Kritik poměrů vyhrál volby v Třebíči, přesto nevládne ani nedohlíží

  17:25aktualizováno  17:25
Jaromír Barák je jednoznačně největším kritikem poměrů na třebíčské radnici. A i když získal v říjnových volbách nejvíce hlasů, nedostane následující čtyři roky prostor kontrolovat vedení města. Zvolen nebyl ani do jednoho z výborů, jež obvykle připadnou opozici.

Největší kritik vedení radnice a vítěz voleb Jaromír Barák. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Jím sestavená kandidátka Třebíč Občanům! vyhrála říjnové komunální volby. V městském zastupitelstvu obsadila pět křesel - to je nejvíc ze všech subjektů, které se tam probily.

On sám získal dokonce nejvíc hlasů ze všech kandidátů, kteří se ucházeli o přízeň voličů. Přesto zůstává Jaromír Barák pouze řadovým zastupitelem. Nejdříve totiž ve městě vznikla koalice, která s jeho hnutím nepočítala, a Barák šel do opozice.

Jenže věčný kritik vedení města zůstal mimo hru i při dalších krocích. Nebyl totiž svými kolegy v zastupitelstvu zvolený ani do jednoho ze dvou nejdůležitějších a ze zákona povinných výborů - finančního či kontrolního.

„V zastupitelstvu jsem čtvrté volební období. A i když jsem byl vždy v opozici a vždy jsem kritizoval, tak se nikdy nestalo, že by mě nikdy nezvolili do některého z výborů. Býval jsem ve finančním výboru, takže vůbec nechápu hysterii současné koalice a proč mě nezvolila. Jako vítězná strana bychom měli mít nárok alespoň na předsednictví jednoho z těchto výborů,“ je přesvědčen Barák.

Finanční výbor Barákovi vyfoukli komunisté, kontrolní Piráti

Předsedkyní finančního výboru se stala komunistka Julie Dolejší, jež tuto funkci zastávala už v uplynulém volebním období. Kontrolní výbor povede pirát Roman Pašek.

Právě Pirátům má Barák mírně za zlé, že postavili protikandidáta na tento post. „Trochu to tak koalici ulehčili, aby mě nezvolila,“ tvrdí Jaromír Barák.

Fotogalerie

„Při volbě předsedy finančního výboru jsme pana Baráka podporovali. Když jsme ale viděli, že neuspěl, tak kolega Stanislav Neuman nominoval mě. Nejdříve se hlasovalo o Jaromíru Barákovi a teprve pak o mně,“ popisuje Pašek volbu.

Zároveň ale připouští, že Třebíč Občanům! jako nejsilnější strana zastupitelstva by si minimálně jeden předsednický post ve zmíněných výborech zasloužila. „Podle mého jsou tam ale osobní spory,“ myslí si Pašek.

Barák totiž neuspěl ani při volbě řadových členů výborů. „Tohle už vůbec nechápu. Do finančního výboru jsme navrhovali mě a paní Mládkovou, tu zvolili. Do kontrolního jsme pak navrhovali pouze mě. A zase mě nezvolili,“ kroutí hlavou.

Může si za to sám svým konfrontačním chováním, tvrdí vedení

Podle vedení radnice si však za neúspěch může Barák sám svým konfrontačním chováním.

„Měl jsem informace od členů finančního výboru, jak se tam projevuje. A vyhodnotil jsem to tak, že bude lepší, když tam nebude,“ pronesl místostarosta Pavel Janata (KDU-ČSL).

„Já jsem pana Baráka nepodpořil kvůli dlouhodobému agresivnímu chování vůči svému okolí. Naši lidé už odmítali chodit na komise a výbory, kde pan Barák působí. Choval se k nim totiž agresivně a nevhodně,“ přidal svůj důvod i starosta Pavel Pacal (Pro Třebíč).

Podle Janaty i Pacala mohlo Barákovo uskupení klidně mít jednoho z předsedů výborů. Stačilo jediné: aby kandidoval někdo jiný než Barák. „Všechny ostatní kandidáty navržené z jejich uskupení naše hnutí bez problému podpořilo,“ dodává Pacal.

V současné chvíli jsou oba výbory neúplné. Místo jedenácti členů má jeden deset a druhý dokonce pouze devět. A možná tento stav nějakou dobu ještě vydrží, protože Jaromír Barák chce do obou kandidovat znovu. „Dohodli jsme se, že mě kolegové budou nadále navrhovat,“ potvrdil opoziční zastupitel.

Nejčtenější

Za rozjetým taxíkem vlál pes. Majitelka vodítko zabouchla do dveří

Taxikář vlekl za autem psa na vodítku

Malý pes v Jihlavě absolvoval nedobrovolný běh za taxikářským vozem. Jeho majitelka totiž z nepozornosti při...

Jihlava srovnala sérii s Kladnem, Budějovice podruhé uspěly ve Vsetíně

Kladenský Jaromír Jágr (vlevo) přijíždí ke skrumáži hráčů během druhého...

Budějovičtí hokejisté důrazně našlápli k účasti v baráži o extraligu. V druhém semifinálovém zápase na ledě Vsetína...

Za lány bledulí míří tisíce turistů, ze vsi se na měsíc stalo parkoviště

Když vyjde počasí, vypadá to v rezervaci zhruba takto. Mezi lány bledulí se...

Poslové jara jsou tady, hlásí lidé z Chlébského na Bystřicku. Vesnička na pomezí Vysočiny a Jihomoravského kraje se...

U letiště v Třebíči pilot zavadil kolem o střechu projíždějícího auta

Cessna 172

Policisté na Vysočině se zabývají kuriózním případem. V neděli před polednem malé letadlo v Třebíči zavadilo kolem o...

Boj o baráž: Vsetínská šance ještě žije, Kladno zdolalo Jihlavu

Patrik Machač z Kladna (vpravo) a Miha Štebih z Jihlavy.

Hokejisté Vsetína v semifinále Chance ligy do dnešního duelu nevstřelili Českým Budějovicím ani gól, ale tentokrát se...

Další z rubriky

Staronovým šéfem lidovců na Vysočině se stal lékař a poslanec Kaňkovský

Vít Kaňkovský.

Krajským šéfem lidovců na Vysočině bude i nadále Vít Kaňkovský. Tento devětačtyřicetiletý lékař a poslanec z Třeště...

Insolvenčnímu správci PSJ se hlásí sedm set věřitelů, chtějí osm miliard

Firma PSJ kvůli insolvenci už nedokončí výstavbu záchytného parkoviště pro 110...

Podtrženo a téměř sečteno. Insolvenční správce David Jánošík finalizuje soupis pohledávek, které se sešly v řízení s...

Policie chytala na Jihlavsku opilé mladistvé, sedmnáctiletý měl tři promile

Policejní akce zaměřená na alkohol u mladistvých v Polné na Jihlavsku.

Policisté na Jihlavsku uspořádali v noci na neděli rozsáhlou akci. V Polné kontrolovali návštěvníky zábavního podniku...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz