Bratři Neckářovi by rodný dům svého otce v Jihlavě už nenašli

  10:45aktualizováno  10:45
Jedním z prvních hostů letošního Vysočina Festu v Jihlavě byl minulý týden populární zpěvák a herec – Václav Neckář. V plné síle a v nasazení vystoupil společně se svým bratrem Janem a skupinou Bacily. Málokdo ovšem ví, že otec obou muzikantů se narodil právě v krajském městě Vysočiny.

Václav Neckář zazpíval v Jihlavě své největší hity včetně Půlnoční. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Vy prý máte kořeny v Jihlavě. Je to pravda?
Václav: Táta se narodil v roce 1915 v domku ve Starých Horách. Měl sedm sourozenců. Byli to Fero, Maru, Eda, Ema, Vašek, Anička a Josef. Ti byli po dvou letech po sobě narození a nejmladší Zdeněk se narodil po 17 letech. Tátův starší brácha Eda začínal hrát v divadle pod jménem Eduard Dubský. Táta zase u choreografa Saši Machova a Voskovce a Wericha v Osvobozeném divadle. Pak byl v divadle na Kladně, v operetě v Pardubicích a dalších divadelních společnostech pod jménem Václav Dubský.
Jan: Zapomněli jsme říct, že táta nejprve z Jihlavy utekl k cirkusu.

Jak se to stalo?
Jan: Zkrátka potkal komedianty a odešel s nimi. Tatínek byl totiž vynikající tanečník a také dělal gymnastiku. Předvedl jim všechny ty přemety, taneční figury a bylo rozhodnuto.

Fotogalerie

Víte, kde jeho rodný domek v Jihlavě byl?
Jan: Já jsem tam byl jenom jednou, a to ještě na pohřbu. Navíc jsem byl hodně malý. Vůbec bych nevěděl, který dům to je ani kde přesně stojí. Vlastně ani nevíme, jestli zůstal v rodině.
Václav: Já jsem tam byl asi čtyřikrát. Pamatuji si, že tam byla velká zahrada s ovocnými stromy. Snad prý ještě stojí.

Máte ještě stále nějaké vazby na Jihlavu?
Jan: Máme v Jihlavě rozsáhlé příbuzenstvo – bratrance, sestřenice. Občas se setkáváme. Třeba právě teď na festivalu.

Oba jste se ale narodili už mimo Jihlavu, že?
Jan: Vašek se narodil za války v Praze na Žižkově v roce 1943, já v roce 1949 v Ústí nad Labem. Ale mohlo to být dokonce někde v Anglii.

Jak to myslíte?
Jan: Firma Sigma vyslala mámu ještě před válkou do Anglie, aby se tam zdokonalila v angličtině. Mohla tam v podstatě už zůstat. Ale protože ji to táhlo za tátou, vrátila se do republiky těsně před válkou.

Pojďme k muzice. Teď přes léto máte v přehledu koncertů většinou hudební festivaly a městské slavnosti. Baví vás tyto velké přehlídky?
Jan: Na jednu stranu je fajn, že přijde publikum, které by na nás jinak nepřišlo, a ukážeme, že ještě něco umíme. Na druhou stranu je vystupování na festivalech hodně specifické. Všechno je hodně narychlo a nikdy nevíte, jak to zvukově dopadne. My se třeba na koncert normálně připravujeme čtyři až pět hodin. Takže kdo nás zná jenom z festivalů, tak nás v podstatě nezná. Díky festivalům se ale zase potkáme s kolegy, se kterými bychom se jinak nepotkali. Teď v Jihlavě třeba s kapelou Jelen. V minulosti to bylo například s Chinaski, No Name nebo s Tomášem Klusem.

Co nějaká deska – chystá se?
Jan: Já o ní mluvím už dva roky – takže rodí se. Zatím je v hlavě a doufám, že se mnou neodejde do věčných lovišť. Naposledy jsme dělali desku Mezi svými, která byla spíš duchovně nostalgicky sváteční. Teď bych chtěl desku s Bacily a měl by to být veselý, taneční bigbeat. Já totiž říkám, že není nic smutnějšího než zatrpklý stařík. Takže bychom chtěli být veselí.

I v Jihlavě jste hráli hit Půlnoční a v podstatě lidé by vás bez ní nenechali ani odejít. Nezprotivila se vám už po těch letech hraní?
Václav: I když hrajeme na náměstí v pravé poledne, všichni čekají právě na Půlnoční.
Jan: Všechny písničky máme rádi a v podstatě jsou to naše děti. Vašek natočil přes 500 písní. Hrajeme ty, co lidé nejvíc chtějí.
Václav: To, co by nás nebavilo, bychom ani nehráli.

Jako herec jste se objevil v řadě českých filmů. Kterou roli máte nejraději?
Václav: Letos 9. září uplyne 50 let od doby, kdy se natočily Ostře sledované vlaky. To byla moje první role a byl jsem tehdy také poprvé před filmovou kamerou. To je moje srdeční záležitost. Ředitel Rokoka Darek Vostřel mi tehdy dal k jedné premiéře knižní novelu Ostře sledované vlaky. Já jsem ji za noc přečetl a moc se mi líbila. To jsem ještě netušil, že mě za měsíc pozvou na kamerové zkoušky na Barrandov právě kvůli roli v tomto filmu.
Jan: Hezké na tom je, že tento film byl režijním debutem pro Jiřího Menzela a vybral si Vaška, pro kterého to byla také první zkušenost s filmem a navíc to byla i hlavní role. A jako na potvoru získal film v německém Mannheimu hlavní cenu na filmovém festivalu a rok na to Oscara za nejlepší cizojazyčný film.

Mohli jste v té době vycestovat na některý z těch festivalů osobně?
Jan: Jirka Menzel tam byl pozvaný a vzal si s sebou Jitku Bendovou, která hrála konduktérku Mášu a uměla navíc skvěle anglicky, takže mu i překládala.
Václav: Proč by si vzal s sebou do Hollywoodu škaredého kluka, když si mohl vzít hezkou holku. (směje se)

Měl jste trému, když to byla vaše první filmová role?
Václav: Samozřejmě. I když v té době už jsem dělal před televizní kamerou. Jirka Menzel mě hlídal, abych byl civilní a nebyl za showmana.

Jak po letech vzpomínáte na samotné natáčení?
Václav: Bylo strašně rychlé. Začali jsme koncem února a skončili v květnu nebo v červnu. To bylo v roce 1966 a premiéra byla v listopadu na Festivalu pracujících.
Jan: Železničáři po premiéře posílali protestní dopisy, že takto rozhodně práce na železnici nevypadá. Nejvíc je pobouřilo razítkování dívčí zadničky.

Nejčtenější

V Jihlavě zemřel muž, který žil nejdéle s transplantovaným srdcem

Rudolf Sekava podstoupil transplantaci srdce na podzim 1984 a byl nejdéle...

Ve věku nedožitých 83 let zemřel v jihlavské nemocnici nejdéle žijící muž s transplantovaným srdcem. Rudolf Sekava v tu...

Sucho mění zvyklosti, města nechávají trávu růst a pěstují luční kvítí

Tak jako vykvetlá tráva na Dolním hřbitově ve Žďáře nad Sázavou, mohou postupně...

Ve městech na Vysočině se začíná čím dál častěji prosazovat nový trend v údržbě zeleně. Radnice reagují na klimatické...

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Neústupný farmář soud prohrál, obchvat Havlíčkova Brodu se může stavět

Ilustrační snímek

Zahájení stavby jihovýchodního obchvatu Havlíčkova Brodu už po administrativní stránce nic nebrání. Krajský soud v...

Jedna z největších poutí v Česku začíná, do Žďáru láká obří ruské kolo

„Vždycky se snažíme přivézt něco nového,“ říká majitelka 35 metrů vysokého...

Čtyři stupně, studený vítr, déšť. I přes takové psí počasí světští finišují s přípravou svých atrakcí. Půlka května...

Další z rubriky

Každé auto musí mít svůj příběh, říká sběratel veteránských tatrovek

František Prosecký je sběratelem všeho, co souvisí se značkou Tatra. Ve svém...

Rozhovor s Františkem Proseckým vznikal za chůze. A to doslova. Přímo mezi exponáty Depozit - muzea veterán Tatra klubu...

Světelské sklárny přišly o největšího odběratele. Chystá se propouštění

Den otevřených dveří ve světelských sklárnách Crystalite Bohemia (27. 5. 2017).

Velice úspěšné období skláren Crystalite Bohemia ve Světlé nad Sázavou na Havlíčkobrodsku na čas končí. Kvůli masivnímu...

Nemocnice čekají na informační systém, výběr dodavatele trvá tři roky

V Kardiocentru Vysočina sídlícím v jihlavské nemocnici umí upravit srdeční...

Na hejtmanství na Vysočině se dlouhodobě zaseklo důležité výběrové řízení, jehož výsledky by výrazně usnadnily práci...

Najdete na iDNES.cz