Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 31. července 2021 Ignác

Část Brodu je v nejistotě, blíží se zima a místo ulice má blátivé pole

  8:54
Obyvatelé jihovýchodní části Havlíčkova Brodu se bojí, že i přes zimu zůstane zavřený most přes Šlapanku v Mírové ulici. Ten je jedinou jejich přímou spojnicí do centra. Od léta se však spolu s ulicí opravuje a podle místních to nevypadá, že by firma za současného počasí stihla práce do zimy.

V Mírové ulici jsou hotové zemní práce a osazené obrubníky. Dokončit je potřeba i most. Práce je ještě dost, dodavatelé na to ale mají už jen tři týdny. | foto: Martin Vokáč, iDNES.cz

„Bydlím tam a vím, jak situace vypadá. Jestli most bude do konce listopadu hotový, neříkám, že sním botu, ale budu velice překvapená,“ prohlásila na jednání zastupitelstva města jedna z jeho členek Eva Vyoralová (Ženy za Brod).

Fotogalerie

Rozpačité je z postupu prací i vedení města. „Uvidíme, snad se to podaří dodavateli dokončit,“ opatrně pronesl starosta Jan Tecl (ODS).

„Nejsme schopni ovlivnit rychlost výstavby. Nezbývá než věřit, že smlouva, která mezi zhotovitelem a investorem byla podepsána, bude i dodržena,“ přidal se i místostarosta Libor Honzárek (TOP 09).

Investorem rekonstrukce celé Mírové ulice a mostní konstrukce je Kraj Vysočina. Ten dílo rozdělil na tři části. Oprava úseku od železničního přejezdu po most je první etapou, most druhou. V budoucnu by měla následovat i rekonstrukce posledního úseku od mostu až na konec města.

Kraj Vysočina považuje termín dokončení oprav za závazný

„Zhotovitel akce dokladuje splnění termínu, tedy 1. prosince 2017. Vedení společnosti nepožádalo o prodloužení současného termínu. Pro Kraj Vysočina je tento termín závazný,“ vzkázala mluvčí krajského úřadu Jitka Svatošová.

Nedokázala však odpovědět na to, co by se stalo, pokud by dílo nebylo hotové včas. „Při podpisu smlouvy musel zhotovitel vzít v potaz veškeré podmínky, za kterých bude dílo realizovat. Otázka je, kdy reálně zima začne,“ pravila.

Podle Evy Vyoralové se však na stavbě od léta pracovalo velmi intenzivně. „Na mostě se dělalo soboty, neděle, až to bylo protivné. Dokud bylo světlo, jelo se tam od šesti ráno do šesti večer,“ popsala.

Až před pár týdny se práce na čas téměř zastavily. Znovu se naplno rozeběhly kolem poloviny října. „Jak přišly plískanice a bláto, začalo se tam znovu pracovat. V tom počasí je to hrozné,“ líčila na zastupitelstvu.

V ulici jsou hotové jen zemní práce a položené obrubníky

„Jsou osazeny tři díly mostu, jsou zabetonované a spřažené desky. Stavba se připravuje na dokončovací práce a finální podklady vrstev,“ popsala současný stav prací na mostě krajská mluvčí.

V ulici jsou zatím pouze dokončeny zemní práce a osazené obrubníky, vypadá to v ní jako na blátivém poli. Na dokončení mají dodavatelské firmy už jen tři týdny.

V Havlíčkově Brodě to přitom není poprvé, kdy se může rekonstrukce mostu jevit problémově. Místní mají ještě v živé paměti rekonstrukci kamenného mostu v Dolní ulici, která se před pěti lety nečekaně protáhla až do zimy.

Firma pokládala finální vrstvy vozovky v prosinci za husté chumelenice. Kraj, který byl i tenkrát investorem, pak uplatňoval reklamace.

Mírová ulice byla až dosud jednou z nejvíce poničených ulic v Brodě. Vede po ní výpadovka k místním částem Termesivy, Herlify a Mírovka, jezdí se tudy přes Bartoušov a Dlouhou Ves na Přibyslav. Včetně mostu je dlouhá zhruba jeden kilometr. Oprava prvních dvou úseků by měla stát zhruba 41 milionů korun.

Americký majitel městu daroval pozemky za čtvrt milionu

V plánu je i třetí etapa rekonstrukce. Ta se dotkne úseku od mostu po odbočku na Termesivy na konci města. Zatím však není jisté, kdy se uskuteční.

„Je v procesu projektování. Odevzdaná je žádost o územní rozhodnutí, před námi je uzavření smlouvy o spolupráci s městem. Konkrétní termíny nebyly zatím pevně stanoveny,“ vzkázala Jitka Svatošová.

Městu se však nyní podařilo vyřešit zásadní problém, který až dosud přípravám bránil. Podařilo se mu získat pozemky podél pravé strany ve vrchní části ulice směrem z města. Ty byly potřeba pro rozšíření ulice o chodník, který obyvatelé už roky požadovali.

Radnice pozemky získala poměrně netradičním způsobem. „Vlastník žijící ve Spojených státech se rozhodl, že městu v této lokalitě věnuje celkem 15 tisíc metrů čtverečních pozemků v celkové hodnotě přes 240 tisíc korun,“ popsal starosta Jan Tecl.

Za tento dar, který umožní doplnit roky žádanou infrastrukturu, chce majitel jedinou drobnost. „Chce, aby o darování pozemků veřejnost věděla. Proto do těch míst při stavbě umístíme děkovnou cedulku. A vlastníkovi děkujeme i touto cestou,“ řekl Tecl.

On sám odhaduje, že by se třetí etapa Mírové ulice mohla odehrát nejpozději do tří let. „Jako reálný vidím hlavně rok 2019,“ konstatoval.

  • Nejčtenější

Zemřel herec Miroslav Kaman, esenbák se dvěma dávkami z filmových Pelíšků

Ve věku 75 let zemřel na rodné Vysočině herec Miroslav Kaman, který se nejvíce proslavil rolí bodrého esenbáka ve...

Zeman se o víkendu na Vysočině opět projel ve člunu. Ruce mi slouží, řekl

Pár obyvatel Nového Veselí, zvědaví turisté či hlídkující novináři nepřišli ani letos o tradiční podívanou. Prezident...

Hlavní tah v Pelhřimově opakovaně zaplavuje voda, stal se terčem vtipů

Bazének, laguna, jezero. Tyto názvy se vžily pro úsek silnice I/34 pod železničním viaduktem v pelhřimovské Myslotínské...

Hasiči na Vysočině evakuovali dětský tábor. Kvůli počasí měli desítky výjezdů

Hasiči na Vysočině kvůli toku rozvodněnému po bouřce evakuovali v noci na úterý dětský tábor v Bácovicích na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Po dosazení poslankyně Oborné na kandidátku padají v ANO výzvy k rezignaci

Hnutí ANO na Vysočině se před podzimními volbami štěpí. Problém začal eskalovat po jednání republikového výboru hnutí...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

Nečekané skalnaté podloží zkomplikovalo rekonstrukci náměstí ve Světlé

Rekonstrukce náměstí Trčků z Lípy ve Světlé nad Sázavou se dostala do potíží. Kvůli příliš tvrdému podloží přerušila...

Chybějí učni a to je problém, říká výrobce lékařských nástrojů a implantátů

Historie podniku Medin, který patří k tradičním výrobcům lékařských nástrojů a implantátů, se začala psát v roce 1949,...

Na východě Čech platí výstraha před bouřkami. Hasiči už evakuovali cestující

Na Olomoucku a na východě Vysočiny platí během středeční noci výstraha před silnými bouřkami. Podle předpovědi...

Namísto zeleně zbyla jen šeď. Rostliny zdobící krajskou knihovnu uschly

Do šedi betonu se přes léto ponořila nová budova Krajské knihovny Vysočiny v Havlíčkově Brodě. Z venkovních stěn...

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...

Dabéři Naked Attraction: Byli jsme v šoku, že něco takového může vůbec existovat

Nahota je televizní evergreen a stále dokáže diváky přikovat u obrazovek. Počátkem devadesátých let to bylo Tutti...

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Neteř princezny Diany se vdala. Vzala si o 32 let staršího miliardáře

Lady Kitty Spencerová (30) se vdala. Neteř princezny Diany si vzala jihoafrického módního magnáta Michaela Lewise (62)....

Zemřel herec Vladimír Marek, roky bojoval s rakovinou

V nedožitých 70 letech zemřel ve čtvrtek divadelní, muzikálový i televizní herec Vladimír Marek. Podle Blesk.cz se od...