Pondělí 20. září 2021, svátek má Oleg
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 20. září 2021 Oleg

Přípravu průmyslové zóny u Brodu farmář zastavil, nejdřív ukáže studii

  8:39
Jednání o vzniku velké průmyslové zóny, kterou plánuje majitel pozemků zřídit na jihovýchodním okraji Havlíčkova Brodu, dočasně končí. Farmář František Endrle požádal o přerušení projednávání celé záležitosti. Záměr minulý týden rovněž odmítl výbor pro životní prostředí.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Jan Karásek, MAFRA

„Vlastník půdy mne požádal, zda by mohlo dojít k dočasnému přerušení projednávání. Žádosti vyhovíme. Bylo by nelogické, kdyby město pokračovalo dál v jednáních, i když si to žadatel nepřeje,“ uvedl havlíčkobrodský starosta Jan Tecl.

„Zastupitelé a výbory si vyžádali podrobnější informace o našich záměrech. Připravíme studii, která celý projekt detailně představí,“ vysvětlil František Endrle.

Vznik obří průmyslové zóny mělo původně řešit už únorové zastupitelstvo města. Na poslední chvíli však byl tento bod stažen s tím, že bude probrán na zasedání dubnovém. „Ani v dubnu o něm ale jednat nebudeme,“ vzkázal nyní starosta Tecl.

Farmář František Endrle, který je majitelem rozsáhlých polí mezi brodskými místními částmi Termesivy a Herlify, žádal radnici o změnu územního plánu. Celkem 45 hektarů ploch chtěl přeřadit z půdy pro zemědělské využití do kategorie lehký průmysl a služby. Pozemek bude v budoucnu lemovat jihovýchodní obchvat města.

Biostanice, spalovna nebo ubytovna? Jsou to fámy, tvrdí majitel

Jeho záměr však vyvolal velkou vlnu nevole mezi obyvateli lokality. Lidé se obávají narušení vzhledu krajiny, zničení až příliš velkého území, ale také staveb, které by tu mohly vyrůst. Otevřeně při tom hovoří o velké ubytovně pro rumunské dělníky, těžkém průmyslu, bioplynové stanici nebo dokonce spalovně odpadu.

„Jsou to fámy a dezinformace. Slyšel jsem dokonce o strachu místních obyvatel, že jim Rumuni budou lézt do bazénu na zahradě. Nevím, kdo to šíří. Právě studie ukáže, že to vůbec není pravda,“ zlobí se Endrle.

Opakuje, že na pozemcích chce stavět v první řadě sklady pro své plodiny. Na dalších částech rozsáhlé plochy by měla být drobnější výroba a služby. Součástí projektu má být i rybník v bažinaté části u lihovaru. „Vzhledem k ochrannému pásmu elektrického vedení z Temelína bude možno využít jen asi šedesát procent plochy,“ dodává Endrle.

„Sami přesně nevíme, co by tu mělo vyrůst, nemáme víc informací. Vybudovat tu velkou továrnu nebo třeba spalovnu by ale nebylo jen tak,“ vzkázal místostarosta Libor Honzárek. Postavit taková zařízení by územní plán ani po změně, o níž farmář žádá, nepovoloval.

„Jsme v jednání s architektem, který detailní studii během několika týdnů až málo měsíců připraví. Pak ji budeme prezentovat,“ vzkázal František Endrle.

I když se o jeho záměru ve městě horečně a v emocích mluví už několik měsíců, on sám ho veřejně představil až minulý týden ve čtvrtek. Tak trochu nečekaně, na jednání výboru pro životní prostředí, kam přišly desítky lidí včetně zástupců osadních výborů.

„Původně na tento bod bylo určeno dvacet minut, debata se ale protáhla na čtyřnásobek,“ podotkl Honzárek.

Poprvé řekl výbor ano. S veřejností za zády ale záměr zamítl

Výbor pro životní prostředí se celou záležitostí zabýval už podruhé. Zatímco na svém předchozím jednání vyjádřil záměru podporu, nyní zcela otočil.

„Původní usnesení jsme revokovali. Zastupitelům nyní nedoporučujeme záměr schválit,“ prohlásil předseda výboru Václav Hlaváč.

„První usnesení jsme přijímali narychlo a bez mnoha důležitých informací. Nevěděli jsme, kolik ploch pro rozvoj průmyslu a podnikání město má, ani jaký je postoj obyvatel lokality,“ vysvětluje Hlaváč.

Důvodem nynější revokace usnesení je podle něj případný obrovský zásah do volné přírody, změna rázu krajiny i zastavění zemědělské půdy. Byl by to velký zásah do biodeverzity i do vodního režimu v krajině, tvrdí.

„Takto rozsáhlé změny - 45 hektarů je v historii města dosud největší plocha, u níž chce někdo měnit využití - by měly vycházet čistě z iniciativy města, nikoliv od investorů a jejich zájmů,“ dodal Václav Hlaváč.

Že o tom samém, navíc pod velkým tlakem přítomné veřejnosti, jednal výbor znovu, se František Endrle podivoval. „Už o celé záležitosti jednou hlasovali. Nechápu, proč se to opakovalo. Asi první hlasování nedopadlo podle představ pana předsedy,“ kroutil hlavou.

Změnit územní plán chce hlavně kvůli stavbě obchvatu a dalších inženýrských sítí přes jeho pozemky. Ty mu v budoucnu znemožní plochu využívat pro ekologicky šetrné hospodaření. Se svými společníky proto pro nynější pole hledá vhodnější využití.

„Moje pole se na industriální plochu mění sama od sebe. Syn pozemky využívá pro pěstování zemědělských plodin, to však v nových podmínkách u hlavní silnice nebude možné,“ vysvětlil už dřív.

Farmář žádá o změnu územního plánu na celý pozemek mezi Termesivy a Herlify prakticky od železničního tunelu, vedle nějž povede jihovýchodní obchvat, až k lesu ve směru na Bartoušov.

Farmář žádá o změnu územního plánu na celý pozemek mezi Termesivy a Herlify prakticky od železničního tunelu, vedle nějž povede jihovýchodní obchvat, až k lesu ve směru na Bartoušov.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Krajští lídři: Jiří Běhounek, Josef Zahradníček, Drahoslav Ryba, Radek Koten, Vít Kaňkovský, Blanka Lednická, Jan Tesař

  • Nejčtenější

Hledaní sourozenci z Jihlavy si prohlíželi Prahu, našli je při cestě domů

Policie našla dvě děti, které byly od úterního odpoledne nezvěstné. Sourozenci jsou v pořádku. Cestovali vlakem, ve...

Z Vysočiny vyjel konvoj s obřími nádržemi, přeruší proud a zatíží mosty

Z Kramolína na Třebíčsku ráno vyjel opravdu nadměrný náklad. Transport veze do Bratislavy obří nádrže na naftu. Každá...

Zemřela jihlavská legenda, usměvavý masér hokejistů i fotbalistů Kuchyňa

Ve sbírce měl mimo jiné dvě zlaté medaile z mistrovství světa juniorů (2000 a 2001) i trofej pro mistra extraligy s...

Místo zeleniny se rodina z Vysočiny dala do pěstování kanadských borůvek

Poslední kanadské borůvky už letos očesala rodina Vališových z Jiříkovic u Nového Města na Moravě. Na okraji vesnice...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kliment o Bröndby, reprezentaci i Wernerovi. Jak blízko měl do Sparty?

Premium Možná ho máte zafixovaného jako muže jediného zápasu: před šesti lety si hattrickem proti Srbsku vystřílel korunu krále...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

Hledaní sourozenci z Jihlavy si prohlíželi Prahu, našli je při cestě domů

Policie našla dvě děti, které byly od úterního odpoledne nezvěstné. Sourozenci jsou v pořádku. Cestovali vlakem, ve...

Světlá letos založila dvě květnaté louky, obyvatele žádá o trpělivost

Móda vytváření květnatých luk už se na Vysočině dostává i do menších měst. Hned dvě takové letos vznikly ve Světlé nad...

Horolezci vrátili na věž v Přibyslavi opravený kříž, před dvěma lety zrezl

Na špičku věže u kostela Narození svatého Jana Křtitele v Přibyslavi na Havlíčkobrodsku se vrátil kovový kříž. Stalo se...

Stát se musí postarat o hasiče, říká lídr KSČM na Vysočině Zahradníček

Seriál předvolebních rozhovorů MF DNES a iDNES.cz s lídry jednotlivých stran, hnutí, formací a koalic na Vysočině...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...

Zaměstnanci i OSVČ s více dětmi dostanou od státu daňovou vratku

Díky daňové novele se během letošního roku zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a další děti. Vyšší daňové zvýhodnění se...

Legíny nejsou kalhoty. Jak je vybírat a nosit, abyste si neuřízla ostudu

Snad v každém dámském šatníku nalezneme alespoň jedny legíny. Kousek tkaniny se totiž stal miláčkem žen. Některé...