Středa 30. září 2020, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 30. září 2020 Jeroným, Ráchel

Brod mění styl. Nově opravené ulice mají užší vozovky a široké chodníky

  15:56
Hned tři uzavírky skončily koncem minulého týdne v Havlíčkově Brodě. Doprava už zase proudí ulicemi Dolní, Jahodova i Strážná. Řidiči vítají hladký povrch, ale ne všem se líbí, nakolik byla v ulicích zúžena vozovka.

„Nechápu, proč je ta silnice tak úzká,“ povzdechl si v diskusích na Facebooku pod fotkami opravené Dolní ulice Josef Šafrhans.

„Milion nesmyslů na úkor šíře silnice,“ přidala se v téže diskusi Barbora Škoudlilová.

„Mně se to nelíbí. Kdyby to osadili pořádnými stromy, aby tam byl stín, a ne zase jen beton a asfalt. Chodník je zbytečně široký,“ poznamenala Ivana Dvořáková.

Vozovka v Dolní ulici, po níž denně projede přibližně dvanáct tisíc aut, se po rekonstrukci skutečně velmi výrazně zúžila. Podle vedení města to však bylo záměrné a dopředu plánované.

Z Dolní ulice je totiž nově jednosměrka. Dopravu odvádí pouze ve směru od náměstí, přesněji Žižkovy ulice, kde se ale ještě pracuje, k mostu přes řeku Sázavu. A proto mohla být vozovka tolik zúžena a naopak rozšířeny chodníky.

Plynulosti dopravy to pomůže, ukázala simulace

„Celá koncepce spočívala právě v tom, že se zásadním způsobem změní dopravní režim v Dolní ulici a v centrální části města,“ říká místostarosta Libor Honzárek.

Už před více než deseti lety dopravní experti radnici představili počítačový model, v němž nasimulovali počty a typy vozidel projíždějících ulicemi Dolní, Žižkova a Na Ostrově pouze jednosměrně.

„Plynulost dopravy byla v tom případě mnohem lepší,“ konstatoval Honzárek.

Představený model byl hlavním argumentem pro další jednání s policií, výborem pro územní plánování i Krajem Vysočina, který je vlastníkem komunikace. A rozhodl i u zastupitelů.

„Tím jsme si mohli dovolit rozšířit chodníky místy až na luxusní šířku,“ říká místostarosta.

K zúžení vozovky velkou měrou přispěl i jakýsi optický klam. Mezi obrubníky chodníků je dostatečný prostor na obousměrný provoz. „Střední část vozovky je z živice. Na každé její straně ale je metrový dlážděný pruh,“ vysvětluje Honzárek.

Místostarosta: Dlážděné pruhy nejsou cyklostezky

Lidé si pruh často pletou s cyklostezkou a zlobí se, že povrch není zcela rovný. „To opravdu není cyklostezka. Je to jen proužek, který by mohl být v případě potřeby využit pro dočasné provizorní obousměrné uspořádání, pokud by bylo potřeba,“ upozornil Honzárek.

Nové uspořádání Dolní ulice umožnilo vybudovat i tři zálivy. Ty mohou sloužit jednak pro zásobování, ale také třeba pro krátké stání. Na křižovatce se Žižkovou ulicí vznikl středový ostrůvek. A na velkoryse pojatém chodníku se dostalo i na lavičky, které v této části nebyly.

Výtky některých lidí směřují k tomu, že se opět jedná o velké vydlážděné plochy bez zeleně. To ale radnice odmítá. V Dolní ulici stromy přibudou, dřív tam nebývaly vůbec. Jen musí trochu dorůst.

„Použité povrchy navazují na materiály použité na náměstí, v horní části Dolní ulice i na mostě u Kateřiny,“ dodal místostarosta Honzárek.

Naprostá většina reakcí na nově otevřenou Dolní ulici je pozitivních. „Mně se to líbí,“ jednoduše oznámila Pavlína Cikhartová. Příspěvek se hned zalíbil devíti dalším lidem. „Je to krásný!“ napsala i Kateřina Baštová.

Podle vedení města by se z Dolní ulice měl po rekonstrukci stát bulvár, který by mohl do centra města přilákat i víc lidí, a tudíž potenciálních zákazníků mnohých obchůdků. „Z Dolní ulice je komfortní veřejný prostor, který by měl být velmi dobře vnímán obchodníky, živnostníky, chodci i řidiči,“ poznamenal Honzárek.

Opravená je i Strážná ulice vedoucí za Pleasem

S podobnými pocity lidé vnímají i další dvě ulice, které se koncem týdne otevřely. Opravená je Strážná ulice vedoucí za Pleasem i Jahodova, jež se nachází poblíž nemocnice. Obě mají nový asfaltový povrch a dlážděná parkovací místa. I tyto ulice jsou jednosměrné, tudíž mohla být vozovka i zde oproti původnímu stavu zúžena.

„Opravdu je vozovka užší, někde je toho dláždění až zbytečně moc. Ale pořád je to lepší než široká a rozbitá silnice, jako tu bývala. A hlavně že už rekonstrukce skončila,“ konstatoval pan Jaroslav, který bydlí ve Strážné ulici. Kvůli opravě byla zavřená od loňského prosince.

V Havlíčkově Brodě jsou momentálně uzavřené dvě ulice. Práce se dokončují v centru v Žižkově ulici, navazující právě na Dolní. Ta by měla být stavebně dokončena během října. Investoři, kterými jsou kraj i město, ji mají převzít do konce listopadu.

Do konce prázdnin by se měl otevřít i výjezd z města na Světlou nad Sázavou. Okrouhlická a Mlýnská ulice jsou uzavřeny kvůli rekonstrukci kanalizace.

2. a 3. října se budou konat volby do krajských zastupitelstev a v některých okrscích i doplňovací volby do Senátu
Lidé v karanténě budou mít možnost volit 30. září a 1. října.

  • Nejčtenější

Radnice jde proti ministerstvu. Vyzvala školu, ať učí děti bez roušek

Žáci na druhém stupni základní školy v Přibyslavi na Havlíčkobrodsku nemusí mít při výuce nasazené roušky....

Spor o půdu na Vysoké graduje, farmář zastavěl lyžařskou chatu balíky slámy

Tělovýchovná jednota Lyžař HB, která provozuje lyžařský areál na Vysoké u Havlíčkova Brodu, řeší další problém. Opět je...

Lipánek s nižším množstvím cukru u lidí uspěl, říká šéf Madety Milan Teplý

Kvůli výbuchu v přístavu v Bejrútu i koronaviru se společnosti Madeta propadl vývoz zboží téměř na nulu. Pomáhá to však...

Třebíč zahájila propagaci obchvatu, odpůrci se kvůli jeho trase soudí

Spor o podobu třebíčského obchvatu se stupňuje. Zatímco odpůrci obchvatu v jeho vytyčené trase chtějí podat stížnost k...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lézt s kyslíkem? Jako jet Tour de France na elektrokole, říká Radek Jaroš

Premium Stal se prvním českým horolezcem, který vylezl na všech čtrnáct osmitisícových vrcholů. V Česku byste marně hledali...

Nebezpečná místa Česka: pražské hlavní nádraží. Třicet let zde vládne podsvětí

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Už nebudu kandidovat, odejdu z politiky, říká exministr Adam Vojtěch

Premium Jsem odolný, ale už toho bylo hodně, vysvětluje svůj odchod exministr. Babiš ho podle něj trochu čekal. V rozhovoru pro...

  • Další z rubriky

Lipánek s nižším množstvím cukru u lidí uspěl, říká šéf Madety Milan Teplý

Kvůli výbuchu v přístavu v Bejrútu i koronaviru se společnosti Madeta propadl vývoz zboží téměř na nulu. Pomáhá to však...

Dron odhalil u Vysočina Areny další stovky kůrovcem napadených stromů

Odborníci při druhém leteckém snímkování lesů kolem Vysočina Areny odhalili další stovky stromů napadených kůrovcem....

Proti úložišti radioaktivních odpadů na Hrádku se postavila i Jihlava

Jasné ne zvažovanému úložišti vyhořelého jaderného odpadu v lokalitě Hrádek vyslovili jihlavští zastupitelé. Nelíbí se...

Chata u jezu poblíž Humpolce ve filmu Soukromá vichřice byla jen atrapa

Jedna z nejobsazovanějších českých hereček Daniela Kolářová začala svoji filmovou kariéru na romantickém místě u...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Herec Petr Čtvrtníček se nakazil koronavirem, leží v nemocnici na JIP

Herec Petr Čtvrtníček (56) skončil kvůli covidu-19 v nemocnici. Minulý týden měl pozitivní testy, a když se mu...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...

Chci se více věnovat ženě, v plánu je i založení rodiny, říká Adam Vojtěch

Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (33) se po odchodu z funkce těší na chvilky strávené s přáteli a s manželkou...

Čtvrtníček z nemocnice vtipkuje. Mluví o dýchání i pohlavní nemoci

Herec Petr Čtvrtníček (56) sice kvůli těžšímu průběhu covidu-19 musel do nemocnice, humor ho ovšem neopouští. Svým...