Část Brodu je v nejistotě, blíží se zima a místo ulice má blátivé pole

  8:54aktualizováno  8:54
Obyvatelé jihovýchodní části Havlíčkova Brodu se bojí, že i přes zimu zůstane zavřený most přes Šlapanku v Mírové ulici. Ten je jedinou jejich přímou spojnicí do centra. Od léta se však spolu s ulicí opravuje a podle místních to nevypadá, že by firma za současného počasí stihla práce do zimy.

V Mírové ulici jsou hotové zemní práce a osazené obrubníky. Dokončit je potřeba i most. Práce je ještě dost, dodavatelé na to ale mají už jen tři týdny. | foto: Martin Vokáč, iDNES.cz

„Bydlím tam a vím, jak situace vypadá. Jestli most bude do konce listopadu hotový, neříkám, že sním botu, ale budu velice překvapená,“ prohlásila na jednání zastupitelstva města jedna z jeho členek Eva Vyoralová (Ženy za Brod).

Fotogalerie

Rozpačité je z postupu prací i vedení města. „Uvidíme, snad se to podaří dodavateli dokončit,“ opatrně pronesl starosta Jan Tecl (ODS).

„Nejsme schopni ovlivnit rychlost výstavby. Nezbývá než věřit, že smlouva, která mezi zhotovitelem a investorem byla podepsána, bude i dodržena,“ přidal se i místostarosta Libor Honzárek (TOP 09).

Investorem rekonstrukce celé Mírové ulice a mostní konstrukce je Kraj Vysočina. Ten dílo rozdělil na tři části. Oprava úseku od železničního přejezdu po most je první etapou, most druhou. V budoucnu by měla následovat i rekonstrukce posledního úseku od mostu až na konec města.

Kraj Vysočina považuje termín dokončení oprav za závazný

„Zhotovitel akce dokladuje splnění termínu, tedy 1. prosince 2017. Vedení společnosti nepožádalo o prodloužení současného termínu. Pro Kraj Vysočina je tento termín závazný,“ vzkázala mluvčí krajského úřadu Jitka Svatošová.

Nedokázala však odpovědět na to, co by se stalo, pokud by dílo nebylo hotové včas. „Při podpisu smlouvy musel zhotovitel vzít v potaz veškeré podmínky, za kterých bude dílo realizovat. Otázka je, kdy reálně zima začne,“ pravila.

Podle Evy Vyoralové se však na stavbě od léta pracovalo velmi intenzivně. „Na mostě se dělalo soboty, neděle, až to bylo protivné. Dokud bylo světlo, jelo se tam od šesti ráno do šesti večer,“ popsala.

Až před pár týdny se práce na čas téměř zastavily. Znovu se naplno rozeběhly kolem poloviny října. „Jak přišly plískanice a bláto, začalo se tam znovu pracovat. V tom počasí je to hrozné,“ líčila na zastupitelstvu.

V ulici jsou hotové jen zemní práce a položené obrubníky

„Jsou osazeny tři díly mostu, jsou zabetonované a spřažené desky. Stavba se připravuje na dokončovací práce a finální podklady vrstev,“ popsala současný stav prací na mostě krajská mluvčí.

V ulici jsou zatím pouze dokončeny zemní práce a osazené obrubníky, vypadá to v ní jako na blátivém poli. Na dokončení mají dodavatelské firmy už jen tři týdny.

V Havlíčkově Brodě to přitom není poprvé, kdy se může rekonstrukce mostu jevit problémově. Místní mají ještě v živé paměti rekonstrukci kamenného mostu v Dolní ulici, která se před pěti lety nečekaně protáhla až do zimy.

Firma pokládala finální vrstvy vozovky v prosinci za husté chumelenice. Kraj, který byl i tenkrát investorem, pak uplatňoval reklamace.

Mírová ulice byla až dosud jednou z nejvíce poničených ulic v Brodě. Vede po ní výpadovka k místním částem Termesivy, Herlify a Mírovka, jezdí se tudy přes Bartoušov a Dlouhou Ves na Přibyslav. Včetně mostu je dlouhá zhruba jeden kilometr. Oprava prvních dvou úseků by měla stát zhruba 41 milionů korun.

Americký majitel městu daroval pozemky za čtvrt milionu

V plánu je i třetí etapa rekonstrukce. Ta se dotkne úseku od mostu po odbočku na Termesivy na konci města. Zatím však není jisté, kdy se uskuteční.

„Je v procesu projektování. Odevzdaná je žádost o územní rozhodnutí, před námi je uzavření smlouvy o spolupráci s městem. Konkrétní termíny nebyly zatím pevně stanoveny,“ vzkázala Jitka Svatošová.

Městu se však nyní podařilo vyřešit zásadní problém, který až dosud přípravám bránil. Podařilo se mu získat pozemky podél pravé strany ve vrchní části ulice směrem z města. Ty byly potřeba pro rozšíření ulice o chodník, který obyvatelé už roky požadovali.

Radnice pozemky získala poměrně netradičním způsobem. „Vlastník žijící ve Spojených státech se rozhodl, že městu v této lokalitě věnuje celkem 15 tisíc metrů čtverečních pozemků v celkové hodnotě přes 240 tisíc korun,“ popsal starosta Jan Tecl.

Za tento dar, který umožní doplnit roky žádanou infrastrukturu, chce majitel jedinou drobnost. „Chce, aby o darování pozemků veřejnost věděla. Proto do těch míst při stavbě umístíme děkovnou cedulku. A vlastníkovi děkujeme i touto cestou,“ řekl Tecl.

On sám odhaduje, že by se třetí etapa Mírové ulice mohla odehrát nejpozději do tří let. „Jako reálný vidím hlavně rok 2019,“ konstatoval.

Nejčtenější

VIDEO: Při střetu auta s náklaďákem u Jihlavy zemřel řidič a dítě

Při nehodě na silnici 602 z Jihlavy do Velkého Beranova, při které došlo ke...

Dva lidské životy vyhasly odpoledne na silnici 602 u Jihlavy, kde se ve směru na Helenín čelně střetly osobní a...

VIDEO: Majitel pokácel stromy na mezinárodní cyklotrasu, spor pokračuje

Majitel znovu zahradil cyklostezku z Jihlavy na Třebíč. Zdatnější cyklisté přes...

Frekventovaná cyklotrasa z Jihlavy do Třebíče je znovu zatarasená. Přes cestu leží kolem třiceti pokácených stromů....

S výtahem spíš poletíte nahoru, než spadnete dolů, říká zkušený technik

Jan Havel se od poloviny osmdesátých let profesně zabývá výtahy. Opravuje je,...

Jan Havel starší se narodil v roce 1954. Od poloviny osmdesátých let se profesně zabývá výtahy – opravuje je, provádí...

Předjíždět a zařadit se do armádní kolony je přestupek, varují vojáci

Armáda společně s Besipem na letišti v Kámeni demonstrovaly, jak správné a jaké...

Pokud řidič civilního auta předjíždí vojenskou kolonu, manévr ukončí dřív a zařadí se mezi armádní vozy, dopouští se...

Na tahu z Jihlavy na Brod kolabuje doprava, radní chtějí zavést mýtné

Opětovná rekonstrukce povrchu vozovky na Lidické ulici v Havlíčkově Brodě, a s...

Doprava od Jihlavy směrem k Havlíčkovu Brodu začala tento týden opět kolabovat. Na vině je opětovná reklamace a oprava...

Další z rubriky

Soukromý investor v Brodě chystá parcely rovnou s napojením na internet

Stará radnice v Havlíčkově Brodě se po rekonstrukci stala nejreprezentativnější...

Hned dvě nové lokality pro výstavbu rodinných domů vzniknou v dohledné době v Havlíčkově Brodě. Už letos v létě začne...

Naše značka funguje i dnes, těší pravnuka jaroměřického básníka květin

Jaroměřický zahradník Vladislav Vejtasa (na snímku) pokračuje ve slavné rodinné...

Přestože ho od toho rodiče zrazovali, stal se Vladislav Vejtasa zahradníkem. Spolu s manželkou Ivou nese dál štafetový...

Předjíždět a zařadit se do armádní kolony je přestupek, varují vojáci

Armáda společně s Besipem na letišti v Kámeni demonstrovaly, jak správné a jaké...

Pokud řidič civilního auta předjíždí vojenskou kolonu, manévr ukončí dřív a zařadí se mezi armádní vozy, dopouští se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz