Čtvrtek 24. června 2021, svátek má Jan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 24. června 2021 Jan

Stříbrné údolí má propojit a oživit celou Jihlavu, je to práce na léta

  13:44
Jako o zelené tepně pulzující životem a volnočasovými aktivitami hovoří vedení jihlavského magistrátu o území, které se rozprostírá od Rantířova přes Jihlavu až k Rančířovu. Oblast podél řeky Jihlavy a Jihlávky by se měla v budoucnu výrazně proměnit. Na velké úpravy si ale lidé musí počkat.

Sportovně-relaxační centrum Český mlýn v Jihlavě. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Prostor podél toku řek Jihlavy a Jihlávky propojuje na jedné ose střediska, jako je sportovně-relaxační areál Český mlýn, zábavní park Robinson, zoo a konečně i halu Modety, která má být klíčovým místem tohoto projektu nazvaného Stříbrného údolí. V něm vedení Jihlavy spatřuje obrovský potenciál rozvoje města.

A právě symbolicky v areálu bývalé továrny Modeta, kterou před časem magistrát odkoupil, se uskutečnilo setkání vedení města s veřejností, kde představilo obsah této ideové urbanistické studie. V ní se soustřeďuje spousta nápadů a záměrů na oživení a ještě lepší zpřístupnění této lokality.

„Po zapracování připomínek veřejnosti předložíme tuto ideu ke schválení zastupitelstvu. O jednotlivých samostatných projektech v rámci Stříbrného údolí pak bude vždy znovu rozhodovat zastupitelstvo. Pořád jsme zatím ve fázi vize,“ upozorňuje primátorka Karolína Koubová.

„Z mého pohledu má toto území největší rozvojový potenciál pro celou Jihlavu. Ve chvíli, kdy na tom začneme pracovat, to bude velice pozitivně ovlivňovat celé okolní území. Ale není to věc, která by se udělala za rok či dva. Je to práce klidně na dvacet let,“ dodala.

Osm lokalit, sedm principů

Území je ve studii, která má šedesát stran, rozděleno do osmi lokalit. Jsou to tyto: V Ráji, Stará plovárna, Modeta a zoo, Heulos a letní kino, Soutok Jihlavy a Jihlávky, Český mlýn, Staré Hory a Starohorský náhon. Autoři ve studii vždy popisují hodnoty daného místa, pojmenovávají konkrétní problémy, navrhují jejich řešení a nastiňují potenciál rozvoje.

Ten se nese v sedmi základních principech. „Je to řeka ve městě, dále pak zelený koridor, vyvážení zájmu chodců a cyklistů, kontakt s historií města, zázemí pro aktivity, prostor přátelský dětem. A sedmým bodem je spolupráce s aktéry, ať už to jsou obyvatelé dotčených oblastí, nebo firmy,“ vyjmenoval manažer projektu Jakub Deml.

Podle této vize by se například regulovaný tok řeky Jihlavy a Jihlávky s protipovodňovými břehy měl v některých částech víc přiblížit lidem tak, aby u ní mohli pohodlněji spočinout a dotknout se jí. Bylo by to možné například v areálu Motorpalu, Českého mlýna, Modety nebo Staré plovárny.

„Jsme v kontaktu s Povodím Moravy. Víme, že toho lze dosáhnout, příkladem budiž například Pardubice,“ uvedla Tereza Kafková z útvaru městského architekta.

Pro pěší, cyklisty i rodiny

Stříbrné údolí by mělo propojovat celé město a mělo by být snadno přístupné pro pěší, cyklisty i rodiny s kočárky a v celé délce průchozí.

„Cesta by neměla být soubojem s auty. Nyní je kontinuálnost narušena silničním provozem a s tím se chceme vypořádat,“ připomíná Deml.

Fotogalerie

Jako příklad uvádí lokalitu u haly SK Jihlava u Okružní ulice, kde by bylo možné zpřístupnit břeh s alternativní pěší trasou podél řeky Jihlávky. V plánu jsou rovněž nová přemostění řeky Jihlavy, například u zábavního parku Robinson, nebo rekonstrukce lávky u Hellerova zámečku.

Studie se věnuje i možnostem nastavit vyvážený prostor pro chodce a cyklisty. „Víme, že na některých smíšených stezkách dochází ke konfliktům mezi pěšími a cyklisty. Někde chceme dát přednost jenom chodcům - například v části od Starých Hor k Rantířovu. Naší ambicí není stavět nové asfaltové cyklostezky,“ poznamenal Jakub Deml.

Stříbrné údolí je také místo, kudy procházela historie Jihlavy, kde se těžilo stříbro, kde je i Starohorský náhon, který do Jihlavy přiváděl z Rantířova vodu pro pohon vodotěžných strojů a umožňoval tak těžbu stříbra ve štole sv. Jiří ve Starých Horách.

Jedná se o lokalitu cennou přírodním charakterem i historickým významem. „Rádi bychom toto místo popularizovali,“ dodal Deml.

Prostor přátelský dětem

Podstatným bodem celé studie je rozvoj dalšího zázemí pro sport a trávení volného času. V lokalitě Český mlýn by mohly vzniknout například půjčovny kol, koloběžek a inline bruslí. Rozšířit by se mohlo i workoutové hřiště a další atrakce pro starší děti a teenagery. V této lokalitě chybí podle autorů studie větší zázemí pro návštěvníky. Například uzamykatelné skříňky, gastroslužby, ale třeba i lavičky.

Celé Stříbrné údolí by mělo být také prostorem přátelským dětem. „To je místo, kde se děti cítí bezpečně. A takové místo je přívětivé pro všechny věkové kategorie,“ připomíná Deml.

Nad podobou Stříbrného údolí magistrát diskutoval s veřejností, ale možnost vyjádřit se měly i děti z jihlavských základních škol. Na základě jejich návrhů by se zanedlouho v některých lokalitách měly objevovat drobné herní prvky, které si samy navrhly.

„Jedná se například o různá bludiště nebo ‚skákačky‘, které budou jednoduše nasprejované na zemi. To je první vlaštovka, která by se ve Stříbrném údolí měla objevit nejdříve. Začínat budeme od těchto drobných záležitostí, které nevyžadují tak velké finanční náklady. Čekají nás totiž jiné velké investiční akce, jako je Horácký zimní stadion nebo centrální dopravní terminál. Víme také, že se změní dotační programy EU a už nebudeme mít možnost čerpat tolik peněz jako dříve. Zlaté časy, kdy se dalo z EU čerpat 80 až 90 procent, skončily,“ říká primátorka Koubová.

Modeta se má otevřít do jara 2020

Velké projekty tak budou muset chvíli počkat. To je i případ tovární haly Modety, kterou začne město připravovat zatím jenom k dočasnému využívání.

Magistrát plánuje oživit a zpřístupnit veřejnosti nevyužité prostory do jara 2020, je to zhruba 1 500 metrů čtverečních prostoru. Měla by tam vzniknout například herna pro děti, kavárna nebo výstavní síň.

„V tuto chvíli se schvaluje projektová dokumentace. Chceme, aby to tam začalo žít a nechátralo to. Proto jsme prosazovali dočasné využití. Víme, že to, abychom do toho teď investovali 200 milionů, není možné,“ dodala Koubová.

Do budoucna by tovární hala Modety měla být hlavní branou pro vstup do Stříbrného údolí a poskytne i prostor pro rozvoj jihlavské zoo. Nabídnout by mohla i ubytování, gastroslužby a návštěvnické centrum.

  • Nejčtenější

Na křižovatce u Havlíčkova Brodu zemřeli další lidé, místní požadují radary

Tři lidé zemřeli během pěti týdnů na silnici 38 z Havlíčkova Brodu na Jihlavu na křižovatce u Svatého Kříže. V úterý...

Tome, ten půlmaraton poběžíme spolu. Iva Součková o dětství svého syna

Premium Jsou to paradoxy. Už dvakrát si Tomáš Souček domů přivezl korunu pro krále fotbalového Česka, jenže co hraje v Anglii...

Chladno dalo včelám zabrat, med je lukrativním zbožím a jeho cena roste

Letošní studené jaro a start léta nesvědčily včelám medonosným. Ty do nezvykle chladného počasí vylétaly jen minimálně....

Pohled, nebo Pohleď? Hoch spletl název a místo k babičce dojel na Vysočinu

Devítiletý chlapec se ztratil v úterý odpoledne cestou k babičce. Školák měl dojet do obce Pohled na Chrudimsku, jenže...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pošta v Jihlavě chce odejít ze sídlišť do polí za městem, lidé protestují

Česká pošta v Jihlavě plánuje radikální změny. Státní podnik chce od listopadu uzavřít dvě pobočky v nejobydlenějších...

Kdo staví dům, musí si připlatit. Kvůli prudkému nárůstu cen nestačí hypotéky

Premium Martin Hájek buduje v lokalitě Loukovec v Příhrazských skalách v Českém ráji dům, do kterého se nejspíš s rodinou nikdy...

Ralsko 30 let poté. „Český Černobyl“ je skanzenem sovětské okupace

Premium Zem je tu děravá jako ementál, naládovaná střelivem a nasáklá ropnými látkami. Co krok, to azbukou vyrytý nápis. Tu na...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

  • Další z rubriky

Chladno dalo včelám zabrat, med je lukrativním zbožím a jeho cena roste

Letošní studené jaro a start léta nesvědčily včelám medonosným. Ty do nezvykle chladného počasí vylétaly jen minimálně....

V Jihlavě se po 12 letech narodili levharti cejlonští, už vylézají z boudy

Chovatelé v jihlavské zoologické zahradě mají radost. Po dvanácti letech se zde totiž opět narodila koťata vzácných...

Přibyslav vymění slavné skleněné průčelí kulturního domu, filmy musí jinam

O celou sezonu přišel kvůli proticovidovým opatřením přibyslavský filmový klub. A už nyní tuší, že je ohrožena i ta...

Na jihlavskou radnici se vrátily hodiny, mají zpět vzhled z roku 1786

Na věžičce budovy magistrátu v Jihlavě už opět ukazují přesný čas hodiny. Vypadají ale jinak, než byli obyvatelé...

Vyhrajte jednu z 5 stavebnic LEGO® DUPLO® Zábavní park v hodnotě 2 599 Kč
Vyhrajte jednu z 5 stavebnic LEGO® DUPLO® Zábavní park v hodnotě 2 599 Kč

Připravili jsme si pro vás 5 krásných velkých stavebnic LEGO® DUPLO® Zábavní park. Stačí odpovědět na jednoduchou otázku a jedna ze stavebnic může...

Nabídka lokálních potravin za hranicemi vyrazí dech, v Česku rozhoduje cena

Je všední letní den v bavorském příhraničí na německé straně Šumavy. Česká rodina si právě nakoupila v supermarketové...

Václav Kopta se pochlubil dcerami. Obě jsou pescetariánky

Václav Kopta se coby pyšný tatínek pochlubil dcerami Františkou a Janou. Společně dorazili do primácké Show Jana...

Kdo vám dovolil fotit? A my, že jsme tady doma. Takhle odcházeli Sověti

Před třiceti lety odešli z bývalé ČSFR poslední sovětští vojáci. Jejich odchod zachytila ale jen hrstka dokumentaristů....

S Ivou Pazderkovou jsme se za naši svatbu styděli, přiznal Pavlásek

Lukáš Pavlásek (42) je sice zasnoubený, ale do svatby se nehrne. Veselku zatím překazila konoravirová opatření. Komik v...

Turistickým atrakcím zvoní umíráček. K radosti místních, ke zlosti majitelů

Některá donedávna uzavřená turistická lákadla, jako například muzea strašidel, sexu, tortury či komunismu, dětské herny...