Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jsme zvyklí, že se naše jména nezmiňují, říká restaurátor zapomenuté kaple

  14:23
Restaurátor Pavel Procházka byl možná tím prvním, kdo od doby jejího vzniku v roce 1916 obnovoval výmalby v dosud veřejnosti neznámé vojenské kapli v areálu policejní školy v Jihlavě. Po zveřejnění článku v MF DNES se sám přihlásil. „Čišela na mě z toho válka. Deprese z války,“ vzpomněl na první dojmy z kaple.
Akademický malíř Pavel Procházka ve svém ateliéru ve Střížově na Jihlavsku, kde...

Akademický malíř Pavel Procházka ve svém ateliéru ve Střížově na Jihlavsku, kde se ve volných chvílích mezi restaurováním výmaleb a fresek věnuje malbě, nejčastěji s rostlinnými a květinovými motivy. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Procházkovýma rukama bylo za 30 let jeho praxe znovuoživeno velké množství výmaleb na památkách v oblasti Vysočiny. Procházka má ateliér ve Střížově na Jihlavsku a nyní provádí obnovu výmaleb také na historickém jihlavském domě Masarykovo náměstí 21. Restaurátor v rozhovoru koriguje některé dosavadní domněnky o kapli.

Víte něco o autorech výmaleb, kteří jsou podepsáni na stěnách kaple? Jsou tam jména E. H. Kosel a Paul Jkrath či snad Ikrath.
Vypadá to na pozdní vídeňskou secesi. Je to přezdobené, oni to tehdy v tom období tak měli rádi. Protože v budově byl za války lazaret, lze předpokládat, že některý z raněných tam maloval. Jinde jsem se se jmény těch autorů za své praxe nesetkal. Zdálo se mi, že dekorativní části výmalby dělal nějaký místní malíř a někdo tam zkušenou rukou domaloval figury. Kdo to ale byl, nevím.

Kdy jste kapli restauroval?
Nejprve jsem tam pracoval koncem 90. let. Tehdy se tam dělalo všechno kromě čelní stěny s okny, která pak přišla na řadu v další fázi v roce 2007. Když jsem do té kaple přišel poprvé, tak tam bylo lešení a místnost byla vyklizená a zaprášená. Prý tam předtím byl sklad. Funkční jako kaple to tehdy určitě nebylo, nebyla tam ani zasedačka.

Myslíte, že malby byly někdy zabílené?
Nemyslím si to. Kdyby byly ty výmalby hodně poničené, dělal bych tam rozsáhlé rekonstrukce, ale to tam nebylo, zdálo se mi vše velmi původní. Byly tam jen drobné opravy. Bylo to hodně zaprášené a špinavé, spousty prasklin, ale nepřišlo mi to jako malba po odkryvu.

Pavel Procházka

  • Akademický malíř se narodil v roce 1965 v Brně.
  • Studoval na Střední uměleckoprůmyslové škole v Brně, pak na AVU Praha, kde studoval u Jiřího Karmazína a Františka Hodonského.
  • V oboru restaurování nástěnných maleb a sgrafit absolvoval v letech 2008 až 2010 diplomovou prací u profesora Karla Strettiho.
  • Kromě vlastní tvorby se dlouhodobě věnuje obnově historických výmaleb v památkách v oblasti Vysočiny.

Viděl jste někdy podobný typ malířské výzdoby?
Asi ne. Viděl jsem secesně zdobený dřevěný kostel, který byl původně v Brně. Dnes je na Vranovské přehradě v Oslnovicích. Ten byl za politického uvolnění na konci šedesátých letech v Brně rozebrán a převezen. Vytvořili ho moravští malíři ještě před první světovou válkou. Ale tam není vyobrazeno nic vojenského, jsou tam postavy Cyrila a Metoděje a podobná spíše klasická vyobrazení.

Jaký byl váš první dojem, když jste jihlavskou kapli viděl?
Čišela na mě z toho válka. Deprese z války. To bylo vidět ve výrazech ve tvářích těch figur, které zjevně z té války moc radost neměly. Vyobrazení s vojenskými motivy z doby c. k. monarchie u nás po první světové válce nebyla v oblibě. Lidi z té války měli velmi špatný pocit.

Je tím zajímavější, že se kaple dochovala dodnes.
Asi tam udělali sklad a pak na ni zapomněli. Tyhle věci se opravdu moc nedochovaly, to se zalíčilo, zničilo, otlouklo. Spíš bychom to našli ve Vídni. V Praze vůbec. Ani v Brně jsem ale nic takového nikdy neviděl. Asi to bylo tím, že v Jihlavě dlouho měli němečtí obyvatelé převahu, vlastně až do konce druhé světové války. A pak kaple zůstala v zapomnění.

Nyní restaurujete také malby v rekonstruovaném historickém jihlavském domě Masarykovo náměstí 21...
Ano, v každém patře tam něco je. Nahoře je apartmán, kde jsme našli klasicistní empírové dekorativní malby ze začátku 19. století. Ve druhém patře je místnost s malovaným stropem a na stěnách se zbytky maleb z různých etap. Žádná není příliš zachovalá, tak bylo rozhodnuto, že se zakonzervují a překryjí a na nich vznikne nová malba navržená architektem. Ve vedlejších místnostech jsou malované stěny a stropy. Dole je renesanční strop. Má barokní barevnou úpravu, která bude zachována.

Je tam nějaký popsatelný výjev?
V jedné místnosti jsou malé figurky a krajina. Většinou jsou tam dekorativní výmalby, byl to dříve měšťanský dům.

Vy jste pracoval i při obou etapách obnovy výmaleb na jihlavské radnici v letech 1992 až 1994 a pak 2004 až 2006...
První výmalby byly v prostorách restaurace a v budově nad ní. Ve druhé fázi se dělala část počínaje renesanční malovanou klenbou v průjezdu u dnešního infocentra. Nejzajímavější byla asi gotická síň, kde jsem objevil, že síň pokračuje i za příčkou, která byla postavena už za Josefa II. V jeho době začalo být hodně úředníků. Potřebovali kanceláře, tak gotickou síň přepažili a udělali jednoduchý nový strop. Jsem rád, že se mi síň tehdy podařilo dobře datovat, původně ji literatura datovala do 70. let 16. století. Já říkal, že jsou to čtyřicáté roky 16. století. Pak se tam objevilo datum 1545. A našli jsme krásné vyobrazení masopustního průvodu.

Každé město mělo své dekorativní malíře. V Jihlavě nikdo zatím asi nevypátral, kdo ti malíři byli. Na tak velké královské město mohli být ti malíři v jedné éře třeba dva, jak odhaduji podle rukopisů jejich maleb.

Pavel Procházkarestaurátor

Co se vám za léta vaší praxe vybaví z maleb na Vysočině, na kterých jste pracoval?
Například kaple sv. Anny v Nové Říši, pracujeme na starší synagoze ve Velkém Meziříčí, komplet jsme dělali hrádek Roštejn, krátce před covidem. Dělali jsme i kapličku v Simtanech, fasádu v Jihlavě na Zlaté hvězdě, jihlavský dům, kde byl takzvaný Výběr. Také domovní sgrafito na rohu ulic Matky Boží a Mrštíkové v Jihlavě, pracujeme v Telči na zámku a na náměstí, dělali jsme zámek v Třebíči.

Dá se něco říct o autorech výmaleb, kteří působili v kraji? Známe jména některých z nich?
Každé město mělo své dekorativní malíře. V Jihlavě nikdo zatím asi nevypátral, kdo ti malíři byli. Na tak velké královské město mohli být ti malíři v jedné éře třeba dva, jak odhaduji podle rukopisů jejich maleb. Na velké výmalby například jihlavského kostela sv. Ignáce si brali zvláště umělce navíc, do zmíněné Nové Říše si třeba brali císařského dvorního malíře, který se jmenoval Kracker.

Nemrzí vás, že lidé se obdivují obnovené středověké výmalbě, ale málokdy se dozví jméno člověka, který ji zrestauroval?
U nás je to tak obvyklé. My už jsme na to zvyklí, že se jména restaurátorů nezmiňují.

  • Nejčtenější

Bývalý zaměstnanec řádil opilý na ještěrce, natruc rozbil stovky lahví s pivem

Minulý týden zasahovala policejní hlídka v jednom ze skladů ve Stříteži na Jihlavsku. Strážci zákona tam ve čtvrtek vyrazili krátce po půlnoci, kdy přijali oznámení o řádění vandala. Ukázalo se, že...

7. října 2024  16:46

Zemřel traktorový rekordman Havelka, s historickým zetorem dojel až do Švédska

Tvrdil, že nejkrásnější pohled na svět, je ze sedla traktoru. Také proto s ním Martin Havelka ze Škrdlovic na Vysočině podnikl spoustu výprav. Se svým Zetorem 25 se dokonce dostal i do České knihy...

8. října 2024  16:18

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hackeři zaútočili na firmu z Vysočiny, která vyrábí i motory pro ukrajinské drony

Hackerský útok řeší od nedělní půlnoci skupina PBS GROUP, do níž patří také závod ve Velké Bíteši na Vysočině. Ten vyrábí motory pro bezpilotní letouny a drony. A výroba funguje dál, podařilo se ji...

7. října 2024  15:22

S obřím negativem v akci. Fotografovi pózovalo na barokním mostě 550 lidí

Plošina ve výšce pětadvaceti metrů se kymácela, počasí nepřálo. Brněnský fotograf Roman Franc si v sobotu v Náměšti nad Oslavou musel při pořizování velkoformátové skupinové fotografie, takzvané...

6. října 2024  11:10

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Před osmdesáti lety zahynul v přestřelce s horlivými četníky generál Luža

Za druhé světové války zahynulo 24 československých armádních generálů. Dost možná jediným z nich, který zemřel se zbraní v ruce, byl Vojtěch Boris Luža. Byl zastřelen při přestřelce v Hřištích u...

5. října 2024  9:33

Zemřel traktorový rekordman Havelka, s historickým zetorem dojel až do Švédska

Tvrdil, že nejkrásnější pohled na svět, je ze sedla traktoru. Také proto s ním Martin Havelka ze Škrdlovic na Vysočině podnikl spoustu výprav. Se svým Zetorem 25 se dokonce dostal i do České knihy...

8. října 2024  16:18

Vítězný návrh na nové náměstí v Přibyslavi už mají, ve hře je ale i starší studie

Přípravy na přestavbu Bechyňova náměstí v Přibyslavi se dostaly do slepé uličky. Přestože radnice uspořádala architektonickou soutěž a následně vybrala a ocenila vítězný návrh, vedení města se nemůže...

8. října 2024  15:45

Radnice ve Žďáru chce získat přehled o počtu a velikosti popelnic

Radnice ve Žďáře nad Sázavou má již sečtená svá parkovací místa, dále třeba barevné kontejnery na vytříděné odpadky, a dokonce i veškeré „městské stromy“. Nyní by chtěli mít Žďárští podrobný přehled...

8. října 2024  9:02

Bývalý zaměstnanec řádil opilý na ještěrce, natruc rozbil stovky lahví s pivem

Minulý týden zasahovala policejní hlídka v jednom ze skladů ve Stříteži na Jihlavsku. Strážci zákona tam ve čtvrtek vyrazili krátce po půlnoci, kdy přijali oznámení o řádění vandala. Ukázalo se, že...

7. října 2024  16:46

Vyplatilo se Němcům opustit jádro? Studie odhaluje překvapivé zjištění

Norská studie dokazuje, že masivní investice do obnovitelných zdrojů energie přinesly Německu v posledních 20 letech...

Móda z Thálií: kýč jak bič v podání Leichtové i nevhodná obuv Rašilovové

V sobotu večer se v Národním divadle v Praze předávaly prestižní divadelní Ceny Thálie. Co se týká módy, podle...

Co dělá v žaludku studená kola a proč je lepší pít po jídle, líčí biochemička

Premium Možná vás už napadlo, co se děje v našem žaludku, když se v něm potká jídlo s pitím. Nebo patříte k těm hloubavějším...

Příběh Jitky: Manžel po mně chce sex každý den, je to k nevydržení

Moje manželství je takové, jaké po patnácti letech obvykle bývá. Překonali jsme pár krizí, vychováváme dvě školou...

GLOSA: Dvacet cen. Ale po Tháliích se propírala jen Helena Vondráčková

Premium Jeden by čekal, že uhlazeně veřejnoprávní ceremoniál divadelních cen Thálie ponechá národ chladným, zvláště když si na...