V jihlavském sídle ČSSD se decentně slavilo. Strana vyhrála na Vysočině krajské volby. Do povolebního vyjednávání půjde s jasným požadavkem - aby její lídr Jiří Běhounek pokračoval na postu hejtmana. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Jiří Běhounek chce být potřetí hejtmanem. Papaláše u nás nemáme, tvrdí

  • 7
Jiří Běhounek, lídr sociálních demokratů v kraji získal nejvíce preferenčních hlasů ze všech. Nebýt jeho, zřejmě by i na Vysočině sociální demokraty porazilo hnutí ANO. A to přitom kandidoval sice na volebním lístku ČSSD, ale jako nestraník.

Jiří Běhounek se znovu ukázal jako ten nejlepší lídr, po němž ČSSD mohla sáhnout. Své protivníky doslova převálcoval a stal se jednoznačným vítězem voleb na Vysočině, získal bezmála 4 300 preferenčních hlasů.

V tomto směru druhý nejúspěšnější kandidát v kraji, občanský demokrat Miloš Vystrčil, se na něj díval z uctivé vzdálenosti - s 1 934 preferenčními hlasy.

Podrobné výsledky voleb v kraji najdete zde

„Je to pro mě velká satisfakce, protože jsem byl osobně osočován ze všech možných stran. Jsem velmi šťastný, že veřejnost pochopila, že nekecám a dělám. Někteří to mají ve volebních heslech, ale výsledků jsme se zatím na mnoha úrovních nedočkali,“ rýpnul si Běhounek do předvolebního hesla hnutí ANO.

Cítíte to také tak, že i díky vaší osobě je Vysočina jedním ze dvou krajů, kde dokázala ČSSD zvítězit?
O tom se velice špatně mluví. Ale sami cítíte, že veřejnost mi dávala najevo, že za těch osm let jsem si tady vytvořil pozici osobnosti, kterou lidé uznávají. Což platí i pro politické soupeře. Takže asi takhle to vnímám. A jsem tomu samozřejmě rád, protože se hledalo všechno možné, kde by mohla být nějaká moje Achillova pata. Nakonec zůstal pouze souběh funkcí a stále zmiňované finanční bonusy, což byla jenom závist. Ale stejně se ukázalo, že tahle kampaň nedokázala nic zvrátit a že já skutečně pracuji a jen nemluvím. A doufám, že mi tento výsledek umožní, abych kraj řídil dál.

Fotogalerie

Budete tedy chtít nadále pokračovat jako hejtman?
Když souhlasíte s prvním místem na kandidátce, tak by pak bylo vůči voličům nefér kličkovat. Vyjednávání mají samozřejmě různé meandry, ale pokud mám tak silný mandát, bylo by nepochopitelné, kdybych se postu hejtmana vzdal.

Nenastal čas, abyste jako silný lídr přece jen vstoupil do ČSSD a nekandidoval za ni stále jako nestraník?
Já jsem vnímán jako sociální demokrat, chovám se jako sociální demokrat... A jak vidíte: k tomu, abych byl zvolen, nemusím být členem strany.

Čím je podle vás Vysočina jiná, že zde ČSSD dokázala ustát nástup hnutí ANO v krajích?
Určitě tady nejsou papaláši, jak pan Babiš pořád troubil. Mně těžko může říct, že za sebou nemám nějaké výsledky nebo práci. A potom jsme tady neměli - kromě zcela uměle vytvořené kauzy Joukl, Míka (oba jsou obžalovaní za údajnou pletichu při výběrovém řízení na sypače pro krajské silničáře - pozn. red.) - žádnou jinou problematickou záležitost. Myslím si, že jsme skutečně výsledků, které tady jsou, dosáhli společnou prací všech obyvatel Vysočiny, celého zastupitelstva i rady, kterou jsme směrovali a řídili. Proto jsme vyhráli.

Prožíval jste letos kampaň a čekání na volby jinak než v předchozích letech?
Spal jsem dobře a bral jsem je úplně normálně. Já jsem nemohl prohrát. Mohl jsem vyhrát volby, i těmi preferenčními hlasy, nebo mi mohla veřejnost říct, že už mě má dost, a já bych se vrátil ke své milované ortopedii. A byl bych vysmátý. Takže pro mě to všechno bylo v naprostém klidu. Absolutně.

A vydrží vám klidné spaní i během povolebních vyjednávání? V určitém případě může ČSSD také skončit v opozici.
Já budu spát úplně klidně, protože už jsem dostatečně starý a zkušený ze všech možných oblastí. Proto to všechno vnímám s nadhledem. Buď ostatní zvolené strany chtějí, aby Vysočina směřovala dopředu, a chtějí mě jako hejtmana, nebo budou řešit nějaké jiné pseudoaktivity. Ty mohou samozřejmě vést i k jisté nestabilitě. Ale tohle všechno se teprve ukáže.

Stále platí, že chcete vyjednávat se všemi?
Ano. Většinu z nich znám, některé osobně ne... Ale všichni určitě přijdou s nějakými myšlenkami, návrhy a názory a budeme se už bavit o konkrétních věcech týkajících se zastupitelstva, ne jako při předvolebním povídání.

Takže všechny předvolební „fauly“, o nichž jste mluvil, jsou smazané a máte čistý stůl?
Já to beru jako ve fotbale - když nějaký faul je, tak se odpíská. A pokud jsem u některých lidí měl pocit, že na mě nějaký faul udělali, tak se jich na to přímo zeptám. Já už takový jsem, nemám s tím problém. A uvidíme, jak se budou kroutit. Ono jim to pochopitelně příjemné nebude.

Co říkáte na volební propad komunistů, kteří vám v posledních osmi letech umožnili sestavit jednobarevnou menšinovou krajskou vládu? Z jedenácti mandátů, které získali před čtyřmi roky, si tentokrát pohoršili na šest.
Můj osobní názor je, že na tak brutální, soustředěnou, finančně náročnou a ničeho se neštítící kampaň, která zde letos byla, v naší kotlině mnozí slyší. A tomu přičítám výsledek komunistů. Voliči, kteří kdysi komunisty volili, možná přešli k jiným subjektům. O to víc si vážím, že to sociální demokracie dokázala na Vysočině ustát. My jsme tady vyhráli potřetí v řadě, což považuji za majstrštyk, který se jen tak někde nepovede.

Pokud budete pokračovat na postu hejtmana, co budou vaše priority v následujících čtyřech letech?
Potřebujeme dodělat veřejnou dopravu Vysočiny a jsem opravdu zvědavý, jak se k tomu nové zastupitelstvo postaví. Před volbami dávali někteří kandidáti najevo, že to budou dělat úplně jinak, tak uvidíme, zda náš koncept nezboří. Dále potřebujeme dokončit transformaci sociálních služeb a pokračovat v práci okolo silnic. Ono je moc pěkné slibovat obchvaty, silnice, dálnice, železnice, ale bez peněz se to dělá velmi špatně. Doufám, že se k tomu jednotlivé strany postaví tak, že co je rozpracované, je potřeba dokončit.

Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů.