Pátek 3. prosince 2021, svátek má Svatoslav
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pátek 3. prosince 2021 Svatoslav

Básnířka vydala poezii, s níž radil Magor Jirous. Kecy nemají cenu, říkal

  9:31
Již začátkem dubna chtěla malířka a grafička Magdalena Křenková Florianová ze Staré Říše na Jihlavsku představit svou novou básnickou sbírku Měsíc nad Kladinou. Kvůli koronaviru se však muselo vše odložit. Prezentace se uskutečnila až nyní u rodného domu jejího dědečka a literáta Josefa Floriana.

Magdalena Křenková Florianová představila svou básnickou sbírku. Stalo se tak v rodném domě jejího dědečka a literáta Josefa Floriana ve Staré Říši na Jihlavsku. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Soubor básní v sobě obsahuje posledních třicet let autorčina života. „Poezie je mi vrbou, takže v básních je můj autentický život protkaný staroříšskou krajinou,“ charakterizuje svou sbírku básní sama autorka.

Korekturu veršů dělal ještě za svého života básník, výtvarný kritik a představitel českého undergroundu - Ivan Martin Jirous, zvaný Magor. Celý jeden rok se prý autorka odhodlávala k tomu mu verše ukázat.

Magdalena Křenková Florianová

 • Narodila se 30. března 1966 ve Staré Říši do umělecké rodiny.
 • Jejím dědečkem byl věhlasný Josef Florian, literát, překladatel, vydavatel Dobrého díla. Maminka Karla Florianová byla aranžérka, otec Jan Florian byl sochař, restaurátor a malíř.
 • Vystudovala gymnázium Otokara Březiny v Telči, navštěvovala Jazykovou školu v Brně.
 • Vyučovala angličtinu na základní i v mateřské škole.
 • Od roku 2008 ve svém ateliéru pokračuje v umělecké dráze jako restaurátorka, malířka a grafička.
 • Verše píše od třinácti let. Vyšly jí sbírky básní pod názvem Protiklady, Kladina a jako poslední Měsíc nad Kladinou.

Kdy jste si řekla, že vedle malování a restaurování zkusíte ve své umělecké tvorbě i psané slovo?
Restaurovat jsem začala u táty Jana Floriana až v dospělosti. V dětství mě bavilo občas malovat ptáčky z atlasu, lodě a něco vydlabat do lina. První verše jsem napsala ve třinácti.

Co vás k tomu přivedlo?
Od dětství jsem silně vnímala nesvobodu komunistických let a diskriminující postavení naší rodiny. Pamatuji si silnou touhu po svobodě a rovnosti. Ta bezvýchodnost mi působila v duši hlubokou sklíčenost a já nevěděla co s tím. Jednou jsem snila při západu slunce o svobodném světě a zase jsem neuměla tu bolest vypovědět. Tenkrát mi bylo třináct let a já to poprvé svěřila papíru. A ono to pomohlo. Našla jsem ventil k přetlaku všech svých emocí. A je to tak dodnes.

Jak dlouho tato vaše sbírka básní „uzrávala“?
Ve sbírce je zahrnuto asi třicet let mého života. Je tu i výběr básní ze sbírky Kladina, kterou vydal v roce 2004 bratr Václav Florian v obnovené edici Dobré dílo. Kladina vyšla v soukromém tisku a v malém nákladu, tak jsem se nebála něco zařadit.

Kdo vám při tvorbě nejvíc pomohl?
Zmiňovaná první báseň byla o cestě do svobodné Ameriky. Ukázala jsem ji babičce Ludmile Křemečkové. Očividně měla radost a pobídla mě, ať píšu dál. Zpětně vidím, že toto bylo pro mě moc důležité. Povzbudila mě i ručně vydaná společná sbírka básní Protiklady se sestrou Karlou Nixovou z roku 1997. Maminka nám to zasponzorovala. Tiskly jsme to list po listu na ručním papíru. Ten rok jsme měly společnou výstavu obrazů v Říčanech u Prahy, vernisáž zahajoval pan Radovan Lukavský a sám navrhl, že by rád něco z Protikladů zarecitoval. Byla to pro nás pocta - a ten přednes, no paráda.

A Ivan Martin Jirous? Jaký on měl vliv?
Bydleli jsme ve Staré Říši přes dům, se sourozenci chodili na jeho letní táboráky a on chodil k nám recitovat svoje novinky nebo jen tak na kus řeči. Dost jsme se s ním nasmáli. Přestože byl z rodiny, byl to manžel mé sestřenice Juliany, rok jsem se odhodlávala ukázat mu svoje verše. Několikrát jsem se s deskami pod paží u jejich vrátek otočila a odplížila domů. Myslela jsem, že mě třeba zničí. Ale nezničil. Podivil mě respektem k mému vnímání světa a citlivým přístupem. Jeho rady mi přirostly k srdci a dodnes z nich žiji. Jeho pomoc byla zásadní. Když jsem se s ním chtěla nějak vyrovnat, odpověděl: „To nemáš čím zaplatit. To ti hned tak někdo neřekne.“ Jako dík ale moji olejomalbu staroříšských veverek přijal rád.

Co přesně vám ke sbírce básní řekl ?
Ivan Martin Jirous si básně přečetl doma a pak ve slunečném odpoledni se u nás druhý den objevil, usadili jsme se v našem domečku v kuchyni a nahlas recitoval báseň po básni a ukazoval, co dělám špatně a co se mu líbí. I ta nejslabší báseň zarecitovaná jeho hlasem se mi rázem jevila geniální. Jeho přednes mi vždycky velmi imponoval. Dal mi první domácí úkol: vyškrtat „jak a jako“ a vyházet interpunkce. Doporučil mi, ať v básních nevysvětluju. Řekl, že když mi navrhne, ať báseň vyhodím, tak ať to udělám. Že se k ní vztahuje sice silný můj prožitek, ale že verše nejsou dobré a já to díky tomu citu nevidím. Přetlumočil několik myšlenek, které shrnovaly jedno. I psaní je řemeslo, které se musí člověk naučit, nestačí se dojímat a něco cítit.

Předmluva

Ivan M. Jirous k básnické sbírce Měsíc nad Kladinou

„Jeden z významů slova kladina je trám, po němž se prohánějí a producírují gymnastky. Avšak naše Kladina je rybník opodál Staré Říše, v níž Magdalena Křenková žije, a kde občas pobývám i já. Jedna z entit, již ve světě miluju a obdivuju nejvíc, je čínská poezie. Magdaleniny drobnokresby se jí podobají. Nejsou to básně vymyšlené či vykalkulované. Běží-li řeč o bílých dlaních květů, jeřábech, štírech, kostlivcích, vlčích mácích, břízách, modřínech, pryskyřici a o mých láskách nejvyšších - labutích, je to autentická poesie lásky.“

Sbírku Měsíc nad Kladinou dotváří jednak předmluva Ivana Martina Jirouse a také jste tam nechala otisknout jeho rady, které vám napsal při prvním setkání na desky, ve kterých jste verše měla. Co tam stojí napsáno?
Domácí úkol: vyškrtej jak a jako. Básně se nepíší z pocitů, ale ze slov. Jiří Padrta: Pocity má každý kočí. Pablo Picasso: Úmysly jsou v umění bezcenné. V kartách: Kecy nemají cenu, ukázaná platí.

A jak moc jste se řídila jeho radami?
Já jsem poctivě vše přepracovávala. Opakovaně jsme se setkávali a procházeli každou báseň. Jeho doporučeními jsem se s radostí řídila. Bylo to blahodárné, uzdravující. Otevřel mi oči. Verše se mi tak nějak odlehčily a pročistily. Nikdy jsem neměla pocit, že mě tlačí k něčemu, co mi není vlastní. Líbil se mu můj posun, co prý dokážu dostat do čtyřverší, líbil se mu můj staroříšský kolorit a moje příměry. Na některé verše zakázal už sahat.

Jak jsem měla možnost „Magora“ Jirouse poznat, tak setkání asi nebyla příliš upjatá.
To rozhodně ne. Občas se setkání zvrhlo v bujarou zábavu. Chopil se nějakého čtyřverší a začal smysl překrucovat a dotvářet po svém. Legrace to byla, ale já věděla, že budu muset počkat zase nějaký týden nebo měsíce na další setkání, než pokročíme dál. Mezitím jsem napsala další soubor básní. K těm měl připomínky už minimální a vyjádřil se, že je rád, že jsem jeho žačka.

Kolik je v knize básní a jakého tématu se v nich držíte?
V knize je 64 básní. Nejsou nijak dlouhé. Poezie je mi vrbou, takže v básních je můj autentický život protkaný staroříšskou krajinou. I když jsou básně přikovány k jednomu místu, rodnému kraji, disponují prostorem s přesahem do věčnosti. Náhlá ztráta dcery mi prohloubila spirituální vnímání života a otevřela nevídaný prostor. Potěší mě, když verše z poslední doby někomu přinesou naději. Sbírku dotváří předmluva Ivana Martina Jirouse, dvě ilustrace jsou od dcery Michaely a návrh obálky je od mého syna Vojtěcha. Takže vlastně je to takový malý rodinný podnik. A z toho mám velkou radost.

 • Nejčtenější

Odstup při předjíždění cyklistů naštval správce lesů, chce zakázat vjezd kol

Ranské polesí na severu Havlíčkobrodska bývá v létě častým místem výletů cyklistů. Hlubokými lesy vede síť zpevněných...

Do února tu musí být všichni naočkovaní. Český fotbalista o Rakousku i psím hotelu

Premium Už přes týden platí v Rakousku tvrdý lockdown, který potrvá minimálně do 12. prosince. „Ale místní očekávají, že ho...

Český výletník: proč je rekordním městem Pelhřimov a ne Trhové Sviny

Nic by určitě nebránilo tomu, aby se městem českých rekordů a kuriozit staly třeba Klatovy nebo Trhové Sviny. Ty druhé...

V chodbách pod Bukovem se těžil uran. Teď hluboko pod zemí bádají vědci

Ještě před pár lety se tu těžil uran. Nyní chodby slouží pro výzkum. V dole Rožná u Bukova na východě Vysočiny se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Úrazů na elektrokoloběžkách je čím dál víc, nehody končí i smrtí

Stejně rychlým tempem, jakým roste zájem o kola či koloběžky na elektrický pohon, roste i počet nehod, ke kterým stále...

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

 • Další z rubriky

Botanici roky mapovali vzácnou květenu Vysočiny, nyní vydali unikátní knihu

Pro botaniky, učitele, ochránce přírody, ale i laiky je určena nově vydaná Červená kniha květeny Vysočiny. Na 537...

Svoz komunálního odpadu od nového roku podraží. V Pelhřimově o stokorunu

Rozdíly až v řádech stokorun jsou ve městech na Vysočině ve výši poplatků za svoz komunálního odpadu pro příští rok. V...

Zákazníci se vracejí k vinylům, staré hudební desky se prodávají za tisíce

Už skoro třicet let prodává Hynek Gerbrich hudební nosiče v jihlavské Komenského ulici. Ve svém obchodě, který je...

Pestrých luk by měly mít Žďárské vrchy víc, pomůže i nová směs osiva

Luk, které jsou typické pro Žďárské vrchy, by mělo v krajině postupně přibývat. Pestré porosty se zvonky, chrpami,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Zákeřná rakovina endometria. Jaké jsou varovné příznaky?

O rakovině děložního čípku se hovoří často, už proto, že je jí možné předejít očkováním. Ženské orgány však může...

Žena u porodu dítěte kamarádky zjistila, že ho má s jejím manželem

Osmadvacetiletá Hailey Custerová z Arizony zažila nepříjemný šok, když pomáhala přivést na svět dítě nejlepší...

Divadlo stahuje představení. Autor trvá na černošském herci, Sokol nestačí

Obsazením černošského herce si nově podmiňuje britský autor Martin McDonagh inscenování své hry Ujetá ruka (Behanding...

Ve StarDance předčasně skončil Mirai Navrátil

Ještě před sobotním večerem StarDance je jasné, že se s taneční soutěží musí rozloučit zpěvák Mirai Navrátil. Vyšel mu...

Silná sluneční bouře může uvrhnout do tmy celé kontinenty, varuje vědkyně

Koronavirová pandemie nám ukázala, že nejsme na podobnou krizi připraveni. Podle amerických vědců bychom na tom byli...