Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 6. prosince 2022 Mikuláš

Část Brodu je v nejistotě, blíží se zima a místo ulice má blátivé pole

  8:54
Obyvatelé jihovýchodní části Havlíčkova Brodu se bojí, že i přes zimu zůstane zavřený most přes Šlapanku v Mírové ulici. Ten je jedinou jejich přímou spojnicí do centra. Od léta se však spolu s ulicí opravuje a podle místních to nevypadá, že by firma za současného počasí stihla práce do zimy.
V Mírové ulici jsou hotové zemní práce a osazené obrubníky. Dokončit je potřeba...

V Mírové ulici jsou hotové zemní práce a osazené obrubníky. Dokončit je potřeba i most. Práce je ještě dost, dodavatelé na to ale mají už jen tři týdny. | foto: Martin Vokáč, iDNES.cz

„Bydlím tam a vím, jak situace vypadá. Jestli most bude do konce listopadu hotový, neříkám, že sním botu, ale budu velice překvapená,“ prohlásila na jednání zastupitelstva města jedna z jeho členek Eva Vyoralová (Ženy za Brod).

Rozpačité je z postupu prací i vedení města. „Uvidíme, snad se to podaří dodavateli dokončit,“ opatrně pronesl starosta Jan Tecl (ODS).

„Nejsme schopni ovlivnit rychlost výstavby. Nezbývá než věřit, že smlouva, která mezi zhotovitelem a investorem byla podepsána, bude i dodržena,“ přidal se i místostarosta Libor Honzárek (TOP 09).

Investorem rekonstrukce celé Mírové ulice a mostní konstrukce je Kraj Vysočina. Ten dílo rozdělil na tři části. Oprava úseku od železničního přejezdu po most je první etapou, most druhou. V budoucnu by měla následovat i rekonstrukce posledního úseku od mostu až na konec města.

Kraj Vysočina považuje termín dokončení oprav za závazný

„Zhotovitel akce dokladuje splnění termínu, tedy 1. prosince 2017. Vedení společnosti nepožádalo o prodloužení současného termínu. Pro Kraj Vysočina je tento termín závazný,“ vzkázala mluvčí krajského úřadu Jitka Svatošová.

Nedokázala však odpovědět na to, co by se stalo, pokud by dílo nebylo hotové včas. „Při podpisu smlouvy musel zhotovitel vzít v potaz veškeré podmínky, za kterých bude dílo realizovat. Otázka je, kdy reálně zima začne,“ pravila.

Podle Evy Vyoralové se však na stavbě od léta pracovalo velmi intenzivně. „Na mostě se dělalo soboty, neděle, až to bylo protivné. Dokud bylo světlo, jelo se tam od šesti ráno do šesti večer,“ popsala.

Až před pár týdny se práce na čas téměř zastavily. Znovu se naplno rozeběhly kolem poloviny října. „Jak přišly plískanice a bláto, začalo se tam znovu pracovat. V tom počasí je to hrozné,“ líčila na zastupitelstvu.

V ulici jsou hotové jen zemní práce a položené obrubníky

„Jsou osazeny tři díly mostu, jsou zabetonované a spřažené desky. Stavba se připravuje na dokončovací práce a finální podklady vrstev,“ popsala současný stav prací na mostě krajská mluvčí.

V ulici jsou zatím pouze dokončeny zemní práce a osazené obrubníky, vypadá to v ní jako na blátivém poli. Na dokončení mají dodavatelské firmy už jen tři týdny.

V Havlíčkově Brodě to přitom není poprvé, kdy se může rekonstrukce mostu jevit problémově. Místní mají ještě v živé paměti rekonstrukci kamenného mostu v Dolní ulici, která se před pěti lety nečekaně protáhla až do zimy.

Firma pokládala finální vrstvy vozovky v prosinci za husté chumelenice. Kraj, který byl i tenkrát investorem, pak uplatňoval reklamace.

Mírová ulice byla až dosud jednou z nejvíce poničených ulic v Brodě. Vede po ní výpadovka k místním částem Termesivy, Herlify a Mírovka, jezdí se tudy přes Bartoušov a Dlouhou Ves na Přibyslav. Včetně mostu je dlouhá zhruba jeden kilometr. Oprava prvních dvou úseků by měla stát zhruba 41 milionů korun.

Americký majitel městu daroval pozemky za čtvrt milionu

V plánu je i třetí etapa rekonstrukce. Ta se dotkne úseku od mostu po odbočku na Termesivy na konci města. Zatím však není jisté, kdy se uskuteční.

„Je v procesu projektování. Odevzdaná je žádost o územní rozhodnutí, před námi je uzavření smlouvy o spolupráci s městem. Konkrétní termíny nebyly zatím pevně stanoveny,“ vzkázala Jitka Svatošová.

Městu se však nyní podařilo vyřešit zásadní problém, který až dosud přípravám bránil. Podařilo se mu získat pozemky podél pravé strany ve vrchní části ulice směrem z města. Ty byly potřeba pro rozšíření ulice o chodník, který obyvatelé už roky požadovali.

Radnice pozemky získala poměrně netradičním způsobem. „Vlastník žijící ve Spojených státech se rozhodl, že městu v této lokalitě věnuje celkem 15 tisíc metrů čtverečních pozemků v celkové hodnotě přes 240 tisíc korun,“ popsal starosta Jan Tecl.

Za tento dar, který umožní doplnit roky žádanou infrastrukturu, chce majitel jedinou drobnost. „Chce, aby o darování pozemků veřejnost věděla. Proto do těch míst při stavbě umístíme děkovnou cedulku. A vlastníkovi děkujeme i touto cestou,“ řekl Tecl.

On sám odhaduje, že by se třetí etapa Mírové ulice mohla odehrát nejpozději do tří let. „Jako reálný vidím hlavně rok 2019,“ konstatoval.

  • Nejčtenější

Výrostci útočili na krampusy, v garážích napadli i třináctiletého chlapce

Ostudou a fyzickým napadením dítěte v garážích obchodního centra skončila nedělní procházka krampusů, tedy děsivě...

Zimní houby rostou s předstihem, jejich úroda na Vysočině je extrémní

Z letošní nadúrody hřibů mohli klidně houbaři plynule přejít na sběr typicky zimních druhů hub. Ty si tento rok na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jako po autostrádě. Rozšíření silnice za 179 milionů zrychlilo dopravu

Už téměř měsíc jezdí řidiči po vylepšené silnici číslo II/353 mezi Stájí a Zhoří, kterou letos nechal Kraj Vysočina...

Na železnici u Jihlavy opět jezdí po opravě trakčního vedení vlaky

Na trati mezi Havlíčkovým Brodem a Veselím nad Lužnicí u Jihlavy opět jezdí vlaky. Provoz tam byl zastavený od...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tvůj pes, tvoje ho*no. Výzva ve městě brojí proti bezohledným pejskařům

Premium Psí exkrementy v ulicích jsou problémem prakticky každého většího města. V Třešti však už lidem došla trpělivost s...

Děti na prodej. Za tři stovky. Jak bují dětská prostituce v Česku

Premium Prostituce je v Předlicích naprosto běžná. Jenže i ta dětská. Obyvatelé místního ghetta popisují, jak se děti prodávají...

Takoví slušní lidé, říkali o nich. Rodině přitom vládl teror a nechutnosti

Premium Muž, který ten prosincový den přišel na místní oddělení VB Strašnice, vypadal velmi rozpačitě. „Ono se to bude zdát asi...

RECENZE: Vzal to Radegast. Největší dar přináší konečně zase pohádku

Premium Ani světácky se tvářící fantasy jako Princezna zakletá v čase 2, ani rozjímání o smrti jako Princ Mamánek. Příběh...

Kraj se chystá na zimní vlnu válečných běženců, okamžitě může pomoct Žďár

Na případnou novou zimní vlnu příchodu válečných uprchlíků z Ukrajiny se připravuje Kraj Vysočina, to v souvislosti s...

Téměř 400 lidí a čtyři poníci, v jihlavské zoo vytvořili rekordní živý betlém

Nejpočetnější živý betlém v Česku se dnes krátce po 10. hodině podařilo sestavit v jihlavské zoologické zahradě. Scény...

Focení zvěře chce trpělivost, říká muž, který padesát let snímá přírodu

Více než padesát let hledí Antonín Havlát z Velkého Meziříčí na přírodu kolem sebe přes hledáček fotoaparátu a snaží se...

Na železnici u Jihlavy opět jezdí po opravě trakčního vedení vlaky

Na trati mezi Havlíčkovým Brodem a Veselím nad Lužnicí u Jihlavy opět jezdí vlaky. Provoz tam byl zastavený od...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...