Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 5. června 2023 Dobroslav

Čínský emigrant s Nobelovou cenou bude hvězdou jihlavského festivalu

  8:16
Do začátku 16. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava 2012 zbývají dva týdny, ale pořadatelé už finišují s přípravou. Upřesňují počty dokumentů a potvrzují termíny příjezdů hostí. Festival se koná od 23. do 28. října. Ze 2 500 přihlášených filmů se do programu dostalo 177 titulů ze 47 zemí.

Mezinárodní festival dokumentů je cílem filmových fanoušků. V roce 2012 na akci shlédnou i klání ve čtyřech soutěžích autorských snímků. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Kufry si do Jihlavy už pomalu balí i hlavní hvězda - nositel Nobelovy ceny za literaturu a čínský emigrant žijící ve Francii - Gao Xingjianu.

Druhou osobností, která přijede na jihlavský festival a zúčastní se takzvaného Inspiračního fóra, je pákistánský aktivista, novinář a emigrant dlouhodobě žijící v Anglii, Tariq Ali.

Oba budou ozdobou letošního jihlavského promítání. "Gao Xingjian bude hostem nejenom Inspiračního fóra, ale bude mít v Jihlavě i veřejné čtení z nejslavnějšího románu Hora duše. Na festivalu povede i filmovou dílnu, kde představí své experimentální filmy, kterým sám říká filmové básně," řekl ředitel festivalu Marek Hovorka.

Inspiračního fóra se zúčastní také ukrajinská feministická protestní skupina Femen, která se proslavila svými protesty "nahoře bez" proti sexuální turistice, církevním institucím, sexismu a dalším sociálním, národním i mezinárodním tématům.

Na veřejné čtení se do Jihlavy chystá i Ivan Havel, bratr bývalého českého prezidenta Václava Havla, který bude číst s básníkem a spisovatelem Michalem Ajvazem.

Po křtu českého vydání knihy Poledne o protestu na Rudém náměstí v srpnu 1968 proti sovětské invazi do Československa a následných represáliích bude číst její autorka Natalia Gorbaněvská.

Návštěvníci letos poprvé uvidí dokumentární divadlo

Připraveny budou i doprovodné koncerty, výstavy i divadelní stan. Letos poprvé návštěvníci divadelních představení uvidí i takzvané dokumentární divadlo.

16. ročník festivalu dokumentárních filmů

Na jihlavský festival letos přijede i držitel Nobelovy ceny za literaturu a čínský emigrant žijící ve Francii - Gao Xingjianu.

Druhou osobností je pákistánský aktivista, novinář a emigrant žijící v Anglii, Tariq Ali.

Inspiračního fóra se zúčastní také ukrajinská feministická protestní skupina Femen.

Na veřejné čtení se do Jihlavy chystá i Ivan Havel, který bude mít čtení s básníkem a spisovatelem Michalem Ajvazem.

Připraveny budou i doprovodné koncerty, výstavy a divadelní stan.

Letos poprvé návštěvníci divadelních představení uvidí dokumentární divadlo.

Pořadatelé letos nabídnou na 200 filmů vybraných z více než 2 000 titulů ze 41 zemí.

Hlavním těžištěm přehlídky jsou však dokumentární filmy. Pořadatelé letos nabídnou na dvě stovky filmů všech metráží. Programová rada je vybrala z více než dvou tisíc přihlášených titulů ze 41 zemí celého světa. Dvacet tři filmů bude v Jihlavě uvedeno ve světové premiéře a pět v mezinárodní premiéře.

"Snažíme se sledovat tvorbu domácí, východoevropskou, mezinárodní i experimentální," připomíná Marek Hovorka.

I letos budou dokumentární filmy soutěžit v několika sekcích. Česká radost přinese prestižní výběr tuzemských dokumentů. Mezi moři uvede tvorbu filmařů ze střední a východní Evropy, Opus bonum vybírá pozoruhodné světové dokumenty. Soutěžit se bude i mezi experimentálními filmy.

Česká radost nabídne divákům čtrnáct filmů, z nichž většina bude uvedena ve světové premiéře.

Studentský snímek se vrátí k privatizaci Barrandova

"Podařilo se nám poskládat velmi zajímavou sestavu. Některé dokumenty jsou portréty, některé úvahy, jiné jsou zase provokativnější. Ta skladba je opravdu pestrá," popsal výběr Hovorka.

A tak se návštěvníci mohou těšit například na divácky atraktivní dokument Občan K. o umělecké skupině Ztohoven. Další film zase vychází ze závěrů revolucí v arabském světě.

Festivalové dění provázejí také otevřené diskuse.

K privatizaci Barrandova se vrací bakalářský film studentů FAMU. Dnešním pohledem analyzuje tehdejší postkomunistickou společnost, která byla snadno zmanipulovatelná.

Další snímky nabízejí portrét básníka Petra Krále, režisérky Drahomíry Vihanové. A o pozornost poroty i diváků bude usilovat třeba i osobní film Violy Ježkové, která natočila velmi originální film o tom, jaké to je být matkou.

Pro filmové profesionály je připraven blok Industry a také zcela nový projekt Emerging Producers 2012. Jedná se o setkání začínajících producentů dokumentárních filmů z celé Evropy.

Autoři si od setkání slibují, že umožní zúčastněným producentům usnadnit přístup k informacím z oblasti audiovize a orientaci na filmovém trhu a v neposlední řadě jim zajistí i možnost získání kontaktů pro případnou koprodukci.

Každá země Unie vyslala jednoho producenta

O zařazení do projektu usilovalo téměř sto evropských producentů dokumentárních filmů, nakonec jich do Jihlavy vyrazí osmnáct. Každý z jedné země Evropské unie. Českou republiku zastupuje Hana Třeštíková, která vystudovala produkci na pražské FAMU. V současné době produkuje filmy, které režíruje Helena Třeštíková.

Mezinárodní festival dokumentární filmů odstartuje v Jihlavě 23. října a potrvá do 28. října. Slavnostní zahájení i zakončení přehlídky bude opět v režii herců divadla VOSTO5.

Slavnostní zakončení bude uzavírat projekce snímku Never Sorry o mezinárodně uznávaném čínském výtvarníkovi a aktivistovi Aj Wej-Wejovi. Film se stal hitem na festivalu Sundance a v Jihlavě bude mít svou českou premiéru.

Filmové projekce se uskuteční v sálech kina Dukla, DKO a divadla Diod. Festivalovým centrem, kde zakoupíte akreditace, získáte katalogy, zakoupíte festivalová trička či si vyřídíte ubytování nebo najdete festivalovou kavárnu, bude letos Oblastní galerie Vysočiny na Komenského ulici.

Akreditaci zájemci pořídí za 450 korun, například přes webové stránky festivalu www.dokument-festival.cz. Vstupenky na jednotlivé projekce budou stát 70 korun.

  • Nejčtenější

Na D1 u Velkého Meziříčí hořela ve směru na Brno dodávka, kolona se rozjíždí

Požár dodávky zastavil ve čtvrtek v podvečer provoz na 153. kilometru dálnice D1 ve směru na Brno. Na místě zasahovali...

Kde točili Pelíšky či Popelku? Radili i místní, říká autor knih o filmových místech

Premium Radek Laudin je podepsán pod řadou publikací, z nichž většina se nějakým způsobem dotýká světa filmu. Právě tento svět...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Řidič kamionu na D1 přehlédl odstavené auto, po srážce nákladní vůz shořel

Dálnice D1 z Prahy na Brno byla uzavřena. Na 78,5. kilometru u Vojslavic se srazila dvě nákladní auta, jedno začalo...

Úzkokolejka s párou byla pojítkem atrakcí, bez ní se čeká úbytek turistů

Po rozhodnutí soudu, který minulý týden poslal Jindřichohradecké místní dráhy do konkurzu, je to takřka jisté. Turisté,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bývalá hokejová bašta je vyprahlá, jihlavští sportovní fanoušci strádají

Doba, kdy Jihlava v domácím sportovním světě něco znamenala, je dávno pryč. Dnešním sportovním fanouškům z krajského...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Auto s migranty celníkům ujíždělo 20 kilometrů, řidič pak utekl do lesa

Policisté a celníci na Vysočině v uplynulých dnech zadrželi desítky nelegálních migrantů. Nejvíce práce měli v úterý...

Ve Velkém Meziříčí začíná festival filozofie, zahájí ho Magda Vášáryová

Odborné přednášky, besedy a diskuse, ale také koncerty, výstava, workshop nebo talkshow. To vše návštěvníkům nabídne...

Zmodernizované kino ve Ždírci opět promítá, ožilo po jedenácti letech

Před osmi lety mělo kino ve Ždírci nad Doubravou na kahánku. V tu dobu už zastaralé a málo využívané zařízení, prý ve...

Na D1 u Velkého Meziříčí hořela ve směru na Brno dodávka, kolona se rozjíždí

Požár dodávky zastavil ve čtvrtek v podvečer provoz na 153. kilometru dálnice D1 ve směru na Brno. Na místě zasahovali...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...