Kritik poměrů vyhrál volby v Třebíči, přesto nevládne ani nedohlíží

  17:25aktualizováno  17:25
Jaromír Barák je jednoznačně největším kritikem poměrů na třebíčské radnici. A i když získal v říjnových volbách nejvíce hlasů, nedostane následující čtyři roky prostor kontrolovat vedení města. Zvolen nebyl ani do jednoho z výborů, jež obvykle připadnou opozici.

Největší kritik vedení radnice a vítěz voleb Jaromír Barák. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Jím sestavená kandidátka Třebíč Občanům! vyhrála říjnové komunální volby. V městském zastupitelstvu obsadila pět křesel - to je nejvíc ze všech subjektů, které se tam probily.

On sám získal dokonce nejvíc hlasů ze všech kandidátů, kteří se ucházeli o přízeň voličů. Přesto zůstává Jaromír Barák pouze řadovým zastupitelem. Nejdříve totiž ve městě vznikla koalice, která s jeho hnutím nepočítala, a Barák šel do opozice.

Jenže věčný kritik vedení města zůstal mimo hru i při dalších krocích. Nebyl totiž svými kolegy v zastupitelstvu zvolený ani do jednoho ze dvou nejdůležitějších a ze zákona povinných výborů - finančního či kontrolního.

„V zastupitelstvu jsem čtvrté volební období. A i když jsem byl vždy v opozici a vždy jsem kritizoval, tak se nikdy nestalo, že by mě nikdy nezvolili do některého z výborů. Býval jsem ve finančním výboru, takže vůbec nechápu hysterii současné koalice a proč mě nezvolila. Jako vítězná strana bychom měli mít nárok alespoň na předsednictví jednoho z těchto výborů,“ je přesvědčen Barák.

Finanční výbor Barákovi vyfoukli komunisté, kontrolní Piráti

Předsedkyní finančního výboru se stala komunistka Julie Dolejší, jež tuto funkci zastávala už v uplynulém volebním období. Kontrolní výbor povede pirát Roman Pašek.

Právě Pirátům má Barák mírně za zlé, že postavili protikandidáta na tento post. „Trochu to tak koalici ulehčili, aby mě nezvolila,“ tvrdí Jaromír Barák.

Fotogalerie

„Při volbě předsedy finančního výboru jsme pana Baráka podporovali. Když jsme ale viděli, že neuspěl, tak kolega Stanislav Neuman nominoval mě. Nejdříve se hlasovalo o Jaromíru Barákovi a teprve pak o mně,“ popisuje Pašek volbu.

Zároveň ale připouští, že Třebíč Občanům! jako nejsilnější strana zastupitelstva by si minimálně jeden předsednický post ve zmíněných výborech zasloužila. „Podle mého jsou tam ale osobní spory,“ myslí si Pašek.

Barák totiž neuspěl ani při volbě řadových členů výborů. „Tohle už vůbec nechápu. Do finančního výboru jsme navrhovali mě a paní Mládkovou, tu zvolili. Do kontrolního jsme pak navrhovali pouze mě. A zase mě nezvolili,“ kroutí hlavou.

Může si za to sám svým konfrontačním chováním, tvrdí vedení

Podle vedení radnice si však za neúspěch může Barák sám svým konfrontačním chováním.

„Měl jsem informace od členů finančního výboru, jak se tam projevuje. A vyhodnotil jsem to tak, že bude lepší, když tam nebude,“ pronesl místostarosta Pavel Janata (KDU-ČSL).

„Já jsem pana Baráka nepodpořil kvůli dlouhodobému agresivnímu chování vůči svému okolí. Naši lidé už odmítali chodit na komise a výbory, kde pan Barák působí. Choval se k nim totiž agresivně a nevhodně,“ přidal svůj důvod i starosta Pavel Pacal (Pro Třebíč).

Podle Janaty i Pacala mohlo Barákovo uskupení klidně mít jednoho z předsedů výborů. Stačilo jediné: aby kandidoval někdo jiný než Barák. „Všechny ostatní kandidáty navržené z jejich uskupení naše hnutí bez problému podpořilo,“ dodává Pacal.

V současné chvíli jsou oba výbory neúplné. Místo jedenácti členů má jeden deset a druhý dokonce pouze devět. A možná tento stav nějakou dobu ještě vydrží, protože Jaromír Barák chce do obou kandidovat znovu. „Dohodli jsme se, že mě kolegové budou nadále navrhovat,“ potvrdil opoziční zastupitel.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

V Jihlavě zemřel muž, který žil nejdéle s transplantovaným srdcem

Rudolf Sekava podstoupil transplantaci srdce na podzim 1984 a byl nejdéle...

Ve věku nedožitých 83 let zemřel v jihlavské nemocnici nejdéle žijící muž s transplantovaným srdcem. Rudolf Sekava v tu...

Sucho mění zvyklosti, města nechávají trávu růst a pěstují luční kvítí

Tak jako vykvetlá tráva na Dolním hřbitově ve Žďáře nad Sázavou, mohou postupně...

Ve městech na Vysočině se začíná čím dál častěji prosazovat nový trend v údržbě zeleně. Radnice reagují na klimatické...

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Neústupný farmář soud prohrál, obchvat Havlíčkova Brodu se může stavět

Ilustrační snímek

Zahájení stavby jihovýchodního obchvatu Havlíčkova Brodu už po administrativní stránce nic nebrání. Krajský soud v...

Jedna z největších poutí v Česku začíná, do Žďáru láká obří ruské kolo

„Vždycky se snažíme přivézt něco nového,“ říká majitelka 35 metrů vysokého...

Čtyři stupně, studený vítr, déšť. I přes takové psí počasí světští finišují s přípravou svých atrakcí. Půlka května...

Další z rubriky

VIDEO: Při rekordní salvě burácely v Jihlavě hákovnice i lodní dělo

Střelcům z jihlavského Spolku přátel dělostřelby se podařilo vystřelit postupně...

Lidé na jihlavském náměstí si zacpávali uši a očekávali hlasitou salvu. Ten den už poněkolikáté. Postupně zazněly...

Obyvatelé části Jihlavy už nebudou na suchu, před spuštěním je nový vrt

Ilustrační snímek

Poslední dny provizoria v zásobování pitnou vodou mají před sebou obyvatelé Popic, příměstské části Jihlavy. Bez...

Vedení Jihlavy po letech jednalo s majiteli továrny kritizované ekology

Letecký pohled na jihlavský dřevozpracující závod Kronospan.

Jihlavská primátorka Karolína Koubová a náměstek pro životní prostředí Vít Zeman v Salcburku jednali s majitelem...

Najdete na iDNES.cz