Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Jihlava chce po restauracích jednoduché zahrádky. Kdo nevyhoví, zaplatí

  11:56
Světlé slunečníky bez reklam, jednoduché stolky a židle z tradičních materiálů stojící na dlažbě, průchozí prostor pro chodce a žádné masivní ohrádky. Tak by měly od ledna vypadat předzahrádky restaurací v Jihlavě, pokud budou chtít jejich provozovatelé ušetřit na poplatcích. Kdo požadavky nesplní, zaplatí naopak víc.

Vhodně použité nízké pódium (vlevo) a nevhodný zábor nesvažité komunikace trvale zmenšuje veřejné prostranství a tvoří provozní bariéru. | foto: město Jihlava

Zastupitelé odsouhlasili Manuál dobrých restauračních zahrádek, který upravuje požadavky na jejich vzhled. Společně s tím schválili i změnu vyhlášky o místním poplatku za užívání veřejného prostranství.

Zatímco dosud platili restauratéři za metr čtvereční a den záboru maximálně dvě koruny, od ledna se sazba zvýší na deset korun. Pokud však splní podmínky uvedené v manuálu, sníží se jim o 90 procent.

Manuál zpracoval útvar městského architekta, který bude také rozhodovat o tom, jestli restauratéři jeho podmínky plní. Když manuálu nevyhoví, v praxi by to znamenalo, že podnikatel, který například za celoroční zábor pozemku o rozloze třiceti metrů čtverečních dosud platil necelých 22 tisíc korun, by nově městu odevzdal téměř 110 tisíc korun. V případě, že vyhoví, tak 11 tisíc korun.

„Myslím, že tento manuál je správnou cestou k tomu, abychom s podnikateli našli cestu, jak kultivovat veřejný prostor. Slibujeme si od toho jednotný vizuální styl,“ uvedla primátorka Karolína Koubová (Fórum) s tím, že pro podnikatele by to mělo být motivační.

Záměr kritizoval například zastupitel Jaromír Kalina (KDU-ČSL). „Provozovatelé gastroslužeb mají kvůli covidu neuvěřitelné problémy. Když je teď chceme zatížit další věcí, není to dobře,“ uvedl s tím, že by manuál bral jako doporučení a ceny ponechal na stejné výši.

Nechtějí plast, ani obří reklamní slunečníky

V podobném duchu hovořil i zastupitel Radek Popelka (AN0). „Rozhodně bych nezvyšoval cenu za pronájem předzahrádek a tím podnikatele nutil, aby je rychle předělali.“

Podle náměstka primátorky Víta Zemana (Žijeme Jihlavou!) ale radnice po podnikatelích nechce nic drahého. „Chceme po nich určitou jednoduchost, vzdušnost. Tento materiál má zamezit hlavně plastovým židlím a stolkům či obrovským slunečníkům,“ poznamenal a zmínil příklad Věžní ulice, kde předzahrádky již nyní splňují podmínky a působí velmi hezky.

Dle primátorky radní schválili manuál letos na jaře. „Tento rok jsou kvůli covidu odpuštěné poplatky za zahrádky, takže vlastně celý letošní rok je takovým přechodným obdobím. Pokud bude pandemie pokračovat, můžeme mluvit o odpuštění i na další rok,“ uvedla.

Co manuál upravuje? Například není vhodné používat u předzahrádek pódium, koberec či jinak zakrývat komunikaci. Podesty mohou být pouze ve svažitém terénu, aby vyrovnaly výšku chodníku.

Oblast záboru nelze vymezit souvislou řadou květináčů ani jiným masivním oplocením. Nevhodná je také kombinace různorodého materiálu. Dokument obsahuje fotografie vhodných i nevhodných příkladů předzahrádek a mobiliáře.

Nulová osvěta a špatné načasování, zní kritika

Podnikatelé, které oslovila redaktorka MF DNES, se budou s dokumentem teprve seznamovat. „Je to pro mě novinka a musím to nejprve prostudovat. V tuto chvíli nevím, jak se zachovám. Buď se nějak přizpůsobím, nebo budu rebel,“ krčí rameny Petr Vološčuk z Radniční restaurace. Ta je v manuálu uvedena jako nevhodný příklad předzahrádky kvůli vyvýšenému dřevěnému pódiu.

Provozovatel kavárny Muzeum na Masarykově náměstí a bývalý jihlavský zastupitel za Fórum Miroslav Tomanec považuje manuál za krok dobrým směrem. Přesto má výhrady.

„Velmi mě mrzí, že se okamžitě bez jakékoli osvěty a diskuse začíná s těmito finančními nástroji. Biti budou ti, jejichž zahrádky tady stojí léta a nebudou mít šanci to rychle udělat tak, aby to vyhovělo.“

Nelíbí se mu ani načasování. „Gastronomický sektor je stále ve velké depresi a podnikatelé řeší existenční problémy. Zasloužili by si nyní spíše trochu podpory než hned tyto restrikce,“ dodal.

  • Nejčtenější

Milionový kiosek pobouřil Brod. Teď jsou jeho zbytky na prodej za cenu šrotu

23. května 2024

Premium Pro někoho luxusní designový kousek, pro jiného ošklivá psí bouda. Mnoho označení ve své době nesl...

Na D1 u Jihlavy se převrátil kamion a vysypal náklad, tvořily se kolony

23. května 2024  10:16,  aktualizováno  13:42

Provoz na dálnici D1 na Vysočině několik hodin komplikovala dopravní nehoda. Na 115. kilometru ve...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Sedmnáctiletá dívka vzala na vycházku dvouměsíční dceru, do ústavu se nevrátily

22. května 2024  16:10

Pelhřimovští policisté pátrají po sedmnáctileté Stefanii Stojkové a jejím malém dítěti. V pátek se...

Řidič se s autobusem coural a míjel zastávky, nadýchal přes tři promile

23. května 2024  12:32

Policisté hledají svědky, kteří jeli v únoru linkovým autobusem z Kamenice do Jihlavy s opilým...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Nejnudnější koupaliště? Přichystali novinky, kritici tvrdí, že jsou pro malé děti

21. května 2024  13:22

Do nadcházející letní sezony chystá koupaliště v Havlíčkově Brodě několik novinek. Návštěvníci se...

Čtyři mistři světa jsou z Vysočiny. Už za mlada to byli hvězdy i pracanti

27. května 2024  17:45

České hokejové zlato pobláznilo i Vysočinu. V týmu čerstvých mistrů světa jsou totiž hned čtyři...

Ještě zápas, pak si odpočineš, hecoval švagra Zachu fotbalista Gebre Selassie

27. května 2024  15:27

Život Theodora Gebre Selassie je sice neodmyslitelně spjatý s fotbalem, v posledních dnech se však...

Křižovatku u Brodu děsící řidiče kamionů čeká proměna, ustoupí jí dva domy

27. května 2024  9:07

Kdo jezdí s nákladním autem mezi Havlíčkovým Brodem a Přibyslaví, to místo v Pohledu dobře zná. Pro...

Stolní tenistky Hodonína získaly potřetí v řadě titul v domácí extralize

26. května 2024  21:23

Stolní tenistky Hodonína obhájily titul v domácí extralize. Ve vyrovnané finálové sérii vyhrály...

Rozdáváme ovocné pochoutky ZDARMA
Rozdáváme ovocné pochoutky ZDARMA

Ovoce, nebo čokoláda? Zapojte se do testování a ochutnejte oboje najednou! Šnek BOB přichází s novinkou v podobě ovocných pochoutek v čokoládě....

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

BMW prohrálo soud s budějovickým prodejcem ojetin o právo na užití loga

Exkluzivně Může nezávislý prodejce ojetých aut používat na provozovně logo automobilky, i když s ní nemá žádnou smlouvu? Vrchní...