Bobrům se na Vysočině začíná čím dál víc dařit, ale ne každého to těší

  10:04
Sázava, Šlapanka, Jihlava, Oslava nebo Balinka. Podél těchto vodních toků mají své domovy bobři evropští. Chráněným hlodavcům, v minulosti zcela vyhubeným, se teď na Vysočině daří. Jejich počty postupem let rostou, pobřeží mnohdy obývají celé bobří populace. Ne všichni z toho však mají radost.
Nynější období je i ideální příležitostí spatřit viditelné stopy bobrů -...

Nynější období je i ideální příležitostí spatřit viditelné stopy bobrů - zvláště pak okusy dřevin. Ty jsou nejvíce vidět právě během zimy, kdy má bobr menší potravní nabídku. Naopak přes léto je k dispozici dost jiné vegetace, a proto tolik stromů nekácí. Tento snímek je z údolí říčky Balinky poblíž Velkého Meziříčí. | foto: Jana Nedělková, MF DNES

Právě nynější období končící zimy je i ideální příležitostí spatřit pobytové znaky těchto živočichů - zvláště pak okusy dřevin. „Tyto okusy jsou nejvíce vidět přes zimu, kdy má bobr menší potravní nabídku. Přes léto mívá k dispozici dost jiné vegetace, a proto nekácí tolik stromů,“ vysvětlila zooložka Jana Matrková z havlíčkobrodského pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky (AOPK ČR).

Výskyt bobrů v Posázaví monitoruje už několik let zooložka Jana Matrková z brodského pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny. Takovýto nakousaný topol, v řeči zoologů zrcátko - a s ním chipsy - našla letos v březnu na Stržském potoce u Žďáru.

Až tedy naroste tráva, dostatek vodních rostlin, pobřežní byliny, různé oddenky a hlízy a další zdroje rostlinné potravy, které tento býložravý hlodavec vyhledává, dostanou před kůrou, lýkem a větvemi dřevin přednost.

„V případě trvalejšího osídlení lokality je možné nalézt kromě okusů i bobří stavby. Škody na dřevinách jsou zde potom výrazně vyšší - například na řekách Sázava a Balinka, včetně jejích přítoků, nebo Oslava a Jihlava,“ uvedl příklady škod Lukáš Vlček, náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast lesního a vodního hospodářství, zemědělství a životního prostředí.

Bobří stavby přinášejí negativní, ale i pozitivní efekty

Právě všeobecně známé bobří aktivity, jimiž je nejen zmiňované kácení dřevin nebo výstavby hrází, ale i budování nor, polohradů a hradů, bylo kdysi jednou z příčin pronásledování, lovu a hubení těchto tvorů. Výtvory bobrů totiž mnohdy vedou k ucpávání odtoků a přítoků rybníků, narušování hrází norami, výrazně rovněž přeměňují vodní toky i plochy a přilehlé nivy. Z biologického pohledu jde často o velmi pozitivní efekty, jako je například růst přírodní rozmanitosti nebo zadržování vody v krajině díky bobřím hrázím.

„Takto vytvořené mokřady jsou pak domovem řady dalších organismů - bobři tím tedy zvyšují počet druhů rostlin i živočichů v lokalitě a zlepšují kvalitu vody. Poskytují nám cenné ekosystémové služby,“ přiblížila Jana Matrková.

Bobr podle jejích slov na menších tocích vlastně zdarma provádí revitalizaci - návrat upravených toků k jejich přirozenému stavu.

„Ovšem v člověkem obhospodařované krajině pak velmi často vznikají i problémy,“ uvedla Eva Horná, vedoucí krajského odboru životního prostředí a zemědělství.

Okousané dřeviny se mají odstraňovat až v dubnu

V případě potřeby likvidace stromů poškozených bobrem je podle ní třeba respektovat sezonnost potravní nabídky tohoto živočicha.

„Odstraňování okousaných dřevin v průběhu zimy způsobí z důvodu absence bylinného patra jen další okusy bobra za účelem získání potravy, a vlastníci břehových porostů proto mají potom více škod,“ upozornila Eva Horná.

Dodala také, že z tohoto důvodu bývá z pohledu zájmu ochrany přírody požadováno, aby odstranění dřevin poničených těmito hlodavci bylo prováděno nejdříve v první polovině dubna.

Pokud někde bobří dřevorubci pokácejí celý strom, který však zásadně překáží, je lepší na místě ponechat alespoň jeho větve. „Když zmizí celý strom, přijdou bobři o potravu, a pak si musí pokácet další,“ doplnila zooložka Matrková.

Ta sleduje dlouhodobě bobří populace především v Posázaví, například obsazené toky Sázavy, Šlapanky nebo Zlatého potoka.

Toky na Vysočině bobři osidlují v posledních 20 letech

Ochranáři v monitoringu vycházejí jak z vlastních sledování pobytových znaků přímo v terénu, tak ze snímků z fotopastí. Informace ale pocházejí i od dalších orgánů ochrany přírody a pomáhají rovněž podněty od veřejnosti.

Podle databáze Nálezových dat ochrany přírody, již spravuje AOPK ČR, byly před rokem 2000 na Vysočině evidovány pouze sporadické nálezy; první trvalejší osídlení z 90. let pochází od Dalešic na Třebíčsku. Již v rozmezí let 2000 až 2010 se však osídlení zahušťuje - například na spodním úseku řeky Jihlavy. Bobr se v tuto dobu šíří i do povodí Balinky na Velkomeziříčsku.

V dalším desetiletí, tedy mezi lety 2011 a 2020, je podle databáze již patrný start expanze. „Například v povodí Sázavy už jsou nálezy prakticky v celé délce toku od Žďáru nad Sázavou až po ústí do Vltavy a na horním toku – v úseku Havlíčkův Brod až Žďár nad Sázavou, kde je osídlení nejstarší a nejhustší, postupně bobři osídlují i přítoky a rybníky,“ shrnula Jana Matrková.

Pokud zvíře způsobí škodu, lze kraj žádat o náhradu

Vlastníci vysočinských pozemků, kterým bobr evropský jakožto legislativou chráněný živočich způsobil nějakou škodu, mohou zažádat administrátora čili Kraj Vysočina o její náhradu. „První žádost byla administrovaná již v roce 2011 a v minulém roce byly proplaceny dvě žádosti ve výši 10 050 korun,“ vyčíslil náměstek Lukáš Vlček. Škody v těchto uznaných případech páchali bobři na toku Rouchovanky a na Klapovském potoce na Třebíčsku.

Od roku 2017 řešili úředníci vždy po jedné žádosti ročně, všem bylo dosud vyhověno. Podrobné informace a konzultace poskytuje poškozeným krajský odbor životního prostředí a zemědělství.

„Velmi přínosným pomocníkem při posuzování jednotlivých záměrů je i příručka Průvodce v soužití s bobrem, která poskytuje návod, jak s bobry společný prostor sdílet,“ dodala Eva Horná. Průvodce, jehož vydala Česká zemědělská univerzita v Praze, je volně ke stažení na webu www.zachranneprogramy.cz.

Odhady početnosti bobří populace v ČR z konce roku 2019 hovoří o zhruba 10 tisících jedincích. Čísla z uplynulého roku by měla být známa během letošního března.

Bobr do tuzemské fauny historicky patří

Vypuštění bobra zpět do volné přírody.

Bobr evropský je savec vázaný na vodní prostředí, stojaté i tekoucí vody. Je živočichem s hlavně noční aktivitou, ale pozorování přes den nejsou vyloučena. Je výhradní býložravec. Základ jeho potravy tvoří měkké dřeviny jako vrba či topol. Ve vegetačním období konzumuje zejména byliny, v zimě se živí převážně dřevinami.

Jedná se o chráněný druh živočicha, který historicky patří do tuzemské fauny. Má výjimečnou schopnost aktivně měnit charakter prostředí, v němž žije. Tato skutečnost v minulosti, společně s dalšími atributy - hustou kožešinou, léčivým castoreem (výměšky kožních žláz používané v lékařství a voňavkářství - pozn. red.) a chutným masem vedla k závislosti existence bobrů na lidské vůli.

Na našem území byl bobr vyhuben zhruba v polovině 18. století. V 19. století došlo k jeho opětovnému vysazení na Třeboňsku. Z důvodu narušování hrází toků u Třeboně a z toho vyplývající obavy, že by se při povodních hráze prolomily a ohrozily Třeboň a okolí, začali být bobři po asi 30 letech výskytu ve volné přírodě opět pronásledováni. Zřejmě poslední bobr z této reintrodukce byl vykopán u Nežárky v roce 1876 a předán do bobrovny u Rožmberka.

Díky dnešní ochraně bobrů jsou už více než tři desítky let jejich počty na vzestupu. Kvůli tomu se však jejich činnost velmi často dostává do konfliktu s užíváním krajiny z hlediska zemědělství, lesnictví, vodohospodářství.

I skrze tyto konfliktní situace je bobr i nadále ohrožen nelegálním lovem, likvidací bobřích sídel, částečně i snižující se prostupností krajiny a vodních toků. Ač je jeho aktivita často v rozporu se zájmy člověka, stavbou hrází zadržuje vodu v krajině, zlepšuje její kvalitu a vytváří biotop pro řadu dalších organismů.

Zdroj: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, www.zachranneprogramy.cz.

Nejčtenější

Olomouc - Jihlava 2:1N. Hrdinou Orsava, na úvod baráže skóroval i rozhodl nájezdy

První bod v barážové sérii hokejové extraligy získala Olomouc, která na domácím ledě přemohla jihlavskou Duklu 2:1 v samostatných nájezdech. Vítězové Maxa ligy chvíli během první třetiny vedli díky...

Lékař už nemá respekt a bojuje s google doktorem, říká šéf praktiků na Jihlavsku

Premium

Svoji lékařskou praxi rozjížděl v době, kdy už v České republice nevládli komunisté, nicméně doktor byl pro většinu lidí pořád ještě autorita. Za více než třicet let se ovšem situace ve společnosti...

Na Vysočině záhadně zmizel další smírčí kámen. Zloděj musel vědět, kde má hledat

Premium

Žulový pamětní kámen, na němž jsou vyryty kříž, kolo, tkalcovský člunek a pravděpodobně vřeteno, vydržel na okraji Horních Rápotic na Pelhřimovsku po tři staletí. Dnes na místě zůstala jen prázdná...

Olomouc - Jihlava 6:0, druhý barážový bod pro domácí, hosté odpadli po první třetině

Olomoučtí hokejisté vedou v baráži o extraligu 2:0 na zápasy. Ve druhém souboji deklasovali Jihlavu 6:0. Hostům po náročném programu zbyly síly jen na první třetinu, která skončila bez gólu, pak na...

Spletenec barevných čar. Do modrých se pletou žluté, řidiči při parkování tápou

Premium

Změť barevných čar, nad níž si řidiči lámou hlavu, se objevila v jihlavské ulici Stavbařů. Mezi hotelem Jihlava a novým bytovým domem je nové vodorovné značení. Tvoří ho čtyři žluté kříže zakazující...

Metal mezi paneláky. Jihlavské sídliště čeká festival tvrdé hudby, povolení má

Nákupní centrum na jihlavských Březinkách, lidově zvané „Mana“, zažije akci, kterou sídliště nepamatuje. Letos 7. června by se zde měl uvnitř areálu pod širým nebem odehrát festival tvrdých...

19. dubna 2025  9:33

Může dokázat velké věci. Estonský talent Burkov zaujal, mluví se i o NHL

Je mu teprve 18 let a už nyní dokázal pobláznit nejen fanoušky hokejové Jihlavy. Útočník Maxim Burkov nasbíral v play off Maxa ligy stejně bodů (6+6) jako nejproduktivnější plejer vyřazovací části,...

19. dubna 2025  9:25

Neseďte o svátcích doma. K návštěvě lákají zámky, jarmarky i dětské stezky

Nejen ve znamení příprav pomlázek či nadílky pro koledníky si lze užít období kolem velikonočních svátků. Na Vysočině mohou lidé zamířit na velké množství akcí – třeba na trhy a jarmarky, tematické...

18. dubna 2025  8:44

Dát gól, nahrát a zmlátit. Švrček slavil hattrickem Gordieho Howea

Pět třetin se hokejisté Olomouce nemohli sžít s rolí favorita. Po protrápeném prvním duelu, který zvládli až na nájezdy, začali i druhý mač proti jihlavské Dukle vlažně. Pak ale zavelel oslavenec a...

18. dubna 2025  8:30

Olomouc - Jihlava 6:0, druhý barážový bod pro domácí, hosté odpadli po první třetině

Olomoučtí hokejisté vedou v baráži o extraligu 2:0 na zápasy. Ve druhém souboji deklasovali Jihlavu 6:0. Hostům po náročném programu zbyly síly jen na první třetinu, která skončila bez gólu, pak na...

17. dubna 2025  16:59,  aktualizováno  20:12

Přibyslav přijde o skládku. Svoz odpadu se změní, pohodlná a levná doba končí

Poplatek za svoz a uložení komunálního odpadu v Přibyslavi na Havlíčkobrodsku je nejlevnější široko daleko. Díky skládce v Ronově platí zdejší občané zlomek toho, co v jiných městech. To se ale...

17. dubna 2025  14:16

Knihovna, bývalá pojišťovna, škola a mateřinky. Ve Žďáře přibudou solární panely

Hned několik městských budov ve Žďáře nad Sázavou bude brzy osazeno solárními panely. Fotovoltaika přibude v první fázi na střechu Knihovny Matěje Josefa Sychry, Základní školy Komenského 6,...

17. dubna 2025  8:49

Kapačky, pak zpoždění. I tak Beran deptal soupeře. Příště vyjedeme dřív, hlásil Ujčík

V baráži proti extraligovému celku navázal tam, kde zakončil prvoligové play off. A přestože byl kvůli viróze na kapačkách, aby vůbec do zápasu mohl zasáhnout, gólman hokejové Jihlavy Adam Beran v...

17. dubna 2025  7:11

Olomouc - Jihlava 2:1N. Hrdinou Orsava, na úvod baráže skóroval i rozhodl nájezdy

První bod v barážové sérii hokejové extraligy získala Olomouc, která na domácím ledě přemohla jihlavskou Duklu 2:1 v samostatných nájezdech. Vítězové Maxa ligy chvíli během první třetiny vedli díky...

16. dubna 2025  17:50,  aktualizováno  21:56

Dětská pohotovost v Jihlavě nemá dostatek lékařů, pacienti ji zneužívají

Dětská pohotovost v jihlavské nemocnici čelí v poslední době narůstajícím problémům. Nemá dostatek lékařů. Navíc službu pacienti zneužívají. Těch, kteří potřebují opravdu akutní ošetření, je...

16. dubna 2025  15:51

Chystáte výbavičku nebo sháníte hračky? FOR KIDS vám usnadní výběr
Chystáte výbavičku nebo sháníte hračky? FOR KIDS vám usnadní výběr

Letňanský veletrh, zaměřený na budoucí maminky a rodiny s dětmi, přivítá v půlce dubna oblíbené vystavovatele a zároveň představí zcela nové značky...

OBRAZEM: Žďárský Libušín prožil Kristovo mučení, ukřižování a zmrtvýchvstání

Velkolepou pašijovou hru „Co se stalo s Ježíšem?“ mohli v úterý opět po roce zhlédnout lidé pod širým nebem na prostranství v přírodním areálu u sídliště Libušín ve Žďáru nad Sázavou. Hra vychází z...

16. dubna 2025  13:28

Když Dukla Jihlava hrála baráž o postup. Pět pohledů do hokejové historie

Neúspěch. Úspěch. Neúspěch. Úspěch. Neúspěch. Se střídavými výsledky odcházeli hokejisté Dukly Jihlava z bojů o postup přes extraligovou baráž. Letos je proti Olomouci čeká šestý pokus a historie...

16. dubna 2025  12:46