(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto:  Nguyen Phuong Thao, MF DNES

Jihlavou opět chodí muži v černém, vtírají se s nabídkou energií a lžou

 • 2
V Jihlavě opět řádí šmejdi. Domy obcházejí údajní zástupci energetických společností a nabízejí „výhodné“ smlouvy na odběr. A to i přes to, že podomní prodej je v Jihlavě už několik let zakázán. Odborníci lidem radí, ať je dovnitř nepouštějí a rozhodně nic nepodepisují mezi dveřmi.

Byli dva, věk kolem dvaceti let, slušně oblečení - v černém. Nejen pro ně už se vžila přezdívka šmejdi.

Minulý týden ve čtvrtek zvonili kolem poledne na obyvatele bytů v centru Jihlavy. Vykládali lidem, že jsou ze společnosti E.ON a jdou vyřešit výhodnou nabídku energií. Opakovali zkazku o tom, že předem posílali jakýsi dopis, na který ale nedostali reakci. A tak prý došli vše vyřešit osobně.

Když ale měli vytáhnout průkazy, že opravdu patří k této firmě, neukázali nic. Vlastně něco přece: jakýsi špatně okopírovaný papír v deskách s logem zmíněné společnosti. Následně si někteří oslovení obyvatelé bytů vše ověřovali. A zjistili, že mladíci v černých oblecích lhali a navíc ještě porušovali zákaz.

„Společnost E.ON neprovozuje podomní prodej a všichni naši obchodní zástupci mají povinnost si dopředu domluvit telefonicky nebo e-mailem s klientem schůzku,“ sdělil za E.ON Rudolf Uzlík.

Mladíci v černých šatech šli systematicky dům od domu. „Zvonili postupně na všechny zvonky v domech, a to v době, kdy je ještě většina lidí v práci a děti ve škole. Asi cílili na důchodce,“ popsala jedna z oslovených obyvatelek.

V loňském roce vydal magistrát sankce za 137 tisíc korun

Podomní prodej je v Jihlavě zakázaný již od roku 2013. Přesto pracovníci živnostenského úřadu už loni zaznamenali nárůst těchto nezvaných návštěv.

„V roce 2018 jsme obdrželi od městské nebo státní policie dvacet podnětů. Ve všech zaznamenaných případech podomního prodeje se jednalo právě o nabídky změny dodavatelů energií. Loni jsme vydali celkem šestnáct rozhodnutí a uložili sankce ve výši 137 tisíc korun,“ pověděl Jan Kubišta, vedoucí živnostenského úřadu na jihlavské radnici. Magistrát proto tento týden znovu vydal návod, jak se šmejdům bránit.

Letos vše pokračuje dál a nejen v Jihlavě. Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza popisuje, že zažíváme nebývalý rozmach nekalých a agresivních obchodních praktik v rámci podomního prodeje energií.

„Pochybné praktiky spojené s vyvíjením agresivního nátlaku, používáním manipulativního jednání či zneužíváním důvěry zákazníků ve férový přístup nepatří do naší společnosti,“ uvedl Prouza.

Vše chce řešit spolu s vedením ministerstva průmyslu, Energetického regulačního úřadu a České obchodní inspekce.

Neznámému zprostředkovateli by nikdo neměl říct „ano“

Odborníci lidem radí, aby rozhodně nic nepodepisovali mezi dveřmi a neukazovali nezvaným návštěvám žádné svoje dokumenty. A když někdo takový zatelefonuje, neměl by říct zákazník slovo „ano“ neznámému zprostředkovateli.

Často se také stává, že se k zákazníkovi energetičtí šmejdi vetřou pod záminkou, že mu jdou prodloužit smlouvu. Dále také rádi vystupují jako osoby, které chtějí provést odečty elektroměrů. Přitom o odečtech musí firma dát dopředu vědět. A elektroměry jsou navíc většinou volně přístupné - třeba na chodbě bytových domů.

Je také podezřelé, pokud si nezvaní návštěvníci vyžádají k nahlédnutí faktury nebo smlouvy na dodávky energií.

Často je také zákazník vystaven nabídkám na mimořádné bonusy nebo dárky, které ale podléhají okamžitému podepsání smlouvy či zaplacení peněz na místě. Lidé by proto neměli nic podepisovat a už vůbec ne dávat peníze. Další trik je zavalit oběť spoustou papírů a formulářů a pak ji nechat podepsat nevýhodnou smlouvu.

Cesta za levnější elektřinou má začít vaší aktivitou, nabádá úřad

Energetický regulační úřad zveřejnil desatero obrany před šmejdy v energetice. „Nenechte se nikým do ničeho nutit. Vaše cesta za levnější elektřinou či plynem by měla začít vlastní aktivitou, nikoliv iniciativou obchodníka,“ uvádí se hned na prvním místě.

Důležité je podle úřadu také vědět, že od smlouvy o dodávkách energií podepsané doma můžou lidé bez jakýchkoliv sankcí odstoupit do čtrnácti dní od uzavření.

„Nebo ji můžou vypovědět nejpozději patnáctého dne po zahájení dodávek,“ radí úřad. Pokud takoví obchodníci zazvoní v Jihlavě či jiných městech a na vesnicích, kde je zakázán podomní prodej, měli by lidé ihned zavolat policii.

Desatero obrany před šmejdy v energetice

 1. Nenechte se do ničeho nutit. Vaše cesta za levnější elektřinou či plynem by měla začít vlastní aktivitou, ne iniciativou obchodníka.
 2. Vždy se ptejte, zda se bavíte přímo s dodavatelem, či se zprostředkovatelem. Je v tom rozdíl.
 3. Když někdo zvoní na vaše dveře a tvrdí, že je zaměstnancem ERÚ nebo ČOI, velmi pravděpodobně lže. Úřady energie neprodávají, nekontrolují faktury podomním způsobem apod.
 4. Je u vás podomní prodej omezený vyhláškou a podomní prodejce zákaz porušil? Obraťte se na (městskou) policii.
 5. Volá vám někdo na telefon, píše vám na e-mail? Ptejte se, odkud má kontakt a zda disponuje vaším souhlasem pro zasílání obchodního sdělení.
 6. Neberte si dárky, odmítněte služby „za určitých podmínek zdarma“.
 7. Nikdy se nezavazujte, že podepíšete smlouvu, kterou ještě nemáte k dispozici. Do telefonu žádnému prodejci neříkejte „ano“.
 8. Nikdy nepodepisujte nic (smlouvu, plnou moc...), co jste si důkladně nepřečetli a úplně nepochopili.
 9. Nebuďte pasivní! Případné spory s dodavatelem neodkládejte, řešte je hned zpočátku.
 10. Pamatujte si, že od smlouvy o dodávkách energií, kterou jste uzavřeli mimo provozovnu držitele licence, můžete bez jakýchkoliv sankcí odstoupit do 14 dní od uzavření nebo ji vypovědět nejpozději 15. dne po zahájení dodávek.

Zdroj: www.eru.cz