Hladina čistého rybníka klesá. Oprava se blíží, ale protesty neutichají

  11:49aktualizováno  11:49
Z Velkopařezitého rybníka nedaleko Telče na Jihlavsku proudí stavidlem ven voda. Hladina jednoho z nejčistších rybníků na Vysočině den za dnem klesá. Vše se připravuje na rekonstrukci prosakující hráze. Na druhé straně neutichají odpůrci investice, podpisy pod jejich peticí stále přibývají.

Velký Pařezitý rybník mívá pravidelně hygieniky nejlépe hodnocenou vodu ke koupání na Vysočině. Nachází se v chráněné oblasti pod nejvyšším vrcholem kraje Javořicí. Kvůli opravě hráze však bude muset být vypuštěn, což se nelíbí autorům petice. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

To je první fáze přípravy rozsáhlé opravy hráze, kterou zde chystá správce rybníka, havlíčkobrodská Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK). Rybník je současně přírodní rezervací s mokřady a jeho okolí je oblíbenou rekreační oblastí, proto záměr rekonstrukce rybníka vzbudil rozruch.

Kromě vypuštění rybníka přibližně na dobu jednoho roku by mělo být na hrázi vykáceno několik stromů.

V těchto dnech už 1 600 lidí podepsalo petici, která žádá zastavení příprav opravy hráze, žádá také větší informovanost o celé akci a nalezení takového technického řešení, při kterém by rybník nemusel být vypuštěn a stromy káceny.

Odpůrci opravy tvrdí, že hráz radikální rekonstrukci nepotřebuje. „Nikdo z odborníků, které jsme oslovili, není přesvědčen, že by hráz rybníka měla povolit a prasknout. Chceme vypsání nového výběrového řízení na rekonstrukci, aby byli k soutěži přizváni odborníci a vybral se nejlepší a nejšetrnější projekt opravy,“ řekl Michal Salamánek, zástupce petičního výboru.

Ještě před koncem roku se začnou budovat hrázky v zadní části

Podle Václava Hlaváče, šéfa AOPK, začalo vypouštění rybníka podle harmonogramu.

„Další práce začnou zřejmě v listopadu nebo v prosinci. Budeme dělat přípravu na hrázi a na budování hrázek v zadní části rybníka proti vysychání litorálu,“ upřesnil Hlaváč. Litorál je pobřežní pásmo mělkých stojatých vod, kde se vyskytují chránění živočichové a rostliny.

Fotogalerie

Salamánek tvrdí, že AOPK s protestujícími nedostatečně komunikuje a odmítá společná jednání.

„Hráz by bylo možno opravit například injektáží, která je šetrná, a hráz by nebylo nutné v délce třiceti metrů otevírat,“ míní Salamánek.

Podle něj je velkým rizikem, že v nynějším období sucha může opětovné napouštění rybníka trvat několik let. „Za tu dobu není možné čekat, že by se tam něco z té přírody zachovalo, protože do rybníka vede jenom jeden malý přítok z lesa,“ varuje Salamánek.

Hlaváč oponuje, že při zimě bohaté na sníh rybník po ukončení rekonstrukce během jednoho jarního tání opět nateče.

„Je to samozřejmě jen předpoklad, nacházíme se v období nevyzpytatelného klimatu, ale to nemůže být důvodem k oddalování opravy hráze. Změna klimatu přináší i přívalové deště, takže je potřeba počítat i s povodňovými průtoky a opravu neodkládat,“ řekl.

Zatím nezazněly faktické výhrady, říká Hlaváč

Hlaváč tvrdí, že AOPK s autory petice komunikuje už několik měsíců.

„Přišli s názorem, že rekonstrukci hráze lze řešit jiným, šetrnějším způsobem. My jim poskytli všechny podklady, které máme, všechny posudky, které nás vedly k tomu, že rekonstrukce je nezbytná, udělali jsme veřejné jednání, kde jsme přizvali odborníky. Oni přicházeli neustále s novými požadavky s tím, že předloží svoje výhrady a náměty, stále se domáhají, abychom projekt přehodnocovali. To ale není podle čeho a jak, není k tomu důvod,“ řekl Hlaváč. AOPK prý chystala opravu hráze pět let.

„Vyústilo to ke způsobu opravy, jak je navržen. Jsme přesvědčeni, že je to nejšetrnější způsob, jaký existuje. Zatím nezazněly žádné faktické výhrady, kromě obecných, že neinformujeme veřejnost a že je to megalomanské a nevhodné řešení, ale to jsou obecné formulace, se kterými nelze nijak pracovat,“ namítá Hlaváč.

Odpůrci rekonstrukce hráze míní, že při přípravě opravy měly být využity geoskenery, které by mohly odhalit případné dutiny uvnitř hráze a ty by pak mohly být šetrně opraveny pomocí injektáží.

„Hráz je velice stabilní, má obrovský objem. Je zpevněná kořeny starých buků. Zničit by ji mohlo jen to, že by se přes ni vrchem přelilo obrovské množství vody a masa hráze by se splachovala svrchu. Nikdo ale nedokáže říct, kde by se vzala tak obrovská nárazová vlna, která by přišla jako tsunami do rybníka, který má pouze jediný přítok vody a nad ním už žádný jiný rybník není. Nad ním je už jenom nebe,“ říká Salamánek.

Rybník má jen jeden malý přítok. Lidé mají obavu, že nenateče

Mnoho místních se obává, že kvůli suchu může být rybník po vypuštění bez vody po řadu let.

„Ta obava je tady všeobecná. Jsou suché roky a z Javořice tolik vody nejde, a tak se bojíme, že za jeden rok rybník nenateče,“ řekl František Šalanda, pracovník nedalekého Campu Velkopařezitý.

Zastánci rekonstrukce tvrdí, že hráz rybníka prosakuje. Místní lidé naopak říkají, že pod hrází rybníka bylo vždy trochu mokro.

„Myslíme, že hrozba protržení hráze není akutní,“ míní Šalanda.

Podle Hlaváče však byla AOPK coby správce rybníka už řadu let odborníky upozorňována, že stav hráze se zhoršuje.

„Všechny expertizy vyzněly ve smyslu, že oprava hráze je nutná, protože se blíží havarijnímu stavu. Kdyby už havarijní byla, tak už by rybník musel být vypuštěn,“ řekl Hlaváč.

Dodal, že už jednou odborník z technicko-bezpečnostního dohledu kvůli průsakům nařídil stáhnout hladinu Velkého Pařezitého o padesát centimetrů pod normál.

Protest na poslední chvíli nezabral, nejčistší rybník se začne upouštět:


  • Nejčtenější

Mladý řidič v „nadupaném“ autě zabil dva lidi, může dostat až deset let

Až na deset let může jít do vězení mladý řidič, který na konci března způsobil tragickou dopravní nehodu u Vílance na...

Z Gebre Selassie je Vodná. Doma má syna a hokejistu, učí, stíhá i házenou

Na nudu si ligová házenkářka Anna Vodná v poslední době rozhodně stěžovat nemůže. Za poslední dva roky stihla porodit...

První liga: Budějovice protáhly vítěznou sérii, Kadaň šokovala Jihlavu

Hokejisté Českých Budějovic protáhli vítěznou sérii v první lize na šest zápasů. Na ledě Třebíče vyhráli 5:1. V 16....

V obci trpící tisíci aut na objížďce zkoušejí řidiče brzdit maketou radaru

Některým obyvatelům Račína na Žďársku došla trpělivost s příliš rychlými řidiči. Vzhledem k dopravní situaci v malé...

Jihlavský Vaculík: Rozhodčí od desáté minuty říkal, že penaltu pískne

Výkon sudích řídících sobotní druholigové fotbalové utkání mezi Vyšehradem a FC Vysočina vyvolal řadu emocí. "To, co...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Jablka s hřebíky, piškoty s vrutem. V Pelhřimově někdo ohrožuje řidiče

Pelhřimovští policisté prošetřují případy, kdy neznámý pachatel umístil do jízdního pruhu silnice na ulici Františka...

Motorkáři symbolicky zavřeli silnice Žďárska, nechyběla historická Sahara

Několik stovek motorkářů o víkendu společnou vyjížďkou symbolicky uzavřelo silnice na Žďársku. Při svém srazu zcela...

Čínský vlastník plánuje ve Žďasu stavbu nového závodu za osm miliard

V areálu jedné z největších firem na Vysočině by měl vyrůst nový závod. Uvnitř strojírenského a slévárenského podniku...

Premium

Národu jde o budoucnost, a ty řešíš faul? Jak prožil rok 1989 voják Hašek

V dresu jihlavské Dukly strávil legendární hokejový brankář Dominik Hašek pouze jednu sezonu. Stejně jako už mnoho...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz