Pondělí 28. listopadu 2022, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 28. listopadu 2022 René

Obyvatelé Jemnice v referendu odmítli výstavbu velkochovů a masokombinátu

  11:20
Obyvatelé Jemnice odmítli vznik velkochovů hospodářských zvířat a velkokapacitního masokombinátu na území města. Rozhodli o tom v místním referendu, které se konalo současně s komunálními volbami. Zúčastnilo se ho 1938 z 3229 voličů. Spor ovlivnil i výsledky komunálních voleb ve městě.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: AP

„Referendum je platné a závazné,“ stojí v dokumentu ze zápisu o konání referenda. Zastupitelé se tedy budou muset výsledky referenda při dalších rozhodování řídit.

„Referendum dopadlo stejně jako nezávazná anketa, kterou jsme k tomuto tématu dělali před půl rokem. Potvrdilo tak výsledky ankety,“ okomentoval výsledky referenda starosta Jemnice Miloň Slabý, který vyhlášení referenda také podporoval.

Referendum vyprovokoval záměr společnosti Zeobs z Rhea Holdingu podnikatele Josefa Koláře vybudovat u města velkochovy prasat a drůbeže a postavit v jeho areálu zpracovatelský závod. Proti záměru společnosti Zeobs se hlasitě postavila část veřejnosti, především spolek Za dobrý život na Jemnicku.

Odpůrci projektu se obávali zápachu spojeného s chovem zvířat a následným rozvozem jejich výkalů na okolní pole. Předpokládali rovněž zvýšení dopravní zátěže, pokles kvality bydlení, snížení cen nemovitostí i ohrožení spodních vod.

Čtyři otázky v obecné rovině

Účastníci referenda odpovídali celkem na čtyři otázky. Ty se nesly v obecné rovině. Voliči měli vyjádřit souhlas či nesouhlas s tím, aby město Jemnice činilo samostatné kroky k tomu, aby na území města nemohl vzniknout chov či skupina chovů v jednom místě, kde by bylo ustájeno více než 200 dobytčích jednotek.

Druhá otázka se ptala na to, zda má město činit kroky k tomu, aby změnou územního plánu nemohla vzniknout plocha zemědělské výroby větší než 20 tisíc metrů čtverečních, která by umožňovala výstavbu stájí.

Třetí otázka se ptala na souhlas či nesouhlas s tím, zda má město činit kroky k tomu, aby nemohlo dojít na území města k výstavbě či zprovoznění závodu na porážku a zpracování zvířat o kapacitě porážky větší než 400 tisíc kilogramů ročně.

A konečně poslední otázka se týkala pozemku u ulice Slavonická, a toho, zda má být v územním plánu změněn z plochy umožňující zemědělskou výrobu na plochu smíšenou venkovskou, která by umožňovala mimo jiné výstavbu rodinných domů.

K platnosti rozhodnutí v místním referendu je třeba účasti alespoň 35 procent oprávněných lidí. Rozhodnutí v místním referendu je závazné, hlasovala-li pro ně nadpoloviční většina zúčastněných a alespoň 25 procent oprávněných občanů. Obě podmínky byly u všech čtyř otázek splněny.

„Hnůj na pole prostě patří“

„Moc děkujeme voličům a budeme se snažit být uskupení, které bude pracovat ve prospěch Jemnice a všech obyvatel,“ vyjádřil spokojenost Karel Stober, z uskupení Za dobrý život na Jemnici, které referendum iniciovalo.

Záměr soukromého podnikatele budil ve městě emoce více než jeden rok. Podle investora Josefa Koláře má jeho podnikatelský projekt přispět především ke snížení spotřeby průmyslových hnojiv. Ta by nahradila organická hnojiva produkovaná chovanými zvířaty.

„To je správná zemědělská praxe. Jako zemědělci chceme produkovat české potraviny a hnojit pole hnojem. To, že vedoucí odpůrců tvrdí, že hnůj na pole nepatří, je lež a snaží se tím strašit lidi. Jde ale i o vytvoření nových pracovních příležitostí ve městě a okolí,“ obhajoval svůj záměr ředitel podniku Josef Kolář.

Jeden ústupek vůči obyvatelům a odpůrcům změny územního plánu již Kolář učinil. Loni na podzim vyjmul ze žádosti o změnu územního plánu projekt na vybudování velkokapacitní výkrmny vepřů u Hlubockého rybníka. Původně totiž žádal o tři změny územního plánu.

Konání referenda nakonec přikázal soud

Kvůli velkochovům a masokombinátu už se ve městě konala anketa. Většina těch, kteří v ní odpověděli, byla proti. Převaha zastupitelů města přesto schvalovala kroky, které záměry zemědělské společnosti umožnily.

V plánu bylo i vyhlášení referenda, které by bylo současně se sněmovními volbami. Z toho nakonec sešlo. Nakonec petiční výbor ve městě dokázal získat dostatečný počet hlasů a letos na jaře o referendum se čtyřmi otázkami požádal. Petiční arch podepsal například i starosta Jemnice Miloň Slabý.

Město však získalo vyjádření právníků i ministerstva vnitra, podle kterých byly otázky nejednoznačné, nepřípustné, což by mohlo vést k neplatnosti referenda. Proto se zastupitelé znovu rozhodli referendum nevyhlásit. Petiční výbor dal ale celou záležitost k soudu a Krajský soud v Brně dal referendu zelenou. Připustil i všechny otázky a nařídil, že referendum se musí uskutečnit souběžně s komunálními volbami.

Třenice kolem referenda a záměru soukromého podnikatele, se promítly i do výsledku komunálních voleb v Jemnici. Uskupení Za dobrý život na Jemnicku, které vzniklo za účelem boje proti změnám územního plánu, které by umožnily vznik velkochovů, se stalo jasným vítězem voleb, když získalo šest z 21 mandátů a může tedy usilovat o post starosty.

  • Nejčtenější

Jihlava nechala namalovat nový cyklopruh přes kanály, kritiku však odmítá

Šlendrián, nebo jen nepochopený záměr? Jihlava má novou atrakci. Na Tolstého ulici se objevily stovky metrů nového...

Tryskáč ze Žďáru naštval Voráčka, bojí se hadů, ale na závod s McDavidem si troufá

Premium Je vážně radost sledovat jeho počínání na ledových scénách v NHL. I díky ukrutné letní dřině v posilovně se po nich...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Devítiletá dívka už čtyřikrát darovala svoje vlasy na paruky nemocným

Neobvyklý rekord zaznamenali komisaři z pelhřimovské agentury Dobrý den. Do databáze Muzea rekordů a kuriozit byla...

V Pohledu u Havlíčkova Brodu se bude těžit dál, našli nové ložisko kamene

V kamenolomu v Pohledu u Havlíčkova Brodu se bude kámen těžit déle, než se předpokládalo. Těžaři v něm objevili další...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pohled přímo do reaktoru. Elektrárna v Dukovanech nabízí jaderný výlet

Jaderná elektrárna Dukovany nabízí nově prohlídky i přísně střežených a obtížně dosažitelných částí pomocí virtuální...

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Premium Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Jím jednou denně a často mi stačí spát jen čtyři hodiny, říká kardiolog Neužil

Premium Mluví rychle, a i když sedí, máte pocit, že je v neustálém pohybu. Jinak by nejspíš nemohl stihnout to, co dělá. Petr...

Poté, co se vyrojil Řezník, jsme v podstatě mainstream, říkají Morčata na útěku

Premium Místo ženy se v hitu od Mandrage hledá děda a ve známé písni Richarda Müllera o tom, že kvůli poruše výtahu musí jít...

V Pohledu u Havlíčkova Brodu se bude těžit dál, našli nové ložisko kamene

V kamenolomu v Pohledu u Havlíčkova Brodu se bude kámen těžit déle, než se předpokládalo. Těžaři v něm objevili další...

Devítiletá dívka už čtyřikrát darovala svoje vlasy na paruky nemocným

Neobvyklý rekord zaznamenali komisaři z pelhřimovské agentury Dobrý den. Do databáze Muzea rekordů a kuriozit byla...

U dvou silnic na Vysočině ohlídají počasí další nové meteostanice

Ředitelství silnic a dálnic na Vysočině buduje další dvě stacionární meteostanice. Stejně jako ostatní budou osazeny...

Žďár nabízí k pronájmu rybníky, chce si ulevit od starostí s péčí o ně

Většinu z pětadvaceti hektarů svých rybníků plánuje žďárská radnice příští rok pronajmout. Ponechat si chce jen vodní...

Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?
Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?

Chodit s celou rodinou do restaurace je drahý špás. A tak se vaření stává nepostradatelnou součástí našeho života a taky předmětem partnerských...

Přemýšlím o sebevraždě, říká Obermaierová kvůli plynu a drahým energiím

Herečka Jaroslava Obermaierová (76) prozradila, že má strach z drahých energií a nedostatku plynu. Kvůli tomu dokonce...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...

Metro v plamenech. Londýnská tragédie odhalila nový fyzikální jev

Metro patří k nejbezpečnějším dopravním prostředkům na světě. Přesto ani jemu se nevyhnou nehody s desítkami mrtvých....

Jím jednou denně a často mi stačí spát jen čtyři hodiny, říká kardiolog Neužil

Premium Mluví rychle, a i když sedí, máte pocit, že je v neustálém pohybu. Jinak by nejspíš nemohl stihnout to, co dělá. Petr...