Kvetouch makových polí je plná Vysočina (ilustrační snímek).

Kvetouch makových polí je plná Vysočina (ilustrační snímek). | foto: Radek Miča, MAFRA

Pěstitelé máku se bojí o dobré jméno, ten jedlý někdo míchá s technickým

  • 5
Češi produkují nejvíc potravinářského máku na světě, kvetoucích lánů je nyní plná Vysočina. Tuzemští pěstitelé ale nyní mají strach, aby jim nezkazili jméno obchodníci, kteří do něj údajně přimíchávají mák technický.

U nás legálně pěstované odrůdy mají velmi nízký obsah morfinu a jsou chuťově výborné. Někteří obchodníci ale začínají údajně do zdejšího máku přimíchávat mák technický, dovezený ze zahraničí. Ten je sice levnější, ale nepoživatelný, má odpornou chuť.

Poukazuje na to například Jaroslav Mikoláš ze sdružení Český mák, které soustřeďuje pěstitele: "Obávám se, aby zahraniční odběratelé nezačali na tradiční kvalitní český produkt nahlížet podobně jako my na polské potraviny po aféře s posypovou solí."

Že se něco děje, zpozorovali taky ministerstvo zemědělství a celníci, kterým pěstitelé musejí hlásit každé makové pole větší než sto metrů čtverečních. Už chystají opatření.

Budou kontrolovat, co je ještě potravina

"Náš resort letos v březnu zaznamenal vysoký dovoz semene máku z rizikových oblastí, to znamená z těch, kde je mák pěstován pro produkci morfinu k lékařskému využití. Jde o Austrálii, Turecko, Francii, Španělsko a Maďarsko. Stejného problému si všimli pracovníci Generálního ředitelství cel," řekl mluvčí ministerstva zemědělství Jan Žáček.

Tato situace je podle něj nová, protože do Česka bylo v minulosti dováženo jen velmi málo makového semene. "Z hlediska České republiky je tato situace riziková nejen tím, že se pravděpodobně dováží mák s vyšším obsahem morfinu, ale i tím, že tato situace může zpochybnit kvalitu českého potravinářského máku," vysvětlil Žáček.

Ministerstvo připravuje vyhlášku, která umožní kontrolu znečištění makového semene morfinovými alkaloidy, stanoví jejich horní hranici, a tím vymezí, co ještě je potravina. Vyhlášku ještě čeká schvalovací proces.

"Těžko ovlivníme, co se s mákem děje poté, co ho prodáme"

Například na Třebíčsku v současnosti pěstuje nejvíc potravinářského máku zemědělský podnik Agrochema Studenec, budoucí makovice tu kvetou na pěti stech hektarech.

"Jsme tradiční pěstitelé, máme i vlastní čisticí linku, čisté makové semeno prodáváme velkoobchodníkům. Makovinu, tedy makovou slámu, každoročně vozíme do Zentivy na další farmaceutické zpracování," uvedl předseda představenstva Agrochemy Miroslav Horký.

"Samozřejmě nás netěší zvěsti, že někdo začíná kazit pověst českému máku, který v naprosté většině putuje na vývoz. Že s ním někdo dělá kejkle. Může nám to úplně zkazit odbyt. Těžko ovlivníme, co se s naším produktem děje poté, když ho prodáme," upozornil Horký.

V současnosti je u nás potravinářským mákem oseto asi 18 tisíc hektarů polí, nejvíc na Vysočině a Moravě celkově.

"Mák se na našem území pěstuje od nepaměti, je to tradiční potravina slovanských zemí. Doma ho zůstává minimum, nejvíc se vyváží do Ruska, na Ukrajinu, do Polska, odběrateli jsou i Rakousko a Německo. Našimi největšími konkurenty jsou asi Turci. Dobrou výkupní cenou se dá nazvat 40 až 50 korun za kilogram," vysvětlil Jaroslav Mikoláš z Českého máku.

V tuzemsku se plodině daří proto, že máme dobré klimatické podmínky a zdejší odrůdy jsou odolné vůči škůdcům.