Úterý 9. srpna 2022, svátek má Roman
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 9. srpna 2022 Roman

Jako první láska. Počáteční angažmá Hana Švejnohová z hlavy nevymaže

  9:17
V sedmdesátých letech začínala v Jihlavě herečka, moderátorka, publicistka a televizní hlasatelka Hana Švejnohová, tehdy ještě s dívčím příjmením Zaoralová. Právě jí je věnován další díl seriálu k 80 letům Horáckého divadla. V rozhovoru mluví o překvapení od rodičů i o seznámení s Ondřejem Vetchým.

Velkou radostí Hany Švejnohové je v současnosti její vnuk, se kterým je nyní ve spojení hlavně pomocí Skypu. | foto: Archiv Hany Švejnohové

Jak jste se ocitla v Jihlavě sedmdesátých let?
Jednoduše. Jako čerstvá absolventka hudebně-dramatického oddělení brněnské konzervatoře jsem dostala nabídku od tehdejšího ředitele Horáckého divadla, doktora Ladislava Panovce. Smlouvu na své dívčí jméno Zaoralová mám pořád schovanou.

Jak na vás město tehdy zapůsobilo?
Přestože jsem v Jihlavě odehrála jen dvě sezony, pamatuju si spoustu detailů z té doby. Mám zafixovaných „padesát odstínů šedé“ v každém zákoutí velikého náměstí, ale z dnešního pohledu si velmi zřetelně uvědomuju, že všechno překrývaly barvy nespoutaného mládí. Navzdory režimu jsem se nemohla nabažit pocitu volnosti, že už jsem samostatná, bez dozoru, že si vydělávám třináct stovek měsíčně a můžu si dovolit koupit krabičku luxusních cigaret značky Atika za dvacet korun. Stačily mi na týden. A v prodejně Supraphonu na rohu Komenského a Husovy jsem sehnala elpíčko skupiny ABBA! Doma u našich jsem si pak odsypávala cukr a rýži, abych ušetřila.

Našla jste si k Jihlavě vztah za ty dva roky?
První divadelní angažmá je jako první láska, nikdy ho nevymažete z paměti. Kdykoli na brněnské dálnici míjím Jihlavu, a je to dost často, vždycky mám chuť odbočit. Myslím, že Jihlava právě díky tomu profesnímu prvenství zůstane navždycky součástí mých nejhezčích vzpomínek.

Kde jste v Jihlavě bydlela?
Nejprve se vrátím v čase o kousek zpátky. Léto těsně před nástupem do divadla mě naše úřady pustily na svatbu kamarádky na Západ, do německého Freiburgu. Mohla jsem tam zůstat, lákalo mě to... Ale bylo mi devatenáct a ten oprýskaný herečák v jihlavské Divadelní ulici měl pro mě nakonec mnohem větší kouzlo. Bydlela jsem v pokojíku jako dlaň, taková úzká nudle s výhledem přímo na vrátnici, sprcha a záchod pro všechny na patře. Než jsem se vrátila z Německa, rodiče mi pokoj tajně načančali a na stůl postavili láhev rumu s cedulkou „Na šťastný začátek nového života!“. Je to už pětačtyřicet let a pořád mě to dojímá. Můj nový život byl právě ten herečák a zakouřená dámská šatna.

Jaké místo jste si v Jihlavě oblíbila?
Dnes už mají „naše“ oblíbená místa určitě jiná jména, pokud ještě vůbec existují. Sklípek, Knížata a nejčastěji asi Grand.

Existují pod stejnými jmény, ale už v jiné podobě. Kde to bylo nejlepší?
Nejvíc mejdanů bylo samozřejmě v herečáku. Když byl nějaký den volna, jezdila jsem domů do Brna. Okolí Jihlavy jsem znala jen podle štací, kde jsme hráli zájezdové pohádky, a ty jsme zvládli někdy i tři za den.

Kdo z kolegů vám v začátcích nejvíc pomáhal, s kým jste si nejvíc rozuměla?
Mojí nejdůvěrnější kamarádkou byla Táňa Schottnerová. Asi dvakrát jsem ji navštívila v Jihlavě a jednou ona mě i s dcerou Gabčou u nás doma za Prahou. Strašně ráda bych ji zase viděla. A taky Evu Kaplerku a Hanku Červinkovou. Nebude k osmdesátinám divadla zase nějaký společný mejdan? Bohužel už neuvidím Míšu Junáška, Jarouška Ravu. Aťka Mrňousová už tu bohužel taky není a manželé Wuršerovi taky ne, pokud vím. Právě ti byli zpočátku mými občasnými rádci.

Galavečer chystají v Horáckém divadle na letošní říjen, pozvou i bývalé členy. Nevíme teď ale nikdo, jestli se to skutečně podaří vzhledem k současné situaci. Zeptám se ale na něco jiného. Rád jsem v rádiu poslouchal váš pořad Nezatloukat aneb My dva a čas. Jednou jste tam mluvila s Ondřejem Vetchým a připomněla, že jste se poprvé potkali v Horáckém divadle. Jak si na toto setkání v inscenaci Jitřní paní pamatujete?
Ondra je k ženám velmi zdvořilý, zejména ke starším ročníkům. Takže mi tehdy ve vysílání řekl, že se dal na herectví právě díky mně, protože věřil, že v tomto povolání bude potkávat samé mladé atraktivní ženy. Z pohledu jeho puberty, bylo mu tehdy třináct, by se mu to možná dalo věřit, ale aspoň dokázal, že humor neztratil ani po tolika letech. V režii Karla Bryndy jsme tam oba hráli jen tančící omladinu v kulisách andaluské vesnice.

Která role vám v Jihlavě nejlépe sedla?
Těžko říct, to by museli posoudit jiní. Doslova vymodlenou rolí byla určitě Rozárka v Paličově dceři. Slíbila jsem si, že když bude u hlavní role moje jméno, donesu do kostela velkou svíčku. A opravdu jsem tam pak tu svíci donesla. Ale komediální a plnokrevné role jsem měla raději. Třeba Fanynka v Namlouvání a ženění nebo Soňa v Energických lidech Vasilije Šukšina. Tam se v dialogu s Táňou Schottnerovou dalo vyřádit.

Jak se to vlastně seběhlo, že jste z Jihlavy odešla do angažmá ve Zlíně?
Tehdy ještě v gottwaldovském Divadle pracujících hostoval kmenový režisér Horáckého divadla Jirka Holeček a pozval nás na premiéru. Jeho „Teta z Bruselu“ mě tak vlastně seznámila s ředitelem divadla Milošem Slavíkem, který mě tenkrát na prahu léta 1976 okouzlil svým šarmem a milostnou poezií, já zase jeho svým mládím. A v prosinci téhož roku byla svatba. Nový rok už jsem začala v novém angažmá.

Divadlo ještě v současnosti hrajete?
Přiznám se, že jsem nikdy neměla velké ambice na pražská divadla, jako oblastní herečka jsem před nimi měla asi příliš velký respekt. Když jsem v roce 1988 odešla ze Satirického divadla Večerní Brno za svým nynějším mužem, chvíli jsem koketovala s Hravým divadlem Jiřího Císlera, ovšem alternativní způsob práce nebyl zrovna můj šálek kávy. Mojí srdeční záležitostí se stalo rádio, a když už ho teď nemám, přenesla jsem své tvůrčí pnutí na psaní.

Jak a kdy jste začala s moderováním?
V roce 1993 jsem byla krátce televizní hlasatelkou, což mě přivedlo k tehdy nesmírně populárnímu Dámskému klubu Frekvence 1, který nás katapultoval do jednoho z nejšťastnějších období našich profesních životů. Uvědomila jsem si, že vymýšlet stále něco nového a stavět na piedestal osobnosti, které skutečně něco umí, to je přesně moje parketa. Bohužel se pak změnilo vysílací schéma a já jsem až po deseti letech jiných aktivit dostala nabídku na vlastní pořad o mezilidských vztazích v Českém rozhlase Dvojka. Bohužel i ten skončil, a přestože se po třech letech na přání posluchačů opět vrátil do vysílání, moderuje ho teď můj někdejší host Honza Čenský. Chápu to, je mnohem známější.

Čemu se tedy v současnosti pracovně nejvíce věnujete?
Ráda spojuju příjemné s užitečným, a jelikož mě baví psaní, sestavila jsem ze svých fejetonů a šansonů v podání své spolužačky z Brna Lenky Filipové Kudelové hudební pořad, se kterým úspěšně objíždíme už čtvrtým rokem seniorské kluby a domovy, malé scény a lázeňské rezorty. Po jednom pražském vystoupení jsem byla oslovena, abych něco podobného dala dohromady ještě s písničkářkou Janou Rychterovou, a kdyby nebylo toho zatraceného koronaviru, tak máme teď před sebou spoustu krásných výletů po celé republice, pro radost seniorů, mezi které se už taky řadím.

A jak v současné době karantény relaxujete?
Pro mě se naštěstí režim na volné noze nijak závratně nezměnil. Odevzdala jsem rukopis své knihy jednomu známému nakladatelství, ale protože koronavirus zřejmě posune její vydání, ještě trochu cizeluju text. Dál píšu fejetony na portál i60. Občas překládám z němčiny, občas něco malého natočím v televizi, na kterou se teď dívám častěji než jindy, ale nejvíc mě mrzí, že nemůžu podnikat výpravy se svým vnoučkem. Je mu pět a půl a vídáme se jen přes Skype nebo přes WhatsApp. Nedá se nic dělat, musím to vydržet.

Autor:

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Kraji Vysočina se volí v obvodu Jihlava.

Miloš Vystrčil, Karolína Koubová, Jana Nagyová, Martin Mrkos, Pavel Pacal, Tomáš Nielsen

  • Nejčtenější

Rozdělování na fakta a dezinformace je nebezpečná nálepka, tvrdí Nielsen

Právník Tomáš Nielsen, který u Nejvyššího správního soudu napadal proticovidová opatření vyhlašovaná minulou vládou, se...

Muže přepadli lupiči ve věku 14 a 15 let, také vykradli domy a odcizili auto

Dva mladí hoši ve věku teprve 14 a 15 let stihli na Jihlavsku během posledních týdnů vykrást dva domy, přepadnout muže...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žďár truchlí za horolezce zahynuvší v Alpách. Byli plni energie a optimismu

Tragické úmrtí Marka P. a Pavly M. otřáslo Žďárem nad Sázavou. Před střední zdravotnickou školou spontánně vzniklo...

Ruské vlajky a nápis Smrt Ukrajině. Sporný pomník někdo počmáral

Neznámý vandal o víkendu poškodil pomník padlým v Přibyslavi. Křídou na něj nakreslil ruské vlajky a v azbuce vyvedl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Arénu firmy nabídly postavit za dvě miliardy. Tak moc Jihlava nečekala

Výrazně vyšší ceny, než jaké si magistrát představoval, nabídly firmy za stavbu nové Horácké multifunkční arény v...

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

  • Další z rubriky

Veřejné toalety pod Priorem končí, na WC se v Jihlavě chodí do restaurací

Už před lety za primátora Jaroslava Vymazala (ODS) plánovalo vedení jihlavské radnice, že zruší veřejné toalety pod...

Sto let po příjezdu spisovatele Haška ve Světlé nad Sázavou opraví nádraží

Se zpožděním, ale přece. Správa železnic nechá opravit památkově chráněnou nádražní budovu ve Světlé nad Sázavou. Pro...

Hasiči vytáhli nablýskané historické skvosty a spěchali k hořícímu domečku

Tradiční jamské závody koňských stříkaček jsou jednou z letních akcí, kdy mohou hasiči ze zbrojnic vytáhnout nablýskané...

Pelhřimov spojí s okolními obcemi cyklostezky, žádaná je hlavně do Rynárce

Bezmála pět kilometrů nových cyklistických stezek přibude brzy v Pelhřimově a jeho nejbližším okolí. Městu se povedlo...

Budu znovu chodit a tančit, věří Vendulka z Básníků a vybírá peníze na léčbu

Herečka Eva Jeníčková (58), která se proslavila coby Vendulka utěšitelka ze série o Básnících, řeší zdravotní problémy....

Češka vyhrála soutěž krásy v Africe. Všichni si na mě chtěli sáhnout, říká

Sarah Horáková (18) odletěla do Afriky reprezentovat Česko na světovou soutěž krásy. Když první vicemiss České...

Díky Stiflerově mámě jsem měla sex s nejmíň 200 lidmi, vzpomíná herečka

Americká herečka Jennifer Coolidge (60) ve filmech Prci, prci, prcičky hrála Stiflerovu mámu Jeanine, která měla...

Johnny Depp trpí poruchou erekce, proto mě penetroval lahví, tvrdí Heardová

Nově zveřejněné dokumenty ze soudního procesu mezi Johnnym Deppem a Amber Heardovou obsahují tvrzení, že slavný...

Čím víc odebere Čína ruského plynu, tím lépe pro Evropu, tvrdí analytici

Navýšený export ruského zemního plynu na území Číny může mít pro evropské země pozitivní dopady. Díky tomu se totiž...