Čtvrtek 22. dubna 2021, svátek má Evženie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 22. dubna 2021 Evženie

Dobrovolníci šijí celé hodiny, často až do noci. Dodali už tisíce roušek

  16:12
Hodiny u šicího stroje, shánění látek, gumiček a dalšího materiálu, fronty u galanterie, rozvážení hotových kusů. Tím nyní žijí stovky lidí napříč Vysočinou. Díky sociálním sítím se dávají dohromady dobrovolníci, kteří jsou ochotni věnovat výrobě ochranných pomůcek čas. Většina tak činí nezištně.

Výroba jedné roušky zabere Romaně Šimurdové ze Žďáru nad Sázavou zhruba patnáct minut. Denně jich ušije kolem dvacítky. | foto: Petr Šimurda

Na aktivitu zapálených švadlenek a krejčích obratem zareagovaly i radnice. Zřizují sběrná místa, koordinují distribuci roušek. Do šití jsou často zapojeni i sami úředníci a zaměstnanci městských organizací.

Z přibývajících roušek se radují například v Jihlavě. „Dostali jsme čtyřicet roušek od paní, s níž jsou telefonisté z dobrovolnického call centra domluveni, že jim je bude šít. Vlastními silami, doma, na svém stroji. Paní si zároveň vyzvedla větší množství látky, kterou do centra donesla jedna pracovnice magistrátu, aby šička měla z čeho vyrábět,“ popsala výpomoc mezi lidmi Aneta Hrdličková z jihlavské radnice.

Fotogalerie

Činily se i učitelky z Mateřské školy Mozaika, jež doručily na magistrát 170 ušitých roušek.

Všem dobrovolníkům náleží podle vedení města velké poděkování. „Musí to být náročná práce, avšak věřte, že se roušky dostanou do správných rukou, převážně k seniorům, kteří potřebují pomoc. Poděkování patří i pánovi, který na 3D tiskárně tiskne pomůcku pro šití šňůrek k rouškám a zdarma je dobrovolníkům dodává. Je úžasné, jak se ve stavu nouze dokáže snoubit moderní technika s šikovnými českými ručičkami a lidé bez okolků okamžitě pomáhají druhým,“ uvedla primátorka Jihlavy Karolína Koubová.

Každý, kdo se zapojí do šití roušek, je může bezpečně bez kontaktu s jinými lidmi nechat v odběrné nádobě za dveřmi jihlavské radnice při vchodu z Hluboké ulice.

Další místa jsou za vstupem na krajský úřad v Žižkově ulici či v domě oblastní charity na Jakubském náměstí. Lidé, kteří nemohou nebo nechtějí cestovat, mohou využít městské call centrum. Jeho prostřednictvím bude pro hotové ústenky vyslán dobrovolník.

Zdarma je dostávali, pak roušky za 250 korun prodávali

Iniciativní švadlenky jsou i v dalších městech kraje. V Pelhřimově mohou zájemci získat od šiček roušky třeba přes facebookovou skupinu města. Většinou bezplatně. Najdou se ale lidé, kteří úmyslů dobrovolnic zneužívají.

„Nedávno se tu objevil případ, kdy si paní vyprosila ušití roušek pro své blízké, dostala několik kusů zdarma a obratem se je pokoušela přes internet prodat, a to dokonce kus za 250 korun,“ prozradila mladá maminka Jana z Pelhřimova, která pro své okolí našila už desítky ústenek.

„Nevzala bych si za to ani korunu. Zatím mě to stálo jen čas. Materiál mám díky starším prostěradlům a povlečení. Někdy se u toho zaseknu a šiji až do noci,“ dodala žena.

Lidé z Pelhřimova, již by svými výtvory chtěli obdarovat potřebné, mohou také využít takzvaná „rouškovrata“. Ta u své provozovny zřídila tamní organizace Hodina H. Na upravené dveře je možné roušky nejen umístit, ale také si je odtud v případě potřeby brát.

Hned první den měli ve Velkém Meziříčí k odběru tisíc kusů

Obrovská vlna solidarity se zvedla ve Velkém Meziříčí. Tam dárci nosí na sběrné místo v budově Obecníku ušité ústenky od úterý. A to hodně aktivně.

„Jen za první den sociální služby obdržely neuvěřitelných tisíc roušek. Je obdivuhodné, jak dokážeme společně reagovat na aktuální situaci a spojit své síly,“ řekl meziříčský starosta Alexandros Kaminaras.

Pomůcky poslouží sociálním službám, seniorům, dobrovolníkům a dalším potřebným. Sběrná místa postupně přibývají i v dalších městech Vysočiny, roušky s vděkem přijímají i nemocnice.

Do nemocnice, konkrétně té v Novém Městě na Moravě, míří také většina roušek ušitých dobrovolnicemi ze Žďáru nad Sázavou, kde se organizované výroby chopila Vlaďka Zemanová. „Mrzelo mě, že se s nedostatkem roušek nic nedělá, tak jsem to hned v pondělí zkusila zorganizovat,“ popisuje žena.

Do facebookové skupiny Žďáráci pomáhají začali rychle přibývat členové ochotní roušky ušít a věnovat těm, již je potřebují. Ve skupině je téměř tři sta členů, vedle aktivních šiček i lidé, kteří nabízí zdarma látky i další pomoc. Do terénu už díky tomu putovaly stovky výrobků.

Šití roušek jako forma tichého protestu proti Andreji Babišovi

Kolem dvaceti roušek denně ušije například jedna ze členek skupiny Romana Šimurdová. Zvládla by jich i víc, ale stará se o dvě malé děti. Ušití jednoho kusu jí zabere asi čtvrt hodiny.

„Nejvíc si nyní musíme chránit doktory a sestřičky ve spádové nemocnici. Nerada bych slyšela o případech, že se hospitalizovaní pacienti nakazí přímo v nemocnici. Také mám babičku, která není úplně v dobré kondici. Přála bych si, abychom v létě oslavili její devadesátiny. V neposlední řadě je to i moje forma tichého protestu proti Andreji Babišovi,“ řekla mladá žena.

  • Nejčtenější

V první bitvě o extraligu uspěla Jihlava. V Kladně rozhodla v prodloužení

Do finálové série první hokejové ligy, která je zároveň bojem o postup do extraligy, vstoupila výhrou 4:3 Jihlava. V...

Jihlava udělala i druhý krok k extralize. Kladno musí zabrat na Vysočině

Hokejisté Jihlavy zvítězili i ve druhém finálovém duelu první ligy na ledě Kladna 4:1 a v sérii hrané na čtyři...

Neobvyklá výzva starosty se vyplatila, mladík si pokácení lípy odpracuje

Tak trochu jiný přístup zvolil starosta Přibyslavi Martin Kamarád k vandalovi, který ve městě pokácel mladou lípu....

Blíží se Den D pro jihlavský Aventin. Obchodní centrum otevře 3. června

Ve složité době nuceného uzavření mnoha obchodů kvůli pandemii se v Jihlavě dokončuje miliardové nákupní centrum...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kladno zabralo, po výhře v Jihlavě snížilo ve finále první ligy na 1:2

Hokejisté Kladna se odmítli smířit s rolí statistů ve finále první hokejové ligy, které je zároveň bojem o účast v...

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

  • Další z rubriky

Štičí rybník ve Svratce je vylovený, po odbahnění jej řeka bude obtékat

Výlovem rybníka Svratka napájeného stejnojmennou řekou začala minulou sobotu dlouho očekávaná revitalizace této zhruba...

V Přibyslavi těsně u hřbitova postaví supermarket, místním to vadí

V Přibyslavi by ještě do konce letošního roku měl vyrůst nový supermarket. Svou prodejnu tam chce stavět řetězec Penny...

Rychlá petice lípu nezachránila. Strom požírá dřevomor, Žďár kácet musí

Žďár nad Sázavou chtěl urychleně pokácet stoletou lípu na sídlišti Libušín. Ještě bleskovější byla reakce místních,...

Oslovte k dostavbě Dukovan tři firmy, přeje si Energetické Třebíčsko

Výkonný výbor Energetického Třebíčska vyzval po svém mimořádném zasedání vládu, aby se u přípravy nového jaderného...

Zlom 3. května. Otevřou se obchody a služby, další žáci se vrátí do škol

Systém PES nahradí šest vln rozvolnění, oznámil ve středu premiér Andrej Babiš. Od 3. května by se mohl vrátit druhý...

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...