Řidiče na hlavních tazích Vysočiny bude ve středu brzdit 280 traktorů

  15:38aktualizováno  15:38
Hlavní silnice na Vysočině ve středu dopoledne obsadí traktory. Uskuteční se totiž protestní jízda zemědělců, která má na Vysočině vůbec největší podporu z celé republiky. Na komunikacích se objeví přibližně 280 zemědělských strojů, které se budou pohybovat pomalou rychlostí a zdržovat ostatní.

Traktory zemědělců opět ucpou silnice. | foto: Radek MičaMF DNES

"Co mám informace, tak s protesty na Třebíčsku souhlasí všichni, kterých se mají plánované škrty ohledně zelené nafty dotknout, tedy zemědělské podniky," sdělil ředitel třebíčské Okresní agrární komory Karel Coufal.

"V době, kdy největší konkurenti Poláci mají od svého parlamentu přiklepnuté další finanční přilepšení, co se týče vratek za naftu, my se máme připravit na ještě větší propad ve vstřícnosti od státu?" ptal se Coufal.

"Zatím jsem se setkal jen s pozitivními reakcemi na plánovaný protest. Když se lidem vysvětlí, v čem je ten smysl, že vratka zelené nafty je ve všech zemích unie kromě Slovenska, které ji však brzo bude zavádět, pak v tom lidé vidí logiku a chápou nás," řekl předseda Zemědělského družstva Hořice František Novák.

Do Prahy nemohou, mají tam zákaz vjezdu

Řidiči mohou mít dotaz, proč se zemědělci nevydají do Prahy před ministerstvo nebo vládu. "Úřady, které o zemědělství a jeho podpoře rozhodují, jsou roztříštěné po republice, navíc na pražskou magistrálu má pomalá zemědělská technika zákaz vjezdu," řekl zástupce agrární komory.

Protesty ze 23. května

Policie upozorňuje na možné komplikace v dopravě, které se čekají v době protestu mezi 9. a 11. hodinou. Protestní jízdy se mají v avizovaných úsecích opakovat nejméně dvakrát. Zemědělská technika bude například ve středu dopoledne pomalu jezdit v úseku vedoucím od okraje Jihlavy až po Jamné - na hlavní cestě směrem na Žďár nad Sázavou. "Vyjedeme nejen kvůli vratkám daně, ale kvůli celkové situaci našeho zemědělství," řekla Jana Lokvencová z družstva ve Zhoři.

Další místo protestu? Třeba trasa z Košetic do Červené Řečice na Pelhřimovsku. "Nebude se jednat o blokádu silnice. Zemědělské stroje pojedou svou rychlostí, což je asi 25 kilometrů v hodině. Budou označené transparenty, možná i státní vlajkou," zmínil předseda Zemědělského obchodního družstva Hořice František Novák. Na silnicích Pelhřimovska se bude podle něj pohybovat kolem padesátky vozidel farmářů.

Neprotestují všichni

Na Třebíčsku bude ve středu od devíti do jedenácti hodin problém projet třemi lokalitami s hustou dopravou. V každém vytyčeném úseku se bude pohybovat okolo třiceti zemědělských vozů. Na Brodsku vyjede technika z několika seřadišť. "Vyrazí směrem k Havlíčkovu Brodu, kde budou zemědělci využívat k obrátkám kruhové objezdy," uvedla mluvčí brodské policie Jana Mazourová.

Nezúčastní se ale všichni zemědělci. "Do protestu proti rušení daňových úlev u nafty, které třeba sociální služby na rozdíl od zemědělců nečerpají, se nezapojím. Jiné by to bylo, kdyby se dávala najevo nespokojenost s nabubřelou administrativou, potravinovou nesoběstačností tohoto národa a s tím, že sedláctví je na periferii zájmů," vysvětlil Josef Sklenář z Jihlavy.

Nyní mají farmáři nárok na vrácení 60% spotřební daně, kterou zaplatili při nákupu nafty spotřebované při zemědělských činnostech. Po zrušení úlevy by platili zhruba o 11 korun za litr víc.

Kde se dají čekat komplikace na cestách

Zemědělci budou ve středu protestovat formou zpomalování silničního provozu. V jakých úsecích se mohou řidiči zdržet?

Havlíčkobrodsko

Silnice od Štoků, Humpolce, Habrů a Ždírce nad Doubravou směrem na Havlíčkův Brod. Avizován je i protest v úseku Přibyslav - Žďár nad Sázavou a Ledeč nad Sázavou -dálnice D1 (Loket).

Pelhřimovsko

Silnice z Obrataně do Leskovic, z Košetic do Červené Řečice, z Božejova do Nové Včelnice a z Pelhřimova do Vyskytné.

Jihlavsko

Předpokládá se protest na osmi místech: část dálničního přivaděče, Helenín - V. Beranov - Jamné, Velký Beranov - Měřín, Dušejov -"kostelecká" křižovatka, Telč -křižovatka u Ořechova, Stará Říše -Kasárna, Stonařov - Kasárna. Třebíčsko Silnice Kožichovice - Třebíč -Krahulov, Litohoř - M. Budějovice, Studenec - Náměšť n. O. - Jinošov.

Žďársko

Rušno bude hlavně kolem Žďáru. Technika může jezdit ve směru od Sázavy, Křižanova, Ostrova nad Oslavou, Nového Města i Bohdalova. Další protesty jsou hlášeny na cestách Křižanov - Jivoví a Bystřice nad Pernštejnem - Lesoňovice.

Zdroj: zemědělci, Policie ČR

Autoři: ,

Nejčtenější

Dvacetikilometrové kolony na D1 mohou kvůli zúžení trvat až do středy

D1 Kolaps u Velkého Meziříčí

Dvacetikilometrové kolony, místo plynulé jízdy jen popojíždění, ztracené desítky minut. Tak od počátku týdne vypadá...

Dálnici D1 u Velkého Meziříčí už od rána oboustranně blokovaly kolony

Kvůli zprovoznění části dálnice D1 a zakreslení vodorovného značení na 45....

Provoz na dálnici D1 na Vysočině u Velkého Meziříčí v pondělí po celý den obousměrně komplikovaly kolony. Auta v nich...

Za rok nikdo většího kapra nechytil. Úlovek studenta je v knize rekordů

Fantastic. Tak pojmenoval Stanislav Blažka z Jihlavy obřího, 32 kilogramů...

Do České knihy rekordů přibyl další zápis. Nově do ní byl zanesen výkon osmnáctiletého Stanislava Blažky z Jihlavy,...

Za smrt chlapce pod koly vláčku navrhla policie obžalobu, tají proti komu

V zábavním areálu Šiklův mlýn zemřel pětiletý chlapec pod koly vláčku (14. 7....

Policie po roce uzavřela vyšetřování tragické nehody, která se stala v areálu zábavního parku Šikland ve Zvoli u...

Opravy starých traktorů zaberou i rok, výsledky sklízely obdiv na přehlídce

Setkání historických traktorů ve Škrdlovicích na Žďársku se letos konalo už...

Ochota obětovat koníčku čas i peníze, mít podporu blízkých a obrovské nadšení. To vše musí mít nadšenci zabývající se...

Další z rubriky

V bystřickém parku miniatur už stojí Zubštejn, během léta přibude Pernštejn

Výtvarník a modelář Zdeněk Brachtl dokončil pro park miniatur v Bystřici nad...

Park miniatur, jedno z bystřických turistických lákadel, je bohatší o další hrad. Dokončen byl model Zubštejna v...

Damani, miniaturní příbuzní slonů, mají v jihlavské zoo první mládě

Daman, samotářské a plaché noční zvíře. Od loňska se jejich rodina zabydluje v...

Jihlavské zoologické zahradě se podařilo odchovat první mládě damana pralesního. Unikátní zvíře lze v zoo spatřit jen v...

Oprava Vysocké ulice ve Žďáře se odsouvá. Počkají i úpravy kruhového objezdu

Při rekonstrukci Vysocké ulice se změní i „kruháč“ na křížení s Wonkovou a...

Rekonstrukce Vysocké ulice ve Žďáře nad Sázavou bude rozsáhlejší, než se plánovalo. Oprava komunikace i přebudování...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz