Pátek 12. srpna 2022, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 12. srpna 2022 Klára

Zvažovaná nová přehrada u Žďáru nad Sázavou by zatopila i cenné území

  12:07
Nedávno zveřejněný plán ministerstva zemědělství zahrnul do generelu území chráněných pro akumulaci povrchových vod mezi 31 novými lokalitami také Stržský potok mezi vodní nádrží Strž a Konventským rybníkem. To na Vysočině vzbudilo debatu. Z pohledu ochrany přírody jde o cennou lokalitu v těsné blízkosti Žďáru nad Sázavou.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (uprostřed) se setkal s vedením Agentury ochrany přírody a krajiny ČR u žďárské přírodní památky Louky u Černého lesa, jejíž část by výhledově mohla pohltit přehrada. | foto: Jiří Bárta, 5plus2.cz

Zatím jde pouze o diskuse. Není však vyloučeno, že právě v údolí na sever od města mezi Stržanovem, Světnovem a Počítkami v horizontu desítek let vyroste nová přehrada s 21 metrů vysokou a 350 metrů dlouhou hrází. K tomu ovšem vede ještě dlouhá cesta.

„Takzvaný generel, který se stal středobodem diskusí a možná i sporů, není seznam stavebních povolení. Jde o seznam chráněných území pro možné budoucí přehrady nebo vodárenské nádrže,“ upozornil ministr životního prostředí Richard Brabec, který se ve čtvrtek ke Stržskému potoku vydal v doprovodu ředitele Agentury ochrany přírody a krajiny ČR Františka Pelce i vedoucího regionálního pracoviště Správy CHKO Žďárské vrchy Václava Hlaváče.

„Poskytujeme odborné podklady, je to o porovnání dvou veřejných zájmů. Na jedné straně je zásobení obyvatel pitnou vodou a na druhé straně ochrana přírody,“ poznamenal Václav Hlaváč.

Konec chráněného mokřadu?

Podle šéfa žďárských ochranářů je ve hře další osud přírodní památky zařazené mezi evropsky významné lokality. „Předmětem ochrany jsou mokřadní společenstva s řadou ohrožených a chráněných druhů,“ řekl Hlaváč. Lokalitu si před lety oblíbil také bobr evropský.

Přehrada v plánech zasahuje horní část chráněného území. „Stavba by znamenala zánik části chráněného území a ovlivnila její zbylou část,“ poukazuje Václav Hlaváč.

Podle plánů by měla zvažovaná přehrada v povodí Sázavy zadržet 10,5 milionu kubíků vody, rozlohou 196 hektarů by byla jen o něco málo menší než největší rybník Vysočiny Velké Dářko. Pohltila by i Strž (24 hektarů). Mezi sedmi novými lokalitami na Vysočině by přehrada na Stržském potoce byla největší.

Záběry z údolí Stržského potoka u Žďáru nad Sázavou:

„Je jasné, že pokud by se tu přehrada postavila, byl by to významný zásah do krajiny,“ reagoval ministr Brabec. „Ptáme se kolegů, jestli je přehrada potřeba. Jednalo by se o další rezervní vodárenskou nádrž, i když už tady nádrže s takovým účelem jsou,“ narážel ministr na fakt, že například patnáctihektarová údolní nádrž Staviště na východním okraji Žďáru slouží jako záložní zdroj pitné vody.

„Nákladem stovek milionů, možná i několika miliard korun, to v tuto chvíli nevíme, by tady vznikla další,“ dodal.

Urgentní potřeba nového zdroje u Žďáru není

Ministerstvo životního prostředí dosud resortu zemědělství odsouhlasilo 16 z 31 nových lokalit. „Tahle patří mezi ty, o kterých ještě budeme jednat. Na řadu lokalit nedáme ministerstvu zemědělství doporučení,“ upozornil Brabec s tím, že se rozhodne asi už příští týden.

Urgentní potřeba nového zdroje pitné vody podle ministra v okolí Žďáru není. „Ale nikdo neříká, že za patnáct, dvacet let taková potřeba nebude,“ řekl ministr.

Zařazení žďárské přehrady mezi vytipované lokality mnohé překvapilo. I kvůli tomu, že město už nyní obklopuje řada nádrží a rybníků.

Žďárský starosta Martin Mrkos se o záměru dozvěděl před měsícem až z médií. „Nikdo nás oficiálně nekontaktoval. Vnímám to jako vládní marketing, vystřelil se seznam nádrží. Jsem v očekávání, zda je záměr míněn vážně,“ reagoval Mrkos. Obecně preferuje snahu zadržet vodu v krajině přirozeně, tedy mokřady a tůněmi.

Například starosta Světnova dává přehradě zelenou. „V situaci, kdy panují sucha, jsme rádi za zásobárnu vody, která by tu případně vznikla, a ideálně i navýšila hladinu spodní vody. Navíc stavbou by obec v podstatě nebyla zasažena, týkalo by se to jen několika rekreačních objektů pod hrází Strže,“ řekl starosta Pavel Štefan.

Ve hře je rychlá a levná varianta

Je možné, že přednost dostane jiná varianta. Mnohem rychlejší a levnější. Část Stržského potoka je totiž napřímená a návrat k více meandrům by pomohla zadržet více vody.

„Stržský potok je rozhodně kandidát na revitalizaci. Jeho spodní část je chráněná a horní část má také vysokou hodnotu, leží v první a druhé zóně CHKO,“ řekl Václav Hlaváč.

Největší problém jsou jednání s vlastníky pozemků, není to jen o tom zmeandrovat vlastní tok. „Tím, že dostaneme vodu výše, pochopitelně ztížíme hospodářské využití okolních pozemků,“ dodal Hlaváč, v čem ochranáři naráží.

Od roku 2011 bylo v seznamu ministerstva zemědělství 65 schválených lokalit, přehrada dosud nevyrostla ani jedna. Generel zahrnuje hlavně místa vhodná jak terénem, tak menším osídlením a hospodářskou zástavbou, s vodním tokem s dobrou kvalitou vody.

Autor:

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Kraji Vysočina se volí v obvodu Jihlava.

Miloš Vystrčil, Karolína Koubová, Jana Nagyová, Martin Mrkos, Pavel Pacal, Tomáš Nielsen

  • Nejčtenější

Ruské vlajky a nápis Smrt Ukrajině. Sporný pomník někdo počmáral

Neznámý vandal o víkendu poškodil pomník padlým v Přibyslavi. Křídou na něj nakreslil ruské vlajky a v azbuce vyvedl...

Obchod, který byl symbolem rušení venkovských prodejen, je opět zavřený

Před šesti lety se prodejna v Keřkově, místní části Přibyslavi, stala symbolem. Neprosperovala a provozovatel ji...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Cena haly vyvolala v Jihlavě paniku. Vyhlašme referendum, žádá sdružení

Výstavba Horácké multifunkční arény v Jihlavě budí emoce a neutuchající diskuse nejenom mezi veřejností, ale stává se i...

Na arénu chybí Jihlavě půl miliardy. Najde investora, nebo projekt ukončí

Jihlava procitá z nepříjemného překvapení. Nabídky na stavbu nové Horácké multifunkční arény jsou o půl miliardy vyšší,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Druhá liga: Karviná v deseti otočila zápas s Vlašimí, Dukla prohrála v Opavě

Brzy šli do vedení, jenže zhruba po půlhodině hry přišlo vyloučení záložníka Málka a soupeř ještě před poločasem vývoj...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

  • Další z rubriky

Nové žárovky i méně ledniček. Úřady na Vysočině hledají úspory v energiích

Blížící se zimní sezona a zdražování cen energií nedělá starosti jen jednotlivým domácnostem. Po úsporných opatřeních...

Původní brodské hradby nejsou tam, kde měly být, zjistili archeologové

Hradební opevnění Havlíčkova Brodu se vyvíjelo jinak, než se historici až dosud domnívali. Zjistili to archeologové při...

Veřejné toalety pod Priorem končí, na WC se v Jihlavě chodí do restaurací

Už před lety za primátora Jaroslava Vymazala (ODS) plánovalo vedení jihlavské radnice, že zruší veřejné toalety pod...

Obchod, který byl symbolem rušení venkovských prodejen, je opět zavřený

Před šesti lety se prodejna v Keřkově, místní části Přibyslavi, stala symbolem. Neprosperovala a provozovatel ji...

Pronájem kanceláře 86 m2
Pronájem kanceláře 86 m2

nám. Republiky, Žďár nad Sázavou - Žďár nad Sázavou 1
6 450 Kč/měsíc

Češka vyhrála soutěž krásy v Africe. Všichni si na mě chtěli sáhnout, říká

Sarah Horáková (18) odletěla do Afriky reprezentovat Česko na světovou soutěž krásy. Když první vicemiss České...

Budu znovu chodit a tančit, věří Vendulka z Básníků a vybírá peníze na léčbu

Herečka Eva Jeníčková (58), která se proslavila coby Vendulka utěšitelka ze série o Básnících, řeší zdravotní problémy....

Díky Stiflerově mámě jsem měla sex s nejmíň 200 lidmi, vzpomíná herečka

Americká herečka Jennifer Coolidge (60) ve filmech Prci, prci, prcičky hrála Stiflerovu mámu Jeanine, která měla...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Partner mě opakovaně vmanipuloval do trojky, vzpomíná hvězda Americké krásy

Mena Suvari (43) promluvila o sexuálním zneužívání, které zažila se svým expartnerem. Hvězda filmu Americká krása,...