Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Letní vedra kaprům pomohla, ryby jsou větší, říkají rybáři z Vysočiny

  11:07
Na předvánoční trh míří tuny kaprů. Váha nejpopulárnější české ryby se pohybuje v průměru okolo tří kilogramů. Kapr vyjde na ceny od 69 korun za kilo, nejsou dražší než v loňském roce. Rybám se totiž na Vysočině i přes letní vedra a sucha dařilo. Chovají se totiž ve vyšších nadmořských výškách.

Kapři z Vysočiny budou letos větší než obvykle. Pomohlo jim teplé léto. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Zatímco třeba některá rybářství v Polabí zaznamenávají pokles produkce ryb kvůli letošním letním vedrům a suchu, na Vysočině jsou firmy spokojené.

Ryby v České republice

  • Produkce ryb v Česku loni stoupla na 20 135 tun z předloňských 19 358 tun. V porovnání s pětiletými údaji šlo o průměrný rok. Nejčastěji chovanou rybou je kapr.
  • Spotřeba meziročně stoupla o 0,02 kg na 3,73 kilogramu ryb na obyvatele za rok. Zdaleka tak ale nedosahuje hodnot z roku 2010, kdy Češi ročně jedli o 1,39 kg ryb více. Na talířích se více objevovaly mořské ryby (2,04 kg) než sladkovodní.

Zdroj: ČTK

„Kapři jsou na Vysočině letos dokonce větší, v průměru mají okolo tří kilogramů,“ uvedl jednatel Rybářství Vysočiny Josef Nikl.

„Kvalita je velmi dobrá, letní vedro u nás mělo na přírůstky spíše pozitivní vliv, protože hospodaříme v nadmořské výšce od 450 do 600 metrů,“ doplnil muž ze společnosti, která má sídlo v Chotěboři.

Její letošní produkce včetně násad se bude pohybovat okolo 50 tun ryb. Je tak vyšší ve srovnání s minulými roky, které byly chladnější nebo spojené s povodněmi.

A co cena kaprů? „Na stáncích i na sádkách v Havlíčkově Brodě bude stejná jako vloni, osmdesát korun za kilo,“ doplnil Nikl.

Stánky má či bude mít Rybářství Vysočiny například u obchodních domů v Jihlavě, Havlíčkově Brodě, Pelhřimově a Chotěboři. Ryby firma vozí třeba i do Brna.

Ceny začínají už na 69 korunách za kilo, jsou stejné jako loni

Na sádkách v Telči, Moravských Budějovicích a Lipnici u Dačic začal vánoční prodej ryb v pondělí v 9 hodin. Ceny se mají podle ředitele Rybářství Lipnice Petra Vavra pohybovat na podobné úrovni jako před loňskými svátky. „Bude to od 69 do 78 korun za kilogram. Ceny budeme případně upravovat podle konkurence a vývoje na trhu,“ dodal Peter Vavro.

Rybářství Lipnice hospodaří zhruba na dvou stovkách rybníků ve třech krajích. Jeho roční produkce dosahuje přibližně 400 tun ryb. „Přednost dáváme českému trhu. Ryby se také vyváží, ale to jsou vlastní přebytky,“ řekl ředitel.

Na předvánočním trhu nebudou chybět ryby ani z rybářství Kinský Žďár. „Kapři mají v průměru 2,7 kilogramu. Budou nabízeny ryby větší a samozřejmě i menší. Takže by si každý měl vybrat,“ sdělili Petr Kulhánek. V letošním roce firma snížila cenu kapra na 75 korun za kilo.

„Na kvalitě ryb se horké počasí nepodepsalo. Teplejší voda kaprům vyhovuje. Problém spíše byl v nedostatku vody, protože se nenaplnily rybníky lovené na jaře a tam to znamenalo nižší roční přírůstek. Produkce ryb je každoročně přibližně stejná,“ uzavřel za žďárskou společnost Kulhánek. I tato firma zahájila vánoční prodej v pondělí.

Lidé mají rádi kapří vánoční klasiku, najít lze ale desítky receptů

Podle viceprezidenta Rybářského sdružení ČR Ladislava Vacka byly kvůli suchu největší problémy v jiných krajích než na Vysočině - hlavně v Polabí, kde nejsou napájené rybníky.

Lidé na Vysočině dělají kapra nejčastěji klasicky obalovaného ve strouhance a podávají jej s bramborovým salátem nebo kaší. „Na internetu však není problém najít desítky receptů a návodů, jak kapra správně zabít, vykuchat, filetovat a připravit si ho třeba i úplně bez kostí,“ doplnil Josef Nikl.

„Po Vánocích lze například zbylé řízky naložit do láku po kyselých okurkách a získáte chutné pečenáče,“ doporučil.

Také dodal, ať se lidé vyhnou nákupům ryby na poslední chvíli. „Vyhnou se tak zbytečným frontám.“

  • Nejčtenější

Policie na Vysočině zastřelila útočícího stafordšírského bulteriéra

Policisté na Vysočině zastřelili v sobotu odpoledne psa, který na ně podle nich útočil. Se stafordšírským bulteriérem byl u hřiště v Mostišti na Žďársku opilý muž, jenž se choval nevhodně,...

21. července 2024  7:40

Malé holčičky nechala matka u bazénu bez dozoru, jedna se topila. Policie hledá svědky

Policisté hledají další svědky události z jihlavského bazénu, kde se 16. června málem utopila pětiletá holčička. Zároveň by potřebovali vyslechnout lidi, kteří si tu ve stejný den všimli dvou velmi...

24. července 2024  15:26

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nový jihlavský hotel ještě neotevřeli, Mádl už tu ale natáčel videoklip

V Komenského ulici v Jihlavě, kde začne brzy fungovat nový hotel, se v neděli kolemjdoucím naskytla nevšední podívaná. Sledovat mohli natáčení videoklipu k nové písničce Andrey Kalousové a Marie...

22. července 2024  15:52

Semafory u podjezdu v Pelhřimově selhaly, řidiči po lijáku uvázli v laguně

Jakmile začne nad Pelhřimovem víc pršet, nejen tamní řidiči okamžitě zpozorní. Dá se totiž očekávat, že pod železničním viaduktem na silnici 34 může vzniknout zrádná laguna. Naposledy se to stalo o...

17. července 2024  10:54

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Stříbrný dům v Jihlavě láká. Jako první v něm přespal architekt

Od slavnostního otevření Stříbrného domu v Jihlavě uplynuly přibližně dva měsíce, zájem lidí o prohlídku přitom neupadá, spíše naopak. Do krajského města Vysočiny míří s cílem prohlídnout si právě...

21. července 2024  10:19

Úklid ulic, nebo arogance? Politici hodnotí rok s modrými čarami v Jihlavě

Už více než rok v Jihlavě funguje nový systém parkování. Redakce iDNES.cz proto zmapovala, jak kontroverzní změnu, která v očích řady lidí změnila historické centrum města v království modrých čar, s...

25. července 2024  8:43

Se stresem zdravotníkům novoměstské nemocnice nově pomáhá peer pracovnice

Psychickou podporu pro všechny lékaře, zdravotní sestry i mnohé další zdravotníky z novoměstské nemocnice, kteří tuto pomoc potřebují a požádají o ni, nabízí nyní takzvaný peer pracovník. Do této...

24. července 2024  16:07

Malé holčičky nechala matka u bazénu bez dozoru, jedna se topila. Policie hledá svědky

Policisté hledají další svědky události z jihlavského bazénu, kde se 16. června málem utopila pětiletá holčička. Zároveň by potřebovali vyslechnout lidi, kteří si tu ve stejný den všimli dvou velmi...

24. července 2024  15:26

Hlavní je arénu do prvního sněhu zastřešit. Stavba má za sebou první rok

Stavba jihlavské víceúčelové arény má za sebou bez pár dnů jeden rok. Práce za vysoutěžených 1,9 miliardy korun slavnostně začaly loni 28. července. Největší dnešní přání pracovníků dodavatelské...

24. července 2024  13:18

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...