Prohlídky chátrajícího zámku v Brtnici oživila pradlena i bílá paní

  15:53aktualizováno  15:53
Chátrající zámek v Brtnici na Jihlavsku se vrátil do doby, kdy byl oblíbeným místem císařů i císařoven. Alespoň ve fantazii dětí, které v dobových kostýmech provázely zámkem. Exkurzi okořenily i krátké scénky pojednávající o historii zámku či šermířské ukázky v podání skupin Novus Origo a Bellár.

Speciální prohlídky na zámku v Brtnici na Jihlavsku. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Ve zchátralé budově často bez oken, dveří, s vylámanými parketami či propadlými stropy, zavedl diváky okruh nejprve do zámecké kaple. Odtud návštěvníci pokračovali i do takzvaného sálu předků, který byl původně vyzdoben spoustou portrétů. Pro účel prohlídek se jich podařilo do sálu vyvěsit alespoň pět. 

V tomto sále zůstal i kulečníkový stůl, který se pro jeho váhu nikdy v krušných časech socialismu nepodařilo odnést.

Lidé mohli navštívit i obrazový sál s překrásnou dochovanou štukovou výzdobou stropu a také s množstvím obrazů zachycujících časy pobytu císařů na brtnickém zámku. Příchozí nahlédli do ložnice kněžny se starožitnou postelí a "kouzelným" zrcadlem.

"Kdo se do zrcadla podívá, ten bude žít až do smrti," vysvětlila "kouzlo" onoho zrcadla dívka v dobových šatech.

O netradiční prohlídky je velký zájem

Lidé také mohli vidět šermířský souboj či pradlenu v prádelně při praní šatů na valše, na trasách na procházející návštěvníky dohlížela i bílá paní. Závěrem lidé nahlédli do zámeckého kostela s výkladem faráře Jaroslava Svobody.

"Prohlídka byla moc hezky připravená, s dětmi, které vyprávěly historii," ocenila Eva Smolíková z Brtnice. "Je to škoda, že zámek pořád chátrá," dodala 54letá žena, která se byla v zámku podívat vůbec poprvé.

"Prohlídky jsou lidmi velmi oblíbené, organizátoři museli zájemce i odmítat a zvát na jiný termín. Netradiční prohlídky se proto budou opakovat i v červnu a červenci," prozradila Alena Skovajsová, jednatelka tanečního kroužku FreshClub, který s dětmi jednotlivé scénky pro návštěvníky nacvičil.

Vstupné na zámek je padesát korun. Prohlídky jsou pořádány po pětačtyřiceti lidech. "Smyslem prohlídek je, aby zámek vidělo co nejvíce lidí, v jakém je stavu, a aby se s ním něco začalo dít," podotkla Skovajsová.

Od května zámek bude mít otevřeno o svátcích i víkendech po předchozí domluvě. Kastelán Tomáš Hartman po nabízí i kastelánské prohlídky zámku. "Návštěvník se tak může podívat do jakýchkoliv prostor, které nejsou běžnému návštěvníkovi zpřístupněny pravidelně," slibuje Hartman. Tyto dvouhodinové prohlídky s výkladem kastelána se plánují na 1., 5., 6. a 8. května ve 14 hodin. Vstupenky je nutné rezervovat předem.

Zámku ubližují vlastnické spory

Poslední šlechtický rod opustil zámek v Brtnici v roce 1947. Od té doby zámek sloužil jako sklady smíšeného zboží a postupně chátral. Nyní má zámek v pronájmu společnost Opus Moraviae, která přehlídky organizuje.

Stavu zámku neprospěl ani léta táhnoucí se spory o vlastnictví. Soud naposledy jako vlastníka zámku určil nadaci Svébyt. Pokud se nikdo proti v březnu vydanému rozhodnutí neodvolá, podle kastelána by nový vlastník určený soudem mohl zámek nabýt během léta.

"Naše společnost Opus Moraviae v červnu na zámku bude končit, k 1.červnu pozbývám funkce kastelána," dodal Hartman s tím, že probíhají jednání se zástupcem společnosti Svébyt, která má zájem prohlídky zámku provádět i nadále.

Nejčtenější

Na Vysočině ujel strojvedoucímu vlak s lidmi, zastavil za šest kilometrů

Poláci vyzvali Česko, aby s pomocí Evropské unie elektrifikovalo trať z...

Šest kilometrů urazil po Vysočině v úterý dopoledne vlak bez strojvedoucího. Mimořádná událost se stala na lokální...

Jágr pomohl hokejistům Kladna dvěma body k výhře nad Ústím

Kladenský Jaromír Jágr z Kladna rozehrává jednu z akcí v duelu s ústím nad...

První hokejová liga pokračovala zápasy 58. kola. Jaromír Jágr pomohl ve svém druhém duelu v sezoně dvěma asistencemi k...

Dvouletý chlapec z babyboxu žije u pěstounů, ovšem chtějí ho i příbuzní

Babybox v Pelhřimově

Odložený chlapec, kterého našli 18. ledna v babyboxu v Pelhřimově, se možná vrátí k biologické rodině na jih Čech....

Ostraha Dukovan neměla pistole, hlídala tam i neschválená firma

Cvičení Safeguard Dukovany 2014, do něhož se zapojili vojáci, policisté včetně...

Státní úřad pro jadernou bezpečnost zjistil, že čtyři členové ostrahy dukovanské elektrárny neměli pistole. Provoz...

Řidič avie před přejezdem objel čekající auto, prorazil závory a ujel

Řidič avie u Světlé nad Sázavou prorazil spuštěné závory na železničním...

Před železničním přejezdem na Havlíčkobrodsku nezastavil ve středu odpoledne řidič avie. Objel čekající osobní vůz,...

Další z rubriky

Jízda v protisměru, zátaras, střílení. Řidič na kokainu prchal policii

Ilustrační snímek

Luxusního mercedesu ukradeného v Lucembursku si ve čtvrtek všimli policisté na dálnici D1 na Vysočině. Začala tak...

Volby ve vsi zrušil soud. Opakované vyhrál oponent, který chce hospodu

V Bořetíně na Pelhřimovsku zrušil podzimní komunální volby soud. Oba...

Od středy mají všechny obce na Vysočině nová funkční zastupitelstva. Na starostovi se jako poslední shodli v Bořetíně...

Na neexistujícího nemocného chlapce vybraly podvodnice čtvrt milionu

Ilustrační snímek

Mnoho desítek lidí uvěřilo tklivému příběhu o onkologicky nemocném chlapci Vojtíškovi. Na sbírkový účet určený na jeho...

Najdete na iDNES.cz