Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 30. ledna 2023 Robin

Obyvatelé Jemnice v referendu odmítli výstavbu velkochovů a masokombinátu

  11:20
Obyvatelé Jemnice odmítli vznik velkochovů hospodářských zvířat a velkokapacitního masokombinátu na území města. Rozhodli o tom v místním referendu, které se konalo současně s komunálními volbami. Zúčastnilo se ho 1938 z 3229 voličů. Spor ovlivnil i výsledky komunálních voleb ve městě.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: AP

„Referendum je platné a závazné,“ stojí v dokumentu ze zápisu o konání referenda. Zastupitelé se tedy budou muset výsledky referenda při dalších rozhodování řídit.

„Referendum dopadlo stejně jako nezávazná anketa, kterou jsme k tomuto tématu dělali před půl rokem. Potvrdilo tak výsledky ankety,“ okomentoval výsledky referenda starosta Jemnice Miloň Slabý, který vyhlášení referenda také podporoval.

Referendum vyprovokoval záměr společnosti Zeobs z Rhea Holdingu podnikatele Josefa Koláře vybudovat u města velkochovy prasat a drůbeže a postavit v jeho areálu zpracovatelský závod. Proti záměru společnosti Zeobs se hlasitě postavila část veřejnosti, především spolek Za dobrý život na Jemnicku.

Odpůrci projektu se obávali zápachu spojeného s chovem zvířat a následným rozvozem jejich výkalů na okolní pole. Předpokládali rovněž zvýšení dopravní zátěže, pokles kvality bydlení, snížení cen nemovitostí i ohrožení spodních vod.

Čtyři otázky v obecné rovině

Účastníci referenda odpovídali celkem na čtyři otázky. Ty se nesly v obecné rovině. Voliči měli vyjádřit souhlas či nesouhlas s tím, aby město Jemnice činilo samostatné kroky k tomu, aby na území města nemohl vzniknout chov či skupina chovů v jednom místě, kde by bylo ustájeno více než 200 dobytčích jednotek.

Druhá otázka se ptala na to, zda má město činit kroky k tomu, aby změnou územního plánu nemohla vzniknout plocha zemědělské výroby větší než 20 tisíc metrů čtverečních, která by umožňovala výstavbu stájí.

Třetí otázka se ptala na souhlas či nesouhlas s tím, zda má město činit kroky k tomu, aby nemohlo dojít na území města k výstavbě či zprovoznění závodu na porážku a zpracování zvířat o kapacitě porážky větší než 400 tisíc kilogramů ročně.

A konečně poslední otázka se týkala pozemku u ulice Slavonická, a toho, zda má být v územním plánu změněn z plochy umožňující zemědělskou výrobu na plochu smíšenou venkovskou, která by umožňovala mimo jiné výstavbu rodinných domů.

K platnosti rozhodnutí v místním referendu je třeba účasti alespoň 35 procent oprávněných lidí. Rozhodnutí v místním referendu je závazné, hlasovala-li pro ně nadpoloviční většina zúčastněných a alespoň 25 procent oprávněných občanů. Obě podmínky byly u všech čtyř otázek splněny.

„Hnůj na pole prostě patří“

„Moc děkujeme voličům a budeme se snažit být uskupení, které bude pracovat ve prospěch Jemnice a všech obyvatel,“ vyjádřil spokojenost Karel Stober, z uskupení Za dobrý život na Jemnici, které referendum iniciovalo.

Záměr soukromého podnikatele budil ve městě emoce více než jeden rok. Podle investora Josefa Koláře má jeho podnikatelský projekt přispět především ke snížení spotřeby průmyslových hnojiv. Ta by nahradila organická hnojiva produkovaná chovanými zvířaty.

„To je správná zemědělská praxe. Jako zemědělci chceme produkovat české potraviny a hnojit pole hnojem. To, že vedoucí odpůrců tvrdí, že hnůj na pole nepatří, je lež a snaží se tím strašit lidi. Jde ale i o vytvoření nových pracovních příležitostí ve městě a okolí,“ obhajoval svůj záměr ředitel podniku Josef Kolář.

Jeden ústupek vůči obyvatelům a odpůrcům změny územního plánu již Kolář učinil. Loni na podzim vyjmul ze žádosti o změnu územního plánu projekt na vybudování velkokapacitní výkrmny vepřů u Hlubockého rybníka. Původně totiž žádal o tři změny územního plánu.

Konání referenda nakonec přikázal soud

Kvůli velkochovům a masokombinátu už se ve městě konala anketa. Většina těch, kteří v ní odpověděli, byla proti. Převaha zastupitelů města přesto schvalovala kroky, které záměry zemědělské společnosti umožnily.

V plánu bylo i vyhlášení referenda, které by bylo současně se sněmovními volbami. Z toho nakonec sešlo. Nakonec petiční výbor ve městě dokázal získat dostatečný počet hlasů a letos na jaře o referendum se čtyřmi otázkami požádal. Petiční arch podepsal například i starosta Jemnice Miloň Slabý.

Město však získalo vyjádření právníků i ministerstva vnitra, podle kterých byly otázky nejednoznačné, nepřípustné, což by mohlo vést k neplatnosti referenda. Proto se zastupitelé znovu rozhodli referendum nevyhlásit. Petiční výbor dal ale celou záležitost k soudu a Krajský soud v Brně dal referendu zelenou. Připustil i všechny otázky a nařídil, že referendum se musí uskutečnit souběžně s komunálními volbami.

Třenice kolem referenda a záměru soukromého podnikatele, se promítly i do výsledku komunálních voleb v Jemnici. Uskupení Za dobrý život na Jemnicku, které vzniklo za účelem boje proti změnám územního plánu, které by umožnily vznik velkochovů, se stalo jasným vítězem voleb, když získalo šest z 21 mandátů a může tedy usilovat o post starosty.

Druhé kolo  vyhrál a novým prezidentem České republiky se stane Petr Pavel, porazil Andreje Babiše

Nově zvolený prezident složí slib do rukou předsedy Senátu na Hradě 9. března

  • Nejčtenější

Policisté zachraňovali děti z nabouraného auta, překvapili je bezohlední řidiči

Bezohlednost některých řidičů překvapila jihlavské kriminalisty, kteří loni po Vánocích cestou z práce pomáhali zraněné...

Růže mezi trny. Kluci jsou na mě hodní, říká první česká servismanka

Premium Jen dvě bulharské servismanky se pravidelně objevují ve Světovém poháru biatlonistů. Teď je napodobila teprve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Když doma měli všichni to samé... Výstava ukáže hračky ze 70. a 80. let

Stavebnice, hry, skládačky, auta, postavičky, panenky a mnohé další hračky potěší návštěvníky všech věkových kategorií....

Vědci otestují, zda by obnově lesů pomohly cizokrajné stromy. Vysadí i sekvoje

Stovky druhově pestrých nepůvodních stromů porostou v následujících dvou letech na Jihlavsku. Vědci z Mendelovy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Stavba nové arény v Jihlavě začne v létě, chybějící půlmiliardu doplatí město

Historicky největší jednorázová investice v dějinách Jihlavy, jakou je výstavba nové Horácké multifunkční arény (HMA)...

Ruská lež je ohromná zbraň. Proč je Putin stále oblíbený, líčí reportér Karas

Premium Býval nejdéle sloužícím zahraničním zpravodajem České televize. V Polsku, v Rusku i na Ukrajině strávil Miroslav Karas...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Když rameno „zmrzne“ a uvolní se za dva roky. Na vině je i stres, říká ortoped

Premium Rameno je unikátní součást lidského těla, anatomicky i funkčně nesmírně komplikovaná. Tvoří ho propojení čtyř kloubů a...

Když doma měli všichni to samé... Výstava ukáže hračky ze 70. a 80. let

Stavebnice, hry, skládačky, auta, postavičky, panenky a mnohé další hračky potěší návštěvníky všech věkových kategorií....

Hornická kaple je starší, než se myslelo, ukázalo se při náročné opravě

U vsi Švařec na Žďársku, ve svahu nad Brťovským potokem, stojí nenápadný, ale o to cennější kostelík. Hornická kaple...

Obnova brodské Staré radnice nabírá zpoždění, firma byla podezřele levná

Má to být jedna z největších a nejdůležitějších investic Havlíčkova Brodu v letošním roce. Rekonstrukce zbývající části...

Policie dopadla cizince, který loupil a střílel na čerpací stanici v Bíteši

Policisté dopadli muže, který v listopadu se zbraněmi v rukou přepadl čerpací stanici ve Velké Bíteši. Jedná se o...

Vánoční kolotoč 2022 se dotočil: Jaké dárečky vám udělaly radost?
Vánoční kolotoč 2022 se dotočil: Jaké dárečky vám udělaly radost?

Už po čtrnácté jsme na konci roku roztočili oblíbený Vánoční kolotoč. Opět to bylo velkolepé. Pojďme se za Vánočním kolotočem 2022 ohlédnout a...

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Evu Decastelo mi kdysi vyfoukl Ruppert, měl větší tah na branku, říká Třeštík

Fotograf Tomáš Třeštík vyměnil loni spisovatelku Radku Třeštíkovou, se kterou má dvě děti, za novou partnerku,...

Jágrova expřítelkyně Kopřivová přiznala krizi: Nevím, co bude dál

Ještě nedávno prožívala bývalá modelka Veronika Kopřivová (31) s manželem Miroslavem Dubovickým (31) a jejich roční...