Holubi na jihlavském Masarykově náměstí.

Holubi na jihlavském Masarykově náměstí. | foto: ČTK

Jihlavští holubi přijdou o vejce. A na kostel v centru se vrátí sítě

  • 1
Jihlavská radnice ukončila odchyt holubů v městské památkové rezervaci. Podařilo se jich od poloviny března chytit téměř dvě stě. A magistrát ještě letos začne poprvé vybírat vejce z holubích hnízd.

Holubi tak nějak do historického centra patří. Nesmí jich být však příliš. Škodí totiž historickým památkám, ale například i alergikům. Ti mohou mít problémy s holubím trusem.

A podle Pavla Bartáka ze Státního veterinárního ústavu v Jihlavě mohou přenášet řadu virových i bakteriálních nemocí. Mezi nejzávažnější patří chlamydióza a salmonelóza. Odchyt holubů v centru krajského města se letos konal až od poloviny března a skončil v úterý. A v odchytových klecích rozmístěných na střechách vytipovaných domů za tu dobu uvázly téměř dvě stovky holubů.

"Letos odchyt provádíme relativně pozdě, překvapil nás proto výsledek, který je v tomto období mimořádně dobrý. Chtěli jsme odchytit alespoň polovinu holubů na náměstí, což se podařilo," zmínila vedoucí odboru životního prostředí jihlavského magistrátu Katarína Ruschková.

Po otravě skončí v kafilérii

Odchycení holubi jsou pak otráveni dřevoplynem a končí v kafilerkách. Za odchyt holubů letos radnice vydá téměř 90 tisíc korun. V minulých letech přitom službu zhruba za desetinu poskytoval chovatel holubů Karel Koudelka.

"Dělal to ve svém volném čase a náklady byly v podstatě jen pro něj na benzín. Spolupracoval s veterinou a zdravé ptáky dával chovatelům dravců jako krmení. Letos ale už odchyt odmítl dělat," uvedla Ruschková.

"Na rok jsme potom odchyt holubů vynechali a množství holubů velice narostlo. Pochopili jsme tak, že odchyt musíme provádět každoročně," dodala Ruschková.

Letos navíc magistrát plánuje i novinku v boji s holubí populací - výběr snůšky vajec z holubích hnízd.

"Je to stejně důležitý krok jako odchyt holubů. Tím se eliminuje nová generace holubů. V ideálních podmínkách jsou holubi schopni i osmkrát za rok snést po dvou vajíčkách, jeden pár je za rok schopen vyvést i deset mláďat," uvedl Radek Stískal, majitel společnosti Radexa, která odchyt holubů letos poprvé v Jihlavě provádí.

A ta stejná firma radnici nabídla právě i výběr vajec jako další účinný krok. Výběr holubích vajec z hnízd provádí například i v Přerově, Hranicích na Moravě, Litovli či třeba v Jirkově.

"Náměstí v Jihlavě je holuby obsypané. Stav není kalamitní, ale rozhodně se dá mluvit o přemnožení. Na to, že je tak teplé počasí, se odchyt mimořádně vydařil," zhodnotil Stískal.

Radnici výběr vajec i čerstvě vylíhlých mláďat z hnízd za období od 25. května do 25. října vyjde na více než 50 tisíc korun. "Výběr bude probíhat dvakrát měsíčně ve všech vytipovaných lokalitách památkové rezervace, kde holubi hnízdí," pravila Ruschková. "Považuji to za hodně důležitý krok," dodala vedoucí odboru životního prostředí. V zimě by pak chtěla radnice uskutečnit další odchyt.

Míst, kde se v Jihlavě holubi množí, je podle Ruschkové mnohem více. Většinou jsou v opuštěných objektech, a to i mimo centrum města.

"Neexistuje žádný předpis, který by vlastníkům budov nařizoval likvidovat holuby," řekla Ruschková. Oblíbeným útočištěm holubů v centru města je například kostel svatého Ignáce na náměstí či opuštěný areál bývalého Alfatexu pod Brněnským mostem.

Na balkon kostela nepustilo okno

"Chtěli jsme jednu odchytovou klec umístit i na balkonek na kostele, bohužel to nebylo možné kvůli špatnému technickému stavu okna, které na něj vede. Na balkoně je přitom silný nános holubího trusu," dodala Ruschková.

"Instalaci odchytových klecí jsme zamítli, protože na balkon je z kostela velice špatný přístup. Okna jsou tam v tak dezolátním stavu, že ve chvíli, kdy bych je otevřel, už je nezavřu. To by se jedině klece musely instalovat zvenčí z nějaké plošiny," uvedl farář římskokatolické farnosti u kostela svatého Jakuba Ivan Božik.

"Pořád proti holubům nějak bojujeme, zaděláváme otvory, kudy holubi do objektu létají. Určitě bych uvítal, pokud by se vymyslel systém, který by tomu zamezil. Snažil bych se být nápomocen," reagoval vlastník budovy bývalého Alfatexu Jaroslav Dobrovolný.

Sám ale zátah na holuby v plánu nemá. "To by musel přijít impuls z radnice, kdy bychom společně zasedli a dohodli společný postup, aby ten cíl byl prospěšný. Abych já něco proti holubům podnikal, a druhý nic, to asi ne," dodal Dobrovolný.

Na svatého Ignáce se letos vrátí ochranné sítě

Oblíbenou destinací holubů v krajském městě je kostel svatého Ignáce na Masarykově náměstí. A je to znát i v jeho okolí, kde holubí trus a peří znečišťuje chodník. Nálety a hnízděním holubů však trpí i samotný kostel.

"Problém holubů je nekonečný. Znečišťují nám celý kostel, je velice obtížné proti nim utěsnit všechny otvory. Navíc je to kulturní památka. Kostel je znečištěný nejen na fasádě, ale i vevnitř," uvedl Norbert Dostál, stavební technik vlastníka kostela, kterým je Královská kanonie premonstrátů Strahovského kláštera.

Fasáda kostela se dočkala poslední rekonstrukce na začátku devadesátých let. Tehdy se na ní objevily i ochranné sítě, bránící holubům v přistání ve výklencích na fasádě. "Sítě jsou velmi slabé, aby pohledem nerušily, a časem se potrhají. Pak tam mají holubi ideální prostor k hnízdění," konstatoval Dostál.

V plánu jsou podle něj mnohamilionové opravy kostela. "Nyní se zpracovává projekt, který by měl být hotový na podzim. Na kostele je i špatná střecha, jen ta vyjde řádově na osm milionů korun. Minimálně další tři miliony bude stát obnova průčelí s restaurováním soch," vyjmenoval Dostál.

Ještě než kanonie na opravy sežene potřebné miliony, objeví se na fasádě znovu ochranné sítě proti holubům. A to prý možná ještě letos. "Počítáme s tím, že se letos fasáda očistí a pokryje sítěmi," potvrdil Norbert Dostál. Kanonie premonstrátů chtěla dočasně nad chodník nainstalovat i zábrany, které by ochránily chodce. To ale narazilo u památkářů.