v pátek nevrátila z vycházky zpět do střediska...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Výjimečný trest 25 let za dvojnásobnou vraždu kvůli vile platí, rozhodl soud

Na 25 let do vězení poslal pražský vrchní soud Tomáše Fialu, který zabil podle obžaloby majitelku vily v pražské...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

V Meziříčí končí éra výstavby rodinných domů, místo toho přibude 180 bytů

Velké Meziříčí čeká velká bytová revoluce. V Čechových sadech bude soukromý investor postupně budovat celkem dvanáct...

Ve sběrném dvoře uspějí lidé z Brodu jen s občankou, karty si půjčovali

Obyvatele Havlíčkova Brodu čekají další změny při nakládání s odpadem. Od července se na sběrný dvůr už nedostanou,...

Policista nechal služebního psa zavřeného v autě, čtyřletý Axel uhynul

Inspekce vyšetřuje policistu z Vysočiny kvůli úhynu služebního psa ve Žďáru nad Sázavou. Minimálně desítky minut nechal...

Ze škol zmizí losos či hovězí, jídelny musí zdražit a vypustit řadu pokrmů

Skokové zdražování potravin pociťují nejenom lidé při nákupech, ale s napjatým rozpočtem se potýkají i ve školních...

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Herečka Eva Josefíková se o víkendu tajně vdala

Herečka Eva Josefíková (32) se na Instagramu pochlubila šťastnou novinkou. Během romantického obřadu řekla své ano...