Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 10. června 2023 Gita

Oprava ikonického přibyslavského kulturního domu se prodraží a potrvá déle

  8:55
Rozsáhlá rekonstrukce ikonického kulturního domu v Přibyslavi se prodraží. A zřejmě i prodlouží. Vyplývá to ze stavu konstrukcí poté, co dělníci při opravě odkryli vrchní vrstvy. Vedení města už nyní hovoří o vícepracích za vyšší stovky tisíc korun. A doufá, že se stihne zimní kulturní sezona.

„Ukázalo se, že čelní skla v průčelí budovy nejsou s podezdívkou posazena přímo na základech, jak bylo uvedeno v projektu, ale na betonovém věnci,“ informoval přibyslavský starosta Martin Kamarád (ODS).

A to je pro stavebníky problém. Celé průčelí totiž bylo ve velmi špatném stavu a mezi skla zatékalo. Voda a vlhkost se tak dostaly skrz podezdívku i do betonového věnce a během let jej značně nahlodaly.

„Bude to znamenat odbourání celé podezdívky i věnce a vybetonování věnce nového. Protože izolační trojskla budou třikrát těžší než stávající jednoduché prosklení, budou je muset nový věnec s podezdívkou unést,“ popsal starosta.

Není to jediná změna v předpokládaném postupu prací. Po odkrytí střechy na stavebníky vykoukla přes půl metru vysoká vrstva štěrku. Ta rovněž v původním projektu nebyla. Pro investora je to ale dobrá zpráva, do štěrku se může schovat vedení vzduchotechniky a nebude třeba ho vést vnitřkem. Na zateplení se rovněž bude muset použít jiná izolace.

Největší letošní investice města

Všechny změny v součtu rekonstrukci citelně prodraží. „Zatím to nemáme přesně sečtené. Dle odhadů ale půjde o zvýšení ceny o vyšší stovky tisíc korun,“ konstatoval Kamarád. Práce jsou přitom stále na počátku. Není vyloučené, že se neobjeví další podobná překvapení.

Rekonstrukce kulturního domu je největší investicí čtyřtisícové Přibyslavi v letošním roce. Práce na výměně průčelí, zateplení, opravě střechy i změně systému vytápění a vzduchotechniky měly dle původních předpokladů vyjít na 36 milionů korun. Většinu hradí město samo, dotace pomůže šesti miliony.

Vedení města má strach, že vedle navýšení ceny dojde i na prodloužení termínu dokončení. Původně se hovořilo o sklonku léta, pak o začátku podzimu. Naposledy byl termín prodloužen do konce října. „Harmonogram je dost napnutý, zřejmě žádost o další prodloužení přijde,“ obává se starosta.

Radnice stále počítá s tím, že nejpozději během listopadu by se měl do kulturního domu vrátit běžný provoz. V tu dobu začíná zimní divadelní a plesová sezona. A omezovat druhou sezonu v řadě už město nechce. Dům je uzavřen od začátku prosince. Kulturní akce se musí překládat jinam, kino nepromítá. A třeba ochotníci našli pro zkoušky zázemí v základní škole.

Už nyní je jisté, že kromě veškerého programu pod střechou se rekonstrukce citelně dotkne i letního kina. Obvykle se promítá v srpnu na prostranství za kulturním domem. Tam je ale nyní stavební dvůr a v létě plochu ještě nebude možné využít.

„Záležitost s letním kinem je stále otevřená. Promítat by se teoreticky dalo i jinde. Problém je však s instalací stožárů na uchycení plátna,“ podotkl Kamarád. Stožáry musí být pevně zabetonované, aby vydržely případný poryv větru, který by se do plátna opřel.

Přibyslavský kulturní dům stojí v menším parčíku přímo proti zámku. Charakteristický je svým proskleným průčelím. To si před více než dvaceti lety zahrálo ve filmu Ene Bene režisérky a scenáristky Alice Nellis s Ivou Janžurovou a Evou Holubovou v hlavních rolích.

Vzhled průčelí zůstane stejný

Vestibul budovy představoval volební místnost na malém městě. A to i přesto, že se uvnitř ve skutečnosti nikdy v historii nevolilo. Filmaře však zaujal právě vzhled průčelí, které domu dává typicky socialistické vzezření.

A přesně takové průčelí by kulturnímu domu mělo zůstat i po rekonstrukci. Vybudováno však bude dnešními postupy ze současných materiálů. A to tak, aby důkladně izolovalo. To se totiž dosud nedělo.

„Když jsme v zimě zapnuli topení, vytápěli jsme spíš parkoviště před vchodem,“ už dříve prohlásil Kamarád.

Přibyslavský kulturní dům byl vybudován koncem šedesátých let minulého století v socialistické akci „Z“. Dodnes vydržel bez výraznějších zásahů. Je typickým příkladem architektury té doby. Před čtyřmi roky ho často navštěvovali památkáři a uvažovali o jeho zařazení mezi nemovité památky. K tomu však nakonec nedošlo.

Původně měla oprava kulturního stánku začít už v roce 2020 a měla se uskutečnit za poloviční cenu. Radnice ale dlouho čekala na vyjádření poskytovatele dotace. Kvůli růstu cen materiálů pak musela zakázku soutěžit znovu.

  • Nejčtenější

V Havlíčkově Brodě se učitelé nevhodně chovali ke studentkám, na škole končí

Gymnázium v Havlíčkově Brodě má problém. Za poslední rok musí skončit už druhý učitel, který se nevhodně choval ke...

Šéfka souboru na veřejné akci zakázala fotit. Chráním tím tradice, tvrdí

Nemilé překvapení čekalo na návštěvníky víkendové pouti na Křemešníku na Pelhřimovsku. Na veřejně přístupné akci...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kde točili Pelíšky či Popelku? Radili i místní, říká autor knih o filmových místech

Premium Radek Laudin je podepsán pod řadou publikací, z nichž většina se nějakým způsobem dotýká světa filmu. Právě tento svět...

Sporný most přes D1 chce ŘSD zbourat, obce žádají jeho opravu a otevření

Je nebezpečný. Tak o dálničním nadjezdu u Řehořova na Jihlavsku hovoří kritická zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bývalá hokejová bašta je vyprahlá, jihlavští sportovní fanoušci strádají

Doba, kdy Jihlava v domácím sportovním světě něco znamenala, je dávno pryč. Dnešním sportovním fanouškům z krajského...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Den Žďáru letos propojí slavné osobnosti s hieroglyfy a starým Egyptem

Ve Žďáře nad Sázavou se v sobotu uskuteční městské slavnosti nazvané Den Žďáru. Letos budou úžeji navazovat na tradiční...

Šéfka souboru na veřejné akci zakázala fotit. Chráním tím tradice, tvrdí

Nemilé překvapení čekalo na návštěvníky víkendové pouti na Křemešníku na Pelhřimovsku. Na veřejně přístupné akci...

Jemnice zve turisty pod novou střechu zámku, láká je na 3D model i rádia

Vedení čtyřtisícové Jemnice na Třebíčsku už přestalo spoléhat na možného investora, který by opravil tamní zámek za...

Třebíčská skupina Matador slaví padesátiny, popřejí jí také přátelé z Progres 2

Už padesát let vystupuje především na Třebíčsku rocková kapela Matador. Po většinu existence je zpěvákem skupiny Pavel...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Stejně ošklivá jako všechno, co Rusko dělá, komentují vítězku soutěže krásy

V každoroční soutěži krásy pro vdané ženy získala titul Paní Ruska světa 2023 učitelka angličtiny Natalja Oskarová....

Zemřel český e-sportový šampion Twisten, bylo mu teprve 19 let

Ve věku pouhých devatenácti let zemřel český profesionální hráč počítačové střílečky Valorant Karel Ašenbrener, známý...

Jsme unavení úplně jako staří lidé, říkají Mišík a Jirásková

Zpěvák Adam Mišík (26) už rok randí s dcerou Ivy Kubelkové, modelkou Natálií Jiráskovou (18). Nedávno spolu začali...

Miluji tě, ale podvádím tě. A nelituji. Studie nahlédla do hlubin nevěry

Premium Je jedním z nejrozsáhlejších výzkumů svého druhu a přináší víc než paradoxní zjištění. Vyjevuje, že důvody nevěry jsou...

Nejsou menší, jen jsou výš, říká o modelaci prsou za 65 tisíc Krejčíková

Aneta Krejčíková (32) se rozhodla pro plastiku prsou. Představitelka sekretářky Květy ze seriálu Volha si své...