Pondělí 6. února 2023, svátek má Vanda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 6. února 2023 Vanda

Dobrovolníci šijí celé hodiny, často až do noci. Dodali už tisíce roušek

  16:12
Hodiny u šicího stroje, shánění látek, gumiček a dalšího materiálu, fronty u galanterie, rozvážení hotových kusů. Tím nyní žijí stovky lidí napříč Vysočinou. Díky sociálním sítím se dávají dohromady dobrovolníci, kteří jsou ochotni věnovat výrobě ochranných pomůcek čas. Většina tak činí nezištně.
Výroba jedné roušky zabere Romaně Šimurdové ze Žďáru nad Sázavou zhruba patnáct...

Výroba jedné roušky zabere Romaně Šimurdové ze Žďáru nad Sázavou zhruba patnáct minut. Denně jich ušije kolem dvacítky. | foto: Petr Šimurda

Na aktivitu zapálených švadlenek a krejčích obratem zareagovaly i radnice. Zřizují sběrná místa, koordinují distribuci roušek. Do šití jsou často zapojeni i sami úředníci a zaměstnanci městských organizací.

Z přibývajících roušek se radují například v Jihlavě. „Dostali jsme čtyřicet roušek od paní, s níž jsou telefonisté z dobrovolnického call centra domluveni, že jim je bude šít. Vlastními silami, doma, na svém stroji. Paní si zároveň vyzvedla větší množství látky, kterou do centra donesla jedna pracovnice magistrátu, aby šička měla z čeho vyrábět,“ popsala výpomoc mezi lidmi Aneta Hrdličková z jihlavské radnice.

Činily se i učitelky z Mateřské školy Mozaika, jež doručily na magistrát 170 ušitých roušek.

Všem dobrovolníkům náleží podle vedení města velké poděkování. „Musí to být náročná práce, avšak věřte, že se roušky dostanou do správných rukou, převážně k seniorům, kteří potřebují pomoc. Poděkování patří i pánovi, který na 3D tiskárně tiskne pomůcku pro šití šňůrek k rouškám a zdarma je dobrovolníkům dodává. Je úžasné, jak se ve stavu nouze dokáže snoubit moderní technika s šikovnými českými ručičkami a lidé bez okolků okamžitě pomáhají druhým,“ uvedla primátorka Jihlavy Karolína Koubová.

Každý, kdo se zapojí do šití roušek, je může bezpečně bez kontaktu s jinými lidmi nechat v odběrné nádobě za dveřmi jihlavské radnice při vchodu z Hluboké ulice.

Další místa jsou za vstupem na krajský úřad v Žižkově ulici či v domě oblastní charity na Jakubském náměstí. Lidé, kteří nemohou nebo nechtějí cestovat, mohou využít městské call centrum. Jeho prostřednictvím bude pro hotové ústenky vyslán dobrovolník.

Zdarma je dostávali, pak roušky za 250 korun prodávali

Iniciativní švadlenky jsou i v dalších městech kraje. V Pelhřimově mohou zájemci získat od šiček roušky třeba přes facebookovou skupinu města. Většinou bezplatně. Najdou se ale lidé, kteří úmyslů dobrovolnic zneužívají.

„Nedávno se tu objevil případ, kdy si paní vyprosila ušití roušek pro své blízké, dostala několik kusů zdarma a obratem se je pokoušela přes internet prodat, a to dokonce kus za 250 korun,“ prozradila mladá maminka Jana z Pelhřimova, která pro své okolí našila už desítky ústenek.

„Nevzala bych si za to ani korunu. Zatím mě to stálo jen čas. Materiál mám díky starším prostěradlům a povlečení. Někdy se u toho zaseknu a šiji až do noci,“ dodala žena.

Lidé z Pelhřimova, již by svými výtvory chtěli obdarovat potřebné, mohou také využít takzvaná „rouškovrata“. Ta u své provozovny zřídila tamní organizace Hodina H. Na upravené dveře je možné roušky nejen umístit, ale také si je odtud v případě potřeby brát.

Hned první den měli ve Velkém Meziříčí k odběru tisíc kusů

Obrovská vlna solidarity se zvedla ve Velkém Meziříčí. Tam dárci nosí na sběrné místo v budově Obecníku ušité ústenky od úterý. A to hodně aktivně.

„Jen za první den sociální služby obdržely neuvěřitelných tisíc roušek. Je obdivuhodné, jak dokážeme společně reagovat na aktuální situaci a spojit své síly,“ řekl meziříčský starosta Alexandros Kaminaras.

Pomůcky poslouží sociálním službám, seniorům, dobrovolníkům a dalším potřebným. Sběrná místa postupně přibývají i v dalších městech Vysočiny, roušky s vděkem přijímají i nemocnice.

Do nemocnice, konkrétně té v Novém Městě na Moravě, míří také většina roušek ušitých dobrovolnicemi ze Žďáru nad Sázavou, kde se organizované výroby chopila Vlaďka Zemanová. „Mrzelo mě, že se s nedostatkem roušek nic nedělá, tak jsem to hned v pondělí zkusila zorganizovat,“ popisuje žena.

Do facebookové skupiny Žďáráci pomáhají začali rychle přibývat členové ochotní roušky ušít a věnovat těm, již je potřebují. Ve skupině je téměř tři sta členů, vedle aktivních šiček i lidé, kteří nabízí zdarma látky i další pomoc. Do terénu už díky tomu putovaly stovky výrobků.

Šití roušek jako forma tichého protestu proti Andreji Babišovi

Kolem dvaceti roušek denně ušije například jedna ze členek skupiny Romana Šimurdová. Zvládla by jich i víc, ale stará se o dvě malé děti. Ušití jednoho kusu jí zabere asi čtvrt hodiny.

„Nejvíc si nyní musíme chránit doktory a sestřičky ve spádové nemocnici. Nerada bych slyšela o případech, že se hospitalizovaní pacienti nakazí přímo v nemocnici. Také mám babičku, která není úplně v dobré kondici. Přála bych si, abychom v létě oslavili její devadesátiny. V neposlední řadě je to i moje forma tichého protestu proti Andreji Babišovi,“ řekla mladá žena.

Druhé kolo  vyhrál a novým prezidentem České republiky se stane Petr Pavel, porazil Andreje Babiše

Nově zvolený prezident složí slib do rukou předsedy Senátu na Hradě 9. března

  • Nejčtenější

Mléko se prodává za čtyřnásobek naší ceny, stěžovala si farmářka premiérovi

Sníží se ceny potravin na pultech obchodů? Kdo za ně může? Jsou to zemědělci, potravináři nebo obchodníci? Odpovědi na...

Po 1. oddělení přišly Vraždy na dvojce. Policista ze Smíchova je psal do diáře

Právě dnes vyšla další kniha kriminálních příběhů založených na reálných případech. Sepsal ji Ondřej Fanta, v současné...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sníh komplikuje dopravu napříč Českem, na Jihlavsku se čelně střetly kamiony

Sněžení, vítr a sněhové jazyky během pondělní noci a rána zkomplikovaly dopravní situaci v Česku. Hasiči od půlnoci...

Když doma měli všichni to samé... Výstava ukáže hračky ze 70. a 80. let

Stavebnice, hry, skládačky, auta, postavičky, panenky a mnohé další hračky potěší návštěvníky všech věkových kategorií....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na trati z Brna do Jihlavy byl tři hodiny přerušený provoz, vlak srazil člověka

Na trati z Brna do Jihlavy byl v neděli večer asi tři hodiny přerušený provoz. Vlak srazil člověka u Náměšti nad...

Kriminalista Karel Tichý: Jestli se Radovan Krejčíř vrátí, budu první mrtvý

Premium Podle Karla Tichého už dříve Radovan Krejčíř vyslal signál, že chce zpátky do Česka. A byl za to ochotný vysvětlit...

Trable s láskou v posteli. Když chce jeden z partnerů víc než ten druhý

Premium „Ty už mě nemiluješ! Vůbec tě nevzrušuju!“ protne noční ticho výčitka ostrá jako břitva a následuje vzlykot, nad nímž...

Závislost na alkoholu? Při odvykání můžete vidět bílé myši, vysvětluje odbornice

Premium Dvě skleničky vína ještě neznamenají závislost na alkoholu. „Aby člověk mohl být označen za závislého, musí splnit...

Klokanům horským se v Jihlavě daří, hned tři samice mají ve vacích mláďata

První v Jihlavě narozená mláďata klokanů horských mohou v těchto dnech s trochou štěstí zahlédnout pozorní návštěvníci...

Mléko se prodává za čtyřnásobek naší ceny, stěžovala si farmářka premiérovi

Sníží se ceny potravin na pultech obchodů? Kdo za ně může? Jsou to zemědělci, potravináři nebo obchodníci? Odpovědi na...

Dostavba koupaliště se opět odkládá, zastupitelé Světlé odmítli dotaci

Nebylo to snadné rozhodnutí, ale zastupitelé Světlé nad Sázavou odmítli mnohamilionovou dotaci ministerstva práce a...

„Už za Průhonicemi mně bylo líp.“ Naďa Urbánková si Vysočinu zamilovala

Jako dárek k sedmdesátinám si před lety dala zdravotní prohlídku, během níž jí lékaři objevili rakovinu. Ale ani tehdy...

Prosázel a propil 7 milionů korun. Prodal jsem i Českého lva, říká Vondráček

Televizní reportér, novinář a režisér David Vondráček (59) prohrál za celý svůj život v hazardu sedm milionů korun....

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...

Každý má nějakou erotickou slabůstku či fetiš. Které patří mezi nejčastější?

Mít v sexuálních hrátkách nějakou více či méně podivnou „úchylku“, která nám dělá dobře, rozhodně není hřích. Je to...

A TOTO VÍTE? K čemu je ten tlustý válec na hlavních moderních tanků

Seriál I na tanku lze identifikovat věci, které mohou u někoho vzbudit otazníky. Například tlustší válec na hlavni kanonu....

Zemřela zpěvačka Naďa Urbánková. Proslavila se hity Závidím či Drahý můj

Ve věku 83 let zemřela v pátek zpěvačka a herečka Naďa Urbánková, držitelka pěti Zlatých slavíků, interpretka hitů...