Pátek 14. května 2021, svátek má Bonifác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 14. května 2021 Bonifác

Jako první láska. Počáteční angažmá Hana Švejnohová z hlavy nevymaže

  9:17
V sedmdesátých letech začínala v Jihlavě herečka, moderátorka, publicistka a televizní hlasatelka Hana Švejnohová, tehdy ještě s dívčím příjmením Zaoralová. Právě jí je věnován další díl seriálu k 80 letům Horáckého divadla. V rozhovoru mluví o překvapení od rodičů i o seznámení s Ondřejem Vetchým.

Velkou radostí Hany Švejnohové je v současnosti její vnuk, se kterým je nyní ve spojení hlavně pomocí Skypu. | foto: Archiv Hany Švejnohové

Jak jste se ocitla v Jihlavě sedmdesátých let?
Jednoduše. Jako čerstvá absolventka hudebně-dramatického oddělení brněnské konzervatoře jsem dostala nabídku od tehdejšího ředitele Horáckého divadla, doktora Ladislava Panovce. Smlouvu na své dívčí jméno Zaoralová mám pořád schovanou.

Jak na vás město tehdy zapůsobilo?
Přestože jsem v Jihlavě odehrála jen dvě sezony, pamatuju si spoustu detailů z té doby. Mám zafixovaných „padesát odstínů šedé“ v každém zákoutí velikého náměstí, ale z dnešního pohledu si velmi zřetelně uvědomuju, že všechno překrývaly barvy nespoutaného mládí. Navzdory režimu jsem se nemohla nabažit pocitu volnosti, že už jsem samostatná, bez dozoru, že si vydělávám třináct stovek měsíčně a můžu si dovolit koupit krabičku luxusních cigaret značky Atika za dvacet korun. Stačily mi na týden. A v prodejně Supraphonu na rohu Komenského a Husovy jsem sehnala elpíčko skupiny ABBA! Doma u našich jsem si pak odsypávala cukr a rýži, abych ušetřila.

Našla jste si k Jihlavě vztah za ty dva roky?
První divadelní angažmá je jako první láska, nikdy ho nevymažete z paměti. Kdykoli na brněnské dálnici míjím Jihlavu, a je to dost často, vždycky mám chuť odbočit. Myslím, že Jihlava právě díky tomu profesnímu prvenství zůstane navždycky součástí mých nejhezčích vzpomínek.

Kde jste v Jihlavě bydlela?
Nejprve se vrátím v čase o kousek zpátky. Léto těsně před nástupem do divadla mě naše úřady pustily na svatbu kamarádky na Západ, do německého Freiburgu. Mohla jsem tam zůstat, lákalo mě to... Ale bylo mi devatenáct a ten oprýskaný herečák v jihlavské Divadelní ulici měl pro mě nakonec mnohem větší kouzlo. Bydlela jsem v pokojíku jako dlaň, taková úzká nudle s výhledem přímo na vrátnici, sprcha a záchod pro všechny na patře. Než jsem se vrátila z Německa, rodiče mi pokoj tajně načančali a na stůl postavili láhev rumu s cedulkou „Na šťastný začátek nového života!“. Je to už pětačtyřicet let a pořád mě to dojímá. Můj nový život byl právě ten herečák a zakouřená dámská šatna.

Jaké místo jste si v Jihlavě oblíbila?
Dnes už mají „naše“ oblíbená místa určitě jiná jména, pokud ještě vůbec existují. Sklípek, Knížata a nejčastěji asi Grand.

Existují pod stejnými jmény, ale už v jiné podobě. Kde to bylo nejlepší?
Nejvíc mejdanů bylo samozřejmě v herečáku. Když byl nějaký den volna, jezdila jsem domů do Brna. Okolí Jihlavy jsem znala jen podle štací, kde jsme hráli zájezdové pohádky, a ty jsme zvládli někdy i tři za den.

Kdo z kolegů vám v začátcích nejvíc pomáhal, s kým jste si nejvíc rozuměla?
Mojí nejdůvěrnější kamarádkou byla Táňa Schottnerová. Asi dvakrát jsem ji navštívila v Jihlavě a jednou ona mě i s dcerou Gabčou u nás doma za Prahou. Strašně ráda bych ji zase viděla. A taky Evu Kaplerku a Hanku Červinkovou. Nebude k osmdesátinám divadla zase nějaký společný mejdan? Bohužel už neuvidím Míšu Junáška, Jarouška Ravu. Aťka Mrňousová už tu bohužel taky není a manželé Wuršerovi taky ne, pokud vím. Právě ti byli zpočátku mými občasnými rádci.

Galavečer chystají v Horáckém divadle na letošní říjen, pozvou i bývalé členy. Nevíme teď ale nikdo, jestli se to skutečně podaří vzhledem k současné situaci. Zeptám se ale na něco jiného. Rád jsem v rádiu poslouchal váš pořad Nezatloukat aneb My dva a čas. Jednou jste tam mluvila s Ondřejem Vetchým a připomněla, že jste se poprvé potkali v Horáckém divadle. Jak si na toto setkání v inscenaci Jitřní paní pamatujete?
Ondra je k ženám velmi zdvořilý, zejména ke starším ročníkům. Takže mi tehdy ve vysílání řekl, že se dal na herectví právě díky mně, protože věřil, že v tomto povolání bude potkávat samé mladé atraktivní ženy. Z pohledu jeho puberty, bylo mu tehdy třináct, by se mu to možná dalo věřit, ale aspoň dokázal, že humor neztratil ani po tolika letech. V režii Karla Bryndy jsme tam oba hráli jen tančící omladinu v kulisách andaluské vesnice.

Která role vám v Jihlavě nejlépe sedla?
Těžko říct, to by museli posoudit jiní. Doslova vymodlenou rolí byla určitě Rozárka v Paličově dceři. Slíbila jsem si, že když bude u hlavní role moje jméno, donesu do kostela velkou svíčku. A opravdu jsem tam pak tu svíci donesla. Ale komediální a plnokrevné role jsem měla raději. Třeba Fanynka v Namlouvání a ženění nebo Soňa v Energických lidech Vasilije Šukšina. Tam se v dialogu s Táňou Schottnerovou dalo vyřádit.

Jak se to vlastně seběhlo, že jste z Jihlavy odešla do angažmá ve Zlíně?
Tehdy ještě v gottwaldovském Divadle pracujících hostoval kmenový režisér Horáckého divadla Jirka Holeček a pozval nás na premiéru. Jeho „Teta z Bruselu“ mě tak vlastně seznámila s ředitelem divadla Milošem Slavíkem, který mě tenkrát na prahu léta 1976 okouzlil svým šarmem a milostnou poezií, já zase jeho svým mládím. A v prosinci téhož roku byla svatba. Nový rok už jsem začala v novém angažmá.

Divadlo ještě v současnosti hrajete?
Přiznám se, že jsem nikdy neměla velké ambice na pražská divadla, jako oblastní herečka jsem před nimi měla asi příliš velký respekt. Když jsem v roce 1988 odešla ze Satirického divadla Večerní Brno za svým nynějším mužem, chvíli jsem koketovala s Hravým divadlem Jiřího Císlera, ovšem alternativní způsob práce nebyl zrovna můj šálek kávy. Mojí srdeční záležitostí se stalo rádio, a když už ho teď nemám, přenesla jsem své tvůrčí pnutí na psaní.

Jak a kdy jste začala s moderováním?
V roce 1993 jsem byla krátce televizní hlasatelkou, což mě přivedlo k tehdy nesmírně populárnímu Dámskému klubu Frekvence 1, který nás katapultoval do jednoho z nejšťastnějších období našich profesních životů. Uvědomila jsem si, že vymýšlet stále něco nového a stavět na piedestal osobnosti, které skutečně něco umí, to je přesně moje parketa. Bohužel se pak změnilo vysílací schéma a já jsem až po deseti letech jiných aktivit dostala nabídku na vlastní pořad o mezilidských vztazích v Českém rozhlase Dvojka. Bohužel i ten skončil, a přestože se po třech letech na přání posluchačů opět vrátil do vysílání, moderuje ho teď můj někdejší host Honza Čenský. Chápu to, je mnohem známější.

Čemu se tedy v současnosti pracovně nejvíce věnujete?
Ráda spojuju příjemné s užitečným, a jelikož mě baví psaní, sestavila jsem ze svých fejetonů a šansonů v podání své spolužačky z Brna Lenky Filipové Kudelové hudební pořad, se kterým úspěšně objíždíme už čtvrtým rokem seniorské kluby a domovy, malé scény a lázeňské rezorty. Po jednom pražském vystoupení jsem byla oslovena, abych něco podobného dala dohromady ještě s písničkářkou Janou Rychterovou, a kdyby nebylo toho zatraceného koronaviru, tak máme teď před sebou spoustu krásných výletů po celé republice, pro radost seniorů, mezi které se už taky řadím.

A jak v současné době karantény relaxujete?
Pro mě se naštěstí režim na volné noze nijak závratně nezměnil. Odevzdala jsem rukopis své knihy jednomu známému nakladatelství, ale protože koronavirus zřejmě posune její vydání, ještě trochu cizeluju text. Dál píšu fejetony na portál i60. Občas překládám z němčiny, občas něco malého natočím v televizi, na kterou se teď dívám častěji než jindy, ale nejvíc mě mrzí, že nemůžu podnikat výpravy se svým vnoučkem. Je mu pět a půl a vídáme se jen přes Skype nebo přes WhatsApp. Nedá se nic dělat, musím to vydržet.

Autor:
  • Nejčtenější

Řidič vybrzdil kamion, jeho šofér po něm hodil zámek a rozbil sklo

Hodně nebezpečně si počínali na dálnici D1 řidič kamionu a Škody Superb. Navzájem se blokovali v jízdě a jeden druhému...

Krvavý konec války ve Žďáře: jednotka SS popravila u benzinky šest lidí

Premium Tragická událost se odehrála na samém konci druhé světové války ve Žďáře nad Sázavou. Jednotka SS se tam 9. května 1945...

Jágr? Koukal jsem jako janek, říká Chlubna. Z Jihlavy míří do Budějovic

Ještě před pár dny oblékal ve finále hokejové Chance ligy dres mateřské Dukly Jihlava, v příští sezoně už ale bude...

Na nebezpečné křižovatce u Brodu se srazila čtyři auta, jeden člověk zemřel

Jeden člověk zemřel a další tři skončili se zraněním v nemocnici po tragické dopravní nehodě u Havlíčkova Brodu. Na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

O pramen Oslavy, který je jinde, než určil Zeman, budou pečovat skauti

Geografický pramen řeky Oslavy, který před dvěma roky označili mezi Žďárem nad Sázavou a Českou Mezí hydrologové, si...

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

  • Další z rubriky

Nejvyšší správní soud zamítl stížnost Třebíče kvůli pokutě za tendr na MHD

Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl kasační stížnost třebíčské radnice, která dostala od Úřadu pro ochranu hospodářské...

Na stavbě obchvatu Lukavce objevili archeologové vzácný dehtářský areál

Archeologové objevili při průzkumu na stavbě obchvatu Lukavce na Pelhřimovsku výrobní dehtářský areál z druhé poloviny...

Krvavý konec války ve Žďáře: jednotka SS popravila u benzinky šest lidí

Premium Tragická událost se odehrála na samém konci druhé světové války ve Žďáře nad Sázavou. Jednotka SS se tam 9. května 1945...

Kvůli omezené kapacitě musí jihlavská zoo o víkendech uzavírat pokladny

Pouze 1 500 návštěvníků může být kvůli opatřením proti šíření onemocnění covid-19 najednou v jihlavské zoologické...

5 tipů na aktivity s nejmenšími nejen v době pandemie
5 tipů na aktivity s nejmenšími nejen v době pandemie

Dochází vám nápady, co s miminkem nebo batolátkem podnikat? Máme pro vás tipy, které zaručeně vykouzlí pořádný úsměv na tvářích. A také víme, které...

Bohuš Matuš se oženil v Krtkově světě. Vzal si o 30 let mladší Lucii

Bohuš Matuš (47) a Lucie Palkaninová (18) jsou manželé. Vzali se ve středu odpoledne v rodinném parku Krtkův svět v...

Udělal chybu, bude pykat, říká moderátorka Křížková o manželově trestu vězení

Modelka a moderátorka Lucie Křížková (36), rozená Váchová, se na Instagramu svěřila s překvapivou novinkou z osobního...

Televize NBC odmítá vysílat Zlaté glóby, Cruise kvůli porotě vrací trofeje

Americká televize NBC nebude příští rok vysílat slavnostní předávání Zlatých glóbů. Rozhodla se tak po vlně...

Právníci Applu se snaží dokázat, že Epic Store prodává porno

Během soudního sporu mezi společnostmi Epic a Apple přišla řeč i na obchod s nezávislými hrami Itch.io, jehož klienta...

Zatím jsem spíš studentka než modelka, říká šestnáctiletá dcera Kubelkové

Ivu Kubelkovou (44) si všichni pamatují první vicemiss roku 1996 a několikanásobnou vítězku ankety o nejkrásnější...