Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 28. listopadu 2021 René

Pelhřimovská radnice je v ohrožení, opozice usiluje o odvolání vedení

  12:22
Zůstanou pelhřimovský starosta Ladislav Med (ODS) a jeho náměstek Zdeněk Jaroš (TOP 09) i nadále ve svých funkcích? Odpověď přinese dnešní jednání zastupitelstva. Opoziční sdružení Změna pro Pelhřimov totiž prostřednictvím svého zastupitele Pavla Hájka usiluje o odvolání obou čelných představitelů radnice.

Na tři roky starém snímku sedí vlevo exstarosta František Kučera, který byl nedávno krátce před svou smrtí odvolán z funkce jednatele správy městských lesů. Vedle současný starosta Ladislav Med, po němž chce teď opozice vysvětlení, co předcházelo odvolání. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Své výhrady shrnul do několika bodů. Podle starosty Meda se však tento materiál zakládá na lžích. „Jsou tam nesmysly,“ podpořil jeho tvrzení i místostarosta Jaroš.

Hlavním důvodem, proč chce Změna pro Pelhřimov odvolat oba muže, jsou podle ní především nejasnosti a chybějící odůvodnění, které směřovalo k odvolání exstarosty Františka Kučery z pozice jednatele městské správy lesů.

Kučera byl v letech 2014 až 2018 starostou města za ČSSD a profesně se řadu let věnoval péči o lesy. Několik dní po svém odvolání náhle zemřel na srdeční selhání. Bylo mu 67 let. Podle Hájka ho silně zasáhl způsob, jakým byl odvolán.

Hájek slíbil tehdy ještě žijícímu Františku Kučerovi, že se na důvody jeho odvolání bude ptát na zastupitelstvu. „Volal mi den před svou smrtí. Sám o důvodech svého odvolání nevěděl. Slíbil jsem mu, že se na to budu ptát, a chci to splnit bez toho, jaký byl sled dalších událostí,“ řekl Hájek.

Podle Meda však Hájek jen zneužívá tuto smutnou událost. „S panem Kučerou jsem o tom jednal už na jaře. Městské lesy vedl posledních pět až šest let prokurista společnosti Martin Kodeš. Pan Kučera tam z různých důvodů moc nefungoval. Slíbil mi, že to do června vyřeší. A pak tam jsou i různé osobní záležitosti, které nebudu veřejně říkat,“ sdělil v úterý starosta Med.

Nepovažoval za vhodné probírat důvody veřejně

Na důvody, které vedly valnou hromadu Městské správy lesů Pelhřimov k odvolání jednatele Kučery, se Pavel Hájek ptal již na listopadovém zastupitelstvu. Odpověď starosty Meda však byla pro něj neuspokojivá.

„Úmrtí Františka Kučery nás všechny mrzí, ale nemělo by se to spojovat s touto záležitostí. Vzhledem k jeho památce nepovažuji za vhodné, abychom se důvody jeho odvolání zabývali veřejně. Je možné si o tom podiskutovat neveřejně,“ řekl zastupitelům Med.

„Respektujeme, že valná hromada má právo jednatele odvolat, ale měla by to i řádně odůvodnit. Nikdy jsme jako zastupitelé neslyšeli, že by správa lesů byla ve špatném stavu nebo že by se tam něco dělo. K práci pana Kučery nikdy neměli žádné připomínky,“ zdůrazňuje Hájek.

„Aby případné důvody byly řešeny neveřejně, považujeme za nepřijatelné. Máme právo na transparentní odůvodnění takto zásadních kroků,“ dodal Hájek.

Podle zápisu z valné hromady, do něhož Hájek nahlédl, byl František Kučera odvolán na základě návrhu předloženého až na jednání valné hromady starostou Medem. A to mimo původní program. Kučera byl tehdy z jednání omluven ze zdravotních důvodů.

Důvodová zpráva k možnému odvolání obou představitelů města rovněž kritizuje místostarostu Zdeňka Jaroše za jeho postoj k příspěvkové organizaci Technické služby.

„Dlouhodobě kritizuje jejich práci, ale nikdy nedokázal předložit jasné důkazy, že se tam děje něco špatně. Analýza, kterou si před rokem zadali, vyšla ve prospěch služeb. Tedy asi jinak, než čekali. Pracovní skupina tyto výsledky viděla, ale dodnes je místostarosta Jaroš nepředložil do zastupitelstva a dává je tam až teď,“ sdělil Hájek.

Jaroš si však není vědom, že by vyjadřoval pochybnosti nad činností této organizace. „Možná některých pracovníků, ale ne jako celku. Analýza byla hotová v dubnu, předkládáme ji nyní,“ dodal.

Nestandardní postupy?

Na nestandardní postupy vedení města upozorňuje i zastupitel a exhejtman Jiří Běhounek (za ČSSD). „Nevím, zda pochybili, na valné hromadě jsme neseděli. Ale to, že vedení města postupuje v mnoha směrech velmi nestandardně, je pravda. Na mnohé otázky nejsou schopni odpovědět. Vše berou jako osobní útoky. Na výtky nereagují, či spíš je slyšet nechtějí,“ říká Běhounek, který bude z dnešního zastupitelstva omluven, protože bude na zasedání Poslanecké sněmovny.

Jak by mohlo dopadnout dnešní jednání, je těžké předjímat. Vládnoucí koalice ve složení ODS, TOP 09, KDU- ČSL a Nezávislí pro občany má velmi křehkou převahu jednoho hlasu. V jedenadvacetičlenném zastupitelstvu má 11 mandátů.

V opozici je ČSSD, ANO, Změna pro Pelhřimov, Hnutí za harmonický rozvoj obcí a měst a KSČM. „Teď je správný čas, aby zastupitelé vyjádřili, zda toto vedení a jeho styl práce má jejich důvěru,“ dodal Hájek.

  • Nejčtenější

Odstup při předjíždění cyklistů naštval správce lesů, chce zakázat vjezd kol

Ranské polesí na severu Havlíčkobrodska bývá v létě častým místem výletů cyklistů. Hlubokými lesy vede síť zpevněných...

Pro česko-řeckou rodinu byl život v Jihlavě za komunismu plný překážek

Listopadové události v roce 1989 znamenaly velkou změnu v životě tehdy zřejmě jediné česko-řecké rodiny v Jihlavě....

Srážka šesti aut zablokovala D1 na Vysočině, jedno nákladní se převrátilo

Provoz na D1 ve směru na Brno stojí v úseku přes Vysočinu kvůli nehodě na 124. kilometru. Havarovalo tam celkem šest...

Zámek Brtnice prozkoumají archeologové, zájemci o koupi záměr opustili

V příštím roce má být zahájen archeologický průzkum zámku v Brtnici a v roce 2023 mají začít práce na odvodnění třetího...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Český výletník: proč je rekordním městem Pelhřimov a ne Trhové Sviny

Nic by určitě nebránilo tomu, aby se městem českých rekordů a kuriozit staly třeba Klatovy nebo Trhové Sviny. Ty druhé...

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

  • Další z rubriky

V plánu ŘSD je oprava dálničního přivaděče, pak nová silnice na Stonařov

Přibližně o dvacet procent větší objem rekonstrukcí či staveb nových komunikací než letos má pro příští rok v plánu...

Jihlava sází desítky mladých stromů, u cyklostezky vznikl nový ovocný sad

Podzimní výsadba stromů v Jihlavě je v plném proudu. A nesází se jen okrasné dřeviny. U cyklostezky do místní části...

Do nemocnic na Vysočině se vrátili vojáci, roste počet pacientů i karantén

Na pomoc zdravotníkům v jihlavské a havlíčkobrodské nemocnici se zvládáním péče o pacienty s koronavirem přijela...

Botanici roky mapovali vzácnou květenu Vysočiny, nyní vydali unikátní knihu

Pro botaniky, učitele, ochránce přírody, ale i laiky je určena nově vydaná Červená kniha květeny Vysočiny. Na 537...

Neočkovaný herec Etzler je na kyslíku s oboustranným zápalem plic

Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici. Své příznivce na sociálních sítích...

Světem se kvůli mutaci valí lavina výprodejů. Padají akcie, ropa i bitcoin

Kvůli nové mutaci koronaviru, která byla detekována v Jihoafrické republice, klesly v pátek asijské akcie nejvíce za...

Michal po mně skočil, popsala start intimního života zrzka z experimentu

Z šesti dvojic televizní Svatby na první pohled čeká rozhodnutí už jen tři páry. Jarda s Romanou spolu zůstali, vztah...

Často lidi vykolejíme, přiznávají manželé Černí. Oba nosí dámskou módu

Michaela a Vlastimil Černí se rádi oblékají podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželé...

Jakub Vágner se oženil. S rybářkou Claudií si řekli ano na lodi

Populární rybář Jakub Vágner (39) se oženil. V sobotu po poledni si vzal svou německou přítelkyni Claudii, se kterou...