Uchazeč o zámek ve Světlé ztratil zájem, v obchodu větří politikaření

  11:30aktualizováno  11:30
Prodej zámku ve Světlé nad Sázavou nabral nečekané obrátky. Ve hře se objevil nový zájemce, pardubická stavební firma Ingbau. A svou nabídku prozatím stáhl první uchazeč, Zdeněk Steinitz zastupující společnost Itaka. Ten přitom hovoří o podivném jednání, se kterým nechce mít nic společného.

Zámek Světlá nad Sázavou | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Prodej zámku ve Světlé je velmi zamotanou záležitostí. V zámku skončila střední zemědělská škola, pro kraj tím historická budova ztratila význam a nabízí ji k prodeji. S městem se dohodl na výměně, kdy by zámek mělo získat město. To naopak kraji prodá bytovku v areálu uměleckoprůmyslové akademie. Jenže na transakci bude muset Světlá přibližně 13 milionů doplatit.

Zámek ve Světlé

Chlouba Světlé nad Sázavou vznikla několika přestavbami z původní tvrze. V letech 1869-1873 se uskutečnila její náročná přestavba. Za druhé světové války zde sídlila německá a od roku 1945 československá vojenská posádka. Později sloužila jako škola.

A tyto peníze město nemá. Nabídla je právě společnost Itaka za to, že se stane uchazečem v soutěži o zámek. "Pokud v soutěži uspěje, prodáme zámek jí. Pokud ne, peníze po prodeji zámku vrátíme," doplnil starosta města Jan Tourek.

Jenže Itaka nyní z celého procesu couvá. "Objevila se další firma, která začala prohlašovat, že je to nefér jednání. Podle našich informací tato firma nemá historii, dosud neprohlásila, že oněch 13 milionů jako jistinu složí a do puntíku kopíruje náš podnikatelský záměr. Zdá se nám to celé podivné a nechceme s tím mít nic společného," prohlásil Zdeněk Steinitz.

Jednatelé Ingbau o koupi zámku nic neví

Podle vedení světelské radnice je novým zájemcem o zámek pardubická stavební společnost Ingbau. Ta na trhu působí už od roku 2000, zakázky získává zejména na Pardubicku, Královéhradecku a v Praze. S představiteli města o zámku jednal její jednatel Igor Malý.

Zámek ve Světlé získalo město, v parku si mladíci krátí čas parkourem.

Před zámkem v parku si čas od času krátí mladíci čas trénováním parkouru.

Jenže Malý se podle své sekretářky ve firmě příliš nezdržuje, mobilní telefon tají a na mail neodpovídá. O záměru na odkoupení světelského zámku neví nic další dva jednatelé stavební firmy. S médii se odmítají bavit s tím, že to je věc pana Malého.

Ten se pouze stručně vyjádřil už dříve. Odmítl prozradit konkrétní plány se zámkem, hovořil pouze obecně o gastroprovozu doplněném o ubytovací kapacity. Naznačil, že by se mohlo jednat o hotel nebo domov důchodců. Právě přebudovat zámek na domov pro seniory bylo i záměrem společnosti Itaka.

Zámecký park město neprodá ani za nic

"Máme dojem, že druhý zájemce byl jen účelově nastrčen, aby prodej zámku znemožnil. Je v tom politikaření," vysvětlil, proč se ze hry Itaka stahuje, Steinitz. Snahy o pomoc městu a koupi zámku ale nevzdává. Po Novém roce je ochoten s představiteli města ještě jednat a postoje si vyjasnit.

Podle Tourka se nyní vše ohledně zámku vrací do původního stavu. Kraj upustil od sankcí, pokud se prodej nezdaří do konce roku. "Věc se má tak, že kraji i nadále patří zámek, městu bytovka. Ke směně ani prodeji zatím nedojde. Nás to zatím nic nestálo, jen úsilí a trochu času," konstatoval starosta.

Zdůraznil při tom, že městu je jedno, kdo zámek koupí a jak s ním naloží. Důležité je ale to, aby v něm i nadále mohlo využívat slavnostní Rytířský sál pro obřady a společenské události, a zůstalo v něm i Muzeum Světelska. Prodej se pak netýká pozemků a parku, ty patří městu. "Dokud budeme na radnici, parku se rozhodně nezbavíme ani za nic," ujistil Tourek.

Světlá nad Sázavou

Světlá nad Sázavou

Nejčtenější

Na Vysočině ujel strojvedoucímu vlak s lidmi, zastavil za šest kilometrů

Poláci vyzvali Česko, aby s pomocí Evropské unie elektrifikovalo trať z...

Šest kilometrů urazil po Vysočině v úterý dopoledne vlak bez strojvedoucího. Mimořádná událost se stala na lokální...

Jágr pomohl hokejistům Kladna dvěma body k výhře nad Ústím

Kladenský Jaromír Jágr z Kladna rozehrává jednu z akcí v duelu s ústím nad...

První hokejová liga pokračovala zápasy 58. kola. Jaromír Jágr pomohl ve svém druhém duelu v sezoně dvěma asistencemi k...

Inspirovala se uprostřed kanadských lesů, dnes dělá ojedinělý byznys

Jana Kettnerová pracuje na půl úvazku pro Zdravotnickou záchrannou službu Kraje...

Když Jana Kettnerová, záchranářka z Vysočiny, navštívila kamarádku v Kanadě, fascinovaly ji svíčky s dřevěným knotem,...

Dvouletý chlapec z babyboxu žije u pěstounů, ovšem chtějí ho i příbuzní

Babybox v Pelhřimově

Odložený chlapec, kterého našli 18. ledna v babyboxu v Pelhřimově, se možná vrátí k biologické rodině na jih Čech....

Ostraha Dukovan neměla pistole, hlídala tam i neschválená firma

Cvičení Safeguard Dukovany 2014, do něhož se zapojili vojáci, policisté včetně...

Státní úřad pro jadernou bezpečnost zjistil, že čtyři členové ostrahy dukovanské elektrárny neměli pistole. Provoz...

Další z rubriky

Na Vysočině ujel strojvedoucímu vlak s lidmi, zastavil za šest kilometrů

Poláci vyzvali Česko, aby s pomocí Evropské unie elektrifikovalo trať z...

Šest kilometrů urazil po Vysočině v úterý dopoledne vlak bez strojvedoucího. Mimořádná událost se stala na lokální...

V Jihlavě přibyli placení politici, starat se mají o stadion i kulturu

Radní za ODS Jaroslav Vymazal a David Beke (vpravo) měli nakonec důvod k...

Jihlavští neuvolnění radní David Beke (ODS) a Silvie Čermáková (Žijeme Jihlavou!) dostanou za práci pro město další...

Spolužáci se pohádali cestou ze školy, chlapec pak zranil dívku nožem

Útok (ilustrační foto)

Teprve patnáctiletý žák základní školy po hádce zaútočil nožem na svou o rok mladší spolužačku a zranil ji. Šokující...

Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné
Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné

Stále více žen touží rodit doma nebo alespoň v příjemném prostředí s pomocí porodní asistentky. Zatímco v zahraničí jsou takzvané porodní domy běžné, v ČR je tento systém porodnictví dosud v plenkách. Pražská Bulovka se to rozhodla změnit a přišla s řešením.

Najdete na iDNES.cz