Mrkev, skořice, cukr... Takové jsou nejchutnější polenské mrkvánky

  9:54aktualizováno  9:54
Mrkev, kam se podíváš. Tak to každoročně vypadá v Polné na Jihlavsku zhruba v polovině září. Tradiční mrkvancové veselí tady ovšem letos předznamenala navíc také srpnová kulinářská soutěž. A zájem ze strany veřejnosti byl veliký.

Mrkvánky připravené pořadatelem akce byly rozebrány během dvou minut. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Pro Jitku Stránskou je to úspěch, který jí už nikdo neodpáře. Se svými mrkvánky se zúčastnila soutěže vyhlášené při prvním ročníku polenského Mrkvancobraní a zvítězila.

Z první ceny se jí hlava nezatočila. „Můj recept? Normální buchta z kynutého těsta s mrkvovou náplní, nic na tom není,“ řekla devětapadesátiletá žena.

Přesný postup výroby sice vítězka neprozradila, ovšem něco ze své kuchyně přece naznačila...

Fotogalerie

„Mrkev podušená na másle, do toho skořici, cukr, trochu citronové kůry a mák,“ popsala alespoň suroviny. Mrkvánky se naučila od své maminky, jíž by letos bylo devadesát. „Byla výborná kuchařka. A ona se určitě naučila mrkvánky od své maminky,“ míní Jitka Stránská.

Její mrkvánky jsou prý nejlepší čerstvé, právě vyjmuté z trouby. „Všichni se na ně vždycky těší. Dělala jsem je jeden den do soutěže a hned ten další jsem je pekla znovu,“ popsala.

Sama výrobky svých konkurentů či konkurentek na Mrkvancobraní nestačila ochutnat. Mrkvánky připravené pořadatelem akce byly totiž rozebrány během dvou minut a za stejný čas zmizely i mrkvánky soutěžících, které mohli lidé ochutnat po vyhlášení výsledků.

Vesmír prý vznikl za tři minuty. Mrkvánkům stačily dvě minuty na to, aby po nich nebylo vidu ani slechu. Snad jich za rok bude víc.

„Mrkvancobraní určitě chceme zopakovat,“ slíbila Hana Klímová z polenské radnice.

Pouť lidé znají, mrkvánky ale v životě nejedli

Snad všichni v tuzemsku znají tradiční zářijovou polenskou Mrkvancovou pouť. Podstatně méně je však těch, kteří mrkvánky neboli mrkvance někdy v životě jedli.

O pouti je totiž problém mrkvánky sehnat. Část mrkvanců se prodává, desítky dalších variant se pečou v rodinách. Jenže kdo nemá v Polné příbuzné či známé, ten nemá možnost takové pravé domácí mrkvánky ochutnat.

Jde tedy o poněkud tajemný fenomén: o mrkvancích z Polné na konci léta všichni mluví, ale málokdo je ochutnal či je dokonce umí udělat.

Co to jsou mrkvance?

  • Jde o jednu z největších tradic města Polná. Mrkvance jsou zdejší originální specialitou, slaným či sladkým pečivem, při jehož výrobě je použita mrkev.
  • Ten popis je poněkud nejasný, to je však nutnost. Na přípravu polenských mrkvánků existuje totiž tolik receptů, kolik je kuchařek a kuchařů, kteří je připravují. A současně mrkvánky nedělají nikde jinde než v Polné.

A tohle se v Polné rozhodli změnit. „Zářijová Mrkvancová pouť je už hodně komerční záležitost, touto srpnovou akcí Mrkvancobraní se vracíme k tomu, co jí dalo jméno,“ řekl starosta Jindřich Skočdopole.

S nápadem uspořádat Mrkvancobraní přišli polenští podnikatelé. Radnice pak vyhlásila soutěž o nejlepší mrkvánek. Přihlásilo se 53 soutěžících. Na logu akce je zobrazeno slunce v podobě mrkve, jak vychází nad Polnou. Jako znovuzrození kultu.

Návštěvníci reagovali na první ročník akce nad očekávání dobře. Víkendového Mrkvancobraní na Husově náměstí se minulý týden zúčastnilo půldruhého tisíce lidí. Kolem mrkve se točilo všechno. Mrkev byla v prodeji, nad pódiem byl zavěšen věnec ze svazečků mrkví, prodávaly se mrkvové placky i mrkvové hot dogy. Rohlíky, ve kterých jsou místo párků grilované mrkve. Recept prý vymyslel jakýsi student.

Nejčtenější

Dvouletý chlapec z babyboxu žije u pěstounů, ovšem chtějí ho i příbuzní

Babybox v Pelhřimově

Odložený chlapec, kterého našli 18. ledna v babyboxu v Pelhřimově, se možná vrátí k biologické rodině na jih Čech....

Jágr pomohl hokejistům Kladna dvěma body k výhře nad Ústím

Kladenský Jaromír Jágr z Kladna rozehrává jednu z akcí v duelu s ústím nad...

První hokejová liga pokračovala zápasy 58. kola. Jaromír Jágr pomohl ve svém druhém duelu v sezoně dvěma asistencemi k...

Netrefili jsme se, přiznává magistrát a ustupuje obyvatelům údolí řeky

Parkovací plochy u soukromého parku jsou nedostatečné a tak řidiči improvizují....

Nový ostrůvek v řece - možná ne. Přeložení silnice blíž k rodinným domům - uvidíme. Vedení jihlavského magistrátu...

Budiž hala, ale kam s ní? Aneb věčné téma rychlobruslařský ovál

Martina Sáblíková si jede pro rychlobruslařské zlato z trati 5000 metrů.

Už jde tak trochu o český sportovní folklor. Postavme rychlobruslařskou halu pro Martinu Sáblíkovou, ozývá se od roku...

Ostraha Dukovan neměla pistole, hlídala tam i neschválená firma

Cvičení Safeguard Dukovany 2014, do něhož se zapojili vojáci, policisté včetně...

Státní úřad pro jadernou bezpečnost zjistil, že čtyři členové ostrahy dukovanské elektrárny neměli pistole. Provoz...

Další z rubriky

Ostraha Dukovan neměla pistole, hlídala tam i neschválená firma

Cvičení Safeguard Dukovany 2014, do něhož se zapojili vojáci, policisté včetně...

Státní úřad pro jadernou bezpečnost zjistil, že čtyři členové ostrahy dukovanské elektrárny neměli pistole. Provoz...

Zachránce stovek děti Antonín Kalina má v rodné Třebíči Strom života

Naděžda Šinoglová přivezla do Třebíče fotku svého strýce Antonína Kaliny.

Třebíč otevře novou expozici místnímu rodákovi Antonínu Kalinovi, který zachránil tisícovku dětí v koncentračním táboře...

Každý film má udělat divákovi radost, říkával režisér Léta s kovbojem

Režisér Ivo Novák se narodil v Moravských Budějovicích.

Často reprízované filmy Fešák Hubert, Léto s kovbojem, Kam slunce nechodí... či seriál Dynastie Nováků. I pod nimi je...

Advantage Consulting, s.r.o.
MONTÁŽNÍ TECHNIK 1 SMĚNA

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 20 000 - 25 000 Kč

Najdete na iDNES.cz