Pátek 2. prosince 2022, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 2. prosince 2022 Blanka

Obyvatelé Jemnice v referendu odmítli výstavbu velkochovů a masokombinátu

  11:20
Obyvatelé Jemnice odmítli vznik velkochovů hospodářských zvířat a velkokapacitního masokombinátu na území města. Rozhodli o tom v místním referendu, které se konalo současně s komunálními volbami. Zúčastnilo se ho 1938 z 3229 voličů. Spor ovlivnil i výsledky komunálních voleb ve městě.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: AP

„Referendum je platné a závazné,“ stojí v dokumentu ze zápisu o konání referenda. Zastupitelé se tedy budou muset výsledky referenda při dalších rozhodování řídit.

„Referendum dopadlo stejně jako nezávazná anketa, kterou jsme k tomuto tématu dělali před půl rokem. Potvrdilo tak výsledky ankety,“ okomentoval výsledky referenda starosta Jemnice Miloň Slabý, který vyhlášení referenda také podporoval.

Referendum vyprovokoval záměr společnosti Zeobs z Rhea Holdingu podnikatele Josefa Koláře vybudovat u města velkochovy prasat a drůbeže a postavit v jeho areálu zpracovatelský závod. Proti záměru společnosti Zeobs se hlasitě postavila část veřejnosti, především spolek Za dobrý život na Jemnicku.

Odpůrci projektu se obávali zápachu spojeného s chovem zvířat a následným rozvozem jejich výkalů na okolní pole. Předpokládali rovněž zvýšení dopravní zátěže, pokles kvality bydlení, snížení cen nemovitostí i ohrožení spodních vod.

Čtyři otázky v obecné rovině

Účastníci referenda odpovídali celkem na čtyři otázky. Ty se nesly v obecné rovině. Voliči měli vyjádřit souhlas či nesouhlas s tím, aby město Jemnice činilo samostatné kroky k tomu, aby na území města nemohl vzniknout chov či skupina chovů v jednom místě, kde by bylo ustájeno více než 200 dobytčích jednotek.

Druhá otázka se ptala na to, zda má město činit kroky k tomu, aby změnou územního plánu nemohla vzniknout plocha zemědělské výroby větší než 20 tisíc metrů čtverečních, která by umožňovala výstavbu stájí.

Třetí otázka se ptala na souhlas či nesouhlas s tím, zda má město činit kroky k tomu, aby nemohlo dojít na území města k výstavbě či zprovoznění závodu na porážku a zpracování zvířat o kapacitě porážky větší než 400 tisíc kilogramů ročně.

A konečně poslední otázka se týkala pozemku u ulice Slavonická, a toho, zda má být v územním plánu změněn z plochy umožňující zemědělskou výrobu na plochu smíšenou venkovskou, která by umožňovala mimo jiné výstavbu rodinných domů.

K platnosti rozhodnutí v místním referendu je třeba účasti alespoň 35 procent oprávněných lidí. Rozhodnutí v místním referendu je závazné, hlasovala-li pro ně nadpoloviční většina zúčastněných a alespoň 25 procent oprávněných občanů. Obě podmínky byly u všech čtyř otázek splněny.

„Hnůj na pole prostě patří“

„Moc děkujeme voličům a budeme se snažit být uskupení, které bude pracovat ve prospěch Jemnice a všech obyvatel,“ vyjádřil spokojenost Karel Stober, z uskupení Za dobrý život na Jemnici, které referendum iniciovalo.

Záměr soukromého podnikatele budil ve městě emoce více než jeden rok. Podle investora Josefa Koláře má jeho podnikatelský projekt přispět především ke snížení spotřeby průmyslových hnojiv. Ta by nahradila organická hnojiva produkovaná chovanými zvířaty.

„To je správná zemědělská praxe. Jako zemědělci chceme produkovat české potraviny a hnojit pole hnojem. To, že vedoucí odpůrců tvrdí, že hnůj na pole nepatří, je lež a snaží se tím strašit lidi. Jde ale i o vytvoření nových pracovních příležitostí ve městě a okolí,“ obhajoval svůj záměr ředitel podniku Josef Kolář.

Jeden ústupek vůči obyvatelům a odpůrcům změny územního plánu již Kolář učinil. Loni na podzim vyjmul ze žádosti o změnu územního plánu projekt na vybudování velkokapacitní výkrmny vepřů u Hlubockého rybníka. Původně totiž žádal o tři změny územního plánu.

Konání referenda nakonec přikázal soud

Kvůli velkochovům a masokombinátu už se ve městě konala anketa. Většina těch, kteří v ní odpověděli, byla proti. Převaha zastupitelů města přesto schvalovala kroky, které záměry zemědělské společnosti umožnily.

V plánu bylo i vyhlášení referenda, které by bylo současně se sněmovními volbami. Z toho nakonec sešlo. Nakonec petiční výbor ve městě dokázal získat dostatečný počet hlasů a letos na jaře o referendum se čtyřmi otázkami požádal. Petiční arch podepsal například i starosta Jemnice Miloň Slabý.

Město však získalo vyjádření právníků i ministerstva vnitra, podle kterých byly otázky nejednoznačné, nepřípustné, což by mohlo vést k neplatnosti referenda. Proto se zastupitelé znovu rozhodli referendum nevyhlásit. Petiční výbor dal ale celou záležitost k soudu a Krajský soud v Brně dal referendu zelenou. Připustil i všechny otázky a nařídil, že referendum se musí uskutečnit souběžně s komunálními volbami.

Třenice kolem referenda a záměru soukromého podnikatele, se promítly i do výsledku komunálních voleb v Jemnici. Uskupení Za dobrý život na Jemnicku, které vzniklo za účelem boje proti změnám územního plánu, které by umožnily vznik velkochovů, se stalo jasným vítězem voleb, když získalo šest z 21 mandátů a může tedy usilovat o post starosty.

  • Nejčtenější

Devítiletá dívka už čtyřikrát darovala svoje vlasy na paruky nemocným

Neobvyklý rekord zaznamenali komisaři z pelhřimovské agentury Dobrý den. Do databáze Muzea rekordů a kuriozit byla...

Jako po autostrádě. Rozšíření silnice za 179 milionů zrychlilo dopravu

Už téměř měsíc jezdí řidiči po vylepšené silnici číslo II/353 mezi Stájí a Zhoří, kterou letos nechal Kraj Vysočina...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tvůj pes, tvoje ho*no. Výzva ve městě brojí proti bezohledným pejskařům

Premium Psí exkrementy v ulicích jsou problémem prakticky každého většího města. V Třešti však už lidem došla trpělivost s...

V Pohledu u Havlíčkova Brodu se bude těžit dál, našli nové ložisko kamene

V kamenolomu v Pohledu u Havlíčkova Brodu se bude kámen těžit déle, než se předpokládalo. Těžaři v něm objevili další...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pohled přímo do reaktoru. Elektrárna v Dukovanech nabízí jaderný výlet

Jaderná elektrárna Dukovany nabízí nově prohlídky i přísně střežených a obtížně dosažitelných částí pomocí virtuální...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Marie, Josef i Ježíšek z plechu. Advent v Přibyslavi ozáří kovaný betlém

Adventní čas lidem v Přibyslavi letos zpříjemní novinka. Na Bechyňově náměstí vedle vánočního stromu si vůbec poprvé...

Nový Sporthotel v Pelhřimově má být stejně dlouhý jako zimní stadion

Nové „srdce“ pelhřimovského sportovního areálu by mohlo podle vedení tamní radnice vzniknout v místě stávajícího...

Začala stavba části jihovýchodního obchvatu Jihlavy za půl miliardy

Po dlouhých peripetiích spojených s výběrovým řízením dnes začala stavba 2,5 kilometru dlouhé jižní části...

Při přepadení benzinky lupič vystřelil, pak zmizel psům i vrtulníku

Hned dvěma střelnými zbraněmi se vybavil lupič, který minulý týden přepadl čerpací stanici ve Velké Bíteši. Z jedné...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...