Pokácet a zasadit nové. Zelený Brod chce být za miliony ještě zelenější

  8:12aktualizováno  8:12
Tolik peněz najednou do obnovy zeleně ještě Havlíčkův Brod neinvestoval. Do příštího jara budou ve městě vysázeny stovky nových stromů a keřů, to vše za několik milionů korun. Město, které má už teď nálepku jednoho z nejzelenějších měst na Vysočině, chce množství zeleně ještě zvýšit.

Havlíčkův Brod patří k nejvíce zeleným městům na Vysočině. Může za to především park Budoucnost začínající hned v centru města. Připravovaná obnova veřejné zeleně by podíl této barvy měla ještě zvýšit. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Když si uvědomíme, že jde o malé okresní město a že se týkají jen čtyř jeho vybraných lokalit, ta čísla téměř vyrážejí dech. Radnice nechá v Havlíčkově Brodě vysázet více než 150 nových stromů a téměř tisícovku nových keřů.

Tak rozsáhlá obměna veřejné zeleně nemá ve městě obdoby. Dojde k ní ve čtyřech vytipovaných lokalitách. Projekty už běží, stěžejní část a faktické sázení nových dřevin se ale uskuteční až na podzim v době vegetačního klidu. Město za ni vydá téměř šest milionů korun, podstatnou část z toho tvoří dotace Státního fondu životního prostředí. Pracovat na ní budou tři různé zahradnické firmy.

Největší obměny se dočká zahrada domova důchodců v Reynkově ulici. Tam bude vysázena většina dřevin. „Na rozsáhlé ploše zahrady bude vysázeno celkem 101 stromů a 916 keřů a mezi nimi množství různých ovocných dřevin,“ informovala mluvčí radnice Alena Doležalová.

Obměna zahrady bude komplexní. V dalších fázích budou nové stromy a keře doplněny o mobiliář, následovat budou plastiky, květiny a mnoho dalších úprav.

Stromy pomohou odpočinku a relaxaci za Starou radnicí

Za zásadní označila Doležalová i zásah do porostů v Pražské ulici. Roky tu roste 12 statných habrů. Ty jsou ale ve špatném stavu a na to, že by se vzpamatovaly a dále rostly, je i podle odborníků nulová šance.

„Během podzimu budou pokáceny a nahrazeny 38 novými habry s úzkou korunou,“ konstatovala mluvčí radnice. Město tak vyjde vstříc obyvatelům lokality, kteří již několik let marně žádali pokácení nebo alespoň zabezpečení nemocných kusů.

Deset stromů, vesměs javorů babyk, ale také okrasných třešní a muchovníků přibude v nově se tvořící zahradě Staré radnice. Ta by měla prokouknout po poslední etapě rekonstrukce historické budovy.

„Chtěli bychom, aby ze zahrady v zadní části Staré radnice bylo místo pro klidný odpočinek a relaxaci. Zeleň tomu má napomoci,“ slibuje si havlíčkobrodský místostarosta Libor Honzárek. Okrasné dřeviny by měly dotvářet prostředí kolem chystané terasy restaurace.

Poslední lokalitou, na kterou se v rámci rozsáhlého projektu dostane, bude okolí budovy městského úřadu V Rámech. Vedle ní se nachází malý parčík s pěti stromy. Ty už ale mají svá nejlepší léta za sebou, jsou poškozené a proschlé. Navíc stíní lidem z nižších pater okolních bytovek v oknech.

Nejzelenější město Vysočiny bude ještě zelenější

Město je nechá pokácet a na jejich místě nechá vysadit dva stromy, 46 keřů a růžově kvetoucí kakosty. Plochu pak doplní i o lavičky, které zde nyní chybí.

Havlíčkův Brod tímto projektem jen podpoří svůj status jednoho z nejvíce zelených měst Vysočiny. Ve městě je už teď enormní množství zeleně, rozlehlý park začíná hned u náměstí, téměř v každé ulici je několik stromů, keřů či alespoň pruh trávy. Velmi vysoké je ve městě množství menších parčíků, radnice navíc připravuje vybudování takzvaného zeleného okruhu, po němž by se ve stínu stromů a klidnými místy mělo dát obejít celé širší centrum města.

Ačkoliv informace o razantní obměně zeleně radnice oznámila v době, kdy vegetace roste a kvete, k samotným úpravám dojde až od podzimu do jara, tedy v době vegetačního klidu. „Součástí projektu je i pasportizace zeleně. Právě to je práce na letní období,“ poznamenal Libor Honzárek.

Pasportizace je jakési zmapování zeleně v centru města. „Dojde k přesnému určení druhů dřevin, popisu jejich stavu a vlastností,“ vysvětlila Doležalová. Pasport zeleně bude sloužit zejména jako podklad pro údržbu a péči o dřeviny správcům zeleně, tedy technickým službám.

Nejčtenější

Silničáři: Máme sypat, tak sypeme. D1 na Vysočině osolili jako nikdy dřív

Dálnici D1 u Humpolce zasáhlo ve čtvrtek v poledne husté sněžení a bílá tma.

Lidé tuto dopravní tepnu neznají bez zpomalení, zúžení nebo nehod. Přesně před týdnem Ředitelství silnic a dálnic...

Majiteli auta ukradli ďábelskou značku na přání, totožnou už nedostane

Nissan Juke a registrační značka, kterou kdosi odcizil. Podle policie to byl...

Policisté zaznamenali první případ krádeže registrační značky na přání z vozidla na Vysočině. Majitel Nissanu Juke...

Úkaz Rittich. Český gólman dál ohromuje v NHL. Čím je výjimečný?

Matthew Tkachuk a brankář David Rittich z Calgary po výhře nad Coloradem.

Psal se rok 2015 a extraligový zelenáč David Rittich musel v kabině Mladé Boleslavi poslouchat nevlídná slova od...

Na zavátou Vysočinu nevjíždějte, neprojedete, nabádá policie kamioňáky

Silnice I/38 musela být u Dlouhé Brtnice kvůli silnému větru a sněhu uzavřená....

Na Vysočinu vůbec nevjíždějte, nepřejedete ji. Takový vzkaz posílá policie řidičům kamionů. Na řadě silnic v celém...

Koalice má málo hlasů, tak přizve hlasující experty. Opozice hrozí žalobou

Ilustrační snímek

Až před soudem může skončit rozhodnutí zastupitelů v Pelhřimově. Odhlasovali si totiž, že do výborů přizvou kromě...

Další z rubriky

Čekárny u lékařů se začaly plnit nemocnými, blíží se chřipková epidemie

Rýma, kapesník

Únava, schvácenost, kašel, bolesti svalů a kloubů i vysoká horečka. To jsou známé příznaky chřipkových onemocnění,...

Po převodu vodovodů zlevní v Jihlavě voda, uzavírají se první smlouvy

Zástupci města Jihlavy si od Vodárenské akciové společnosti (VAS) přebrali...

Prvních jedenáct set lidí by mělo začít dostávat nové smlouvy na vodné a stočné. Jde o obyvatele příměstských částí...

VIDEO: Mříže a nerez. Kóje nové záchytky v Jihlavě připomínají pitevnu

Nová protialkoholní záchytná stanice v Jihlavě. Má na dveřích a oknech mříže a...

Kraj Vysočina buduje za osmnáct milionů korun novou protialkoholní záchytnou stanici, jedinou v kraji. Stavba má ale...

Najdete na iDNES.cz