Takhle by měl vypadat přestavěný Horácký zimní stadion podle návrhu architekta Buchty a pelhřimovských architektů z firmy AS Project CZ. | foto: Magistrát města Jihlavy

Tisíce diváků, stovky milionů nákladů. Hokejová aréna dostala šanci

  • 1
Jihlavští zastupitelé schválili velkou většinou nejnovější studii rekonstrukce Horáckého zimního stadionu. Na rozhodnutí o zahájení modernizace arény si ale hokejoví fanoušci Dukly musí počkat. Město si nechává zadní vrátka na to, že by zaplatilo jen nejnutnější opravu či naopak stavbu na zelené louce.

Tato cesta je možná. Právě tak rozhodlo jednatřicet z přítomných šestatřiceti zastupitelů o nejnovějším projektu modernizace Horáckého zimního stadionu.

Studii zpracoval známý tuzemský architekt Antonín Buchta, mimo jiné autor třinecké hokejové arény, ve spolupráci s pelhřimovskými architekty z firmy AS Project CZ.

V Jihlavě se ale najdou i kritici jeho návrhu. Jedním z nich je zastupitel za ODS, architekt David Beke. Ten označil projekt za podprůměrný.

Čekal od něj prostě víc, preferoval by architektonickou soutěž, již ale zastupitelé už v létě odmítli.

„Součástí té studie mělo být i propojení stadionu s okolím. To je naprosto pominuto. Naprosto nevyužitý zůstal i potenciál umístění stadionu ve středu města,“ nelíbí se třeba Bekemu.

Nic není jistého, o uvolnění peněz na přestavbu se nehlasovalo

„Studii vnímáme jako posun nějakým dalším směrem. Jinak se tady točíme dokola, stejně jak se točilo předchozí zastupitelstvo v letech 2010 až 2014. A takto se můžeme točit klidně další dvě tři volební období a donekonečna,“ upozornila zastupitelka za hnutí ANO Jana Mayerová. A hlasovala pro návrh.

Postup jednání o zimním stadionu

Květen 2003: Už tehdy primátor Vladimír Hink mluvil o tom, že by stadion mohl být přestavěn na multifunkční halu. Areál však patřil klubu SK Jihlava.

Květen 2005: Valná hromada SK Jihlava rozhodla, že prodá stadion městu za 20 milionů korun.

Říjen 2008: Tehdy zaznělo, že přestavba stadionu začne v půli roku 2009. Nestalo se tak - a Jihlava se dodnes v projektu hokejové arény nerozhodla, jak chce postupovat. Další pokus bude v prosinci 2016.

Toto hlasování ale ještě zdaleka nebylo o uvolnění peněz na přestavbu haly podle Buchtova návrhu. Zastupitelé chtějí do svého prosincového jednání mít na stole porovnání této verze a jiných alternativ včetně novostavby nebo jen nejnutnějších oprav stadionu.

Také do té doby vzejdou jména osob, které se stanou členy řídícího týmu pro modernizaci hokejové arény. Ta by sloužila i krasobruslařkám, veřejnosti a k pořádání kulturních akcí.

Proti tomu, že členy řídícího týmu bude jmenovat rada města, nikoli zastupitelstvo, se ozval Vítězslav Schrek z ODS. Nesouhlasí, aby město v této skupině zastupoval Vratislav Výborný. Toho občanští demokraté považují za nejslabší článek ve vedení města. Výborný takové tvrzení odmítá.

Modernizace stadionu vyjde na velké peníze, zhruba 600 milionů. O nich bude řeč zřejmě v prosinci.

Co tisíc diváků, to 70 milionů korun stavebních nákladů

„Co tisíc diváků v hledišti, to přibližně 70 milionů korun,“ odkázal na slova architekta Buchty zastupitel Miroslav Tomanec z Fora Jihlava. To se debata točila kolem toho, jaké má hala mít parametry.

„Vy jste schopen říct, jaké požadavky bude mít Český svaz ledního hokeje na stadiony WSM Ligy třeba za pět let? O tom to je,“ reagoval na Tomancův příspěvek primátor Jihlavy Rudolf Chloupek.

Buchta navrhl halu s kapacitou pro 5 250 diváků. Ta by vyhovovala nejen pro druhou nejvyšší soutěž, kterou hraje Dukla Jihlava, ale i pro extraligu.

Proti Buchtově studii byli kromě Bekeho ještě i zastupitelé Tomanec, Koubová a Matěj Kolář z Fora Jihlava. Lidovec Martin Laštovička se zdržel hlasování. Také on by v případě víceúčelové arény upřednostnil architektonickou soutěž.

Druhá největší hokejová akce? Jihlava váhá

Čeští hokejisté do 20 let slaví na MS gól proti Bělorusku.

Taková možnost se nemusí dlouhé roky opakovat. Jihlava ale zatím se spolupořadatelstvím mistrovství světa hokejistů do 20 let váhá. Je to hlavně kvůli tomu, že pořád není jasné, kdy začne a skončí modernizace Horáckého zimního stadionu.

Jihlavští zastupitelé v úterý večer sice bod o šampionátu probrali, ale nehlasovali o něm. Důvodů bylo víc. „V návrhu například není to, kolik bude město pořádání tohoto šampionátu stát a co můžeme získat. Ten materiál je na tak poměrně velkou akci odfláknutý, nezlobte se na mě,“ zmínila jeden z nich předsedkyně finančního výboru zastupitelstva Jana Mayerová (ANO).

„Je to velice šibeniční termín,“ upozornil primátor Rudolf Chloupek z ČSSD. Mistrovství by začalo v závěru prosince 2019 a vrcholilo na počátku ledna 2020.

„Je to po mistrovství světa dospělých druhý nejvýznamnější hokejový šampionát na světě. Nejedná se tady o zviditelnění města pouze na republikové úrovni,“ argumentoval jednatel hokejové Dukly Bedřich Ščerban. „I s ohledem na ekonomiku by to pro Jihlavu bylo velmi zajímavé,“ je přesvědčen.

V záloze budou jiná města

Pokud by Jihlava nestihla moderní stadion vybudovat, budou připravené „záložní“ arény. Ty musí být nachystané tak jako tak – třeba pro případ, že dojde v jedné z hal k neočekávané poruše na chlazení.

Hlavním pořadatelským městem se pro mistrovství světa do 20 let zřejmě stane Brno. A od něj je Jihlava po dálnici kousek.

Hlasování o tom, zda Jihlava vůbec do bitvy tuzemských měst o pořádání šampionátu půjde, by se mělo uskutečnit v prosinci. Stane se tak opět na zasedání zastupitelů.

Podle hokejové legendy Josefa Augusty by město mělo do takového záměru jít. „Určitě je to zviditelnění regionu. Já bych to přirovnal k nedávno skončenému festivalu dokumentárního filmu. Byla by tady další akce, kterou by ve světě sledovali,“ konstatoval Augusta.

Podle trenéra české juniorské reprezentace Petra Svobody je i šampionát do 20 let velká událost. Na tom letošním v Torontu a Montrealu čeká vyprodané haly. (jpa, rtd)