Středa 4. října 2023, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 4. října 2023 František

Oprava ikonického přibyslavského kulturního domu se prodraží a potrvá déle

  8:55
Rozsáhlá rekonstrukce ikonického kulturního domu v Přibyslavi se prodraží. A zřejmě i prodlouží. Vyplývá to ze stavu konstrukcí poté, co dělníci při opravě odkryli vrchní vrstvy. Vedení města už nyní hovoří o vícepracích za vyšší stovky tisíc korun. A doufá, že se stihne zimní kulturní sezona.

„Ukázalo se, že čelní skla v průčelí budovy nejsou s podezdívkou posazena přímo na základech, jak bylo uvedeno v projektu, ale na betonovém věnci,“ informoval přibyslavský starosta Martin Kamarád (ODS).

A to je pro stavebníky problém. Celé průčelí totiž bylo ve velmi špatném stavu a mezi skla zatékalo. Voda a vlhkost se tak dostaly skrz podezdívku i do betonového věnce a během let jej značně nahlodaly.

„Bude to znamenat odbourání celé podezdívky i věnce a vybetonování věnce nového. Protože izolační trojskla budou třikrát těžší než stávající jednoduché prosklení, budou je muset nový věnec s podezdívkou unést,“ popsal starosta.

Není to jediná změna v předpokládaném postupu prací. Po odkrytí střechy na stavebníky vykoukla přes půl metru vysoká vrstva štěrku. Ta rovněž v původním projektu nebyla. Pro investora je to ale dobrá zpráva, do štěrku se může schovat vedení vzduchotechniky a nebude třeba ho vést vnitřkem. Na zateplení se rovněž bude muset použít jiná izolace.

Největší letošní investice města

Všechny změny v součtu rekonstrukci citelně prodraží. „Zatím to nemáme přesně sečtené. Dle odhadů ale půjde o zvýšení ceny o vyšší stovky tisíc korun,“ konstatoval Kamarád. Práce jsou přitom stále na počátku. Není vyloučené, že se neobjeví další podobná překvapení.

Rekonstrukce kulturního domu je největší investicí čtyřtisícové Přibyslavi v letošním roce. Práce na výměně průčelí, zateplení, opravě střechy i změně systému vytápění a vzduchotechniky měly dle původních předpokladů vyjít na 36 milionů korun. Většinu hradí město samo, dotace pomůže šesti miliony.

Vedení města má strach, že vedle navýšení ceny dojde i na prodloužení termínu dokončení. Původně se hovořilo o sklonku léta, pak o začátku podzimu. Naposledy byl termín prodloužen do konce října. „Harmonogram je dost napnutý, zřejmě žádost o další prodloužení přijde,“ obává se starosta.

Radnice stále počítá s tím, že nejpozději během listopadu by se měl do kulturního domu vrátit běžný provoz. V tu dobu začíná zimní divadelní a plesová sezona. A omezovat druhou sezonu v řadě už město nechce. Dům je uzavřen od začátku prosince. Kulturní akce se musí překládat jinam, kino nepromítá. A třeba ochotníci našli pro zkoušky zázemí v základní škole.

Už nyní je jisté, že kromě veškerého programu pod střechou se rekonstrukce citelně dotkne i letního kina. Obvykle se promítá v srpnu na prostranství za kulturním domem. Tam je ale nyní stavební dvůr a v létě plochu ještě nebude možné využít.

„Záležitost s letním kinem je stále otevřená. Promítat by se teoreticky dalo i jinde. Problém je však s instalací stožárů na uchycení plátna,“ podotkl Kamarád. Stožáry musí být pevně zabetonované, aby vydržely případný poryv větru, který by se do plátna opřel.

Přibyslavský kulturní dům stojí v menším parčíku přímo proti zámku. Charakteristický je svým proskleným průčelím. To si před více než dvaceti lety zahrálo ve filmu Ene Bene režisérky a scenáristky Alice Nellis s Ivou Janžurovou a Evou Holubovou v hlavních rolích.

Vzhled průčelí zůstane stejný

Vestibul budovy představoval volební místnost na malém městě. A to i přesto, že se uvnitř ve skutečnosti nikdy v historii nevolilo. Filmaře však zaujal právě vzhled průčelí, které domu dává typicky socialistické vzezření.

A přesně takové průčelí by kulturnímu domu mělo zůstat i po rekonstrukci. Vybudováno však bude dnešními postupy ze současných materiálů. A to tak, aby důkladně izolovalo. To se totiž dosud nedělo.

„Když jsme v zimě zapnuli topení, vytápěli jsme spíš parkoviště před vchodem,“ už dříve prohlásil Kamarád.

Přibyslavský kulturní dům byl vybudován koncem šedesátých let minulého století v socialistické akci „Z“. Dodnes vydržel bez výraznějších zásahů. Je typickým příkladem architektury té doby. Před čtyřmi roky ho často navštěvovali památkáři a uvažovali o jeho zařazení mezi nemovité památky. K tomu však nakonec nedošlo.

Původně měla oprava kulturního stánku začít už v roce 2020 a měla se uskutečnit za poloviční cenu. Radnice ale dlouho čekala na vyjádření poskytovatele dotace. Kvůli růstu cen materiálů pak musela zakázku soutěžit znovu.

  • Nejčtenější

Češi zřídili na Ukrajině podvodné call centrum, z lidí vylákali miliony eur

Soud poslal do vazby pět lidí předaných v pondělí do Česka z Ukrajiny kvůli trestnímu stíhání. Podle informací...

Nezaprodal jsem se, vzpomíná osmdesátník Vala, který musel skončit v televizi

Premium Zazářil na televizních obrazovkách, jenže pak kvůli proříznuté puse mohl za komunistů leda tak montovat haly. Jan Vala,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Devatenáctiletá dívka z Jihlavy se vrátila do psychiatrické nemocnice

Policie ukončila pátrání po devatenáctileté dívce, která se v sobotu večer nevrátila z vycházky do Psychiatrické...

Šrámy na duši po tornádu zůstaly, řekl Pavel v Hruškách. Proletěl se vrtulníkem

Armáda není primárně vybavena pro živelní pohromy typu tornáda, jako bylo to na Břeclavsku, které větrný vír před dvěma...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Po zbourání hokejové haly je vidět jihlavský Schönbrunn. Ne nadlouho

Stěží někoho napadlo, jak majestátní pohled se odkryje v jihlavských Smetanových sadech poté, co bourací stroje na...

Čórky, fet a štěnice. Strávili jsme noc v ghettu Mojžíř, první české no-go zóně

Premium Chodníky jsou rozebrané, dlažební betonové kostky vytrhané, tráva udupaná na prach. Okolo kontejnerů na odpad jsou kupy...

Kšeft za 100 miliard. Gangy vykrádají v Americe obchody, bránit jim se trestá

Premium Bylo jich asi sto, přijeli desítkami aut jako loupeživá karavana a během pár minut vybílili luxusní obchody v centru...

Fakt sorry, on je dokonalý. Český skaut o vstupu talentu, který přemění NHL

Premium Už jeho kousky v přípravě naznačují, že do vesmíru NHL vlétne kometa, která může jednou celou soutěž sežehnout. Jmenuje...

Pár týdnů hájení, pak tvrdé postihy. Brod spustil revoluci v parkování

Přibližně dva až tři týdny hájení a pak důslednější kontroly a tvrdé postihy za porušení pravidel. Tak chce...

Provoz na úzkokolejce se může obnovit příští rok, plánuje správce JHMD

Příští léto při turistické sezoně by mohl být obnovený provoz na úzkokolejce v jižních Čechách a na Vysočině. Dráha by...

Devatenáctiletá dívka z Jihlavy se vrátila do psychiatrické nemocnice

Policie ukončila pátrání po devatenáctileté dívce, která se v sobotu večer nevrátila z vycházky do Psychiatrické...

Jihlavská zoo má světový unikát, v zahradě se narodila trojčata scinků

Z dalších nových mláďat se těší chovatelé jihlavské zoologické zahrady. Tentokrát přivítali na svět malého lenochoda...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

V 25 letech zemřela pěvkyně Patricia Burda Janečková, podlehla zákeřné nemoci

Ve věku pětadvacet let zemřela v neděli operní a koncertní pěvkyně, muzikálová zpěvačka a herečka Patricia Burda...

To mi máma nikdy neřekla! Archiv StB Janu Kratochvílovou překvapil

Podraz režimu a nucená emigrace. Tak popisuje Jana Uriel Kratochvílová (70) čtyřicet let staré události, které...

Sophii Lorenovou si manžel vyhlédl v šestnácti. Herečka dodnes lituje jediné věci

Historie vztahu herečky Sophie Lorenové (89) a italského filmového producenta Carla Pontiho (†94) byla dramatická....

Jak EU obelhala Německo. Palivo pro zakázané spalováky bude jen teorií

Bylo to jedno z jarních témat evropského autoprůmyslu. Německo tedy podepsalo bianco šek o výjimce pro syntetická...