Rodnému domu slavného fotografa hrozí zkáza. Už roky se mění v ruinu

  8:12aktualizováno  8:12
Ti nejslavnější se jmenovali Drtikol, Funke, Sudek. Čtvrtým do „party“ byl Jaroslav Rössler. Patřil k zástupcům první generace českých fotografů, kteří dosáhli světové slávy. Rössler se 25. května 1902 narodil na Vysočině - v osadě Smilov u Štoků, kde se však už řadu let jeho rodný dům mění v ruinu.

Rodný dům slavného fotografa Jaroslava Rösslera ve Smilově na Havlíčkobrodsku roky chátrá. Stala se z něho neopravitelná ruina. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Stavení na okraji zpustlého rozlehlého zemědělského dvora na Havlíčkobrodsku zřejmě zatím nemá naději na světlejší budoucnost.

„Statik mi dal už před patnácti lety posudek, že budova je nerekonstruovatelná, takže to optimisticky nevidím. Bylo by možné ji restaurovat, ale na to nemáme peníze,“ vyjádřil se berounský veterinář Jan Štefánek, který smilovský statek vlastní spolu se dvěma sourozenci.

S rozpadajícím se statkem zatím nemá v úmyslu nic dělat. Upřednostňoval by však demolici.

Do vlastnictví rodiny Štefánkových přešel dvůr za první republiky. Komunisté ho pak v roce 1951 zestátnili. Zpátky ke svým současným majitelům se pak vrátil až při restitucích v roce 1995. „Škoda, že nám dvůr nevrátili už v roce 1968, tehdy bychom s ním ještě mohli něco dělat,“ lituje Běla Skaláková, za svobodna Štefánková, která na smilovském statku vyrůstala do svých deseti let.

V ucházejícím stavu statek byl, dokud tam hospodařilo JZD

Smilov je součástí městyse Štoky. Tam však není záchranná akce pro Rösslerův rodný dům aktuální. „Přiznávám, že o něm nemám žádnou povědomost. Je to pro mne pole neorané,“ řekl starosta Štoků Pavel Královec.

Fotogalerie

Podle Josefa Rosického, který bydlí v sousedství smilovského statku, byla hlavní budova statku v ucházejícím stavu ještě na konci devadesátých let, dokud tam hospodařilo JZD Štoky.

Fungoval zde chov koní, skotu, vepřů, byla zde slepičárna. Součástí dvora byly i deputátní byty, dnes už zcela v ruinách. Ke statku původně patřil i lihovar a škrobárna. Na jejich místě je dnes čistírna odpadních vod.

Obytnou budovu kryjí křoviny, klenutým sklepením se šíří puch. Kdosi sem naházel hromadu leklých kaprů.

„Škoda, že statek není chráněnou památkou, měl by šanci na ochranu. Hlavní budova by si zasloužila zachovat, věřím, že by se podařilo na to najít peníze,“ míní Markéta Findeisová, která také bydlí v sousedství zbídačelého statku.

Rösslerovi nešlo studium v Brodě, ani v Kolíně. Tak začal fotit

Jaroslav Rössler žil ve Smilově do svých patnácti let, kdy ho rodiče - po neúspěšných studiích na havlíčkobrodském gymnáziu a obchodní škole v Kolíně - poslali do učení na fotografa. Na doporučení známého se mladík začal učit v tehdy nejlepším pražském ateliéru, který nevedl nikdo jiný než František Drtikol.

Když od Drtikola Rössler odešel, fotografoval například všechny inscenace Osvobozeného divadla. Pak přesídlil do Paříže, kde tvořil reklamní snímky pro Michelin či Shell. Je prvním českým autorem takzvaných fotogramů - snímků předmětů kladených přímo na fotopapír. Zemřel v roce 1990 v Praze.

Dílo Jaroslava Rösslera je v souboru nazvaném Ze Smilova do Paříže (a zpět) vystaveno až do 18. října v Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě.

Nejčtenější

Noční obloha nad Českem se opět rozsvěcuje, jev lidé hlásí stále častěji

Noční svítící oblaka nad Jihlavou, jak je zachytil fotograf Petr Lemberk. Jde o...

Opět po roce mohli lidé na Jihlavsku v minulých dnech pozorovat zvláštní úkaz na letní obloze. Po setmění se část nebe...

Puma americká se dostala na Vysočinu, před starostou utekla do pole

Puma americká je druhá největší kočkovitá šelma Ameriky. Může vážit i přes 100...

Puma, která se před časem pohybovala na Jindřichohradecku, je už zřejmě na Vysočině. V sobotu ráno ji pozoroval...

Na farmu už ne! Pomohl mu slovenský parťák, teď se Nečas chystá na galeje

Martin Nečas ze Charlotte se raduje po zisku Calder Cupu.

Jako první se útočník Martin Nečas nedočkavě vrhl na kapitána Patricka Browna, jenž zrovna převzal Calder Cup pro krále...

Puma mění teritorium, dostala se už na Žďársko. Policie před ní varuje

Puma americká

Velká kočkovitá šelma, kterou v sobotu ráno pozoroval starosta Želiva na Pelhřimovsku, se zřejmě přesunula na Žďársko....

Jeden útok v pátek, druhý v sobotu. Násilí poznamenalo festival v Jihlavě

Ilustrační snímek

O víkendu byli v centru Jihlavy zbiti dva muži. Jeden v pátek večer, druhý v sobotu. Oba incidenty se staly ve stejných...

Další z rubriky

Zdař Bůh, havíři! Jihlava si připomíná dávnou hornickou slávu

Jihlava si během víkendových slavností s názvem Havíření připomněla svou dávnou...

Zdař Bůh! Starobylý havířský pozdrav od pátku burácí Jihlavou, která si celý víkend připomíná svou dávnou stříbrnou...

Puma mění teritorium, dostala se už na Žďársko. Policie před ní varuje

Puma americká

Velká kočkovitá šelma, kterou v sobotu ráno pozoroval starosta Želiva na Pelhřimovsku, se zřejmě přesunula na Žďársko....

Jeden útok v pátek, druhý v sobotu. Násilí poznamenalo festival v Jihlavě

Ilustrační snímek

O víkendu byli v centru Jihlavy zbiti dva muži. Jeden v pátek večer, druhý v sobotu. Oba incidenty se staly ve stejných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz