Masaryk v Jihlavě přišel o část kníru. Mají ho strážníci na služebně

  18:35aktualizováno  18:35
Socha Tomáš Garrique Masaryka v Jihlavě přišla o část knírku, který k podobě prezidenta neodmyslitelně patří. Újmu socha utrpěla dva týdny před volbami a výročím vzniku republiky, kdy se u sochy odehraje ceremoniál. Zatím není jasné, zda je poškození dílem vandala.

Poškozená socha T. G. Masaryka před jihlavským gymnáziem. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Nová socha stála před jihlavským gymnáziem v ulici Jana Masaryka téměř přesně dva roky. Odhalena byla slavnostně na výročí vzniku republiky, 28. října 2011. Nyní upadla část kníru prvního českolovenského prezidenta.

Poslední socha Masaryka povolená komunisty

Původní socha od akademického sochaře Jaroslava Šlezingera byla zřejmě tou poslední, kterou nastupující vláda komunistů 12. září 1948 dovolila vztyčit. I tehdy finance na sochu pocházely ze sbírky veřejnosti. Jejího odhalení se tehdy účastnily na tři tisíce lidí. Šlezinger, pro kterého byla socha Masaryka v Jihlavě vrcholným dílem, byl později odsouzený ve vykonstruovaném politickém procesu na 25 let těžkého žaláře. Zemřel v roce 1955 na následky nucených prací, při nichž mlel a třídil uranovou rudu.

Repliku sochy prvního československého prezidenta měl vytvořit sochař Roman Richtermoc z Hořic, jenže ten před dokončením díla náhle zemřel. Sochu po něm převzal a dokončil kamenosochař Robert Musil z Ostroměře.

"Spousta lidí si toho ani nevšimne. Ale to by se nemělo, vandalismus by se měl trestat," řekl kolemjdoucí devětapadesátiletý Stanislav z Jihlavska. Symboliku před volbami v tom ale nevidí. "To spíš byli nějací nerozvážní mladíci," dodal.

"Nechápu, jaký to má význam. Nikomu to tady nepřekáží, Masaryk byla osobnost. Nevidím důvod, proč to někdo poničil," řekla devatenáctiletá studentka Gabriela Návojská z Havlíčkova Brodu, která v Jihlavě studuje.

Socha Masaryka stála před jihlavským gymnáziem do roku 1961. Pak ji komunisté nechali strhnout a rozbít. O návrat její repliky se léta snažila Marie Bohuňovská. Ta na její obnovu založila Spolek za navrácení sochy TGM do Jihlavy a veřejnou sbírku. Zpráva o poničení sochy jí zasáhla. "Dozvídám se o tom až od vás, to je hrozné," neskrývala překvapení Bohuňovská.

O poškození sochy už v pondělí dopoledne věděla i městská policie. Ti ztracený úlomek vousu nalezli a převezli na služebnu. "Strážníci úlomek levé části vousu nalezli, máme ho tu," potvrdil ředitel městské policie Jan Frenc.

Jde zhruba o dva a půl centimetru velký kousek. A Frenc se nedomnívá, že by šlo o útok vandala. "Pravděpodobně to vypadá, že mohlo jít o únavu materiálu, do kterého zatekla voda a část se ulomila," řekl Frenc.

Kamery městské policie na sochu nevidí, pojištěná nebyla

Zda-li přece jen neměl na svědomí poškození sochy vandal, už ale strážníci nezjistí. Kamery městské policie na sochu nevidí. "Nezaznamenali jsme při hlídkách, že by na sochu někdo lezl. A pokud by ji někdo chtěl poškodit, poničil by ji více," dodal Frenc.

"Volala jsem sochařům. Divili se, že by někde byla nějaká prasklina. Na druhou stranu je prý pískovec opravdu takový živý materiál. Možná už teď o víkendu by měli přijet a poškození opravit," řešila událost Bohuňovská.

Poškozená socha T. G. Masaryka před jihlavským gymnáziem.

Poškozená socha T. G. Masaryka před jihlavským gymnáziem.

Kámen, ze kterého je socha vyhotovená, byl přitom už po dokončení sochy nakonzervován proti povětrnostním vlivům. Záruka na sochu podle ní není. A socha není ani pojištěná proti vandalismu. "To by byla tak vysoká pojistka, že bychom se nedoplatili," dodala.

Socha zatím stále patří sdružení. Chce ji však v příštím roce darovat městu, jakmile vstoupí v platnost nový občanský zákoník. "Ten nám umožní sochu darovat s podmínkou, aby například nebyla odstraněná," dodala Bohuňovská.

V pondělí se u sochy zastavil i čtyřiadvacetiletý Jaroslav Točík, který k ní má zvláštní vztah. "Mojí babičky snoubenec byl v pracovním táboře se sochařem, který původní sochu vytvořil. Moje babička se proto v navrácení sochy do Jihlavy hodně angažovala," zmínil Točík. A její poškození nesl nelibě.

Nejčtenější

Při útoku proti Saúdské Arábii nebyly použity české motory, brání se firma

Úlomky raket použitých proti Saúdské Arábii (18. 9. 2019)

Společnost První brněnská strojírna Velká Bíteš ze skupiny PBS Group ve čtvrtek popřela, že by její motory typu TJ100...

Fronta na banány? Ne, lidé v Jihlavě se registrovali u nového zubaře

Nedostatek zubařů v Jihlavě nutí pacienty k ponižujícím krokům. Museli si třeba...

Situace s chybějícími zubaři v Jihlavě a na celé Vysočině začíná být skutečně žalostná. Z marné snahy sehnat...

Rychlá železnice by měla vést přes Světlou a Jihlavu, uvažuje stát

Moderní rychlovlaky by měly mezi Prahou a Brnem jezdit 350kilometrovou

Správci železnic po odmlce představili své nové plány na vysokorychlostní trať, která by měla v roce 2030 protnout...

V Jihlavě vzniklo obří datové centrum, skladují v něm 10 petabajtů

Specialista Pavel Pokorný vytahuje šuplík jedné ze skříní ve speciální...

Nenápadná místnost v suterénu jedné z budov v areálu krajského úřadu na Žižkově ulici v Jihlavě skrývá technologický...

První liga: Budějovice vyhrály i potřetí, zatím neztratila ani Poruba

Českobudějovický útočník Radek Prokeš (vlevo) se snaží uniknout Lukášovi...

Hokejisté Českých Budějovic a Poruby potupili ve třetím kole první ligy soupeře devíti góly a vládnou tabulce se...

Další z rubriky

Po zvonech ve žďárském kostele opravují vitrážová okna i kazatelnu

Kostel svatého Prokopa s vyhlídkovou věží v centru Žďáru nad Sázavou.

Postupná obnova žďárského kostela svatého Prokopa pokračuje i letos. Dominanta středu města s typickou cibulovitou věží...

Po opravě mostů začne Jihlava budovat nový sjezd z přivaděče k obchodům

Dvouletá oprava čtyř mostů na dálničním přivaděči u Vodního ráje v Jihlavě by...

Jihlava by se na jaře roku 2021 měla dočkat výrazné dopravní změny. Magistrát plánuje vybudovat sjezd z mostu na...

Stále více lidí chce svou závislost řešit, poradny vznikají i na venkově

V Jihlavě ještě pár heren navzdory antihazardní vyhlášce přetrvává. Stojí v...

Počet lidí se závislostí roste. A ještě víc roste jejich zájem s problémem něco dělat. Svědčí o tom zvyšující se zájem...

Rychlá železnice by měla vést přes Světlou a Jihlavu, uvažuje stát

Moderní rychlovlaky by měly mezi Prahou a Brnem jezdit 350kilometrovou

Správci železnic po odmlce představili své nové plány na vysokorychlostní trať, která by měla v roce 2030 protnout...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz