Radek Malíř skončil v čele policie na Vysočině nečekaně loni v červenci. Jeho nástupce se ani po osmi měsících nenašel.

Radek Malíř skončil v čele policie na Vysočině nečekaně loni v červenci. Jeho nástupce se ani po osmi měsících nenašel. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Policie na Vysočině osm měsíců hledá ředitele. Bývalého proklepla inspekce

  • 2
Policie na Vysočině už osmý měsíc marně hledá svého nového ředitele. Radek Malíř na post rezignoval loni v červenci. Kdo bude jeho nástupcem, není ani po osmi měsících jasné. Z nabídkového ani výběrového řízení nevzešel zatím žádný vhodný kandidát.

Radek Malíř skončil loni v létě. Předtím jeho činnost prověřovala Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Ta zjistila nesrovnalosti při projednávání jednoho jeho přestupku, který se týkal překročení rychlosti.

Zastupováním ředitele je od loňského léta pověřen Pavel Peňáz, jinak také náměstek pro službu kriminální policie a vyšetřování. A zastupovat bude nadále.

„Vhodný kandidát na pozici krajského ředitele nevzešel z prvního kola nabídkového a následně výběrového řízení. Aktuálně je tedy vypsáno znovu nabídkové řízení,“ popsal Jozef Bocán, mluvčí policejního prezidia.

Podle něj dlouhá doba hledání nijak neovlivňuje chod policie na Vysočině. Peňáz má plné pravomoci a kompetence jako krajský ředitel. A je jedním z možných kandidátů na Malířovo místo. MF DNES se ho tento týden nepodařilo zastihnout s otázkou, jestli o místo ředitele stojí. Je na dovolené.

S policejním prezidiem je v kontaktu hejtman Jiří Běhounek. Personální postup prezidia na Vysočině nemůže nijak ovlivňovat, pouze respektovat. Peňáz podle hejtmana zastupuje ředitele plnohodnotně.

„Já nemám k práci policie ani spolupráci s krajem nejmenší připomínky. Setkáváme se pravidelně při jednáních bezpečnostní rady kraje,“ sdělil Běhounek.

GIBS dostala podněty z veřejných zdrojů i od anonymů

A co dlouhému hledání ředitele předcházelo? Generální inspekce bezpečnostních sborů získala ohledně exředitele Radka Malíře několik podnětů z veřejných zdrojů i od anonymů.

„Řada informací se naším šetřením nepotvrdila nebo byla zcela vyloučena jako smyšlená a zavádějící,“ popsal Ivo Mitáček, mluvčí GIBS.

Inspekce nezjistila spáchání žádného konkrétního trestného činu, které ze zákona řeší. Přestupky se nezabývá.

Malíř měl problémy kvůli překračování povolené rychlosti. Několikrát byl za to v minulosti kázeňsky potrestán. GIBS zjistila nestandardní postup v případě jednoho z těchto přestupků.

Exředitel podle inspekce v konkrétním případě nepřiznal, že je policista. Proto byl přestupek řešen, jako by se jednalo o běžného občana, což není správný postup. Přestupky příslušníků bezpečnostních sborů totiž musí řešit jejich nadřízení. To mimo jiné v praxi znamená daleko vážnější sankce než u běžného občana.

A protože vzniklo podezření z porušení interních policejních předpisů, zaslala inspekce podnět ke kázeňskému řízení jeho nadřízenému. Jelikož šlo o ředitele, putoval podnět na policejní prezidium. „Což bylo v průběhu června 2017,“ doplnil Ivo Mitáček.

Krátce poté Malíř v červenci složil funkci ředitele policie. Náhle, v době dovolených.

Malíř vysvětlil odchod osobními i zdravotními důvody

„Údajné prohřešky byly s tehdejším panem ředitelem osobně projednány ještě v době, kdy byl ve služebním poměru. Jelikož se pan Malíř velmi záhy rozhodl z osobních důvodů ukončit služební poměr, nebylo namístě ve věci jakkoliv dále konat,“ uvedl Jozef Bocán, mluvčí policejního prezidia.

Malíř v létě vzkázal, že odešel i ze zdravotních důvodů po pětadvaceti letech služby. Po rezignaci dostal nejvyšší policejní ocenění - policejní kord. Na Vysočině zastával místo v čele od března roku 2014.

Ani Radka Malíře se MF DNES nepodařilo zastihnout. Policejní mluvčí na Vysočině Dana Čírtková uvedla, že na něj nemá spojení.

Vysočině chybějí policisté, zájemci nepotřebují maturitu

Největší problém dělají uchazečům o práci u policie kliky. Na povinnosti zvládnout jich alespoň osmnáct pohořelo v Jihlavě mnoho mužů i žen.

Vysočině chybějí policisté, nyní jich slouží zhruba 1 300 a je jim v průměru devětatřicet let. Od letošního roku nemusí mít uchazeči maturitu. Ve sboru je 164 žen.

K 1. březnu bude ve služebním poměru 1 308 lidí, region ale potřebuje policistů víc. Podle Pavla Peňáze, náměstka krajského policejního ředitele, by jich mělo v roce 2022 sloužit asi patnáct stovek.

„Od ledna zařazuje policie do přijímacího řízení i uchazeče se středoškolským vzděláním bez maturity,“ uvedla krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

Uchazečům krajské ředitelství nabízí hrubý plat včetně všech příplatků 21 840 korun, který se po roce služby zvyšuje na 26 800 Kč. Letos poprvé se nováčci dočkají náborového příspěvku 75 tisíc korun vyplaceného po půlroční zkušební době v případě, že se zavážou pracovat u policie aspoň šest let.

Policista má nárok na šest týdnů dovolené a jeho základní týdenní služba je 37,5 hodiny.

Nové členy potřebuje pořádková, dopravní i cizinecká policie. Uchazeč musí být starší osmnácti let, zdravotně způsobilý, nesmí být členem politické strany, živnostníkem nebo mít jinou výdělečnou činnost. Přijímací řízení obvykle trvá dva měsíce a v jeho průběhu uchazeč absolvuje psychologické vyšetření, prověrku tělesné zdatnosti a také zdravotní prohlídku.