Lední Medvědi museli kvůli výskytu příušnic v A-týmu odložit ve skupině Západ nejprve tři zápasy.
„V Pelhřimově je epidemie příušnic na gymnáziu a na základních školách. Přítelkyně jednoho z hráčů coby studentka gymnázia onemocněla a on to pak dostal od ní,“ vysvětloval před pár dny generální manažer klubu Aleš Kučera.
Podle epidemiologů se může nemoc projevit klidně i u očkovaného jedince.
„Očkování proti příušnicím u nás začalo v roce 1987, přesto tam dochází k takzvanému vyvanutí imunity. To znamená, že protilátky nepřetrvávají tak dlouho, jak se původně předpokládalo,“ uvedla Alena Dvořáková z Krajské hygienické stanice v Jihlavě. „To je bohužel realita. Od podzimu máme na Pelhřimovsku asi 170 případů,“ dodala.
Typickými příznaky příušnic jsou zduřené příušní žlázy, zvýšené teploty, únava a malátnost. U mužů může mít navíc ̈nemoc nepříjemné komplikace. „Konkrétně se jedná o zánět varlete,“ upřesnila Dvořáková.
Jakékoliv podcenění nemoci či nedostatečná léčba by tak mohly mít vážné následky. Proto je také nyní celý tým druholigových pelhřimovských hokejistů v karanténě. „Netrénujeme. Musíme dodržovat to, co máme nařízeno,“ oznámil Kučera.
Jako první onemocněl podle informací MF DNES útočník Marek Hadrava, jenže sotva se Lední Medvědi vrátili na led, objevily se další případy. Čtvrteční naplánované utkání ve Vrchlabí se tak už podruhé muselo rušit a tým rozhodně nenastoupí ani v sobotu v Sokolově.
„Jelikož jde o opakovaný výskyt, tak bychom teď neměli hrát nějakých 21 dnů. V tuhle chvíli je tedy nereálné, abychom stihli odehrát všech šest zápasů, které nám v základní části ještě zbývají,“ povzdechl si šéf klubu.
Rozhodne komise, přijít musí i právník
A brzký návrat do hry vyloučila také epidemioložka. „Nemocný člověk samozřejmě nepodá takový výkon, jaký by se od něj očekával. A vzhledem k možnosti výskytu komplikací bych nějaký urychlený návrat nepřeháněla. Už jen kvůli tomu, aby se organismus ještě více neoslabil,“ uvedla Dvořáková.
O tom, jakým způsobem se tedy bude situace kolem pelhřimovských hokejistů řešit, musí rozhodnout Český svaz ledního hokeje (ČSLH).
„Sejde se komise a budeme hledat řešení. Je to každopádně nestandardní situace, na kterou řády vůbec nepamatují. Víc vám k tomu neřeknu,“ krčil rameny Vladimír Schiefner, řídící pracovník ČSLH pro druhou ligu.
Odhadnout zatím neuměl ani termín, kdy by se měla komise sejít. „Podle toho, jak budou všichni k mání. Musí být přítomen i svazový právník, takže to není nic jednoduchého, takovou schůzku svolat,“ vysvětloval Schiefner.
A jaké varianty řešení podle něj připadají v úvahu? „Nemůžu mluvit za komisi, já jsem pouhý její člen,“ odmítal spekulovat. „Někomu nařizovat, aby hrál a šířil infekční nemoc, to bychom se dostali někam do banánové republiky. A že by se kontumovalo, trestalo za to, že jsou marodní? To by byla asi taky blbost. Každopádně nějaké řešení najdeme, protože soutěž se musí dohrát,“ dodal.