Jedna z největších poutí v Česku začíná, do Žďáru láká obří ruské kolo

  16:04aktualizováno  16:04
Čtyři stupně, studený vítr, déšť. I přes takové psí počasí světští finišují s přípravou svých atrakcí. Půlka května patří ve Žďáře nad Sázavou už bezmála tři sta let tradiční svatojánské pouti. Ta je zároveň jednou z vůbec největších v celé České republice. Lákadlem pouti je letos obří ruské kolo.

„Zima je strašná, snad se na konci týdne zlepší počasí,“ přeje si Anna Dykovská, jejíž rodina jezdí s kolotoči už několik generací a Žďár patří mezi jejich obvyklé štace. A tak dobře ví, že v období kolem ledových mužů Pankráce, Serváce a Bonifáce bývá počasí hodně nevyzpytatelné.

Provozovatelé atrakcí na začátku týdne obsadili prostranství na Bouchalkách, někteří ve městě parkovali svoje nákladní auta a obytné karavany dokonce už před minulým víkendem.

Podle městského úřadu, který pouť organizuje, je na místě kolem stovky velkých a malých atrakcí a počítají také asi s dvěma sty stánky. Prodejci však většinou napínají plachty až v pátek.

„Návštěvníci na pouti najdou svoje oblíbené atrakce z dřívějška, jako je například visutý kolotoč, Extrembooster, katapult či Factor-X, ti menší například tradiční labutě, akvazorbing, strašidelný zámek či jízdárny s poníky a jiné. Letošní novinkou je obří ruské kolo,“ uvedla Marie Šustrová z odboru komunálních služeb.

Ceny vstupenek na atrakce se pohybují v podobné hladině jako loni. Horská dráha za 50 korun, Factor-X za 80, řetízkový kolotoč za 40. Svezení na obřím ruském kole přijde na 80 korun za pět minut jízdy.

Kolo je vysoké 35 metrů, což je pro srovnání o osm metrů více, než je vyhlídkový ochoz na věži kostela svatého Prokopa v centru města.

Fotogalerie

„Do otočné gondoly se vejde celá rodina. Kolo se otáčí pomalu a nabízí zajímavý výhled na město,“ popisuje Anna Dykovská z Prahy, která kolotoč provozuje.

„Chlapi atrakci montovali tři až čtyři dny a museli využít i velký jeřáb,“ dodává.

Světští žďárskou pouť hojně vyhledávají, jde o jednu z největších akcí svého druhu v Česku.

„Srovnatelná je například s řípskou nebo kutnohorskou poutí,“ zmiňuje Dykovská. Tyto akce jsou v kalendáři už na konci dubna.

Svatojánská pouť ve Žďáře

  • Církevní oslavy v kostele svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře začínají čtvrteční bohoslužbou v 17:00, kterou bude sloužit pomocný brněnský biskup Pavel Konzbul. V sobotu jsou mše v 11:00 a 17:00, v neděli v 6:00, 7:30, 9:00, 10:30 a 14:30.
  • Atrakce u zimního stadionu na Bouchalkách budou v provozu dnes do 20:30, v pátek a sobotu do půlnoci, v neděli do 20:00.
  • K pouťovému programu patří také trh v Domě kultury (v sobotu od 9 do 16 hodin) nebo zpřístupnění věže kostela svatého Prokopa s průvodcem (v sobotu od 9 do 20 hodin).
  • Návštěvníci pouti mohou zaparkovat u Domu kultury, městského úřadu, polikliniky nebo na centrálním parkovišti za Komerční bankou či na sídlišti Klafar, které je však průjezdné pouze ze Žďáru 3. V případě dobrého počasí bude možné auta odstavit také na travnaté ploše na Libušíně (pašijový areál).

Tradice žďárské pouti ovšem sahá až k roku 1722, kdy byl vysvěcen kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře. V barokní éře mířily v procesích na kopec nad Konventským rybníkem tisíce lidí.

Traduje se, že v roce 1779, tedy k padesátému výročí svatořečení, přišlo světce uctít kolem 50 tisíc poutníků. Církevní slavnost tehdy trvala celých pět dní.

Velké oblibě se těšily slavnosti na vodě navalis doprovázené ohňostrojem, později se této akci říkalo benátská noc. Nejnovější díl Žďárského uličníku zmiňuje, že ohňostroj je podle pramenů doložen už v roce 1735.

I když věhlas pouti během staletí kolísal, bývaly stánky ve 20. století rozložené podél celé zámecké zdi v dnešní Santiniho ulici.

Kolotoče stávaly třeba i u barokního mostu před hostincem Táferna nebo pod hrází Konventského rybníka. Hitem ve své době byl například cvičený medvěd, bleší cirkus nebo zápasník s hadem.

V roce 1980 se pak kolotoče přestěhovaly na volné prostranství u sportovišť na Bouchalkách.

Autor:

Nejčtenější

V Jihlavě zemřel muž, který žil nejdéle s transplantovaným srdcem

Rudolf Sekava podstoupil transplantaci srdce na podzim 1984 a byl nejdéle...

Ve věku nedožitých 83 let zemřel v jihlavské nemocnici nejdéle žijící muž s transplantovaným srdcem. Rudolf Sekava v tu...

Sucho mění zvyklosti, města nechávají trávu růst a pěstují luční kvítí

Tak jako vykvetlá tráva na Dolním hřbitově ve Žďáře nad Sázavou, mohou postupně...

Ve městech na Vysočině se začíná čím dál častěji prosazovat nový trend v údržbě zeleně. Radnice reagují na klimatické...

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Neústupný farmář soud prohrál, obchvat Havlíčkova Brodu se může stavět

Ilustrační snímek

Zahájení stavby jihovýchodního obchvatu Havlíčkova Brodu už po administrativní stránce nic nebrání. Krajský soud v...

Jedna z největších poutí v Česku začíná, do Žďáru láká obří ruské kolo

„Vždycky se snažíme přivézt něco nového,“ říká majitelka 35 metrů vysokého...

Čtyři stupně, studený vítr, déšť. I přes takové psí počasí světští finišují s přípravou svých atrakcí. Půlka května...

Další z rubriky

Hlavní silnici u Žďáru podjedou cyklisté tubusem, stavba omezila provoz

Spojnice Karlína s Žižkovem. Od roku 1953 tudy chodili dělníci z Žižkova do...

Stavba cyklostezky mezi Žďárem nad Sázavou a jeho místní částí Stržanovem omezila provoz na silnici I/37. Kvůli větší...

Vedení Jihlavy po letech jednalo s továrnou kritizovanou kvůli ekologii

Letecký pohled na jihlavský dřevozpracující závod Kronospan.

Jihlavská primátorka Karolína Koubová a náměstek pro životní prostředí Vít Zeman v Salcburku jednali s majitelem...

Světelské sklárny přišly o největšího odběratele. Chystá se propouštění

Den otevřených dveří ve světelských sklárnách Crystalite Bohemia (27. 5. 2017).

Velice úspěšné období skláren Crystalite Bohemia ve Světlé nad Sázavou na Havlíčkobrodsku na čas končí. Kvůli masivnímu...

Najdete na iDNES.cz