„V tomhle rybníku už se alespoň jednou koupal snad každý Broďák, včetně mě. A letos se dočkal zasloužené revitalizace, na které nyní začaly práce,“ informoval starosta města Zbyněk Stejskal.
Rybník je v těchto dnech téměř kompletně vypuštěn. Razantní snížení hladiny umožní úpravy břehových partií u pláže, vysypání dna koupací části rybníka oblázky i instalaci některých prvků. Jejich základy už jsou patrné.
„Přímo do rybníka povede oblázková pláž, na kterou bude navazovat písečný pás. Travnatou část zachováme, ale přidáme i slušnou cestu, protože ta stávající je snad za každého deště zabahněná,“ popisuje stěžejní část úprav starosta Stejskal.
„Samozřejmostí bude také toaleta a převlékárny,“ dodává. Za největší bonus označuje molo na rybníce a upravený a mnohem pohodlnější vstup do vody, než byl do nynějška.
Kapři zmizí, výpustě budou zaslepeny
Skvělou zprávou podle něj je, že se by se měla zvýšit čistota vody. V Cihláři se totiž přestanou chovat ryby. „Nejen že z rybníka zmizí kapři, ale především odbor životního prostředí a stavební úřad neevidují žádné povolení pro výpustě,“ konstatoval.
Břehy rybníka nechá město důkladně zkontrolovat. Jakmile objeví nějaké výpustě, nechá je zaslepit. Nejsou povoleny, a tudíž tam ani žádné být nesmí. Podél jedné ze stran rybníka se rozkládá zahrádkářská kolonie a areál technických služeb.
Říkají mu brodské moře. Rybník Cihlář blízko koupaliště se dočká vylepšení![]() |
Revitalizací pláže u Cihláře vedení radnice vyslyšelo letité žádosti obyvatel města. Rybník je totiž po mnoho desítek let považován za jakési brodské moře. Nachází se pod sídlištěm u výpadovky na Chotěboř jen přes obchvat od letního koupaliště. Neplatí se tu žádné vstupné, je tu přírodní koupání. Díky tomu všemu bývá v parném létě v obležení lidí.
Až dosud se však lidé museli spokojit jen s travnatou pláží, krkolomným vstupem do vody a vrstvičkou bahna na dně. Na pláži pak kromě několika málo laviček a odpadkových košů nebylo nic. V minulosti se tu čas od času objevilo pojízdné občerstvení. Doplnění mobiliáře proto lidé žádají roky.
A vedení města úpravy taktéž roky slibuje. Nejprve měly práce začít na podzim 2023. To se nepovedlo. Plány se posunuly o několik měsíců dál.
Základem úprav se staly návrhy studentů
„Přírodní koupání v Cihláři vnímáme jako historickou a tradiční letní kratochvíli obyvatel. Proto bychom chtěli prostředí trochu zkulturnit,“ nechal se slyšet již dříve havlíčkobrodský místostarosta Libor Honzárek. Jenže ani v loňském roce se projekt nikam nepohnul.
Do proměny pláže Cihláře byli původně zainteresováni i studenti a absolventi brodské střední průmyslové školy. Radnice si od nich nechala vypracovat návrhy na vylepšení. Nápadů se sešla celá řada, nejlepší výtvory vedení města ocenilo. Ale přesně podle nich nakonec nepostupuje.
„Studenti to pojali velice velkoryse. Ne vše, co navrhovali, je úplně realistické, případně za rozumnou cenu. Přišli ale na některé skvělé myšlenky, které bychom chtěli uplatnit,“ vzkázal Honzárek.
Snahy o vylepšení a zatraktivnění Cihláře vedení Havlíčkova Brodu projevuje dlouhodobě. Podobné úpravy zvažovalo už dříve v minulosti. Jeden čas se dokonce hovořilo o vybudování jakéhosi chodníku položeného na hladině, aby bylo možné vodní plochu obejít dokola. To kvůli zahrádkářské kolonii na západním a severním břehu už desítky let nelze.
Poslední větší úpravy rybník doznal při revitalizaci Cihlářského potoka před čtrnácti lety. Tehdy ale lidé radnici spíše kritizovali, že se při úpravách na rekreanty moc nemyslelo. Projekt byl tehdy dělán spíše s ohledem na vodní živočichy a rostliny než na koupající se lidi.