Neděle 26. září 2021, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 26. září 2021 Andrea

U prezidenta čekám na termín a Šloufa neznám, říká předseda SPO Veleba

  6:42
Jan Veleba vyměnil letité prezidentování v agrární komoře za šéfování Straně práv občanů (SPO). Ta propadla v minulých volbách a má čestným předsedou prezidenta Miloše Zemana. Jak se s tímto nákladem na bedrech Velebovi dýchá, odpovídá v rozhovoru.

Senátor za Chrudimsko a Havlíčkobrodsko Jan Veleba na chalupě v Pánově u Velké Bíteše | foto: Jaroslav Šnajdr, MF DNES

Stranu práv občanů převzal Jan Veleba po debaklu v parlamentních volbách. Je to podle něj hradní partaj, když je Miloš Zeman jejím čestným předsedou? A jak se mu spolupracuje s prezidentovými muži?

Prezident Miloš Zeman opět plul na vysočinské dovolené ve člunu s tričkem Strany práv občanů (SPO). To jste mu věnoval vy?
Ne, ne. To už má od doby, kdy jsem já ještě nebyl členem této strany. Mimochodem Strana práv občanů už přídomek zemanovci vypustila na březnovém sjezdu, kde jsem byl zvolen předsedou.

Jan Veleba

Žije ve Velkém Meziříčí, narodil se v roce 1947.

Devět let byl prezidentem agrární komory.

Patřil k zakladatelům Strany venkova. Z této strany vystoupil v roce 2002.

Je zastupitelem ve Velkém Meziříčí.

V roce 2012 byl zvolen senátorem na Chrudimsku a Havlíčkobrodsku.

Od letošního jara vede Stranu práv občanů.

A to se nevídáte s panem prezidentem, který je čestným předsedou vaší strany?
Potkali jsme se nedávno, když navštívil Vysočinu. Tam jsem byl v roli senátora, nikoliv jako předseda strany. Předtím jsme se setkali na pietním aktu v Ležákách. Snažím se vést komunikaci se všemi rozhodujícími činiteli ve státě, to jsem se naučil v agrární komoře. Komunikoval jsem často i s prezidentem Klausem. S panem prezidentem Zemanem bych se chtěl také potkávat. Vím, že je to možné jen zřídka. Není to tak, že když jsem předsedou SPO, tak bych se měl těmto setkáním vyhýbat a bát se, co na to řeknou novináři.

Kdy se setkáte?
Pana prezidenta jsem požádal o schůzku a čekám na termín.

Je rád, že SPO teď vedete právě vy, "soused" z Vysočiny? Dal vám to už najevo?
Nevidím do jeho duše. Já jsem ho podporoval v přímé prezidentské volbě. Když se setkáme, tak tam zkrátka vzájemné sympatie jsou. Vzhledem ke kontaktům, které jsme měli i v minulosti, si myslím, že je mu minimálně sympatické, že to vedu já. Protože mě zná. Ta strana je jeho dítě, tak mu to asi vnitřně nemůže být jedno. Bylo přáním pana prezidenta, aby jeho jméno zmizelo z názvu strany. To se mu splnilo. Názor členské základny, která mimochodem čítá i po tom všem 2 330 hlasů, na to jednotný nebyl.

Potkávali jste se, když on byl jen chalupář v Novém Veselí a vy prezident agrárníků z nedalekého Velkého Meziříčí?
Potkávali. Čas od času jsem za ním jezdil na různé konzultace. Uznávám ho jako velkého a vzdělaného stratéga. On mě zaujal už před Listopadem 1989 svým veřejným a kritickým vystoupením. A později jako premiér se choval k zemědělcům velmi dobře.

Při nástupu do funkce předsedy strany jste říkal, že nebudete pouze papouškovat prezidentovy názory. Se kterými jeho prezidentskými kroky nesouhlasíte?
Třeba s jeho hodnocením situace na Ukrajině. Také si myslím, že byl zbytečný jeho výrok směrem k muslimům. Ale v zásadních politických tématech se shodujeme. To ale neznamená, že budu automaticky na všechno kývat.

S propadem vaší strany v posledních parlamentních volbách jsou spojováni prezidentovi muži Vratislav Mynář a Martin Nejedlý. Oba jsou na Hradě. Jaké teď mají postavení ve vaší straně?
Pan Nejedlý je jeden ze čtyř místopředsedů SPO. Má na starosti ekonomiku strany. A ta běží normálně, je transparentní. Pan kancléř Mynář je krajským předsedou SPO ve Zlínském kraji.

Chodíte za nimi na Pražský hrad na konzultace?
Já chodím na Hrad výjimečně. Pokud se potkáváme, tak je to výlučně na pražské adrese Loretánská 13, což je sídlo naší strany.

S tím neúspěchem ale oni jsou spojeni. Jak vy jako předseda vidíte jejich budoucnost v SPO?
Těžko můžu odpovídat na takovou otázku. Mandát Martina Nejedlého ve straně je jeden z nejsilnějších. Není situace, aby se tady probíralo, že bude končit. Od mého březnového zvolení s ním nemám jediný problém. A pan Mynář byl zvolen členem předsednictva. Ta naše současná sestava má dvouletý mandát. Já po svých devítiletých zkušenostech s vedením agrární komory nejsem člověk, který bude někoho slepě poslouchat. Mám svůj plán, chci SPO vrátit pozitivní image. Navíc začínám být stále víc zklamán současnou vládou. Nejsou schopni potlačit svoje osobní a partajní ambice ve prospěch ambicí českého státu. Nejsou schopni domluvit se na eurokomisaři. A moje ambice je začít veřejně debatovat o jiném stylu politiky, kde je hlavní slušnost a respekt k druhému. A ne jen styl urvi, co urvi. Možná je to naivní, ale mně se to vždy vyplatilo.

Nový předseda Strany práv občanů Jan Veleba, prezident a čestný předseda strany

Nový předseda Strany práv občanů Jan Veleba, prezident a čestný předseda strany Miloš Zeman a kancléř Vratislav Mynář

Podle mě je ale problém v tom, že kolem vás jako nového předsedy jsou stále reprezentanti minulého a neúspěšného vedení SPO.
Když jsem skončil jako prezident agrární komory, bylo mé předsednictví strany jako nástup do rozjetého vlaku. Pokud bych nenastoupil, ten vlak by odjel. Já si myslím, že spousta věcí je vytvářena a hrána za určitým účelem. Vadí mi, že média neustále opakují, že pan Nejedlý obchoduje s Rusy. No tak proboha svatýho, někdo obchoduje s Rusy a někdo zase s Američany! Někdo má dokonce firmy na Panenských ostrovech a je považován za ctihodného velkého podnikatele. Já takhle lidi nerozlišuju. Ve shodě s prezidentem Zemanem je moje logika následující: až by případně v něčem rozhodl nezávislý soud, tak nastane jiná situace.

Jaký vliv mají vaši spolustraníci Nejedlý a Mynář na prezidenta?
Kancléř logicky vliv má. To je naprosto klíčová pozice. V nějakých konkrétnostech ale nemůžu sloužit. Když jsem vedl agrární komoru, tak jsem naslouchal svému okolí, diskutoval. Když ale dojde na lámání chleba, tak zbude jen jeden, kdo musí rozhodnout. Třeba jestli vyjedeme na silnice a zablokujeme je.

A co dnes Miroslav Šlouf a Strana práv občanů?
Pan Šlouf je mimo stranu, ta kauza skončila už před březnovým sjezdem, než jsem přišel já. Založil myslím hnutí Obroda, nějak tak tomu říká. Neměl jsem s ním žádný kontakt. Ani naživo, ani e-mailem. Myslím, že ani není možné se o něco pokoušet. Tam se to názorově naprosto rozešlo, ale u toho já nebyl. U některých lidí jsou veliké averze.

Vy ho znáte z dřívějška?
Jen z médií.

Někteří přátelé Miloše Zemana z Vysočiny mi říkali, že se jim nelíbilo, jak se prezident od Šloufa odstřihl, přestože mu pomohl na Hrad. Těžko to nesou a Miloši Zemanovi to i v soukromí říkali.
To byste musel vyslechnout i druhou stranu. To jsou velmi složité věci. V životě se stává, že jste s někým kamarád a ten druhý pro vás něco udělá. Ale pak udělá i to, co nemůžete přijmout. Já si o prezidentovi myslím, že to je hrozně hodný člověk. A z toho pramení jistá jeho slabost v personální politice. On lidem nezřízeně věří. Vzpomeňme na Grosse a Špidlu. Podobné to může být se Šloufem. Já do toho ale nevidím, ani nechci vidět. Mám dost jiných starostí.

Do evropských voleb jste nešli, co další letošní volby?
Budeme mít sedm až deset kandidátů na senátory. Jména zatím neřeknu. Chtěli bychom vyhrát minimálně v jednom obvodě, dva by byly vynikající. Abychom o sobě dali znovu vědět a začali s restartem naší strany.

V minulých komunálních volbách jste uspěl jako nestraník na kandidátce ČSSD ve Velkém Meziříčí. Budete tam kandidovat znovu?
Ano, připravujeme kandidátku koaličního typu. Chci na ní být.

Autor:

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Krajští lídři: Jiří Běhounek, Josef Zahradníček, Drahoslav Ryba, Radek Koten, Vít Kaňkovský, Blanka Lednická, Jan Tesař

  • Nejčtenější

Řidič našel fígl na dětské černé pasažéry, Jihlava ho však nezavede

Premium Dopravní podnik v Jihlavě začal rodičům oznamovat, že jejich děti přistihli revizoři v MHD při jízdě načerno. Dříve...

Zemřela jihlavská legenda, usměvavý masér hokejistů i fotbalistů Kuchyňa

Ve sbírce měl mimo jiné dvě zlaté medaile z mistrovství světa juniorů (2000 a 2001) i trofej pro mistra extraligy s...

Místo zeleniny se rodina z Vysočiny dala do pěstování kanadských borůvek

Poslední kanadské borůvky už letos očesala rodina Vališových z Jiříkovic u Nového Města na Moravě. Na okraji vesnice...

Na Ransko ve Žďárských vrších se vrátily střevle, ochránci mluví o zázraku

Jako zázrak přírody hodnotí ochranáři objev, který nedávno učinili na toku Ranského potoka na území národní přírodní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jihlava chce po restauracích jednoduché zahrádky. Kdo nevyhoví, zaplatí

Světlé slunečníky bez reklam, jednoduché stolky a židle z tradičních materiálů stojící na dlažbě, průchozí prostor pro...

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

  • Další z rubriky

Věci venku. Sochař Suška osobně představí svá díla pod širým nebem

Prohlédnout si novou výstavu fotografií a zároveň se osobně setkat se sochařem Čestmírem Suškou, jehož unikátní díla...

Výročí nejlepšího českého pilota RAF připomene přelet „jeho“ Hurricanu

Dnes je tomu 105 let, kdy se ve Svatém Kříži, vesnici u tehdejšího Německého Brodu, drážnímu inspektoru Josefovi...

Pandí sourozenci z jihlavské zoo už mají za sebou čipování a očkování

Další příliv letošních mláďat hlásí i na konci léta jihlavská zoologická zahrada. Chovatelé se těší především z dvojčat...

Spor o investice v základních školách dělí koalici na brodské radnici

Co je důležitější? Hřiště pro děti i veřejnost, rekonstrukce provizorní školy, nebo vestavba s několika třídami ve...

Jsem zohavená, říká Linda Evangelista. Po kryolipolýze je k nepoznání

Topmodelka Linda Evangelista se rozhodla bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy a skončila podle svých slov...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Lucie Šafářová a Tomáš Plekanec se vzali, ukázali fotky z veselky

Přestože na jaře prohlašovali, že kvůli drahému rozvodu hokejisty Tomáše Plekance do svatby nebudou investovat,...

Zhubla téměř 50 kilo, teď se zpěvačka Adele pochlubila novou láskou

Během posledních tří let se zpěvačce Adele (33) podařilo zhubnout téměř padesát kilogramů. Britka prožila od rozvodu s...