Pátek 25. června 2021, svátek má Ivan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 25. června 2021 Ivan

Svatojánská pouť na Zelené hoře se uskuteční o víkendu pod širákem

  14:11
Kolotoče nepřijely, ale svatojánská pouť bude. Žďár nad Sázavou v předstihu přesunul světskou část pouti na začátek září, církevní obřady se však uskuteční v obvyklém termínu. I na Zelené hoře, kde stojí poutní kostel svatého Jana Nepomuckého, ale dojde ke změnám. Hlavní část programu se o víkendu 15. a 16. května uskuteční vně areálu.

Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého je letos kvůli rozsáhlým opravám uzavřen, pouť se uskuteční venku. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„Z důvodu rozsáhlých oprav bude poutní chrám letos v květnu ještě uzavřen. V kostele probíhá rekonstrukce podlahy, opravy štukové výzdoby a restaurování všech oltářů,“ vyjmenoval farář Vladimír Záleský.

Přístupné nebude ani pole poutníků, tedy prostor mezi kostelem a ambity, na kterém bývalo pohřebiště. Po jeho zrušení se mu vrací původní účel, jako to bývalo za slavných barokních poutí, kdy do Žďáru mířily desítky tisíc poutníků.

Nově vydlážděné jsou cestičky od ambitů ke kostelu, srovnaný je i terén, kvůli zatravňování na něj však návštěvníci areálu zatím nemohou vstupovat.

„V celém areálu bude tedy otevřena pouze polovina ambitů, kde bude možné zakoupit duchovní literaturu a suvenýry. Druhá část ambitů se v této době rovněž proměňuje ve staveniště,“ vysvětluje kněz.

Poutní bohoslužby se tedy budou konat pod širým nebem na ozvučeném pódiu mimo areál, u brány ve směru od parkoviště na vrcholu kopce. Připraveny budou i lavičky.

Organizátoři počítají i s nepřízní počasí. Za vytrvalého deště by se bohoslužby uskutečnily v německé kapli v přístupné části ambitů.

Barokní poutě se konaly hned po vysvěcení

První poutní mše svatá bude tuto sobotu v 17 hodin s doprovodem chrámového sboru Fons. Kvůli nejistému počasí organizátoři zrušili původně plánovaný průvod z klášterní baziliky na Zelenou horu, který měl začít v 16 hodin. V neděli budou bohoslužby v 6.00, 7.30, 9.00, 10.30 a ve 14.30.

Letošní svatojánská pouť díky obřadům pod širým nebem dostane speciální nádech. Navíc si věřící připomenou 300 let od blahořečení Jana Nepomuckého, mučedníka a českého zemského patrona.

Jemu zasvěcená ikonická stavba architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichla na okraji Žďáru nad Sázavou se stala místem barokních poutí hned po vysvěcení kostela v září 1722.

„Velké slavnosti se odehrály v roce 1730, rok po svatořečení Jana Nepomuckého, a také o pět let později, kdy se slavilo domnělé pětisté výročí založení žďárského cisterciáckého kláštera,“ připomíná historik Regionálního muzea Stanislav Mikule.

V procesí kráčely davy lidí. Místní i ti, kteří připutovali z okolních měst a obcí. Traduje se, že v roce 1779, tedy k padesátému výročí kanonizace, přišlo uctít světce kolem 50 tisíc poutníků. Církevní slavnost tehdy trvala celých pět dní.

Duchovní povýšili svá kázání na umění

Barokní éru symbolizovalo i to, že se kazatelé předháněli v květnatosti kázání, která pak vycházela tiskem. „Za opata Václava Vejmluvy se z pouti stala velká slavnost, kázání povýšili na umění, hráli si se slovy, hledali nápaditá přirovnání. Kázat při pouti byla prestižní záležitost,“ zdůrazňuje Mikule.

Kolotoče až na konci léta

Světskou část pouti, která patří mezi největší v Česku, město v předstihu přeložilo kvůli protiepidemickým opatřením na nový termín.

„Atrakce začnou najíždět do města 30. srpna, hlavní pouť bude 4. a 5. září,“ informovala místostarostka Ludmila Řezníčková.

Otázkou podle mluvčího radnice Matěje Papáčka zůstává, v jakém rozsahu se pouť uskuteční. Už bylo avizováno, že nezasáhne za Sázavskou ulici, která bývala v minulých letech uzavřena.

„Zvažujeme, že kvůli provozu očkovacího centra ve sportovní hale by pouť nezasahovala ani na parkoviště před zimním stadionem,“ nastínil mluvčí.

Barokní poutě mívaly i jedno speciální lákadlo - navalis. „To byly slavnosti u Konventského rybníka, po jehož hladině se plavila nasvícená loď s muzikanty, událost navíc doprovázely ohňostroje,“ vysvětluje Mikule.

Postupem času se pro tyto akce vžil název benátská noc, za první republiky ji často pořádali hasiči, v padesátých letech minulého století však byl s touto zábavou konec.

Svátek patrona loďařů, kněží a ochránce zpovědního tajemství, který byl stanoven na 16. května, býval dokonce dnem pracovního klidu, než byl v roce 1925 zrušen.

Význam pouti poprvé utrpěl po zrušení žďárského kláštera a vyhoření zelenohorského kostela na konci 18. století. Zeslabil také ve druhé polovině 19. století a po druhé světové válce.

Naopak zájem sílí poté, co stát vrátil poutní kostel, který je zařazen na prestižním seznamu UNESCO, zpátky církvi. Stalo se tak v srpnu 2014, nyní prochází velkou obnovou. Farnost se v roce 2018 podílela také na obnovení lidové krojové pouti. Ta se však v posledních dvou letech kvůli pandemii neuskutečnila.

Autor:
  • Nejčtenější

Pohled, nebo Pohleď? Hoch spletl název a místo k babičce dojel na Vysočinu

Devítiletý chlapec se ztratil v úterý odpoledne cestou k babičce. Školák měl dojet do obce Pohled na Chrudimsku, jenže...

Tome, ten půlmaraton poběžíme spolu. Iva Součková o dětství svého syna

Premium Jsou to paradoxy. Už dvakrát si Tomáš Souček domů přivezl korunu pro krále fotbalového Česka, jenže co hraje v Anglii...

Chladno dalo včelám zabrat, med je lukrativním zbožím a jeho cena roste

Letošní studené jaro a start léta nesvědčily včelám medonosným. Ty do nezvykle chladného počasí vylétaly jen minimálně....

Kondiční trenér Sáblíkové: Martina je přírodní úkaz, musím ji krotit

Premium Vyrůstali v jednom městě, na gymnáziu chodili do jedné třídy a před pár lety jejich cesty propojil i sport. Vít Živný...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pošta v Jihlavě chce odejít ze sídlišť do polí za městem, lidé protestují

Česká pošta v Jihlavě plánuje radikální změny. Státní podnik chce od listopadu uzavřít dvě pobočky v nejobydlenějších...

Kdo staví dům, musí si připlatit. Kvůli prudkému nárůstu cen nestačí hypotéky

Premium Martin Hájek buduje v lokalitě Loukovec v Příhrazských skalách v Českém ráji dům, do kterého se nejspíš s rodinou nikdy...

Ralsko 30 let poté. „Český Černobyl“ je skanzenem sovětské okupace

Premium Zem je tu děravá jako ementál, naládovaná střelivem a nasáklá ropnými látkami. Co krok, to azbukou vyrytý nápis. Tu na...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

  • Další z rubriky

Historickým městem roku 2020 se stal Havlíčkův Brod, dostal milion korun

Historickým městem roku 2020 se dnes stal Havlíčkův Brod. Cenu udílenou za nejlepší péči o památky a odměnu milion...

Přibyslav vymění slavné skleněné průčelí kulturního domu, filmy musí jinam

O celou sezonu přišel kvůli proticovidovým opatřením přibyslavský filmový klub. A už nyní tuší, že je ohrožena i ta...

Chladno dalo včelám zabrat, med je lukrativním zbožím a jeho cena roste

Letošní studené jaro a start léta nesvědčily včelám medonosným. Ty do nezvykle chladného počasí vylétaly jen minimálně....

První rychlovlak z Prahy do Brna vyjede za 11 let, slibují železničáři

Zahájení stavby v roce 2028 a zprovoznění v roce 2032. Takové termíny slibují manažeři a inženýři Správy železnic v...

Nabídka lokálních potravin za hranicemi vyrazí dech, v Česku rozhoduje cena

Je všední letní den v bavorském příhraničí na německé straně Šumavy. Česká rodina si právě nakoupila v supermarketové...

S Ivou Pazderkovou jsme se za naši svatbu styděli, přiznal Pavlásek

Lukáš Pavlásek (42) je sice zasnoubený, ale do svatby se nehrne. Veselku zatím překazila konoravirová opatření. Komik v...

Kdo vám dovolil fotit? A my, že jsme tady doma. Takhle odcházeli Sověti

Před třiceti lety odešli z bývalé ČSFR poslední sovětští vojáci. Jejich odchod zachytila ale jen hrstka dokumentaristů....

Připravte se na epický kolaps, varoval burzovní amatéry slavný investor Burry

Michael Burry, který vydělal miliardy na tzv. internetové horečce nebo úderu poslední finanční krize, ostře zkritizoval...

Hlásí vám Google na mobilu chybu? Nejste sami, na vině je aktualizace

V posledních hodinách se objevilo mnoho případů, kdy uživatelům Androidu neustále systém ukazuje chybovou hlášku, že...