Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 8. června 2023 Medard

Začnu detox, přemýšlí exkandidát na ministra Šmarda. Přibral deset kilo

  13:06
Michal Šmarda už je z kandidáta na ministra kultury zase „jen“ starostou Nového Města na Moravě. Měsíce, během nichž se o něm hodně spekulovalo a mluvilo, se podepsaly na jeho pohodě. „Začnu detox, aby se vše, co se stalo od konce května, zase obrátilo v dobré,“ říká v rozhovoru pro MF DNES.
Místopředseda ČSSD Michal Šmarda po jednání předsednictva strany. (23. srpna...

Místopředseda ČSSD Michal Šmarda po jednání předsednictva strany. (23. srpna 2019) | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

„To bude lifestylový rozhovor?“ vtipkoval na úvod starosta Nového Města na Moravě a odmítnutý kandidát na ministra kultury Michal Šmarda.

Měl by být? „Za tři měsíce jsem přibral přes deset kilo. Špatně snáším stres, a když málo spím, hodně jezdím a nepravidelně jím a nesportuji, dopadá to takhle,“ vysvětlil Šmarda, proč rázně přistoupil k hubnutí.

Takže váš fyzický stav měl vliv na vaše rozhodnutí neusilovat dál o post ministra kultury?
To ne. Ale věděl jsem, že až tahle taškařice skončí, že se musím dát do pořádku.

Co na jeho adresu řekl premiér Andrej Babiš

„Sdílím stejný názor jako pan prezident, že pan Šmarda - hlavně po jeho nespočetných mediálních vystoupeních - není dobrý kandidát. Za sebe říkám, s tímhle pánem já ve vládě nebudu. I když původně jsem to akceptoval, ale já mám obavu, že na základě těch jeho vystoupení by ve vládě zkrátka jenom kritizoval.“

- 16. srpna pro TV Prima

Kdy jste se vnitřně rozhodl, že už nechcete být „hračkou v rukou cynických mocných“, jak jste prohlásil v médiích?
Když premiér Babiš přiletěl na konci předminulého týdne z tramtárie, začal po mně plivat hned na letišti. Že ho moc kritizuji, že kritizuji ministryni financí Schillerovou... V autě jsem měl čas to poslouchat, byly to až nenávistné výpady. Řekl jsem si, že to nemá smysl. Premiér dal jasně najevo, že tu moji nominaci stahuje, bez ohledu na to, zda ten papír předtím na Hrad poslal. Že neudělal ten formální krok, to už je detail. Rozhodl jsem se v neděli večer v autě, když jsme jeli s dětmi z Maďarska a stáli v zácpě na maďarské hranici. Přemýšlel jsem a řekl jsem si, že to nemám zapotřebí. Začnu detox, aby se vše, co se stalo od konce května, zase obrátilo v dobré.

Pro vaši rodinu je to úleva?
Manželka je docela chytrý člověk, takže jí bylo už asi měsíc jasné, že žádným ministrem nebudu. Celou dobu mě přemlouvala, ať to ukončím a přestanu dělat lidem šaška.

Vaším rozhodnutím končí hledání novoměstského starosty, kterým se měl místo vás stát Jaroslav Lempera. Jak reagoval on?
Byl rád, že zůstane vše při starém a změny nebudou. Pro něj by to byla oběť. Má svoji práci, vždycky když jsme se o tom bavili, říkal, že by to bral pouze jako dočasné řešení.

Určitě nepatříte mezi příznivce premiéra Andreje Babiše ani prezidenta Miloše Zemana, to je jasné z vašich vyjádření. Kde došlo ke zlomu?
Společenská atmosféra se vyvíjí. Možná to byla na začátku moje naivita. Nechápal jsem, že se kandidáti posuzují podle toho, jak velkými fanoušky pana premiéra jsou. Ale já před ním nepokleknu a nepolíbím prsten jen proto, že bych měl získat nějakou funkci. To se raději vybavím mandátem od lidí a budu mu říkat do očí, co chci.

Kdy jste se názorově rozešel s Milošem Zemanem? V době kauzy vyznamenání Jiří Bradyho, kterého jste tehdy slavnostně přivítali v Novém Městě, nebo už dříve?
V 90. letech jsme společně prosazovali program sociální demokracie. Člověk si tu změnu dobře uvědomí z volebních hesel. Tehdy Miloš Zeman kandidoval s hesly Slušnost není slabost, Lidskost proti sobectví a Škola musí být důležitější než banka. Začal však vyznávat jinou politiku s jinými hesly - naposledy Tato země je naše - a nás opustil. My máme politiku pořád podobnou, ale Miloš Zeman se posunul. ČSSD věří stejným ideálům.

Michal Šmarda

  • Od roku 2010 je starostou Nového Města na Moravě.
  • Členem ČSSD je od roku 1993, od března 2019 je řadovým místopředsedou strany.
  • Vystudoval gymnázium, pracoval jako asistent a poradce poslanců ČSSD a senátorky Dagmar Zvěřinové.
  • Je mu 44 let, je ženatý, má tři děti.
  • Pověstné jsou jeho „čundry“ za exotikou. Už navštívil například Jižní a Střední Ameriku, Afriku, naposledy Laos a Kambodžu.

Radil jste se při sporu o ministerstvo kultury s bývalým premiérem a svým kamarádem Bohuslavem Sobotkou?
On se po vstupu ČSSD do Babišovy vlády z politiky úplně stáhl. O to směšnější je, když kdejaký hlupák začne vykládat, že je za vším sobotkovská klika. Nicméně při jednom setkání, kdy jsme neřešili politiku, mi mimoděk řekl, že je úplná pitomost, abych usiloval o post ministra.

Budete studovat cizí jazyky? To byla jedna z výčitek k vaší nominaci na ministra.
Mají pravdu, že kdybych chtěl vést jednání v cizím jazyce, musel bych se hodně zlepšit. Učím se průběžně, jinak bych nemohl ani cestovat, ale máte pravdu, že bych mohl přidat.

Mezi vhodné kandidáty do čela ministerstva kultury jste před středeční nominací Lubomíra Zaorálka zmínil i vysočinského hejtmana Jiřího Běhounka s tím, že by mu to překazilo pozici před krajskými volbami v roce 2020. Měl jsem za to, že už v roli lídra kandidovat nebude.
Jsem přesvědčen, že bude. Pokud by řekl, že nechce, tak bych ho dokonce přemlouval, aby to udělal. Je fér, aby šel znovu s kůži na trh a obhájil svoji práci a pochlubil se, co za dvanáct let v čele kraje vybudoval. Použil jsem ho jako příklad, stejně jako pardubického hejtmana Martina Netolického, abych ukázal, že přestože máme skvělé manažery, máme před sebou i jiné úkoly než ministerstvo kultury. Moje nominace nebyla z nouze ctnost. Já jsem tam měl jít proto, abychom do vlády vnesli zkušenost z komunálu. Ta tam zatraceně chybí. Copak se dá řešit tři měsíce jeden problém místo zasednutí ke stolu a vyřešení problému za tři hodiny? Babiš žije v jiném světě, nestojí o nové ideje. Zůstal myšlením v 80. a 90. letech, z hlediska politického myšlení je to střet dvou generací. A Babiš je posledním politikem staré generace. Nerad vnímá, že svět může vypadat jinak.

S tímhle pánem ve vládě nebudu, řekl o Šmardovi Babiš:

16. srpna 2019

Čekal jsem, zda při sporech s Hradem a premiérem vyplave nějaká kauza. Možná se dalo mluvit o Budišovu a Dělnické tělovýchovné jednotě (spjaté s ČSSD) z Nového Města, které jste byl členem a která na Třebíčsku v minulé dekádě vybudovala s pomocí štědré státní dotace rekreační areál...
To byla doba, kdy vznikala tato střediska, ať u Orla, nebo Dělnické tělovýchovné jednoty a dalších organizací. Bylo to poměrně dost podporované. Tahle věc měla nevýhodu, že se střetla s kauzou (tehdejšího budišovského starosty) Ladislava Péti a (tehdejší náměstkyně ministerstva pro místní rozvoj) Věry Jourové (policie je v roce 2006 obvinila z dotačního podvodu při opravě zámku, což se neprokázalo - pozn. red.). Projekt střediska, s nímž jsem pomáhal, tím byl poškozen. Prošel tvrdou zatěžkávací zkouškou a nejrůznějšími kontrolami.

Zařízení nyní funguje?
Dopadlo to tak napůl. Řadu lidí, kteří s námi spolupracovali, to znechutilo. Ale podařilo se naplnit původní účel, aby to sloužilo nejrůznějším neziskovkám a tělovýchovným organizacím. Ekonomika vychází tak tak, ale už skončila desetiletá lhůta, po jejímž uplynutí se dá objekt využít kromě neziskového provozu i komerčně. To ekonomiku malinko zlepšilo. Dneska podpora takových zařízení zase roste, například v Novém Městě bude orlovna.

Oznámil jste že chcete jít do senátních voleb. Neláká vás víc post hejtmana? Oboje volby, senátní i krajské, jsou za rok.
Nejvíc mě baví starostování v Novém Městě, protože je za mnou vidět práce. Když něco pokazím, lidé mi to hned ukážou. Nenadávají mi za virtuální problémy. Na druhou stranu pochválí, když se něco povede. Tato zpětná vazba mě baví, to mi v pražské politice chybí. Zároveň bych chtěl měnit centrální politiku, ale to bez mandátu od lidí nepůjde, jak jsem říkal.

Co vám naposledy Novoměšťáci omlátili o hlavu?
Hodně věcí. Hrozně se komplikují všechny možné stavby. Po obrovském investičním boomu teď trpíme. Do soutěží se kolikrát nikdo nepřihlásí.

To byl i případ demolice tělovýchovného střediska kvůli stavbě nové haly, ne?
Ano, příprava sportovní haly se sice rodila v bolestech, ovšem stavba už probíhá dobře. Ale třeba jen oprava mostku v Dukelské ulici se nedala vysoutěžit za normální peníze a v normálním čase. Nebo dětské hřiště bude hotové až na konci léta, přitom jsme to dětem slíbili už na prázdniny. Komplikuje se také přístavba I. základní školy, při rekonstrukci se přišlo na problémy v základech, můžeme přijít i o dotaci. To mě trápí. Obecně stavební firmy nemají kapacity, udělat chodník místo dvou týdnů trvá čtyřikrát déle a s firmami se hádáme.

Zpátky k Senátu: mám to brát tak, že už je po vašem prohlášení o kandidátu ČSSD ve žďárském obvodu rozhodnuto?
Sociálním demokratům na Žďársku jsem svůj záměr oznámil v pondělí, podpořili mě, v našem systému ještě nominaci schválí formálně krajské předsednictvo.

Z těch jmen, o kterých se už mluví, chce do Valdštejnského paláce také žďárský místostarosta Josef Klement.
Žďárští místostarostové v Senátu tradičně zasedali, takže je to možná logický kandidát. Jen mě překvapuje, že KDU-ČSL už nechce Františka Bradáče, aby obhajoval.

Předem avizoval, že do dalších voleb nepůjde.
Pak je Josef Klement nejvýraznější postava, kterou strana v okrese má. Znám ho jako klidného, věcného, pragmatického komunálního politika. Jak se profilují jeho politické názory, to nevím.

Myslím, že dosud není členem lidové strany.
Jiří Běhounek zase není členem té naší. Lidovci jsou tady tradičně silní, senátní volby vyhrál naposledy František Bradáč, dříve Jiří Šenkýř.

Bude to těžký soupeř?
Když se podívám na politickou scénu na Žďársku a představím si kandidáty, které by mohli postavit jiné existující strany, tak žádného výraznějšího soupeře nevidím. Možná Radovan Necid z ODS, možná Miroslava Němcová, kdyby se chtěla vrátit, možná Jan Slámečka za komunisty. Pokud sem tedy někdo nechce vysadit „parašutistu“, jako to hnutí ANO udělalo před sněmovními volbami s Jaroslavem Faltýnkem. Třeba nám sem pošlou nějakou celebritu z Prahy.

Kdybyste se za rok do Senátu dostal, bude se opakovat situace z letošního jara s hledáním nového starosty?
Určitě bych nebyl schopen vykonávat obě funkce naráz. Ale jsem si jistý, že bych si chtěl v komunální politice nechat „kotvu“ a na radnici zůstat do té doby, dokud budu mít důvěru lidí. Určitě bych ale nebyl v placené funkci. Všichni Novoměšťáci znají mě, mé průšvihy a problémy, o kterých se bavíme. Mají mě přečteného.

Nedávno jste prohlásil, že ČSSD zblbla z funkcí. Vám se to po devíti letech na radnici ještě nestalo?
Někdy mám strach, že ano, ale bráním se tomu. Příkladem je, že když vám někdo říká o nějakém problému, tak místo toho, abyste ho poslouchal, tak se začnete hájit.

Autor:
  • Nejčtenější

Na D1 u Velkého Meziříčí hořela ve směru na Brno dodávka, kolona se rozjíždí

Požár dodávky zastavil ve čtvrtek v podvečer provoz na 153. kilometru dálnice D1 ve směru na Brno. Na místě zasahovali...

V Havlíčkově Brodě se učitelé nevhodně chovali ke studentkám, na škole končí

Gymnázium v Havlíčkově Brodě má problém. Za poslední rok musí skončit už druhý učitel, který se nevhodně choval ke...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kde točili Pelíšky či Popelku? Radili i místní, říká autor knih o filmových místech

Premium Radek Laudin je podepsán pod řadou publikací, z nichž většina se nějakým způsobem dotýká světa filmu. Právě tento svět...

Úzkokolejka s párou byla pojítkem atrakcí, bez ní se čeká úbytek turistů

Po rozhodnutí soudu, který minulý týden poslal Jindřichohradecké místní dráhy do konkurzu, je to takřka jisté. Turisté,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sporný most přes D1 chce ŘSD zbourat, obce žádají jeho opravu a otevření

Je nebezpečný. Tak o dálničním nadjezdu u Řehořova na Jihlavsku hovoří kritická zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Mám kancelář na stadionu, vypráví bývalý šéf PSJ i jihlavského fotbalu

Více než čtvrt století byl František Vaculík faktickým šéfem jihlavského fotbalu. Známý podnikatel byl generálním...

Průřez bystřickými dějinami. Mosazné desky připomínají milníky i rodáky

Turisté, zájemci o historii, ale i místní patrioti si nově mohou rozšířit znalosti přímo na Masarykově náměstí v...

Sedm relativně nových tůní u Odrance už obývají čolci, skokani i potápníci

Pastviska, zhruba tříhektarová plocha poblíž vesnice Odranec, místní části Věcova na Žďársku, už ukazují první...

Festival Landscape změnil Jihlavu v malbu, instalace obyvatele rozdělují

Jak změnit Jihlavu? Třeba uměleckou intervencí. Tedy vniknutím do veřejného prostoru, které nemá být každému...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Stejně ošklivá jako všechno, co Rusko dělá, komentují vítězku soutěže krásy

V každoroční soutěži krásy pro vdané ženy získala titul Paní Ruska světa 2023 učitelka angličtiny Natalja Oskarová....

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Miluji tě, ale podvádím tě. A nelituji. Studie nahlédla do hlubin nevěry

Premium Je jedním z nejrozsáhlejších výzkumů svého druhu a přináší víc než paradoxní zjištění. Vyjevuje, že důvody nevěry jsou...

Nejsou menší, jen jsou výš, říká o modelaci prsou za 65 tisíc Krejčíková

Aneta Krejčíková (32) se rozhodla pro plastiku prsou. Představitelka sekretářky Květy ze seriálu Volha si své...