Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

V koalici na jihlavském magistrátu narůstá po rezignaci radního napětí

  14:11
V koalici na jihlavském magistrátu přibývají necelý rok před volbami spory. Důvodem dalších je rezignace Libora Kuchyni z Fóra Jihlava na post radního. Pro spolustraníky i koaliční partnery z ODS, KDU-ČSL a uskupení Žijeme Jihlavou byl jeho krok překvapením. V zastupitelstvu má koalice těsnou většinu.

Libor Kuchyňa, dnes už bývalý jihlavský radní. | foto: Archiv Magistrátu města Jihlavy

Zatím nejasné je, jak bude koalice po odchodu Kuchyni z místa radního dál fungovat. Zastupitelem totiž dál zůstává a není zřejmé, zda bude hlasovat v souladu s koalicí, či ne.

„To jsou otázky, které nás také zajímají a budeme na ně chtít odpověď. Čekali jsme z Fóra nějakou kompletní informaci a dostali jsme tři řádky, které jsou ve stejném znění vyvěšené na Facebooku,“ posteskl si radní David Beke z ODS.

Fórum Jihlava sice ve svém prohlášení uvedlo, že se na setrvání v koalici nic nemění, nicméně Libor Kuchyňa na otázku, zda bude hlasovat s koalicí, nedokázal jednoznačně odpovědět.

„Je to předmětem jednání. Tento týden máme s Fórem interní sérii schůzek a koncem týdne by mělo být jasno. V tuto chvíli nevím,“ uvedl Kuchyňa.

Podle radního Daniela Škarky (Fórum) zastupitelský klub jejich uskupení většinově podpořil setrvání v koalici. „Klub zavazuje své členy hlasovat v souladu s koalicí podle dohodnutých programových bodů v zastupitelstvu. Pokud by Libor Kuchyňa odešel z našeho klubu, přestal by být součástí koalice. Zatím uvedl, že v něm zůstává,“ sdělil Škarka.

Ústupky, které nekorespondují se svědomím

Svou rezignaci oznámil Kuchyňa ve středu večer, před čtvrtečním zasedáním radních. Jeho kolegové se o tom dozvěděli ráno od primátorky, rezignační dopis neobdrželi. Nicméně média jej měla již ve středu večer od hnutí STAN, k němuž se nyní Kuchyňa hlásí. To považují koaliční partneři za neprofesionální a nekolegiální. Výhrady mají rovněž k důvodům rezignace.

Kuchyňa uvedl, že se mu mezi radními dlouhodobě nedařilo prosazovat vize a postoje v souladu s jeho životním přesvědčením a předvolebními sliby. „Jsem nucen dělat ústupky, které s tímto přesvědčením a sliby voličům zásadně nekorespondují,“ uvedl.

Podle koaličních partnerů však jeho prohlášení neodpovídá skutečnosti. „Vypovídá spíše o nenaplněné představě, že bude v rámci kolektivního rozhodování o veřejných věcech brán zřetel na osobní zájmy jednotlivých radních. Takový přístup je z pohledu zastupitelského klubu ODS zcela nepřijatelný,“ sdělil radní David Beke stanovisko klubu ODS.

Výhrady má také lidovecký radní Martin Laštovička. „Nepamatuji si, že by pan Kuchyňa prosazoval své vize, postoje a postupy nějakými svými návrhy a my mu je (jako ostatní radní) neschválili. Naopak. Jako radní jsem se snažil jeho snahy o oživením městských částí podporovat,“ reagoval.

„Není to politicky čistý způsob rezignace“

Zároveň upozornil na to, že některé jeho postoje a postupy spíše nabourávaly programové prohlášení radních, které sám po volbách odsouhlasil. „Nejasná podpora multifunkční arény a profesionálního sportu v Jihlavě to jasně dokládá,“ uvedl Laštovička.

Podle něj není způsob rezignace a její odůvodnění politicky čistý. „Spíše to připomíná zahájení volební kampaně do podzimních komunálních voleb, kdy si budoucí kandidát připravuje pozici ‚čistého‘ politika bez vazeb na ‚problematické‘ vedení města,“ dodal.

Ostatně s tím, že chce Kuchyňa kandidovat v Jihlavě v letošních komunálních volbách za STAN se netají.

„Není žádným tajemstvím, že jsem předsedou oblastního sdružení STAN a svou budoucnost vidím v tomto hnutí. V komunálních volbách se plánuji zapojit, ale vzhledem k procesu výběru kandidátů, nejsem nyní schopný říci, na kterém místě. Kolegům jsem již avizoval, že se nechystám usilovat o pozici lídra,“ řekl Libor Kuchyňa.

Fórum se čím dál víc štěpí na STAN a Piráty

Pro Fórum je tato rezignace další nepříjemností. „Zastupitelský klub Fóra nesouhlasí s rezignací ani se způsobem o jejím informování. A považuje za nešťastné, že přichází takto před koncem volebního období,“ stojí v jejich jediném stručném prohlášení.

Fórum vzniklo jako sdružení převážně nezávislých kandidátů. V roce 2018 šlo do voleb pod záštitou STAN. Z řad Fóra vzešla i primátorka Karolína Koubová. Postupem času se většinová část zastupitelů z Fóra přiklonila právě ke STAN. Část tíhne zase k Pirátům.

V minulosti rezignoval na zastupitelský post Miroslav Tomanec, jenž patřil k vůdčím osobnostem Fóra. V zastupitelstvu ho nahradil Jiří Antonů. Ten je novým kandidátem na radního za Fórum.

„Ještě ale svou nominaci nedeklaroval. Potřebuje ji prokonzultovat v rámci své strany, kterou je STAN,“ dodal Škarka. Podle primátorky Koubové by se měli zastupitelé návrhem kandidáta zabývat 18. ledna.

  • Nejčtenější

Policie na Vysočině zastřelila útočícího stafordšírského bulteriéra

Policisté na Vysočině zastřelili v sobotu odpoledne psa, který na ně podle nich útočil. Se stafordšírským bulteriérem byl u hřiště v Mostišti na Žďársku opilý muž, jenž se choval nevhodně,...

21. července 2024  7:40

Malé holčičky nechala matka u bazénu bez dozoru, jedna se topila. Policie hledá svědky

Policisté hledají další svědky události z jihlavského bazénu, kde se 16. června málem utopila pětiletá holčička. Zároveň by potřebovali vyslechnout lidi, kteří si tu ve stejný den všimli dvou velmi...

24. července 2024  15:26

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nový jihlavský hotel ještě neotevřeli, Mádl už tu ale natáčel videoklip

V Komenského ulici v Jihlavě, kde začne brzy fungovat nový hotel, se v neděli kolemjdoucím naskytla nevšední podívaná. Sledovat mohli natáčení videoklipu k nové písničce Andrey Kalousové a Marie...

22. července 2024  15:52

Stříbrný dům v Jihlavě láká. Jako první v něm přespal architekt

Od slavnostního otevření Stříbrného domu v Jihlavě uplynuly přibližně dva měsíce, zájem lidí o prohlídku přitom neupadá, spíše naopak. Do krajského města Vysočiny míří s cílem prohlídnout si právě...

21. července 2024  10:19

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hlavní je arénu do prvního sněhu zastřešit. Stavba má za sebou první rok

Stavba jihlavské víceúčelové arény má za sebou bez pár dnů jeden rok. Práce za vysoutěžených 1,9 miliardy korun slavnostně začaly loni 28. července. Největší dnešní přání pracovníků dodavatelské...

24. července 2024  13:18

Zoo v Jihlavě musela uspat žirafího samce Zuberiho, měl v noze těžkou artrózu

Jihlavskou zoologickou zahradu zasáhla smutná zpráva. Přišla o žirafího samce Zuberiho. Chovatelé ho museli nechat uspat. Důvodem byly chronické zdravotní problémy. Zuberi trpěl vážným ortopedickým...

25. července 2024  11:48

Úklid ulic, nebo arogance? Politici hodnotí rok s modrými čarami v Jihlavě

Už více než rok v Jihlavě funguje nový systém parkování. Redakce iDNES.cz proto zmapovala, jak kontroverzní změnu, která v očích řady lidí změnila historické centrum města v království modrých čar, s...

25. července 2024  8:43

Se stresem zdravotníkům novoměstské nemocnice nově pomáhá peer pracovnice

Psychickou podporu pro všechny lékaře, zdravotní sestry i mnohé další zdravotníky z novoměstské nemocnice, kteří tuto pomoc potřebují a požádají o ni, nabízí nyní takzvaný peer pracovník. Do této...

24. července 2024  16:07

Malé holčičky nechala matka u bazénu bez dozoru, jedna se topila. Policie hledá svědky

Policisté hledají další svědky události z jihlavského bazénu, kde se 16. června málem utopila pětiletá holčička. Zároveň by potřebovali vyslechnout lidi, kteří si tu ve stejný den všimli dvou velmi...

24. července 2024  15:26

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...