Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 30. ledna 2023 Robin

U prezidenta čekám na termín a Šloufa neznám, říká předseda SPO Veleba

  6:42
Jan Veleba vyměnil letité prezidentování v agrární komoře za šéfování Straně práv občanů (SPO). Ta propadla v minulých volbách a má čestným předsedou prezidenta Miloše Zemana. Jak se s tímto nákladem na bedrech Velebovi dýchá, odpovídá v rozhovoru.

Senátor za Chrudimsko a Havlíčkobrodsko Jan Veleba na chalupě v Pánově u Velké Bíteše | foto: Jaroslav Šnajdr, MF DNES

Stranu práv občanů převzal Jan Veleba po debaklu v parlamentních volbách. Je to podle něj hradní partaj, když je Miloš Zeman jejím čestným předsedou? A jak se mu spolupracuje s prezidentovými muži?

Prezident Miloš Zeman opět plul na vysočinské dovolené ve člunu s tričkem Strany práv občanů (SPO). To jste mu věnoval vy?
Ne, ne. To už má od doby, kdy jsem já ještě nebyl členem této strany. Mimochodem Strana práv občanů už přídomek zemanovci vypustila na březnovém sjezdu, kde jsem byl zvolen předsedou.

Jan Veleba

Žije ve Velkém Meziříčí, narodil se v roce 1947.

Devět let byl prezidentem agrární komory.

Patřil k zakladatelům Strany venkova. Z této strany vystoupil v roce 2002.

Je zastupitelem ve Velkém Meziříčí.

V roce 2012 byl zvolen senátorem na Chrudimsku a Havlíčkobrodsku.

Od letošního jara vede Stranu práv občanů.

A to se nevídáte s panem prezidentem, který je čestným předsedou vaší strany?
Potkali jsme se nedávno, když navštívil Vysočinu. Tam jsem byl v roli senátora, nikoliv jako předseda strany. Předtím jsme se setkali na pietním aktu v Ležákách. Snažím se vést komunikaci se všemi rozhodujícími činiteli ve státě, to jsem se naučil v agrární komoře. Komunikoval jsem často i s prezidentem Klausem. S panem prezidentem Zemanem bych se chtěl také potkávat. Vím, že je to možné jen zřídka. Není to tak, že když jsem předsedou SPO, tak bych se měl těmto setkáním vyhýbat a bát se, co na to řeknou novináři.

Kdy se setkáte?
Pana prezidenta jsem požádal o schůzku a čekám na termín.

Je rád, že SPO teď vedete právě vy, "soused" z Vysočiny? Dal vám to už najevo?
Nevidím do jeho duše. Já jsem ho podporoval v přímé prezidentské volbě. Když se setkáme, tak tam zkrátka vzájemné sympatie jsou. Vzhledem ke kontaktům, které jsme měli i v minulosti, si myslím, že je mu minimálně sympatické, že to vedu já. Protože mě zná. Ta strana je jeho dítě, tak mu to asi vnitřně nemůže být jedno. Bylo přáním pana prezidenta, aby jeho jméno zmizelo z názvu strany. To se mu splnilo. Názor členské základny, která mimochodem čítá i po tom všem 2 330 hlasů, na to jednotný nebyl.

Potkávali jste se, když on byl jen chalupář v Novém Veselí a vy prezident agrárníků z nedalekého Velkého Meziříčí?
Potkávali. Čas od času jsem za ním jezdil na různé konzultace. Uznávám ho jako velkého a vzdělaného stratéga. On mě zaujal už před Listopadem 1989 svým veřejným a kritickým vystoupením. A později jako premiér se choval k zemědělcům velmi dobře.

Při nástupu do funkce předsedy strany jste říkal, že nebudete pouze papouškovat prezidentovy názory. Se kterými jeho prezidentskými kroky nesouhlasíte?
Třeba s jeho hodnocením situace na Ukrajině. Také si myslím, že byl zbytečný jeho výrok směrem k muslimům. Ale v zásadních politických tématech se shodujeme. To ale neznamená, že budu automaticky na všechno kývat.

S propadem vaší strany v posledních parlamentních volbách jsou spojováni prezidentovi muži Vratislav Mynář a Martin Nejedlý. Oba jsou na Hradě. Jaké teď mají postavení ve vaší straně?
Pan Nejedlý je jeden ze čtyř místopředsedů SPO. Má na starosti ekonomiku strany. A ta běží normálně, je transparentní. Pan kancléř Mynář je krajským předsedou SPO ve Zlínském kraji.

Chodíte za nimi na Pražský hrad na konzultace?
Já chodím na Hrad výjimečně. Pokud se potkáváme, tak je to výlučně na pražské adrese Loretánská 13, což je sídlo naší strany.

S tím neúspěchem ale oni jsou spojeni. Jak vy jako předseda vidíte jejich budoucnost v SPO?
Těžko můžu odpovídat na takovou otázku. Mandát Martina Nejedlého ve straně je jeden z nejsilnějších. Není situace, aby se tady probíralo, že bude končit. Od mého březnového zvolení s ním nemám jediný problém. A pan Mynář byl zvolen členem předsednictva. Ta naše současná sestava má dvouletý mandát. Já po svých devítiletých zkušenostech s vedením agrární komory nejsem člověk, který bude někoho slepě poslouchat. Mám svůj plán, chci SPO vrátit pozitivní image. Navíc začínám být stále víc zklamán současnou vládou. Nejsou schopni potlačit svoje osobní a partajní ambice ve prospěch ambicí českého státu. Nejsou schopni domluvit se na eurokomisaři. A moje ambice je začít veřejně debatovat o jiném stylu politiky, kde je hlavní slušnost a respekt k druhému. A ne jen styl urvi, co urvi. Možná je to naivní, ale mně se to vždy vyplatilo.

Nový předseda Strany práv občanů Jan Veleba, prezident a čestný předseda strany Miloš Zeman a kancléř Vratislav Mynář

Podle mě je ale problém v tom, že kolem vás jako nového předsedy jsou stále reprezentanti minulého a neúspěšného vedení SPO.
Když jsem skončil jako prezident agrární komory, bylo mé předsednictví strany jako nástup do rozjetého vlaku. Pokud bych nenastoupil, ten vlak by odjel. Já si myslím, že spousta věcí je vytvářena a hrána za určitým účelem. Vadí mi, že média neustále opakují, že pan Nejedlý obchoduje s Rusy. No tak proboha svatýho, někdo obchoduje s Rusy a někdo zase s Američany! Někdo má dokonce firmy na Panenských ostrovech a je považován za ctihodného velkého podnikatele. Já takhle lidi nerozlišuju. Ve shodě s prezidentem Zemanem je moje logika následující: až by případně v něčem rozhodl nezávislý soud, tak nastane jiná situace.

Jaký vliv mají vaši spolustraníci Nejedlý a Mynář na prezidenta?
Kancléř logicky vliv má. To je naprosto klíčová pozice. V nějakých konkrétnostech ale nemůžu sloužit. Když jsem vedl agrární komoru, tak jsem naslouchal svému okolí, diskutoval. Když ale dojde na lámání chleba, tak zbude jen jeden, kdo musí rozhodnout. Třeba jestli vyjedeme na silnice a zablokujeme je.

A co dnes Miroslav Šlouf a Strana práv občanů?
Pan Šlouf je mimo stranu, ta kauza skončila už před březnovým sjezdem, než jsem přišel já. Založil myslím hnutí Obroda, nějak tak tomu říká. Neměl jsem s ním žádný kontakt. Ani naživo, ani e-mailem. Myslím, že ani není možné se o něco pokoušet. Tam se to názorově naprosto rozešlo, ale u toho já nebyl. U některých lidí jsou veliké averze.

Vy ho znáte z dřívějška?
Jen z médií.

Někteří přátelé Miloše Zemana z Vysočiny mi říkali, že se jim nelíbilo, jak se prezident od Šloufa odstřihl, přestože mu pomohl na Hrad. Těžko to nesou a Miloši Zemanovi to i v soukromí říkali.
To byste musel vyslechnout i druhou stranu. To jsou velmi složité věci. V životě se stává, že jste s někým kamarád a ten druhý pro vás něco udělá. Ale pak udělá i to, co nemůžete přijmout. Já si o prezidentovi myslím, že to je hrozně hodný člověk. A z toho pramení jistá jeho slabost v personální politice. On lidem nezřízeně věří. Vzpomeňme na Grosse a Špidlu. Podobné to může být se Šloufem. Já do toho ale nevidím, ani nechci vidět. Mám dost jiných starostí.

Do evropských voleb jste nešli, co další letošní volby?
Budeme mít sedm až deset kandidátů na senátory. Jména zatím neřeknu. Chtěli bychom vyhrát minimálně v jednom obvodě, dva by byly vynikající. Abychom o sobě dali znovu vědět a začali s restartem naší strany.

V minulých komunálních volbách jste uspěl jako nestraník na kandidátce ČSSD ve Velkém Meziříčí. Budete tam kandidovat znovu?
Ano, připravujeme kandidátku koaličního typu. Chci na ní být.

Autor:

Druhé kolo prezidenstkých voleb bude 27. a 28. 1. 2023. Volební místnosti jsou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Sledujte volby online.

  • Nejčtenější

Policisté zachraňovali děti z nabouraného auta, překvapili je bezohlední řidiči

Bezohlednost některých řidičů překvapila jihlavské kriminalisty, kteří loni po Vánocích cestou z práce pomáhali zraněné...

Růže mezi trny. Kluci jsou na mě hodní, říká první česká servismanka

Premium Jen dvě bulharské servismanky se pravidelně objevují ve Světovém poháru biatlonistů. Teď je napodobila teprve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vědci otestují, zda by obnově lesů pomohly cizokrajné stromy. Vysadí i sekvoje

Stovky druhově pestrých nepůvodních stromů porostou v následujících dvou letech na Jihlavsku. Vědci z Mendelovy...

Když doma měli všichni to samé... Výstava ukáže hračky ze 70. a 80. let

Stavebnice, hry, skládačky, auta, postavičky, panenky a mnohé další hračky potěší návštěvníky všech věkových kategorií....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Stavba nové arény v Jihlavě začne v létě, chybějící půlmiliardu doplatí město

Historicky největší jednorázová investice v dějinách Jihlavy, jakou je výstavba nové Horácké multifunkční arény (HMA)...

Několik lidí se dostalo na dotyk ke klenotům. Hrad je označil za odborníky

Premium Zatímco jiní mrzli v několikahodinových frontách venku před katedrálou svatého Víta, aby z několika metrů spatřili na...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Fotbal se mění, Slavia také. Trpišovský exkluzivně o trendech i návratu Stancia

Premium Když se ve chvilce volna vyrazil projít po pískovcových útesech a díval se, jak do skal narážejí mořské vlny, hlavou mu...

Jihlavské Březinky se mění, prestižní restauraci nahradí výšková bytovka

Okna už nemají výplně, na zemi leží vybourané zdivo, hlučí bourací kladiva a na kusu drátu se houpá kdysi podsvětlená...

V elektrárně Dukovany ČEZ investuje 2,3 miliardy, palivo chce využívat déle

V Jaderné elektrárně Dukovany letos společnost ČEZ vydá za obnovu zařízení přes 2,3 miliardy korun. Bude to skoro o půl...

Na trati z Brna do Jihlavy byl tři hodiny přerušený provoz, vlak srazil člověka

Na trati z Brna do Jihlavy byl v neděli večer asi tři hodiny přerušený provoz. Vlak srazil člověka u Náměšti nad...

Žádná dělnická ubytovna. Přibyslav zůstane hotelem, obnoví i restauraci

Hotel Přibyslav se v dělnickou ubytovnu nepromění. I nadále bude poskytovat klasické hotelové a restaurační služby....

Advantage Consulting, s.r.o.
TEAMLEADER DO VÝROBY (AŽ 37.000 KČ)

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 27 000 - 37 000 Kč

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice, je v ohrožení života

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Evu Decastelo mi kdysi vyfoukl Ruppert, měl větší tah na branku, říká Třeštík

Fotograf Tomáš Třeštík vyměnil loni spisovatelku Radku Třeštíkovou, se kterou má dvě děti, za novou partnerku,...

Nahota dospívajících? Film Modrá laguna by dnes neprošel, míní Shieldsová

Brooke Shieldsová zavzpomínala na natáčení slavného snímku z roku 1980 s názvem Modrá laguna. Podle sedmapadesátileté...