Rekonstrukce telčského zámku se koná za částečného provozu. Přístupná je ale...

Rekonstrukce telčského zámku se koná za částečného provozu. Přístupná je ale jen jedna ze tří tras. Ubylo i kulturních akcí, které se na zámku přes léto pravidelně konají. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Rekonstrukce zámku přinesla první objevy, trámy z patnáctého století

  • 1
Čilý stavební ruch panuje letos na zámku v Telči na Jihlavsku. Rozsáhlá rekonstrukce státního zámku, který je zároveň i památkou UNESCO, začala v únoru. Práce restaurátorů a dalších odborníků přinesla již i některé potěšující nálezy.

Zatím nejzajímavějším objevem jsou trámy, jež byly odhaleny díky sondám do násypů nad renesanční klenbou zámeckého pivovaru.

Podle Jiřího Bláhy z Ústavu teoretické a aplikované mechaniky Akademie věd, který má na starosti operativní průzkum v průběhu rekonstrukce, se jedná o nejstarší, exaktně datovaný fragment, jenž je součástí stavby.

Odhaleny byly pod podlahou sýpkového patra. Jedná se o dva odříznuté dřevěné nosníky vetknuté do kamenné obvodové zdi někdejšího hradu.

„Oba trámy jsou starší než klenba, kvůli které musely být kráceny. Větší trám se podařilo opatrně vyjmout a dendrochronologickým datováním zjistit, že byl zhotoven z jedlového kmene pokáceného v zimě na přelomu let 1476 a 1477,“ informoval Jiří Bláha. „Jde tedy o zatím nejstarší spolehlivě datovaný prvek z areálu telčského hradu, doklad o podobě stropu jeho nejzápadnější části v době pozdního středověku,“ dodal.

Nález podle Jiřího Bláhy spadá do doby Jindřicha IV. z Hradce (1466–1507), jehož vnuk Zachariáš zdejší hrad přestavěl na velkolepý renesanční zámek.

V dalším průzkumu chtějí odborníci dále pokračovat. „Budeme se dál po této stopě vydávat. Chystáme se například termovizní kamerou prozkoumat průčelí. Věříme, že se přiblížíme podobě staršího hradu, který zde stál před zámkem,“ poznamenal Bláha.

Zmačkané papíry z roku 1859

Sondy do násypů nad renesanční klenbou pivovaru dále odhalily množství fragmentů staré cihlové dlažby, prejzové střešní krytiny a úlomků ozdobných kamnových kachlů.

Zajímavostí je i nález čtrnácti kusů zmačkaných papírů datovaných nejčastěji do roku 1859. „Objeveny byly v komíně muzea při práci na rozvodech elektřiny. Zřejmě se jedná o soudní záznamy. Papíry jsou ve velice dobrém stavu, po vyčištění a vyrovnání bude následovat průzkum jejich obsahu,“ uvedla Lucie Norková ze správy zámku.

Také restaurátoři se na zámku činí. Svůj um aktuálně zaměřili do části, kde vznikne zámecké muzeum. „Pracují na odkrývání omítek v některých místnostech, kde byly nalezeny malby z dřívějších období. Taktéž pod dřevěnými podlahami byly nalezeny ve dvou místnostech původní keramické dlažby,“ upozornil kastelán Bohumil Norek.

Podle kastelána se připravuje také demontáž dřevěného kazetového stropu Rytířského sálu, který bude odvážen do restaurátorských dílem v Brně.

Rekonstrukce zámku se koná za částečného provozu. Přístupná je ale jen jedna ze tří tras. Ubylo i kulturních akcí, které se na zámku přes léto pravidelně konají. Turistům je umožněno vypravit se na trasu s bytem posledního majitele zámku. Uzavřené je zámecké podzemí, galerie i renesanční sály, do kterých by se mohli návštěvnici částečně vrátit v příští sezoně.

Rozsáhlá oprava státního zámku pod správou NPÚ za více než 210 milionů korun začala v únoru a podle kastelána jdou práce podle harmonogramu. Cílem úprav je zajištění celoročního provozu, což dosud nebylo možné. Národní památkový ústav si od úprav slibuje i navýšení počtu návštěvníků.

Otevřené pracoviště historiků

Rekonstrukce zahrnuje vznik nového zámeckého informačního centra, kde by měli návštěvníci najít veškerý servis včetně malého občerstvení, toalet a prodeje vstupenek.

Nově zpřístupněným prostorem zámku bude také depozitář v bývalém zámeckém pivovaru. Po stavebních úpravách zde vznikne otevřené pracoviště historiků a restaurátorů. Instalovaný depozitář s názvem Poklady za oponou umožní návštěvníkům mimo jiné sledovat restaurátory přímo při práci. V druhém patře jižního paláce bude umístěna nová expozice zámeckého muzea. Tam turisté najdou informace o historii města a zámku.

Prohlídka bude končit pohledem z výšky, z oratoře kaple Všech svatých, na hrobku Zachariáše z Hradce. Obnovena bude i prohlídková trasa s renesančními interiéry, restaurovat se budou nástěnné malby, sgrafita a mobiliář. Autoři projektu nezapomněli ani na úpravu zámecké zahrady, opravu fasád a střechy.

Národní památkový ústav získal na tento projekt evropskou dotaci, která bude z 85 procent hradit veškeré náklady. Hotovo by mělo být do konce roku 2022.