Vyhlídky na Dyji, geopark i bylinky. Na jihu Vysočiny vzniknou nové atrakce

  8:41aktualizováno  8:41
Mikroregiony na jihu Vysočiny připravují přeshraniční projekt. Vzniknout by měly vyhlídky na řeku Dyji, bylinkové stezky a zahrádky v Nové Říši a v Třešti. Obce by chtěly vybudovat také expozici kamenictví v Mrákotíně, počítají i s naučnými stezkami a s velkým 3D modelem historického centra Jemnice.

Projekt hodně počítá s řekou Dyjí, která pramení u Panenské Rozsíčky na Telčsku. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Starostové si od projektu slibují výrazné oživení turistického ruchu na Třešťsku, Telčsku, Jemnicku, Dačicku. A také ve dvou regionech na severu Rakouska.

„Snažíme se o to od roku 2015. Celý projekt je koncipován jako připomenutí dávno zapomenutého dědictví minulosti. Chceme ukázat naše přírodní i kulturní bohatství a rádi bychom, aby u nás i díky tomu turisté trávili více času,“ říká Eva Požárová, místostarostka Třeště a předsedkyně Mikroregionu Třešťsko.

Podle mluvčího ministerstva pro místní rozvoj Viléma Frčka byl projekt odsouhlasen na konci března v rakouském Freistadtu.

„V současnosti probíhá fáze přípravy smluvní dokumentace mezi jednotlivými vedoucími partnery a řídícím orgánem, kterým je Úřad vlády Dolního Rakouska. V nejbližších dnech mohou žadatelé očekávat oficiální vyrozumění o stavu projektu,“ uvedl.

Podle informací MF DNES byla projektu přiznána částka ve výši 1,5 milionu eur.

O sumu se podělí sedm partnerů - pět českých a dva z Rakouska. Za českou stranu je kromě Třešťska, Telčska, Jemnicka a Dačicka zapojená i Akademie věd České republiky, která je vlastníkem zámeckého hotelu a parku v Třešti.

Prokoukne zřícenina Štamberk i zámecký park v Třešti

Pozornost by měla být v projektu věnována i zřícenině hradu Štamberk u Lhotky nedaleko Telče a blízkému kamennému moři, kam by měla vést nová naučná stezka.

„Na Štamberku bychom chtěli dokončit archeologický průzkum, který tam byl před lety amatérsky zahájen, ale nedořešil celé území. Zafixovat chceme zbytky zdí, které tam z hradu zůstaly a hrozí zřícením,“ říká telčský starosta Roman Fabeš.

Éra velkotěžby kamene začala v Mrákotíně po roce 1870. Mrákotínská žula se...

Éra rozsáhlejší těžby kamene začala v Mrákotíně po roce 1870. Tamní žula se proslavila díky své kvalitě. A právě o historii kamenictví by zde měla být plánovaná naučná stezka a venkovní expozice.

V prvních fázích tohoto záměru Akademie dokonce počítala s tím, že v Třešti umístí simulátor zemětřesení. „V konečné verzi přístrojová technika ale již není,“ prozradil Pavel Formáček, ředitel divize správy majetku a služeb ze Střediska společných činností Akademie věd.

Ve spolupráci s Geofyzikálním ústavem nakonec v zámeckém parku vznikne geopark.

„Necháme tam rozmístit třicet opracovaných kamenů do 3,5 tuny, u nichž bude zřetelná struktura horniny. Doplněny budou popiskami. Kameny budou zejména z tohoto regionu. Současně budou upraveny cesty, doplněn mobiliář a vznikne i altán se vzdělávacími panely,“ popsal Formáček.

Partneři z Rakouska se zaměřují především na cyklistiku a hodlají vyvinout mobilního průvodce, který propojí jednotlivé regiony na obou stranách hranice. V dolnorakouském Allentsteigu by mělo vzniknout třeba muzeum vystěhovalců a například u Dyje budou obnoveny přírodní lázně.

Uskutečnění celého projektu je naplánováno do konce roku 2022.

Nejčtenější

Noční obloha nad Českem se opět rozsvěcuje, jev lidé hlásí stále častěji

Noční svítící oblaka nad Jihlavou, jak je zachytil fotograf Petr Lemberk. Jde o...

Opět po roce mohli lidé na Jihlavsku v minulých dnech pozorovat zvláštní úkaz na letní obloze. Po setmění se část nebe...

Na farmu už ne! Pomohl mu slovenský parťák, teď se Nečas chystá na galeje

Martin Nečas ze Charlotte se raduje po zisku Calder Cupu.

Jako první se útočník Martin Nečas nedočkavě vrhl na kapitána Patricka Browna, jenž zrovna převzal Calder Cup pro krále...

Puma americká se dostala na Vysočinu, před starostou utekla do pole

Puma americká je druhá největší kočkovitá šelma Ameriky. Může vážit i přes 100...

Puma, která se před časem pohybovala na Jindřichohradecku, je už zřejmě na Vysočině. V sobotu ráno ji pozoroval...

Prezident navštíví obce, kde ho volili, pak na člunu vypluje na rybník

Prezident Miloš Zeman tráví dovolenou v Novém Veselí na Žďársku. Ani letos...

Vysočina se připravuje na návštěvu hlavy státu. Třídenní program prezidenta Miloše Zemana a jeho choti odstartuje 25....

Softbalisté nadějný náskok neudrželi, s Japonskem na MS padli

Momentka ze zápasu světového šampionátu softbalistů Česko - Japonsko

Čeští softbalisté neudrželi ve třetím utkání na mistrovství světa s Japonskem nadějný náskok 3:0 a s favoritem v...

Další z rubriky

Jeden útok v pátek, druhý v sobotu. Násilí poznamenalo festival v Jihlavě

Ilustrační snímek

O víkendu byli v centru Jihlavy zbiti dva muži. Jeden v pátek večer, druhý v sobotu. Oba incidenty se staly ve stejných...

Vídeň v minulosti měnili i jihlavští rodáci, mají tam náměstí i ulice

Socha jihlavského rodáka Rudolfa Panholzera zdobí vídeňský park na dohled od...

Několik jihlavských rodáků se v minulosti výrazně prosadilo ve Vídni. Ať už jde o sochaře Panholzera, lékaře a politika...

Oceněného fotografa připravili o humor komunisté, ateliér mu vzali dvakrát

Václav a Ema Formanovi, kteří vedli ústav Americká domovina v Brně, díky němuž...

Byl žďárským kronikářem 20. století a nepotřeboval pero ani psací stroj. Vilém Frendl se z chudých poměrů vypracoval v...

Advantage Consulting, s.r.o.
PROCESNÍ INŽENÝR

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz