Strážníci ve Žďáru začali značit kola a invalidní vozíky umělou DNA

  8:47aktualizováno  8:47
Chráněno DNA. Také samolepka s tímto nápisem chrání jízdní kola či například invalidní vozíky, které začali značit a evidovat preventisté městské policie ve Žďáře nad Sázavou. Samolepka totiž upozorňuje na to, že je bicykl označen syntetickým „genetickým“ kódem.

Preventista žďárské městské policie Jaroslav Hedvičák značí horské kolo syntetickou DNA s unikátním kódem. Zloděje má odradit samolepka. | foto: Jiří Bárta, 5plus2.cz

Je jedinečný stejně jako lidská DNA, označení kola je proto nenapodobitelné a originální. Rozpoznatelné je jen pod UV lampou. Zloději by tak zase měli mít o něco složitější zpeněžení ukradených bicyklů.

Fotogalerie

„Kola musíme značit látkou na bázi lepidla nebo barvy minimálně na deseti místech, a to nejen na rámu, ale i na dalším vybavení,“ říká preventista městské policie Jaroslav Hedvičák.

„Syntetická DNA má při nanášení bílou konzistenci, po zaschnutí zůstává průhledný film, pouhým okem neviditelný,“ dodává. Látka obsahuje mikrotečky s jedinečným kódem, díky kterému se dá registrované kolo dohledat. Značení nelze běžným způsobem odstranit.

Letos označí až dvě stě kol

Jaroslav Hedvičák s kolegyní Dagmar Pálkovou od půlky srpna už zaevidovali pětatřicet bicyklů a očekávají další zájemce.

„Letos jsme požádali v projektu ministerstva vnitra o značení dvou set kol a padesáti kompenzačních pomůcek. Zájem je i o značení těchto pomůcek, navíc jsme sami oslovili centrum pro handicapované,“ podotkla Dagmar Pálková.

Zájem o novou bezplatnou službu mají i majitelé elektrokol.

Kromě termínů v pracovní dny plánují strážníci vypsat pro forenzní značení rovněž nějaký víkendový termín. „V případě kompenzačních pomůcek je i pro nás jednodušší zajet přímo za majitelem,“ poukazuje Dagmar Pálková.

Celá procedura zabere přibližně půlhodinu. Stačí se přihlásit na městské policii, v dohodnutém termínu se pak dostavit na služebnu na horním konci náměstí Republiky s čistým a suchým dopravním prostředkem a také na místě vyplnit nezbytné formuláře.

„Potřebujeme doklad o koupi, případně čestné prohlášení o nabytí kola,“ upozorňuje preventistka. Všichni musejí prokázat totožnost.

Označení se nechává zhruba patnáct minut zaschnout. Preventisté mezitím udělají fotodokumentaci a opíšou například také výrobní čísla rámu nebo i jiných komponentů. Během čtyřiadvaceti hodin pak unikátní označení úplně zatvrdne.

Označená jízdní kola nebo třeba invalidní vozíky jsou zahrnuty do mezinárodního registru REFIZ, majitel dostane průkaz s identifikačním kódem tvořeným číslicemi a písmeny.

„V Bohumíně se dokonce podařilo dohledat majitele podle jednotlivých demontovaných součástek z ukradených kol,“ dává příklad Dagmar Pálková.

Forenzní značení se v Česku provádí už ve více než dvaceti městech, Žďár nad Sázavou je v projektu ministerstva vůbec prvním takovým místem na Vysočině. Službu však mohou využít i lidé z okolí, značení není vázáno na trvalé bydliště.

Autor:

Nejčtenější

Myslivec zastřelil chovnou fenu přímo před očima majitelky

Tereza Slavotínková chovala na své farmě Sýkorův mlýn dva australské ovčáky. O...

Přímo před očima majitelky zastřelil myslivec na Pelhřimovsku chovnou fenu australského ovčáka. Stalo se to koncem...

Kanibalové v Třebíči. Skandál chtěla mladá republika ututlat

„Tázal jsem se Dvořáčka, co s tím budou dělat? To prodáme řezníkům. O maso je...

Bylo to nejhorší případ kanibalismu v moderních českých dějinách. Maso několika zavražděných Židů bylo vyuzeno, snědeno...

Za rozjetým taxíkem vlál pes. Majitelka vodítko zabouchla do dveří

Taxikář vlekl za autem psa na vodítku

Malý pes v Jihlavě absolvoval nedobrovolný běh za taxikářským vozem. Jeho majitelka totiž z nepozornosti při...

Boj o baráž: vsetínská šance ještě žije, Kladno zdolalo Jihlavu

Patrik Machač z Kladna (vpravo) a Miha Štebih z Jihlavy.

Hokejisté Vsetína v semifinále Chance ligy do dnešního duelu nevstřelili Českým Budějovicím ani gól, ale tentokrát se...

Za lány bledulí míří tisíce turistů, ze vsi se na měsíc stalo parkoviště

Když vyjde počasí, vypadá to v rezervaci zhruba takto. Mezi lány bledulí se...

Poslové jara jsou tady, hlásí lidé z Chlébského na Bystřicku. Vesnička na pomezí Vysočiny a Jihomoravského kraje se...

Další z rubriky

Na půdě synagogy v Pacově našli památkáři hebrejské texty i plášť

Historici zkoumali půdu synagogy v Pacově. Hledali a našli tam genizu -...

Modlitební texty s hebrejským písmem, zlomky chrámových ozdob, ale také modlitební plášť či obaly na svíčky. To jsou...

Jihlavou opět chodí muži v černém, vtírají se s nabídkou energií a lžou

Ilustrační snímek

V Jihlavě opět řádí šmejdi. Domy obcházejí údajní zástupci energetických společností a nabízejí „výhodné“ smlouvy na...

Jako Fénix z popela. Zhubl padesát kilo a založil úspěšný kickboxový klub

Josef Bílek dal dohromady jeden z nejúspěšnějších klubů kickboxu v zemi -...

Ten příběh by stačil i na filmový scénář o lidské vůli a cílevědomosti. Josef Bílek byl ještě před deseti lety mužem,...

Najdete na iDNES.cz