Rakovinou tlustého střeva nebo konečníku na Vysočině ročně onemocní průměrně 400 lidí. Ilustrační foto

Rakovinou tlustého střeva nebo konečníku na Vysočině ročně onemocní průměrně 400 lidí. Ilustrační foto | foto: Michal Klíma, MAFRA

Rakovinou tlustého střeva na Vysočině ročně onemocní 400 lidí

  • 1
Na Vysočině každoročně přibývá nemocných, kterým lékaři zjistí rakovinu tlustého střeva nebo konečníku. Tragická bilance staví naši republiku k zemím, kde tato nemoc zabírá v celosvětovém měřítku bezkonkurenčně první místo v počtu nemocných i těch, kteří jí podlehnou.

V České republice onemocní každý rok kolem osmi tisíc lidí, nejvíce mužů po padesátém roce věku. Na Vysočinu připadají z celkového počtu nemocných zhruba čtyři stovky pacientů. Někteří však přijdou pozdě. Ti, kterých se riziko onemocnění týká, většinou nechtějí o nemoci, která se dá v raném stádiu velmi dobře léčit, nic vědět.

Co přesně ovlivňuje vznik nádorů rakoviny tlustého střeva a konečníku, není podle odborníků zcela jasné. Někteří kritizují západní způsob života, k němuž se obyvatelé naší země po roce 1989 přimkli. Tedy stravování ve fast foodech, konzumování uzenin, tučných a sladkých jídel a hlavně příliš sedavý způsob života. Každý jede do práce raději autem, než aby šel pěšky.

Rakovina tlustého střeva

Počet případů rakoviny tlustého střeva a konečníku stoupá u pacientů nad 50 let na Vysočině.

V období 2000-2009 onemocnělo každý rok průměrně 280 ze sta tisíc mužů. U žen to bylo 163. Dvaapadesát lidí ročně na tuto diagnózu zemřelo.

Každoročně přibude osmaosmdesát nemocných mužů i žen, u kterých je rakovina v prvním a druhém stádiu, tedy bez metastáz.

Další stovka lidí má rakovinu ve třetím a čtvrtém stádiu.

Funguje onkologické centrum

Komplexní onkologické centrum zabývající se mimo jiných nemocí i léčbou nádoru tlustého střeva a konečníku, vzniklo v jihlavské nemocnici v roce 2005. Ministerstvo zdravotnictví jej "posvětilo" o tři roky později.

Od té doby počet zdejších pacientů rapidně stoupl. "Kromě nových pacientů, kterých na Vysočině každoročně přibudou čtyři stovky, se vrací i ti, kteří již léčbou prošli a z jakéhokoli důvodu ji opakují. V rámci České republiky přibude každý rok osm tisíc pacientů a mohu říci, že Vysočina ji v tomto trendu víceméně kopíruje. Za posledních patnáct let se počet těchto nádorů ztrojnásobil," vysvětlil primář onkologického oddělení jihlavské nemocnice Lubomír Slavíček.

Pacienti chodí na poslední chvíli

Rakovina tlustého střeva je u nás na prvním místě mezi nemocemi u mužů a na čtvrtém až šestém u žen, což je podle Slavíčka velmi alarmující. Lidé však často přijdou na poslední chvíli nebo je již pozdě.

"Více než padesát procent nových případů, které na Vysočině evidujeme, je v pokročilém stádiu, případně již s metastázemi. Tito pacienti se velmi špatně léčí. A to jak po stránce zdravotní, tak ekonomické. Je potřeba provádět rozsáhlejší operační zákroky, pacient musí absolvovat více ozařování a podstoupit razantnější chemoterapii, což ho na druhou stranu může i poškodit," řekl Slavíček.

"Stále platí, že čím je rakovina v nižším stádiu, tím lépe se léčí," dodal primář. Pokud se totiž nádor podchytí včas, je nutná jen jednoduchá operační léčba.

Alarmující je podle Slavíčka také fakt, že tento typ rakoviny postihuje stále mladší ročníky, čtyřicátníky, padesátníky. Největší procento pacientů pak onemocní po padesátém roce života a později. Proto mají tito lidé vyšetření, které prokáže, či vyvrátí rakovinný nález, hrazené pojišťovnou.

"Ministerstvo zdravotnictví sice v rámci prevence podniklo některé kroky, ale to je pořád málo. Právě preventivní opatření mohou nejúčinněji zabránit hrozivému nárůstu nádorů střev. Musíme si uvědomit, že rakovina tlustého střeva u nás zabíjí více lidí než autonehody," uzavřel Slavíček.