Mít, či nemít městského architekta? Tahle otázka hýbala Žďárem už před volbami. Kritici současného stavu používali jako střelivo nepovedené zateplení kina Vysočina nebo příliš robustní betonový most spojující sídliště Libušín s Klafarem, který si vysloužil označení „dálniční přivaděč“. Právě městský architekt by měl podle vedení města zlepšit dohled na veřejný prostor.
Architekta zvažují i jiná městaJihlava Třebíč Havlíčkův Brod |
„Rádi bychom, aby na radnici byl fundovaný člověk v oblasti urbanismu a spolupráce na územním plánu,“ řekl starosta Zdeněk Navrátil (Žďár - Živé město).
„I když je celá otázka legislativy složitější, dotkne se to i toho, jak budou stavět soukromníci. Nechceme jít formou represe, je to o vzdělávání občanů,“ tvrdí Navrátil.
Varianty toho, jak zapojit do úřadu architekta, hledá od ledna pracovní skupina Koncepce architektonického dohledu. „Ve veřejné panelové diskusi 17. června představíme veřejnosti naše návrhy,“ řekl vedoucí skupiny Radek Studený.
Žďárští se zatím inspirují u architektů v Litomyšli, Chrudimi a chtějí čerpat také zkušenosti z Vysokého Mýta nebo Ústí nad Orlicí. „Začali jsme spolupracovat s Českou komorou architektů a sešli jsme se se žďárskými architekty,“ dodává Studený. Radní do konce června dostanou na stůl různé možnosti zapojení architekta do struktury městského úřadu včetně finančních nákladů.
Vedení města jen dohání drahé populistické sliby, míní opozice
Mezi radními má toto téma podporu. „Z předložených variant ‚architektonické podpory‘ bude třeba vybrat takovou, která v poměru cena/výkon bude pro město, potažmo pro jeho obyvatele, nejpřínosnější,“ řekl radní Radek Zlesák (ANO). Jako vydařený příklad z poslední doby uvedl zateplení Domu kultury, naopak jako odstrašující most na Klafar.
Podle opoziční ČSSD současné vedení města pouze dohání předvolební populistické sliby. „Městský architekt je další drahý slib, který dali občanům. A chtějí jej splnit, ať to stojí, co to stojí. Nemohu souhlasit s dalším placeným úředníkem,“ tvrdí zastupitel Vladimír Novotný.
Ten nové koalici vyčítá také poslední novinku - komunitního koordinátora. „Určitě je možné více kontrolovat přípravu staveb, vlastní výstavbu nebo soulad urbanismu. Ale vždy jsme preferovali takového člověka nebo skupinu lidí, kteří už na úřadu pracují. Jsou tam zkušení lidé, jejichž potenciál lze využít,“ tvrdí Novotný.
„Rád bych architekta zapojil do práce úřadu už před koncem roku. V počáteční fázi by byl v zaměstnaneckém poměru, protože v prvních letech by určitě měl dost práce,“ představil svoji vizi starosta Navrátil.
Tabulkový plat kvalitního architekta nezaplatí, zjistili v Brodě
„Město Žďár je do určité míry poškozeno čtyřicetiletou érou komunismu a ne úplně promyšlenou výstavbou od 90. let. Nicméně je tady obrovská příležitost stavět nově, moderně a zajímavě,“ zdůrazňuje.
Architekta momentálně nemá žádné z okresních měst na Vysočině. Všude však už toto téma řešili nebo řeší.
Dřív fungoval městský architekt například v Havlíčkově Brodě. Podle tamního místostarosty Libora Honzárka (TOP 09) dvacetitisícové město nemůže kvalitnímu architektovi nabídnout na úřednické pozici odpovídající plat.
Částečný úvazek prý měl rovněž svá úskalí, protože o služby takového architekta hodně stáli investoři, kteří chtěli ve městě něco prosadit. „Teoreticky by to dobré bylo, kontinuita by byla dobrá,“ řekl Honzárek. V mnoha případech však podle místostarosty stačí, když má město profesně zdatné úředníky na odboru územního plánování.