Největší český cestovatel projel všechny země i milionová města světa

  14:34aktualizováno  14:34
Touha cestovat i soutěživost udělaly z devadesátiletého Miroslava Šnejdara z Ostravy nejzcestovalejšího Čecha. Navštívil všechny státy světa. Na 366 zahraničních cestách prožil dvanáct let. Jako cestovatelského rekordmana ho ocenila pelhřimovská Agentura Dobrý den spravující české rekordy.

Miroslav Šnejdar z Ostravy ukazuje svůj cestovatelský deník. Devadesátiletý cestovatel v průběhu svého života navštívil všechny státy světa. Na 366 zahraničních cestách strávil přes 12 let. Jako českého cestovatelského rekordmana ho. | foto: ČTK

Šnejdar nejdřív jezdil do zahraničí kvůli zaměstnání. Později aby pokořil cíle, které si sám stanovil, například navštívit všechna města s více než milionem obyvatel. Jen do Číny kvůli tomu musel pětkrát.

„Je to určitá soutěživost. Už jsem předhonil Hanzelky (cestovatele Hanzelku a Zikmunda, pozn. red.). Hanzelka nemá ani polovic toho, co mám já. Ani tolik dní tam nebyl. Hanzelka byl v zahraničí osm a půl roku, já přes dvanáct let. Hanzelka má 83 států, já jich mám 180 a něco,“ řekl Šnejdar.

Včetně obydlených ostrůvků a závislých území či kolonií ještě počet navštívených zemí stoupne na víc než 250. „Země a teritoria počítám podle oficiálních seznamů OSN, které jsem sledoval přes třicet let,“ uvedl Šnejdar.

Doložit všechny zahraniční cesty nebyl pro Šnejdara, absolventa ostravské vysoké školy báňské, problém. „Jeho byt je plný dokladů o cestách. Všechny cesty jsou zdokumentované deníky, fotografiemi i letenkami,“ řekl prezident pelhřimovské agentury Miroslav Marek.

Šnejdarovy cestovatelské deníky mají 5 970 stran formátu A4, z cest má také 32 tisíc diapozitivů. Byt dobrodruha je podle Marka také plný artefaktů, které si Šnejdar z cest dovezl. Rád by je jako kolekci předal některé z českých institucí.

Světový rekord mu těsně unikl, komisaři mu neuznali Antarktidu

Díky pečlivým zápiskům mohla vzniknout detailní statistika. Vyplývá z ní, že na svých 366 zahraničních cestách Šnejdar urazil 2 324 000 kilometrů. Z toho letecky s 200 různými společnostmi téměř 1,5 milionu kilometrů, po kolejích 332 tisíc kilometrů, autobusy 360 tisíc kilometrů, autem 118 tisíc kilometrů a loděmi přes 50 tisíc kilometrů. Pěšky má na kontě 26 tisíc kilometrů.

Fotogalerie

Za nejkrásnější považuje cesty po mořích. „Při třiadvaceti větších námořních cestách jsem navštívil šedesát moří a třiašedesát větších zálivů,“ líčí. Třináct jeho cest bylo delších, než je obvod zeměkoule na rovníku.

Takřka nadosah měl ostravský cestovatel před lety světový rekord, protože jako první člověk projel všechny státy světa. Na rozdíl od amerických cestovatelů mu ve výčtu nechyběla ani Severní Korea.

„Londýnské vydavatelství Guinnessovy knihy rekordů mi ale neuznalo procestování Antarktidy, protože jsem nenavštívil všechny části, které si nárokují jednotlivé státy,“ vysvětlil Šnejdar.

Posty v OSN ho zajistily natolik, že se mohl věnovat jen cestám

Narodil se v Brně, dětství ale prožil v České Třebové. Nejdřív se vyučil soustružníkem, později absolvoval gymnázium. Vysokou školu dokončil v roce 1955. Technické vzdělání uplatnil ve Vítkovických železárnách. Je držitelem řady patentů.

Mimořádnou jazykovou vybavenost zúročil při práci v zahraničí. Angličtinu, němčinu, ruštinu a polštinu doplnil ještě španělštinou a portugalštinou.

Působil jako technický poradce při OSN. Poprvé odjel v roce 1970 do Maroka, podruhé v roce 1983 do Mozambiku. Byly to posty, které ho finančně zajistily natolik, že se od roku 1987 mohl věnovat už jen cestování.

Odešel kvůli tomu do předčasného důchodu. „Řekli mi, že jinak budu mít nárok na výjezdní doložku jen jednou za tři roky. Jako důchodce mě pustí do zahraniční kdykoli, protože když budu pryč, nebudou mi muset vyplácet důchod,“ vzpomíná Šnejdar.

Cestování podle něho bylo v minulosti mnohem těžší, hlavně v době před vstupem České republiky do Evropské unie. „Měl jsem patnáct cestovních pasů,“ tvrdí. Některé mu ukradli, další skončily na pasovce a už se nevrátily.

V poledne do Stockholmu, v noci do Osla a odpoledne domů

„Teď to mají Češi snadné. Já jsem potřeboval kdysi vízum i na většinu malých ostrůvků. Například pro dva anglické ostrovy v Karibiku stálo vízum po delším čekání dvakrát 1 700 korun. To byl tehdy dobrý měsíční plat inženýra ve Vítkovicích,“ vypráví.

V roce 1995 dokončil návštěvy všech 378 měst světa, která měla v té době více než milion obyvatel. Na rozloučenou se svou cestovatelskou dráhou navštívil mezi roky 2016 a 2018 všechna evropská hlavní města.

„V mnohých jsem byl předtím vícekrát. Vzal jsem si proto jejich mapky, vybral místa, která jsem chtěl naposledy vidět, pak tam zajel. Koupil jsem si jednodenní lístek na dopravu, objel, co se dalo, a zbytek chodil pěšky,“ popisuje senior.

Protože se zároveň musí starat o nemocnou partnerku, byly některé z jeho posledních cest hodně hektické. „Například ráno jsem byl dvě hodiny u ní, pak jsem jel vlakem do Prahy a v 15 hodin jsem byl ve Stockholmu. Do 22 hodin jsem prohlížel známá místa, pak jsem se prospal v nočním vlaku do Osla, následovala prohlídka a speciálem po obědě jsem letěl do Katovic, odkud jsem jel taxíkem. Doma jsem byl v půl páté,“ prozradil.

Autoři: ,

Nejčtenější

Řidič neměl šanci. Dodávku na D1 částečně slisoval pod zádí kamionu

Na dálnici D1 směrem na Prahu před Velkým Meziříčím se srazilo nákladní auto s...

Na dálnici D1 směrem na Prahu před Velkým Meziříčím se srazila dodávka s kamionem. Řidič vozu po převozu do nemocnice...

Na letišti v Havlíčkově Brodě havaroval kluzák. Jeho pilot na místě zemřel

Na letišti v Havlíčkově Brodě havaroval kluzák, jeho pilot nehodu nepřežil....

Na letišti v Havlíčkově Brodě se kolem nedělního poledne zřítilo bezmotorové letadlo. Při jeho pádu utrpěl smrtelná...

Řidič dostal ve vysoké rychlosti na mokru smyk, vůz slisoval pod náklaďák

Na dálnici D1 v noci na úterý havaroval dvaačtyřicetiletý řidič osobního...

Velmi rychlá jízda na mokré vozovce se v noci na úterý stala osudnou řidiči osobního vozu BMW 540. Na dálnici D1 před...

Kouč Říha: Mrzí mě, že někteří mladí se ani neomluvili

Trénink během přípravného kempu adeptů české hokejové reprezentace v Jihlavě....

V minulé sezoně sázel na jádro zkušených, se kterými obrážel turnaje Euro Hockey Tour. A nebál se kritizovat mladé i...

Mladý řidič zabil chodce a ujel, našli ho s alkoholem v těle

U železničního tunelu v Hloubětíně zemřel po partnerské potyčce pobodaný muž...

Policisté ze Žďáru nad Sázavou řeší tragickou dopravní nehodu, při které v neděli nad ránem zemřel chodec po srážce s...

Další z rubriky

Jednoduchý jazyk a více ilustrací. Spisovatel poslechl nejmenší čtenáře

Kapříka Matlíka, hrdinu čtyř dílů oblíbené dětské knížky, dvaatřicetiletý...

Kapřík Metlík, hrdina čtyř dílů oblíbené dětské knížky, která si získala srdce už tisíců čtenářů, se vypraví i za moře....

Nejsem sběratelka, spíše záchranářka, říká provozovatelka Muzea panenek

Marie Roháčková má v Bobrové Muzeum panenek, kde jsou k vidění exponáty z...

Panenky, které už byly často připravené na vyhození u popelnic, nacházejí azyl u Marie Roháčkové z Bobrové na Žďársku....

V boji s trávou teď na Žďársku pomáhá poloparazit kokrhel luštinec

Žlutě kvetoucí kokrhel luštinec byl nasazen jako silný protivník na louky...

Na louky zarůstající bujnou trávou na úkor pestrobarevných kvetoucích rostlin, jež by lákaly motýly a další hmyzí...

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na iDNES.cz