Prezident na Vysočině besedoval se studenty, od Jihlavy dostal železného ježka

  16:30aktualizováno  16:30
Prezidentský pár ukončil třídenní návštěvu Vysočiny. V poslední den státní "inspekce" nahlédl Václav Klaus se svou chotí pod pokličku krajského úřadu, kde hovořil se zastupiteli kraje. Diskutoval také se studenty jihlavského gymnázia a navštívil výrobnu lyží Sporten. Svou pouť krajem zakončila hlava státu v Netíně.

Prezident Klaus dostal při návštěvě závodu na výrobu lyží Sporten netradiční dar - lyže a běžky s potiskem vlastní hlavy | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Poslední den třídenního pobytu na Vysočině zahájil prezidentský pár návštěvou krajského úřadu, kde Václav Klaus diskutoval se zastupiteli. "Člověk si při návštěvách krajů uvědomuje různorodost té naší malé země, a jak je každý kraj jiný. Když jste jeden den na té opravdové Vysočině a druhý den přejedete do Ratibořic, vypadá to tam už spíše jako na jižní Moravě," řekl Klaus.

Třetí den svého pobytu na Vysočině se prezident Václav Klaus setkal s krajskými zastupiteli.

Podle něj se ukazuje, že krajské uspořádání má svůj smysl. "Od počátku jsem měl pochybnosti, když se kraje rodily, ale myslím, že deset let jejich existence prokázalo, že jsou to zřetelné entity, které mají svůj smysl," uvedl prezident Klaus.

Změny od poslední krajské návštěvy ocenila i jeho žena Livie. "Když si vybavím minulé cesty, kdy jsme Vysočinu s mužem navštívili, mám takový vnitřní pocit, že je Vysočina po těch letech zase soudržnější. Dříve to bylo tak, že jsme na spoustě míst Vysočiny slýchávali: Ne, my jsme Jižní Morava a podobně. Při poslední návštěvě ale už byla znát hrdost lidí na to, že jsou z Vysočiny. Tak to vnímáme my, kteří nejsme zdejší. To je pro mě pro mě zásadní pocit z této cesty," shrnula první dáma.

Ještě to se mnou budete muset vydržet, řekl studentům

Po krátké tiskové konferenci Klaus odjel do tělocvičny jihlavského gymnázia odpovídat tamním studentům. Zatímco novináři měli možnost Klausovi položit pouze tři dotazy, studenti na jihlavském gymnáziu si přišli na své. Během téměř hodinové diskuze od hlavy státu vyzvídali, proč se chtěl stát prezidentem či jaké měl v jejich věku sny.

Třetí den svého pobytu na Vysočině se prezident Václav Klaus setkal s krajskými zastupiteli. Třetí den svého pobytu na Vysočině se prezident Václav Klaus setkal s krajskými zastupiteli.

Padly ale i vážnější dotazy na téma terorismus či hospodářská krize.
Student Jakub Straka se například Klause zeptal, jestli je podle něj možné, aby se republika vůbec z krize vymanila. "Myslím, že naše země prochází krizí přijatelným způsobem. U nás naštěstí žádná finanční krize nebyla a není," řekl Klaus.

"Nicméně jsme malou otevřenou ekonomkou a jsme velice závislí na exportu, který poklesl," vysvětlil studentům s tím, že věří, že je z nejhoršího země venku. Také zmínil důležitost bojovat se státním zadlužením, což zemi tíží více než hospodářská krize.

Třetí den svého pobytu na Vysočině se prezident Václav Klaus setkal s krajskými zastupiteli. Třetí den svého pobytu na Vysočině se prezident Václav Klaus setkal s krajskými zastupiteli.

Jedním z dotazů studentů byla i otázka Jakuba Hrušky, proč se Klaus chtěl stát prezidentem. "Moje generace a lidé s mým smýšlením v komunistické éře neměli šanci vstoupit do politiky. Po převratu se ukázala šance nestát vedle ale pokusit se do toho sám promluvit a v tu dobu jsem spadnul do politiky, ve které jsem dodnes už jedním z nejdéle sloužících dinosaurů nejen u nás, ale i v Evropě. A ještě to chvíli se mnou budete muset vydržet," řekl v odlehčeném tónu Klaus.

Studenti necelou hodinu strávenou s prezidentem hodnotili vesměs kladně. "Působil příjemně. Myslím, že dobře odpovídal a uměl žáky zaujmout svým přístupem," zhodnotila diskuzi sedmnáctiletá Iveta z třetího ročníku gymnázia.

Manželé Klausovi navštívili kostel i výrobnu lyží

Z budovy jihlavského gymnázia se prezidentský pár za doprovodu ochranky i představitelů města a kraje vydal na pěší cestu městem směrem na Masarykovo náměstí. Tam pak prezidentský pár rozdal několik úsměvů i podpisů a ihned se vydal ke kostelu svatého Jakuba, kde již čekal opat strahovského kláštera Michael Pojezdný.

Prezident Klaus dostal při návštěvě závodu na výrobu lyží Sporten netradiční dar - lyže a běžky s potiskem vlastní hlavyPrezident Klaus dostal při návštěvě závodu na výrobu lyží Sporten netradiční dar - lyže a běžky s potiskem vlastní hlavy

"Trošku jsem pana prezidenta seznámil s dějinami kostela a ukázal mu, co vše se dokázalo při poslední rekonstrukci opravit," zmínil opat, jenž má kostel na starosti. Prezidentský pár navštívil i gotický sál jihlavské radnice, kde krátce pobesedoval s jihlavskými zastupiteli a převzal od jihlavské radnice dar - kovaného 4,5 kilogramu vážícího ježka se 150 ostny.

Z jihlavské radnice se prezidentský pár vydal do Nového Města na Moravě, na prohlídka společnosti Sporten ve které se rodí lyže a po setkání s lidmi na novoměstském náměstí se odebral do Netína. Tam třídenní turné prezidentského páru oficiálně skončilo.

Nejčtenější

Mladík usnul na poli s hrachem, sekačka ho připravila o části nohou

Při tragické nehodě na Přerovsku zemřeli dva lidé (7. června 2019).

Mnohočetná zranění utrpěl čtyřiadvacetiletý mladík, který v úterý odpoledne usnul na poli u Brtnice na Jihlavsku....

Dvacetikilometrové kolony na D1 mohou kvůli zúžení trvat až do středy

D1 Kolaps u Velkého Meziříčí

Dvacetikilometrové kolony, místo plynulé jízdy jen popojíždění, ztracené desítky minut. Tak od počátku týdne vypadá...

Dálnici D1 u Velkého Meziříčí už od rána oboustranně blokovaly kolony

Kvůli zprovoznění části dálnice D1 a zakreslení vodorovného značení na 45....

Provoz na dálnici D1 na Vysočině u Velkého Meziříčí v pondělí po celý den obousměrně komplikovaly kolony. Auta v nich...

Za rok nikdo většího kapra nechytil. Úlovek studenta je v knize rekordů

Fantastic. Tak pojmenoval Stanislav Blažka z Jihlavy obřího, 32 kilogramů...

Do České knihy rekordů přibyl další zápis. Nově do ní byl zanesen výkon osmnáctiletého Stanislava Blažky z Jihlavy,...

Za smrt chlapce pod koly vláčku navrhla policie obžalobu, tají proti komu

V zábavním areálu Šiklův mlýn zemřel pětiletý chlapec pod koly vláčku (14. 7....

Policie po roce uzavřela vyšetřování tragické nehody, která se stala v areálu zábavního parku Šikland ve Zvoli u...

Další z rubriky

V bystřickém parku miniatur už stojí Zubštejn, během léta přibude Pernštejn

Výtvarník a modelář Zdeněk Brachtl dokončil pro park miniatur v Bystřici nad...

Park miniatur, jedno z bystřických turistických lákadel, je bohatší o další hrad. Dokončen byl model Zubštejna v...

Krize v jihlavské koalici pokračuje, je svoláno mimořádné zastupitelstvo

Náměstek jihlavské primátorky Jaromír Kalina (KDU-ČSL). Jako jediný člen...

Krize na jihlavské radnici se prohlubuje. Otázkou, zda vydrží současná koalice, se budou na mimořádném jednání zabývat...

Střecha jihlavského kostela se bortí, církev opravu deset let odkládala

Farář Petr Ivan Božik ukazuje místa, kudy do krovu kostela svatého Ignáce...

Jedna z jihlavských dominant je v neutěšeném stavu. Ve střeše jezuitského kostela svatého Ignáce z Loyoly přibývají...

Advantage Consulting, s.r.o.
OPERÁTOR VÝROBNÍHO ÚSEKU

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 22 000 - 25 000 Kč

Najdete na iDNES.cz